Preskočiť na obsah

Uber

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Právne otázky po celom svete (02. 2015)

Uber je spoločnosť zaoberajúca sa poskytovaním taxislužieb so sídlom v San Franciscu v USA, ktorá pôsobí globálne v mnohých mestách. Využíva inovatívny spôsob kontaktu so zákazníkmi - mobilnú aplikáciu, pomocou ktorej zákazník odošle požiadavku a má možnosť nájsť najbližšieho vodiča tejto taxislužby a sledovať jeho jazdu. Firma nevyužíva klasické taxi, kontrakt s uber majú možnosť uzatvoriť vodiči obyčajných automobilov. V decembri 2014 bol Uber dostupný v 53 krajinách a viac ako 200 mestách, od 13. augusta 2015 je dostupný aj v Bratislave. Hodnota firmy predstavovala viac ako 40 miliárd amerických dolárov. Zakladateľom a CEO firmy je Travis Kalanick.

Kvôli spôsobu poskytovania služieb, ktorý využíva vodičov, ktorí riadne neplatia dane a sú konkurenciou pre klasické taxi bola táto služba zakázaná v Španielsku a v mnohých ďalších krajinách sa konali masové protesty taxikárov.

28. marca 2018 Uber v Bratislave pozastavil činnosť po rozhodnutí súdu kvôli nesplneniu podmienok pre taxislužby[1] a opätovne bol spustený 25. apríla 2019.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. DSL.sk - Uber zastavil na Slovensku činnosť, po rozhodnutí súdu kvôli nespĺňaniu podmienok pre taxi. DSL.sk. Dostupné online [cit. 2018-03-28].
  2. Uber sa vrátil do Bratislavy, vo štvrtok spustil aplikáciu. SME. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Uber na českej Wikipédii.