Ultimate Fighting Championship

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Ultimate Fighting Championship ( UFC ) je americká spoločnosť zameraná na na propagáciu zmiešaných bojových umení (MMA) so sídlom v Las Vegas v Nevade, ktorú vlastní a prevádzkuje spoločnosť Zuffa, LLC, dcérska spoločnosť Endeavor Group Holdings. [1] [2] Ide o najväčšiu MMA organizáciu na svete, ktorej bojovníci patria medzi najlepších v tomto športe. [3] UFC organizuje podujatia po celom svete, na ktorých prezentuje bojovníkov z dvanástich hmotnostných kategórii (osem mužských kategórii a štyri ženské kategórie) a ktoré sa riadia tzv. unifikovanými pravidlami zmiešaných bojových umení. [4] Pod záštitou UFC bolo od ich vzniku usporiadaných už viac ako 500 podujatí. Prezidentom UFC je od roku 2001 Dana White. Pod jeho vedením sa UFC rozrástla do celosvetovo populárnej multimiliardovej nadnárodnej spoločnosti. [5]

UFC bolo založené podnikateľom Artom Daviem a majstrom bojových umení Rorionom Graciem, a ich prvý turnaj sa uskutočnil v roku 1993 v McNicholsovej Športovej Aréne v Denveri v štáte Colorado . Účelom prvých UFC turnajov bolo identifikovať najefektívnejšie bojové umenie v súťaži s minimálnymi pravidlami a bez hmotnostných kategórii medzi konkurentmi z rôznych bojových disciplín. Na nasledujúcich podujatiach boli vytvorené prísnejšie pravidlá a bojovníci začali využívať účinné techniky z viac ako jednej disciplíny, čo nepriamo pomohlo vytvoriť samostatný štýl boja dnes známy ako súčasné zmiešané bojové umenia (MMA). [6] V roku 2016 bola materská spoločnosť UFC, Zuffa, predaná skupine vedenej konglomerátom Endeavor, vtedy ešte známym ako William Morris Endeavour (WME – IMG), do ktorej patrili spoločnosti Silver Lake Partners, Kohlberg Kravis Roberts a MSD Capital [7], za 4 miliardy dolárov. [8] V roku 2021 Endeavor odkúpil podiely ostatných vlastníkov Zuffy v hodnote dokopy 1.7 miliardy amerických dolárov.

Vďaka televíznym zmluvám a expanzii do Austrálie, Ázie, Európy [9] a nových trhov v rámci Spojených štátov UFC výrazne vzrástlo na popularite a získalo väčšiu publicitu v mainstreamových médiách. V roku 2015 dosiahli celkové zisky výšku 609 miliónov dolárov a ich dohoda o vysielacích právach so spoločnosťou ESPN mala hodnotu 1,5 miliardy dolárov za päťročné obdobie.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalé logo UFC, používané od roku 1993 do roku 1999

Začiatky súťaže[upraviť | upraviť zdroj]

Royce Gracie použil brazílske jiu-jitsu v prvých rokoch UFC na porazenie súperov väčších rozmerov a sily.

Art Davie navrhol Johnovi Miliusovi a Rorionovi Graciemu osemčlenný turnaj na jednu elimináciu s názvom „Vojna svetov“. Turnaj bol inšpirovaný videosériou "Gracies in Action" vyrobenou brazílskou rodinou Gracie, na ktorej sa zúčastnili študenti Gracie jiu-jitsu, ktorí porazili bojových umelcov rôznych disciplín, ako sú karate, kung-fu a kickbox . Na turnaji sa predstavili bojovníci z rôznych disciplín, ktorí proti sebe stáli v boji bez obmedzenia, aby sa určilo najlepšie bojové umenie. [10] Milius, známy filmový režisér a scenárista, rovnako ako študent Gracie, súhlasil, že bude pôsobiť ako kreatívny riaditeľ podujatia. Davie vypracoval obchodný plán a dvadsaťosem investorov prispelo počiatočným kapitálom na rozbehnutie WOW Promotions s úmyslom rozvinúť turnaj do televíznej franšízy. [11]

V roku 1993 spoločnosť WOW Promotions hľadala televízneho partnera a oslovila producentov s platbami za sledovanie TVKO (HBO ) a SET ( Showtime ), ako aj Campbella McLarena a Davida Isaacsa v spoločnosti Semaphore Entertainment Group (SEG). TVKO aj SET odmietli, ale SEG - priekopník v televízii s platbami za sledovanie (takzvané pay-per-view PPV), ktorý priniesol také neobvyklé udalosti, ako je tenisový zápas medzi mužmi a ženami medzi Jimmym Connorsom a Martinou Navratilovou - sa stala partnerom WOW v máji 1993. [12] Spoločnosť SEG oslovila režiséra Jasona Cussona, aby navrhol ochrannú známku „Octagon“. Cusson zostal produkčným dizajnérom až po UFC 27 . [10] SEG vymyslela názov tejto šou ako The Ultimate Fighting Championship . [13] Predkladatelia UFC pôvodne usporiadali podujatie ako bojový videoherný turnaj v reálnom živote podobný Street Fighter a Mortal Kombat . [14]

Spoločnosti WOW Promotions a SEG usporiadali prvé podujatie, neskôr nazvané UFC 1, v McNichols Sports Arena v Denveri v Colorade 12. novembra 1993. Art Davie fungoval ako booker a dohadzovač. [15] Show hľadala odpoveď na otázky fanúšikov športu ako: „Môže zápasník poraziť boxera?“ [16] Rovnako ako väčšina vtedajších bojových umení, bojovníci zvyčajne mali zručnosti iba v jednej disciplíne a mali málo skúseností s protivníkmi so zručnosťami z viacerích umení. [17] V televíznom vysielaní sa predstavili kickboxeri Patrick Smith a Kevin Rosier, savate bojovník Gerard Gordeau, karate expert Zane Frazier, shootfighter Ken Shamrock, sumo zápasník Teil Tuli, boxer Art Jimmerson a držiteľ čierneho opasku brazílskeho jiu-jitsu Royce Gracie - mladší brat spoluzakladateľa UFC Roriona, ktorého Rorion vybral, aby v súťaži zastupoval svoju rodinu. Technika Royce Gracieho sa v úvodnom turnaji ukázala ako najefektívnejšia pomohla mu postupne zvíťaziť nad Jimmersonom, Shamrockom aj Gordeauaom. [18] Show sa ukázala byť mimoriadne úspešná a sledovalo ju 86 592 predplatiteľov.

Môžeme sa iba domýšľať, či promotéri zamýšľali, aby sa podujatie stalo predzvesťou série budúcich udalostí. „Táto show mala byť iba jednorazová,“ uviedol prezident UFC Dana White. „Uchytilo sa to tak dobre, že sa rozhodli urobiť ďalšie podujatia. Títo muži si nikdy nemysleli, že vytvárajú nový šport. “ [19] uvádza Art Davie vo svojej knihe z roku 2014 Je to legálne?. Záznam o vytvorení prvého podujatia UFC, popiera názor, že UFC bol WOW Promotions a SEG vnímaný ako jednorázový, pretože SEG ponúkol spoločnosti WOW päťročnú spoločnú dohodu o vývoji. Hovorí: „Je zrejmé, že Campbell aj Meyrowitz zdieľali moje neochvejné presvedčenie, že Vojna svetov bude pokračujúcou sériou bojových turnajov - skôr než záležitosť na jednu noc.“ [20]

Bez hmotnostných tried bojovníci často čelili podstatne väčším alebo vyšším súperom. Keith „The Giant Killer“ Hackney sa stretol s Emmanuelom Yarbroughom na UFC 3 kde sa Emmanuel musel vyrovnať s nevýhodou výšky o 23 cm a váhy o 18kg. Mnoho bojovníkov verilo, že technika môže prekonať tieto veľkostné nevýhody a že šikovný bojovník môže proti nemu použiť jeho veľkosť a silu. Royce Gracie, ktorý zvíťazil na troch z prvých štyroch podujatí, UFC rýchlo dokázal, že veľkosť nie vždy určuje výsledok boja.

Počas tejto ranej fázy organizácie UFC sa predviedlo množstvo rôznych štýlov a bojovníkov. Okrem spomínaných Royce Gracieho, Kena Shamrocka a Patricka Smitha sa na súťažiach zúčastnili aj konkurenti a členovia siene slávy Dan Severn, Marco Ruas, Gary Goodridge, Don Frye, Kimo Leopoldo, Oleg Taktarov či Tank Abbott . Aj keď na prvých podujatiach dominovalo jiu-jitsu, úspešné boli aj iné bojové štýly ako zápasenie, kickbox a box, ktoré sa nakoniec pretavili do moderných zmiešaných bojových umení .

V apríli 1995, po UFC 5 v Charlotte v Severnej Karolíne, Davie a Gracie predali spoločnosť SEG a rozpustili WOW Promotions. Davie pokračoval so SEG ako ich booker a promotér a ako komisár hry Ultimate Fighting až do decembra 1997.

Vznik prísnejších pravidiel[upraviť | upraviť zdroj]

Aj keď UFC na začiatku 90. rokov používal slogan „Neexistujú žiadne pravidlá“, UFC v skutočnosti fungovalo s obmedzenými pravidlami. Zakázalo sa hryzenie a škrábanie očí a umožňovali sa techniky, ako je ťahanie vlasov, údery hláv , údery do slabín a hákovanie rýb . 

V kvalifikačnom zápase UFC 4 sa súťažiaci Jason Fairn a Guy Mezger dohodli, že sa nebudú ťahať vlasy pretože obaja mali chvosty zviazané dozadu. Na tom istom podujatí došlo k stretnutiu medzi Keithom Hackneym a Joe Sonom, v ktorom Hackney na zemi rozdal sériu úderov do Sonovho rozkroku. 

UFC malo reputáciu, najmä v začiatkoch, ako mimoriadne násilné podujatie, o čom svedčí vylúčenie zodpovednosti na začiatku vysielania UFC 5, ktoré varovalo divákov pred násilnou povahou tohto športu. 

UFC 5 predstavilo aj odvetu zápasu Royce Gracie a Ken Shamrock nazývanú ako "Superzápas". To sa ukázalo ako veľmi dôležitý krok pre vývoj.

„Superzápas“ sa začal ako neturnajový zápas, ktorý určil prvého úradujúceho šampióna UFC pre víťazov turnajov [21]. Neskôr sa z toho vyvinul zápas, ktorý mohol byť zápas o titul, alebo zápas bez titulu. „Superzápas“ nakoniec turnajové zápasy úplne vyradil; na UFC Brazília, UFC upustilo od turnajového formátu pre celú kartu bojovníkov (okrem jednorazového japonského turnaja UFC s japonskými bojovníkmi). UFC 6 bolo prvým podujatím, kde sa konala korunovácia prvého neturnajového šampióna UFC Kena Shamrocka .

Kontroverzia a reformy[upraviť | upraviť zdroj]

Násilná povaha rýchlo sa rozvíjajúceho športu pritiahla pozornosť amerických úradov. [22]

V roku 1996 videl senátor John McCain ( R - AZ ) záznam z prvých podujatí UFC a okamžite to považoval za odporné. Samotný McCain viedol kampaň za zákaz UFC, nazval ho „ľudskými kohútimi zápasmi“ a dokonca poslal listy guvernérom všetkých päťdesiatich štátov USA, v ktorých ich žiadal o zákaz podujatia. [23]

Tridsaťšesť štátov prijalo zákony, ktoré zakázali tieto boje, vrátane New Yorku, ktorý uzákonil zákaz v predvečer podujatia UFC 12 a prinútil premiestnenie podujatia do Dothanu v Alabame . [24] UFC naďalej vysielalo na DirecTV PPV, aj keď jeho publikum zostávalo nepatrné v porovnaní s rozsiahlejšími káblovými platformami.

V reakcii na kritiku, UFC zvýšila spoluprácu so štátnymi športovými komisiami a prepracovali svoje pravidlá, aby sa odstránili nechutnejšie prvky bojov, ale zároveň zachovali základné prvky ako udieranie a zápasenie . Na UFC 12 sa zaviedli hmotnostné triedy a zakázalo sa "hákovanie rýb" . Na UFC 14 už boli povinné rukavice a kopy do hlavy protivníka na zemi boli zakázané. V UFC 15 sa obmedzilo ťahanie za vlasy a zakázali sa údery do zadnej časti krku a hlavy, údery hlavou, manipulácia malými kĺbmi a údery do slabín. Na UFC 21 sa prvý krát predstavili 5 minútové kolá a UFC sa postupne pretváralo z atrakcie na šport. [25]

UFC vedené komisárom Jeffom Blatnickom a rozhodcom Johnom McCarthym pokračovalo v práci so štátnymi atletickými komisiami. [26] Blatnick, McCarthy a dohadzovač Joe Silva vytvorili príručku politík, postupov, kódexov správania sa a pravidiel, ktoré mali pomôcť získať povolenie od atletických komisií, z ktorých mnohé existujú dodnes. Blatnick a McCarthy cestovali po celej krajine a navštevovali regulačné orgány a zmenili vnímanie športu, o ktorom sa myslelo, že je krvilačný a nehumánny. Do apríla 2000 malo ich hnutie zjavný dopad. Kalifornia sa stala prvým štátom v USA, ktorý podpísal súbor kodifikovaných pravidiel, ktoré upravujú MMA. Krátko nato si to osvojilo i New Jersey.

Svoje prvé schválené podujatie UFC 28 podľa „Jednotných pravidiel“ sa konalo v novembri 2000.v štáte New Jersey [27]

Počas vývoja pravidiel UFC sa vyvíjali aj samotní bojovníci. Počas tejto éry sa zrodili členovia siene slávy Mark Coleman, Randy Couture, Pat Miletich, Chuck Liddell, Matt Hughes a Tito Ortiz.

Éra Zuffa[upraviť | upraviť zdroj]

Po dlhom boji pre získanie povolenia sa spoločnosť SEG dostala na pokraj bankrotu a v roku 2000 ju oslovili výkonní riaditelia Station Casinos Frank a Lorenzo Fertitta a ich obchodný partner Dana White s ponukou na kúpu. O mesiac neskôr, v januári 2001, kúpili Fertittasovci UFC za 2 milióny dolárov a vytvorili spoločnosť Zuffa, LLC ako materský subjekt ovládajúci UFC.

„Nechal som svojich právnikov, aby mi povedali, že som sa zbláznil, pretože som nič nekupoval. Platil som 2 milióny dolárov a oni hovorili: „Čo za to dostávate? ' prezradil Lorenzo Fertitta pre magazín Fighters Only , pripomínajúc nedostatok majetku, ktorý získal pri kúpe. „A ja som povedal:‚ Čomu nerozumieš, je to, že dostávam to najcennejšie, čo by som mohol mať, to sú tie tri písmená: UFC. Vďaka tomu bude táto vec fungovať. Každý pozná túto značku, či už sa mu páči alebo nepáči, všetci na ňu reagujú. " [28]

Vďaka väzbám na atletickú komisiu pre štát Nevada ( Lorenzo Fertitta bol bývalým členom NSAC) Zuffa v roku 2001 dostala v Nevade povolenie. Krátko nato sa UFC vrátilo ku káblovej televízii s platbami za sledovanie. UFC 33 malo tri majstrovské zápasy.

Boj o prežitie a obrat[upraviť | upraviť zdroj]

Po odkúpení firmou Zuffa začalo UFC pomaly, ale stabilne rásť v popularite. Čiastočne kvôli väčšej reklame, [29] sponzorstvu spoločnosti, návratu ku káblovej platbe za prezretie a následným vydávaním domácich videí a DVD.

Vďaka väčším živým prenosom v kasínových priestoroch, ako sú Trump Taj Mahal a MGM Grand Garden Arena, si UFC zabezpečila svoju prvú televíznu dohodu s Fox Sports Net . Best Damn Sports Show Period odvysielala prvý zápas zmiešaných bojových umení v americkej káblovej televízii v júni 2002, ako aj hlavné podujatie predstavujúce Chuck Liddell vs. Vitor Belfort v UFC 37.5 . [30]

Člen siene slávy UFC Ken Shamrock pomohol premeniť UFC na mainstreamový šport.

UFC 40 bola jedna z najdôležitejších udalostí v ére Zuffa. Do MGM Grand Arena prišlo 13,022 divákov a predalo sa 150,000 lístkov PPV čo predstavovalo zhruba dvojnásobok počtu pri predchádzajúcich udalostiach. Hlavným zápasom večera bol boj medzi vtedajším šampiónom stredne ťažkej váhy Titom Ortizaom a bývalým šampiónom superzápasu Kenom Shamrockaom, ktorý sa predtým presunul do profesionálneho wrestlingu WWE. Bolo to po prvý krát kedy UFC dosiahla tak vysoké čísla sledovanosti. UFC 40 takisto pritiahla pozornosť mainstremových médií ako ESPN a USA Today.

Napriek úspechu UFC 40 malo UFC stále finančné prbolémy. Do roku 2004 mala Zuffa stratu 34 milónov dolárov. [31] Medzi bojovníkov, ktorí sa dostali do popredia po zakúpení spoločnosťou Zuffa patria Anderson Silva, Georges St-Pierre, Rich Franklin, BJ Penn, Sean Sherk, Matt Serra, Ricco Rodriguez, Robbie Lawler, Frank Mir, Karo Parisyan a Nick Diaz .

The Ultimate Fighter a stúpajúca popularita[upraviť | upraviť zdroj]

Tvárou v tvár vyhliadke na bankrot upustilo UFC od predaja PPV a zaradili sa do bežného televízneho vysielania. Potom, čo sa bratia Fertittovci predstavili v televíznom seriáli American Casino, [32] a zistili, ako dobre táto séria fungovala ako propagačný prostriedok, prišli s myšlienkou, že UFC bude mať svoju vlastnú sériu reality show.

Logo show The Ultimate Fighter

Ich nápad, The Ultimate Fighter ( TUF ), bol televíznou reality show, v ktorej sa predstavili bojovníci MMA a súťažili o šesťciferný kontrakt UFC. Bojovníci boli zo súťaže vyraďovaní prostredníctvom exhibičných zápasov. Show však odmietali vysielať všetky televízie. Až keď oslovili televíziu Spike s tým že si sami zaplatia náklady vo výške 10 miliónov dolárov, sa im podarilo v televízii získať vysielací čas.

V januári 2005 uviedla spoločnosť Spike TV show The Ultimate Fighter 1 v čase nasledujúcom po WWE Raw . Show sa stala okamžitým úspechom a vyvrcholila pozoruhodnou finálovou bitkou, v ktorej sa predstavili finalisti ľahkej a ťažkej váhy Forrest Griffin a Stephan Bonnar. Priamy prenos z finále vyniesol veľmi pôsobivé celkové hodnotenie 1,9. Dana White pripisuje TUF 1 záchranu UFC. [33]

Po finále Griffin / Bonnar sa v auguste 2005 začala druhá séria show The Ultimate Fighter a v roku 2006 sa objavili ďalšie dve série. Spike a UFC pokračovali vo vytváraní a vysielaní nových sérií, až kým sa show nepresunula do FX v roku 2012. [34]

Po úspechu The Ultimate Fighter si Spike vybral aj UFC Unleashed, hodinovú týždennú show, v ktorej boli vybrané zápasy z predchádzajúcich udalostí. Spike sa tiež priniesol živé vysielanie UFC Fight Night.

Po veľmi úspešnom vysielaní na Spike a s blížiacim sa oznámením nového vzťahu UFC s Foxom, predstavitelia Spike vydali vyhlásenie týkajúce sa ukončenia ich partnerstva s UFC, „ The Ultimate Fighter séria 14 v septembri bude naša posledná. . . Naše šesťročné partnerstvo s UFC bolo neuveriteľne prospešné pri budovaní oboch našich značiek a želáme im do budúcnosti všetko dobré. “ [35]

S oznámením spolupráce medzi UFC a Fox v auguste 2011 sa The Ultimate Fighter, ktorý v septembri vstúpil do svojej 14. série, presunul do siete FX. Spolu so zmenou televízie sa epizódy vysielali raz do týždňa a eliminačné boje sa vysielali naživo. [36]

Prudká popularita a rast[upraviť | upraviť zdroj]

Reklama na UFC 88 v New Yorku na Times Square. Hlavný zápas Chuck Liddell vs. Rashad Evans

So zvýšenou sledovanosťou explodovali čísla nákupu PPV. UFC 52, prvé podujatie po prvej sérii show The Ultimate Fighter, obsahovalo uvedenie do siene slávy bojovníka Chucka „The Iceman“ Liddella, ktorý pomstil svoju porážku kolegovi a eventuálnemu členovy v sieni slávy, Randymu Coutureovi, vyprodukoval platiace publikum PPV o veľkosti 300 000, [37] čím zdvojnásobil svoj predchádzajúci rekord 150 000 zakúpení, ktorý bol vytvorený na UFC 40 . Po druhej sérii show The Ultimate Fighter priniesol veľmi vychýrený zápas UFC medzi Liddellom a Coutureom podľa odhadov 410 000 nákupov PPV na UFC 57 .

Po zvyšok roka 2006 platilo, že nákupy PPV pokračovali v raketovom raste. Na UFC 60 sa uskutočnilo 620 000 nákupov PPV: Hughes vs. Gracie - predstavujúci Royce Gracieho prvý zápas UFC po 11 rokoch - a 775 000 nákupov na UFC 61 s očakávanou odvetou medzi Kenom Shamrockom a Titom Ortizom, trénermi hry The Ultimate Fighter 3 . [38] Organizácia dosiahla míľnik na UFC 66 keď postavila Ortiza v odvetnom zápase proti Liddellovi. Uskutočnilo sa viac než 1 milión nákupov PPV. [39]

Nárast popularity podnietil UFC k posilneniu výkonného tímu. V marci 2006 UFC oznámila, že najala Marca Ratnera, bývalého výkonného riaditeľa atletickej komisie v Nevade, [40] ako viceprezidenta pre regulačné záležitosti. Ratner loboval v početných atletických komisiách aby pomohol zvýšiť mediálny profil UFC v snahe legalizovať zmiešané bojové umenia v jurisdikciách v USA i mimo nich, ktoré ešte nemali povolenie pre tento šport.

V decembri 2006 viedla spoločnosť Zuffa propagačnú kampaň World Extreme Cagefighting (WEC) so sídlom v severnej Kalifornii, aby zabránila Medzinárodnej bojovej lige (IFL) uzavrieť dohodu s Versus (dnes NBC Sports Network ). V tom čase malo UFC exkluzívnu dohodu so Spike, takže kúpa WEC umožnila spoločnosti Zuffa blokovať IFL od Versusu bez porušenia ich zmluvy. [41] WEC predviedla ľahšie hmotnostné triedy v MMA, zatiaľ čo UFC obsahovala ťažšie hmotnostné triedy. [42] Medzi významných bojovníkov WEC patrili Urijah Faber, Jamie Varner, Carlos Condit, Benson Henderson, Donald Cerrone, Anthony Pettis, Eddie Wineland, Miguel Angel Torres, Mike Thomas Brown, Leonard Garcia, Brian Bowles, Dominick Cruz a José Aldo .

V decembri 2006 získala spoločnosť Zuffa aj svojho konkurenta z Las Vegas World Fighting Alliance (WFA) . Pri získavaní WFA získali kontrakty významných bojovníkov vrátane Quintona Jacksona, Lyota Machidy a Martina Kampmanna .

Popularitu tohto športu si všimla aj komunita športových stávok, pretože stránka online hazardných hier BodogLife.com v júli 2007 uviedla, že v roku 2007 UFC po prvýkrát prekoná box, čo sa týka výnosov zo stávkovania. UFC v skutočnosti už prekonalo historické rekordy PPV za jediný rok podnikania a v roku 2006 vygenerovalo tržby viac ako 222 766 000 dolárov, čím prekonalo WWE aj box. [43]

UFC pokračovalo v rýchlom raste. Roger Huerta zdobil obálku Sports Illustrated a Chuck Liddell obálku ESPN The Magazine v máji 2007. [44]

Získavanie a integrácia hrdosti[upraviť | upraviť zdroj]

Boj medzi Fedorom Emelianenkom a Markom Colemanom v japonskej organizácii Pride

27. marca 2007 UFC a ich japonský rival Pride Fighting Championships oznámili dohodu, v ktorej majoritní vlastníci UFC Frank a Lorenzo Fertitta kúpili značku Pride. [45] [46]

Prvotným zámerom bolo, aby obe organizácie fungovali osobitne, ale aby sa zosúladili s plánmi spoločnej propagácie kariet predstavujúcich šampiónov a najlepších uchádzačov z oboch organizácií. Po zakúpení Pride však Dana White cítil, že model Pride nie je udržateľný [47] a organizácia by sa mala spojiť s bývalými bojovníkmi Pride, ako napríklad Antônio Rodrigo "Minotauro" Nogueira, Maurício "Shogun" Rua, Dan Henderson, Mirko " Cro Cop „Filipović, Wanderlei Silva a ďalší. [48] 4. októbra 2007 spoločnosť Pride Worldwide zatvorila svoju japonskú kanceláriu a prepustila 20 ľudí, ktorí v nej pracovali od ukončenia činnosti svojej materskej spoločnosti Dream Stage Entertainment (DSE).

18. júna 2008 Lorenzo Fertitta oznámil rezignáciu na svoju funkciu v kasíne Station s cieľom venovať svoju energiu rozvoju medzinárodného obchodu spoločnosti Zuffa a najmä UFC. Tento krok sa ukázal ako rozhodujúci, pretože Fertitta okrem iného pomohol uzavrieť televízne dohody v Číne, Francúzsku, Mexiku a Nemecku, ako aj otvoriť alternatívne zdroje výnosov pomocou novej videohry UFC a akčných figúrok UFC. [49]

Medzi najpopulárnejších bojovníkov UFC, alebo tých, ktorí sa stali prominentnými v období po Pride patria okrem iných Anderson Silva, Jon Fitch, Lyoto Machida, Cain Velasquez a Jon Jones .

UFC 100 a pokračujúca popularita[upraviť | upraviť zdroj]

Popularita zaznamenala v roku 2009 ďalší výrazný nárast na UFC 100 a 10 udalostiach, ktoré mu predchádzali, vrátane UFC 90, 91, 92, 94 a 98 . UFC 100 zaznamenal obrovský úspech so ziskom 1,6 milióna nákupov PPV [50]. Hlavnými ťahúnmi boli boje medzi bývalým zápasníkom NCAA a šampiónom WWE Brockom Lesnarom a bývalým šampiónom UFC v ťažkej váhe Frankom Mirom, Kanaďanom Georgesom St-Pierrom, ktorý sa postavil proti Brazílčanovi Thiagovi Alvesovi a boj američana Hendersona proti britovi Michaelovi Bispingovi v strednej váhe, ktorí boli súpermi trénerov The Ultimate Fighter: USA vs. Spojené kráľovstvo .

UFC 100 bol jedinečný v tom, že priťahoval značný záujem zo strany ESPN, ktoré poskytovalo rozsiahle spravodajstvo o športových udalostiach. [51] ESPN nakoniec priniesla ďalšie spravodajstvo o UFC a o MMA televíznym debutom MMA Live na ESPN2 v máji 2010. [52]

Rast popularity po UFC 100 bol výrazne obmedzený v druhej polovici roku 2009 po sérii zranení a iných zdravotných problémov [53] [54] vrátane život ohrozujúceho zápasu Brocka Lesnara s divertikulitídou [55] ktorý organizáciu nútil nepretržite meniť štruktúru svojej zostavy.

Tempo sa však začalo postupne zvyšovať v prvom štvrťroku 2010 po víťazstvách obhajcov titulu Georgesovi St-Pierrovi a Andersonovi Silvovi, ako aj po prvej porážke Lyota Machida v kariére s „Shogunom“ Ruom o titul UFC v ľahkej váhe. Ďalší boj, ktorý zvýšil popularitu bol stret medzi bývalými šampiónmi UFC a súpermi Rashadom Evansom a Quintonom Jacksonom - konkurenčnými trénermi The Ultimate Fighter 10: Heavyweights - na UFC 114. [56] Udalosť dosiahla viac ako 1 milión nákupov PPV [57] .

UFC 129 prekonalo predchádzajúce severoamerické rekordy v náštevnosti.

V lete 2010 UFC 116 zahŕňalo návrat Brocka Lesnara, ktorý obhájil titul UFC v ťažkej váhe pred neporazeným dočasným šampiónom Shaneom Carwinom a prinieslo 1.25 milióna divákov PPV. [58] Lesnar prežil skorú paľbu Carwinových úderov v zápase, ktorý takmer zastavil rozhodca Josh Rosenthal. [59] Lesnar sa však v druhom kole spamätal a uškrtil Carwina pomocou trojuholníku a udržal si nespochybniteľný titul šampióna v ťažkej váhe UFC. Táto udalosť ako celok bola v médiách veľmi ocenená [60] [61] [62].

Po dramatickom piatom kole, víťazstve šampióna v ľahkej váhe UFC Andersona Silvu na poslednú chvíľu nad Chaelom Sonnenom na UFC 117 sa Lesnar nakoniec prostredníctvom 1. kola TKO na UFC 121 musel vzdať svojho opasku a odovzdať ho neporazenému Cainovi Velasquezovi . Tento súboj priniesol Velasquezovy ôsmy knokaut alebo technický knokaut v jeho prvých deviatich súbojoch MMA. [63]

Na UFC 129 sa predstavili Georges St-Pierre vs. Jake Shields v Rogers Centre v Toronte v Ontariu v Kanade a stalo sa tak najväčším podujatím UFC v severoamerických dejinách [64] [65], ktoré sa časovo zhodovalo s dvojdňovým UFC Fan Expo v Direct Energy Center . [66] [67] Akcia vypredala 55 000 vstupeniek, ktorých tržby presiahli 11 milónov dolárov[68], prekonala predchádzajúcu návštevnosť MMA a rekordy v Severnej Amerike.

5. novembra 2016 malo UFC v New Yorku prvé exhibičné vystúpenie po rokoch, kde sa predstavili Conor McGregor vs. Eddie Alvarez . [69]

Zlúčenie s WEC[upraviť | upraviť zdroj]

Anthony Pettis sa váži na záverečné podujatie WEC

Zuffa, materská spoločnosť UFC, kúpila World Extreme Cagefighting koncom roku 2006 a 20. januára 2007 usporiadala prvé podujatie WEC pod novým vlastníctvom. [70] Krátko nato sa WEC stala domovom siete Versus a jej prvá udalosť sa v tejto sieti uskutočnila v júni 2007. [71]

28. októbra 2010 spoločnosť Zuffa oznámila, že WEC sa zlúči s UFC. WEC usporiadala svoju poslednú udalosť 16. decembra 2010. V dôsledku fúzie, UFC absorbovalo divízie WEC v bantamovej, mušej a ľahkej váhe a ich príslušných bojovníkov. UFC tiež urobilo z posledných šampiónov WEC v mušej a bantamovej hmotnosti, José Alda a Dominicka Cruza, úvodných šampiónov UFC vo svojich nových váhových divíziách. [72]

Reed Harris, ktorý začal World Extreme Cagefighting so Scottom Adamsom, mal pri fúzii zmiešané emócie. „Je to niečo podobné, ako keď vaše dieťa odchádza na vysokú školu: spočiatku nie ste šťastní, ale potom, čo nad tým chvíľu premýšľate, ste skutočne šťastní,“ povedal Harris pre MMAWeekly.com v exkluzívnom rozhovore bezprostredne po oznámení. „Na konci dňa by som si nikdy nemyslel, že táto vec bude tam, kde dnes. Som nesmierne hrdý a šťastný, že som bol zapojený do niečoho, čo bude raz súčasťou toho, čo môže byť jedného dňa najväčšou športovou organizáciou na svete. “ [73]

Pravidlá[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasné pravidlá ktoré UFC používa boli pôvodne ustanovené kontrolným predstavenstvom atletickej komisie New Jersey, a následne prevzaté aj inými štátmi ktoré regulujú MMA podujatia v USA, vrátane Nevady, Louisiany a Kalifornie. Tieto pravidlá používajú aj mnohé iné MMA organizácie ktoré usporadúvajú podujatia v Spojených štátoch, a ich dodržiavanie je povinné v štátoch ktoré ich oficiálne prevzali, čím sa stali štandardným de facto súborom pravidiel pre MMA podujatia v USA ako aj inde vo svete.[74]

Kolá[75][upraviť | upraviť zdroj]

UFC zápasy sa rôznia v maximálnej dĺžke, v závislosti od toho či je zápas o šampiónsky titul alebo ide o hlavný zápas karty. V každom zápase nemôže kolo trvať dlhšie ako päť minút. Zápasy o titul môžu trvať maximálne päť kôl. Začínajúc s UFC 138 v novembri 2011, netitulové hlavné zápasy večera (čiže posledný zápas karty) sú taktiež päťkolové. Netitulové zápasy ktoré nie sú hlavným zápasom trvajú maximálne tri kolá. Medzi jednotlivými kolami je vždy jednominútová prestávka.

Klietka[upraviť | upraviť zdroj]

UFC zápasy sa odohrávajú v osemstrannej klietke známej ako "Oktagon" (anglicky "The Octagon"). Ide o klietku s oktagonálnou štruktúrou ktorej steny sú z kovového pletiva pokrytého čiernym vinylom. Štandardný oktagon má priemer 9.1 metra s pletivom vysokým 1.8 metra.[76] [77] Klietka sa nachádza na platforme ktorá ju vyvyšuje 1.2 metra nad zemou. Na vrchu pletiva a medzi každou z ôsmych sekcii sa nachádza penová výplň. Vstupuje sa do nej jednou z dvoch brán, ktoré sa nachádzajú oproti sebe.[76][78] Podložka je vymieňaná na každé podujatie.

V menších halách a na menších podujatiach UFC často využíva menšiu klietku, s priemerom len 7.6 metra.[76][79]

Odev[75][upraviť | upraviť zdroj]

Všetci bojovníci zápasia v schválených šortkách, bez topánok. Topy sú povolené len pre ženské bojovníčky, môže ísť o športovú podprsenku alebo športové tričko s krátkym rukávom (tzv. rash guard), voľné topy alebo topy s dlhými rukávmi sú zakázané. Medzi povinné ochranné pomôcky patria rukavice s výplňou, chránič na zuby a u mužov suspenzor. Povolené sú taktiež návleky na členky a kolená, chrániče hrude pre ženy sú zakázané. Všetci bojovníci používajú bezprstové MMA rukavice, ktoré majú minimálne 2.5 centimetrovú výplň okolo hánkov. Aby sa zaistilo dodržanie týchto pravidiel, bojovníci sú vždy skontrolovaní predstaviteľom príslušnej atletickej komisie predtým ako im je dovolené vstúpiť do klietky.

Od roku 2015 bola exkluzívnym odevným partnerom UFC spoločnosť Reebok. To znamená, že bojovníci mohli mať v klietke oblečené jedine odevy navrhnuté a vyrobené spoločnosťou Reebok. V roku 2021 sa odevným partnerom UFC stala značka Venum.[80] [81]

Výsledok zápasu[75][upraviť | upraviť zdroj]

Zápas môže skončiť cez:

 • Submisu (vzdanie sa): Bojovník jasne odklepe na podložku alebo na oponenta, verbálne sa vzdá alebo jasne odkomunikuje že pociťuje bolesť (napríklad krikom) do takej miery že prinúti rozhodcu zastaviť zápas.
 • Technická submisia: Bojovník stratí vedomie, alebo utrpí, poprípade je na pokraji utrpenia vážneho zranenia dôsledkom akéhokoľvek legálneho chmatu.
 • Knokaut (KO): Bojovník je uvedený do stavu bezvedomia dôsledkom akéhokoľvek legálneho úderu.
 • Technický knokaut (TKO): Ak bojovník z nejakého dôvodu nemôže bezpečne pokračovať v zápase, zápas končí na technický knokaut. Rozdeľuje sa na:
  • Zastavenie zápasu rozhodcom (rozhodca zastaví zápas pretože jeden z bojovníkov viac nie je schopný sa inteligentne brániť)
  • Zastavenie zápasu lekárom (prítomný lekár rozhodne že nie je bezpečné pre jedného z bojovníkov pokračovať v zápase, napríklad kvôli priveľkému krvácaniu alebo vážnemu fyzickému zraneniu)
  • Zastavenie zápasu rohom/hodenie uteráka (jeden z rohov signalizuje porážku pre svojho bojovníka)
  • Forfeit (jeden z bojovníkov sa nezúčastní zápasu, alebo úmyselne a predčasne ukončí zápas z dôvodu iného ako zranenie, čo vedie k výhre jeho oponenta)
 • Rozhodnutie poroty (na body): Ak zápas neskončí pred limitom, víťaz sa rozhodne podľa bodovania troch prítomných porotcov. Skóre môže byť:
  • Jednohlasné rozhodnutie (všetci traja porotcovia bodovali výhru pre bojovníka A)
  • Väčšinové rozhodnutie (dvaja porotcovia bodovali výhru pre bojovníka A, jeden bodoval remízu)
  • Nejednohlasné rozhodnutie (dvaja porotcovia bodovali výhru pre bojovníka A, jeden bodoval výhru pre bojovníka B)
  • Technické rozhodnutie (ak jeden z bojovníkov nie je schopný v zápase pokračovať kvôli neúmyselnému nelegálnemu ťahu súpera a počet dokončených kôl je dostatočný, výsledok zápasu je určený na základe bodovania týchto kôl, ako aj nedokončeného kola v ktorom bol zápas zastavený)
  • Jednohlasná remíza (všetci traja porotcovia bodovali remízu)
  • Väčšinová remíza (dvaja porotcovia bodovali remízu, jeden bodoval výhru)
  • Nejednohlasná remíza (jeden porotca bodoval výhru pre bojovníka A, jeden pre bojovníka B, a jeden bodoval remízu)
  • Technická remíza (zápas sa skončí podobným spôsobom ako pri technickom rozhodnutí, pričom výsledkom bodovania porotcov je remíza)
 • Diskvalifikácia (DQ): Jeden z bojovníkov úmyslene použije nelegálnu techniku alebo ťah ktorý podľa rozhodcu alebo jeho súpera spôsobil jeho súperovi takú ujmu že jeho výkon by bol v prípade pokračovania zápasu negatívne ovplyvnený, dôsledkom čoho je výhra udelená jeho súperovi.
 • No Contest (NC): bojovník nie je schopný ďalej pokračovať v zápase kvôli neúmyselnému nelegálnemu ťahu oponenta a nie je dostatočný počet ukončených kôl aby bolo možné technické rozhodnutie, alebo obaja bojovníci nie sú schopní pokračovať, dôsledkom čoho nie je výhra udelená nikomu. Výsledok zápasu môže byť zmenený na No Contest aj dodatočne ak boli neskôr zistené neuspokojivé alebo nelegálne okolnosti zápasu, ako napríklad predčasné zastavenie zápasu rozhodcom alebo pozitívny test víťaza na zakázané látky.

Ak sa titulový zápas skončí na remízu alebo No Contest, šampión si udrží titul, ale zápas sa mu neráta medzi oficiálne obhajoby.

Kritériá bodovania[75][upraviť | upraviť zdroj]

UFC používa desaťbodový bodovací systém, v ktorom traja porotcovia bodujú každé kolo, a víťaz kola získa desať bodov zatiaľ čo porazený získa deväť alebo menej. Vo výnimočných prípadoch môžu byť kolá bodované ako remíza, keď je obidvom bojovníkom za dané kolo udelených desať bodov. Bodové skóre 10-8 je udeľované iba za výnimočne dominantné kolá. Skóre 10-7 a menej sú veľmi zriedkavé. Kolá sú bodované na základe troch kritérii:

 • Efektívny boj v postoji/grappling: Ako efektívny boj v postoji sa definujú akékoľvek legálne údery ktoré môžu potenciálne ukončiť zápas a majú okamžitý alebo kumulatívny efekt na súpera. Efektívny grappling sa definuje ako úspešné strhy na zem, pokusy o submisiu, zvraty a získanie výhodných pozícii na zemi ktoré majú okamžitý alebo kumulatívny efekt na súpera a môžu potenciálne viesť k ukončeniu zápasu. V oboch prípadoch sa okamžitý efekt hodnotí vyššie ako kumulatívny.
 • Efektívna agresivita: Toto kritérium by malo byť brané do úvahy iba vtedy, ak je efektívny boj v postoji a grappling medzi dvoma bojovníkmi 100% vyrovnaný. Efektívna agresivita sa definuje ako agresívne pokusy zo strany bojovníka o ukončenie zápasu, pričom tieto pokusy majú efekt na priebeh zápasu.
 • Efektívna kontrola oktagonu/klietky: Toto kritérium by malo byť brané do úvahy iba ak sú efektívny boj v postoji a grappling aj efektívna agresivita medzi dvoma bojovníkmi 100% vyrovnané. Efektívna kontrola oktagonu sa definuje ako určovanie tempa, miesta a pozície zápasu jedným z bojovníkov.

Fauly[75][upraviť | upraviť zdroj]

V UFC zápasoch sú zakázané:

 1. Údery hlavou
 2. Pichanie do očí
 3. Hryzenie
 4. Ťahanie za vlasy
 5. Fish hooking (násilné roztvorenie úst alebo iného otvoru prstami)
 6. Útoky na genitálie
 7. Strkanie prstov do akéhokoľvek otvoru alebo reznej či tržnej rany oponenta
 8. Manipulácia s malými kĺbami
 9. Údery do chrbtice a zátylku
 10. Vertikálne údery lakťom zhora (tzv. 12-6 lakte)
 11. Akékoľvek údery do krku, vrátane chytania a útočenia na priedušnicu
 12. Škriabanie, štípanie a krútenie kože
 13. Hmaty na kľúčnu kosť
 14. Kopy pätou do ľadvín
 15. Piledriver/baranidlo (zodvihnutie súpera a hodenie o podložku hlavou napred)
 16. Vyhodenie súpera z klietky
 17. Držanie šortiek alebo rukavíc súpera
 18. Opľutie súpera alebo rozhodcu
 19. Nešportové správanie ktoré súperovi spôsobí zranenie
 20. Chytanie alebo držanie pletiva
 21. Nadávanie v klietke
 22. Útočenie na súpera počas prestávky
 23. Útočenie na súpera ktorý práve komunikuje s rozhodcom
 24. Útočenie na súpera po skončení kola alebo po tom čo rozhodca signalizoval koniec zápasu
 25. Ignorovanie alebo nerešpektovanie inštrukcii rozhodcu
 26. Plachosť a pasivita, vrátane vyhýbaniu sa kontaktu so súperom, úmyselného vypľúvania chrániča zubov a predstierania zranenia
 27. Zasahovanie sekundantov bojovníka do zápasu
 28. Hodenie uteráka
 29. Aplikovanie zakázanej látky na vlasy, telo, odev alebo rukavice zápasníka tesne pred alebo počas zápasu
 30. Kopy a údery kolenom do hlavy ležiaceho súpera, dupanie po hlave ležiaceho súpera (bojovník je považovaný za ležiaceho ak sa dotýka podložky akoukoľvek časťou tela okrem chodidiel)

Rozhodca môže penalizovať bojovníka ktorý sa dopustí faulu strhnutím jedného alebo viac bodov v závislosti od závažnosti faulu. Bojovníkovi ktorý bol faulovaný je daných maximálne päť minút na zotavenie. Ak dôsledkom daného nelegálneho ťahu bojovník neutrpel takú ujmu ktorá by negatívne ovplyvnila jeho výkon v zápase a nešlo o nelegálny úder do hlavy, zápas môže ďalej pokračovať. V prípade že faulovaný bojovník nie je schopný pokračovať v zápase a rozhodca určil že išlo o úmyslený faul, zápas končí diskvalifikáciou jeho súpera. Ak išlo o neúmyselné porušenie pravidiel a v zápase bol dokončený dostatočný počet kôl (minimálne tri kolá v päťkolovom zápase a dve kolá v trojkolovom), výsledok zápasu bude rozhodnutý na základe bodovania týchto kôl ako aj nedokončeného kola v ktorom bol zápas prerušený. Ak bol zápas prerušený v skorších kolách a technické rozhodnutie tým pádom nie je možné, končí ako No Contest.

Priebeh zápasu[75][upraviť | upraviť zdroj]

Jediná osoba, ktorá môže byť v klietke spolu s bojovníkmi počas trvania kôl je rozhodca. Rozhodca má právo zápas dočasne prerušiť, napríklad z dôvodu podozrenia na faul alebo ak jednému z bojovníkov vypadol chránič na zuby. Po tom čo rozhodca usúdi že zápas môže opäť pokračovať, bojovníci sa vždy najskôr musia vrátiť späť do pôvodných pozícii v ktorých boli pred prerušením. Ak sa bojovníci na zemi dostanú do situácie keď ani jeden z nich nie je v dominantnej pozícii ani nepracuje na tom aby sa do nej dostal, rozhodca im po slovnom varovaní môže prikázať aby sa postavili.

Počas prvých rokov existencie UFC boli verbálne urážky a tzv. "trash talk" medzi bojovníkmi prísne zakázané. V súčasnosti je trash talk pred zápasmi povolený za účelom umožniť bojovníkom vyjadriť sa a propagovať svoje zápasy, no počas samotného zápasu je naďalej zakázaný a v prípade porušenia tohto pravidla im hrozí diskvalifikácia.

Zdravotné požiadavky a váženie[upraviť | upraviť zdroj]

Bojovníci sú pred každým zápasom povinní absolvovať všetky zdravotné testy vyžadované jurisdikciou atletickej komisie ktorá sankcionuje dané podujatie. Každá atletická komisia si v tejto oblasti stanovuje vlastné pravidlá nezávisle od UFC ktoré sa od seba líšia, ale zväčša ide o krvné testy (na HIV, Hepatitídu B a Hepatitídu C), fyzikálne vyšetrenie, očné testy, EKG, rádiologické testy (MRA, MRI, CT hlavy a hrudníka), neurologické testy, analýzu moču a pre ženské bojovníčky aj tehotenský test a/alebo gynekologické vyšetrenie. Niektoré komisie majú taktiež stanovené špecifické pravidlá pre zápasníkov nad určitú vekovú hranicu alebo nad určitý počet zápasov absolvovaných v kariére, prípadne pre zápasníkov s určitým počtom prehier na KO. [82]

Atletická komisia je taktiež zodpovedná za predzápasové váženie. To sa spravidla koná vždy ráno v deň pred zápasom a trvá dve hodiny, pričom zápasníci sa môžu prísť navážiť kedykoľvek v tomto časovom rozmedzí. Ak zápasník nesplní váhový limit, komisia mu môže poskytnúť hodinu naviac na zhodenie zvyšnej váhy. Ak nenaváži ani potom, je na rozhodnutí predstaviteľov komisie či dovolí aby sa zápas napriek tomu uskutočnil. Zápas je v takom prípade považovaný za "catchweight" a bojovník ktorý nenavážil sa musí vzdať 20% zo svojho honoráru za zápas v prospech súpera. Na každého bojovníka počas zhadzovania váhy dozerá lekár, ktorý ho môže z karty stiahnuť ak usúdi že je príliš dehydratovaný alebo inak ohrozil svoje zdravie drastickým zhadzovaním.

Okamžite po zápase každý bojovník podstúpi zdravotné vyšetrenie lekárom ktorého určí komisia. Toto vyšetrenie opäť zahŕňa všetky povinné testy ktoré vyžaduje daná komisia, ako aj akékoľvek ďalšie potrebné testy a vyšetrenia podľa stavu konkrétneho bojovníka a rozhodnutia lekára. V závislosti od výsledkov pozápasového vyšetrenia môže byť bojovníkovi udelená zdravotná suspenzia na zápasenie a kontaktný sparring v určitom trvaní. Ak bojovník po zápase odmietne byť ošetrený, bude okamžite suspendovaný na dobu neurčitú.[75]

The Ultimate Fighter[upraviť | upraviť zdroj]

Zápasy ktoré sa uskutočnia ako súčasť reality šou The Ultimate Fighter sú sankcionované ako exhibičné zápasy, a tým pádom sa nerátajú medzi profesionálnu bilanciu bojovníkov. Je to tak preto, pretože na rozdiel od profesionálnych zápasov výsledky exhibícii nemusia byť okamžite zverejnené, a teda môžu zostať tajné až do vysielania šou. Výnimkou sú vždy finálové zápasy, ktoré sa neuskutočňujú v rámci šou ale naživo na regulérnom UFC podujatí, a ide o profesionálne zápasy.

V závislosti od pravidiel konkrétnej sezóny sú zápasy v šou dvoj- alebo trojkolové. V prípade dvojkolových zápasov, ak v priebehu ich trvania nedôjde k ukončeniu, zápas pokračuje do tretieho kola. Ak ani v tomto kole nie je zápas ukončený, výsledok bude rozhodnutý na základe tohto tretieho kola.

Váhové kategórie/Súčasní šampióni[upraviť | upraviť zdroj]

UFC v súčasnosti rozdeľuje svojich bojovníkov do dvanástich váhových kategorii, z ktorých je osem mužských a štyri ženské.[83] Pri netitulových zápasoch sa akceptuje odchýlka 0.5 kg, pri zápasoch o titul musia obidvaja bojovníci navážiť presne v limite svojej váhovej kategórie. Atletická komisia ktorá sankcionuje dané podujatie taktiež môže povoliť tzv. catchweight zápasy, podliehajúce výlučne ich rozhodnutiu a uváženiu, ak zaujmú stanovisko že zápas bude stále férový, bezpečný a kompetitívny.[84] V unifikovaných pravidlách MMA je definovaných ďalších päť váhových kategórii ktoré UFC momentálne nepoužíva: superľahká váha (74.8 kg), superwelterová váha (79.3 kg), superstredná váha (88.4 kg), krížová váha (102 kg), a superťažká váha (viac ako 120 kg).[83]

Váhová kategória Minimálna váha (kg) Horný limit (kg) Pohlavie Súčasný šampión Dátum výhry Ref Dĺžka šampionátu v dňoch Obhajoby Ďalší zápas Ref
Slamová váha Žiadna 52.2 Ženy CHN Čang Wej-li 2022-05-077. mája 2022 [85] 571 0 TBD
Mušia váha 52.6 56.7 Muži MEX Brandon Moreno 2022-01-2222. januára 2022 [86] 676 0 TBD
Ženy KGZ Valentina Ševčenková 2018-12-088. decembra 2018 [87] 1817 7 TBD
Bantamová váha 57.1 61.2 Muži USA Aljamain Sterling 2021-03-066. marca 2021 [88] 998 1 TBD
Ženy BRA Amanda Nunes 2021-12-1111. decembra 2021 [89] 718 0 TBD
Perová váha 61.6 65.8 Muži AUS Alexander Volkanovski 2019-12-1414. decembra 2019 [90] 948 3 TBD
Ženy BRA Amanda Nunes 2018-12-2929. decembra 2018 [91] 1796 2 TBD
Ľahká váha 66.2 70.3 Muži RUS Islam Machačev TBD [92] TBD TBD
Welterová váha 70.7 77.6 Muži ENG Leon Edwards 2019-03-022. marca 2019 [93] 1733 5 TBD
Stredná váha 77.5 83.9 Muži BRA Alex Pereira 2019-10-066. októbra 2019 [94] 1515 4 TBD
Poloťažká váha 84.3 93.0 Muži USA Jamahal Hill 2022-06-1111. júna 2022 [95] 536 0 TBD
Ťažká váha 93.44 120.2 Muži Uvoľnený 2021-03-2727. marca 2021 [96] 977 1 TBD

Rebríčky[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálne UFC rebríčky, ktoré boli prvýkrát predstavené vo februári 2013, sú vytvárané na základe hlasovania nezávislého panelu vybraných novinárov a predstaviteľov rôznych MMA médií. Členovia tohto panelu hlasujú za 15 najlepších bojovníkov v každej váhovej kategórii, ako aj za 15 najlepších bojovníkov a bojovníčok naprieč váhovými kategóriami (anglicky pound-for-pound). Jeden bojovník môže naraz figurovať aj v dvoch alebo viacerých rebríčkoch váhových kategórii. Šampióni a dočasní šampióni sú vždy automaticky považovaní za najlepších vo svojej váhovej kategórii a tým pádom nemôžu byť volení do rebríčkov podľa váhy, ale stále môžu byť volení do pound-for-pound rebríčka. Rebríčky sú aktualizované vždy 48 hodín po každom podujatí. Vlajky tabuľke indikujú krajinu ktorú daný bojovník reprezentuje v UFC, a nemusia sa nutne zhodovať s jeho národnosťou alebo občianstvom.[97]

Aktualizované k 15. júnu 2022 po podujatí UFC 275.[98]

Pozícia Mužskí bojovníci (pound-for-pound) Mušia váha Bantamová váha Perová váha Ľahká váha Welterová váha
(Š) BRA Deiveson Figueiredo USA Aljamain Sterling AUS Alexander Volkanovski Uvoľnený NGA Kamaru Usman
1 NGA Kamaru Usman MEX Brandon Moreno RUS Piotr Jan USA Max Holloway BRA Charles Oliveira USA Colby Covington
2 AUS Alexander Volkanovski NZL Kai Kara-France US T.J. Dillashaw USA Brian Ortega USA Dustin Poirier ENG Leon Edwards
3 NGA Israel Adesanya (3) RUS Askar Askarov BRA José Aldo MEX Yair Rodríguez USA Justin Gaethje SWE Chamzat Čimajev
4 BRA Charles Oliveira (3) BRA Alexandre Pantoja USA Cory Sandhagen USA Calvin Kattar RUS Islam Machačev BRA Gilbert Burns
5 CMR Francis Ngannou USA Brandon Royval ECU Marlon Vera KOR Chan Sung Jung USA Michael Chandler PSE Belal Muhammad
6 USA Max Holloway USA Alex Perez GEO Merab Dvalishvili ENG Arnold Allen IRN Beneil Dariush BRA Vicente Luque
7 USA Dustin Poirier BRA Matheus Nicolau USA Rob Font USA Josh Emmett BRA Rafael dos Anjos USA Stephen Thompson
8 USA Aljamain Sterling 1 BRA Rogério Bontorin USA Dominick Cruz GEO Giga Čikadze USA Tony Ferguson 1 USA Jorge Masvidal
9 USA Jon Jones 1 USA Matt Schnell CHN Song Jadong USA Bryce Mitchell IRL Conor McGregor USA Sean Brady
10 BRA Deiveson Figueiredo 1 CZE David Dvořák BRA Pedro Munhoz RUS Movsar Evloev neznáma Rafael Fiziev USA Neil Magny
11 CZE Jiří Procházka NR USA Tim Elliott USA Frankie Edgar USA Dan Ige ARM Arman Carukjan USA Michael Chiesa
12 USA Stipe Miočić CHN Su Mudaerji USA Ricky Simón NGA Sodiq Yusuff POL Mateusz Gamrot USA Geoff Neal
13 RUS Piotr Jan IRQ Amir Albazi USA Sean O'Malley BRA Edson Barboza AUS Dan Hooker CHN Li Ťing-liang
14 AUS Robert Whittaker AGO Manel Kape ENG Jack Shore USA Shane Burgos NZL Brad Riddell BRA Michel Pereira
15 BRA Glover Teixeira 7 RUS Tagir Ulanbekov BRA Raphael Assuncao GEO Ilia Topuria BRA Diego Ferreira UZB Šavkat Rachmonov
Pozícia Stredná váha Poloťažká váha Ťažká váha Ženské bojovníčky (pound-for-pound) Ženská slamová váha Ženská mušia váha Ženská bantamová váha
(Š) NGA Israel Adesanya CZE Jiří Procházka CMR Francis Ngannou USA Carla Esparza KGZ Valentina Ševčenková USA Julianna Peña
1 AUS Robert Whittaker BRA Glover Teixeira 1 FRA Ciryl Gane KGZ Valentina Ševčenková USA Rose Namajunasová USA Katlyn Chookagian BRA Amanda Nunes
2 USA Jared Cannonier POL Jan Błachowicz 1 USA Stipe Miočić BRA Amanda Nunes CHN Čang Wej-li BRA Taila Santos 2 BRA Ketlen Vieira
3 ITA Marvin Vettori AUT Aleksandar Rakić AUS Tai Tuivasa USA Julianna Peña BRA Marina Rodriguez USA Lauren Murphy 1 USA Holly Holm
4 (4) USA Derek Brunson RUS Magomed Ankalajev USA Curtis Blaydes USA Rose Namajunasová BRA Mackenzie Dern BRA Jéssica Andrade 1 MEX Irene Aldana
5 (4) USA Sean Strickland USA Anthony Smith USA Derrick Lewis CHN Čang Wej-li CHN Jen Siaonan MEX Alexa Grasso USA Raquel Pennington
6 BRA Paulo Costa 2 BRA Thiago Santos ENG Tom Aspinall USA Carla Esparza BRA Jéssica Andrade FRA Manon Fiorot RUS Jana Kunickaja
7 NOR Jack Hermansson USA Dominick Reyes RUS Alexander Volkov BRA Jéssica Andrade USA Nina Nunes BRA Viviane Araújo USA Aspen Ladd
8 ENG Darren Till SCO Paul Craig SUR Jairzinho Rozenstruik BRA Marina Rodriguez USA Tecia Torres BRA Jennifer Maia USA Sara McMann
9 USA Uriah Hall CHE Volkan Oezdemir USA Chris Daukaus USA Holly Holm BRA Amanda Ribas USA Andrea Lee SWE Pannie Kianzad
10 USA Kelvin Gastelum USA Jamahal Hill POL Marcin Tybura USA Katlyn Chookagian USA Michelle Waterson USA Joanne Wood USA Miesha Tate
11 FRA Nassourdine Imavov neznáma Nikita Krylov RUS Sergej Pavlovič BRA Ketlen Vieira BRA Amanda Lemos USA Cynthia Calvillo 1 USA Macy Chiasson
12 USA Brad Tavares USA Ryan Spann RUS Šamiľ Abdurachimov CHN Jen Siaonan BRA Virna Jandiroba USA Jessica Eye 1 SWE Lina Länsberg
13 BRA André Muniz BRA Johnny Walker MDA Alexander Romanov BRA Mackenzie Dern USA Angela Hill AUS Casey O'Neill BRA Karol Rosa
14 USA Chris Weidman AUS Jimmy Crute BRA Augusto Sakai BRA Taila Santos NR USA Jessica Penne USA Maycee Barber USA Julia Avila
15 USA Edmen Šachbazjan USA Dustin Jacoby BGR Blagoj Ivanov USA Raquel Pennington BRA Luana Pinheiro USA Erin Blanchfield BRA Norma Dumont

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. WME-IMG Renames Parent Company as Endeavor [online]. [Cit. 2018-04-19]. Dostupné online.
 2. KROLL, Justin. WME-IMG Renames Holding Company Endeavor [online]. October 9, 2017, [cit. 2018-04-19]. Dostupné online.
 3. . Dostupné online.
 4. . Dostupné online.
 5. BOICE, Danny. Boxer To Entrepreneur: How Dana White Became The Champ Of Mixed Martial Arts [online]. [Cit. 2017-05-12]. Dostupné online.
 6. . Dostupné online.
 7. . Dostupné online.
 8. . Dostupné online.
 9. . Dostupné online.
 10. a b Gentry III, Clyde, No Holds Barred: Ultimate Fighting and the Martial Arts Revolution, Milo Books, 2003, paperback edition, ISBN 1-903854-30-X, pp. 38–39.
 11. Gentry III, Clyde, No Holds Barred: Evolution, Archon Publishing, 2001, 1st ed., ISBN 0-9711479-0-6, pages 24–29.
 12. Gentry III, Clyde, No Holds Barred: Evolution, Archon Publishing, 2001, 1st ed., ISBN 0-9711479-0-6, page 41
 13. Gentry III, Clyde, No Holds Barred: Evolution, Archon Publishing, 2001, 1st Edition, ISBN 0-9711479-0-6, page 29
 14. . Dostupné online.
 15. Newport, John Paul, "Blood Sport", Details, March 1995, pages 70–72.
 16. Willoughby, David P., The Super Athletes, A.S. Barnes & Co., Inc., 1970, ISBN 0-498-06651-7, page 380.
 17. Gentry, Clyde, No Holds Barred: Ultimate Fighting and the Martial Arts Revolution, (Milo Books: Preston, 2005), p.73
 18. . Dostupné online.
 19. . Dostupné online.
 20. [s.l.] : [s.n.]. ISBN 978-0-9912756-4-9.
 21. . Dostupné online.
 22. FLEGENHEIMER, Matt. No Resolution for Mixed Martial Arts. The New York Times, June 26, 2011. Dostupné online [cit. 2011-12-31].
 23. PLOTZ, David. Fight Clubbed. Slate.com, November 7, 1999. Dostupné online [cit. 2007-03-21].
 24. Gentry III, Clyde, No Holds Barred: Ultimate Fighting and the Martial Arts Revolution, Milo Books, 2003, Paperback Edition, ISBN 1-903854-30-X, pages 106, 123
 25. UFC History [online]. November 20, 2007, [cit. 2008-01-20]. Dostupné online.
 26. . Dostupné online.
 27. Trembow, Ivan.
 28. . Dostupné online.
 29. . Dostupné online.
 30. STUPP, Dann. Chuck Liddell on "The Best Damn Sports Show" Tonight. MMAjunkie.com, May 18, 2007. Dostupné online [cit. 2010-09-23]. Archivované 2012-04-19 na Wayback Machine
 31. DOYLE, Dave. UFC 40: Signs of life – UFC – Yahoo! Sports [online]. September 9, 2010. Dostupné online.
 32. . Dostupné online.
 33. . Dostupné online.
 34. . Dostupné online.
 35. . Dostupné online.
 36. . Dostupné online.
 37. . Dostupné online.
 38. . Dostupné online.
 39. Report: UFC 66 Falls Short of 1.2 Million PPV ";Buys";. MMAjunkie.com, January 30, 2007. Dostupné online [cit. 2010-09-23]. Archivované 2010-05-24 na Wayback Machine
 40. . Dostupné online.
 41. . Dostupné online.
 42. . Dostupné online.
 43. . Dostupné online.
 44. MCCRAY, Brad. Mixed martial arts notebook: Well-traveled UFC president has big plans for the sport. The Oregonian, July 22, 2007. Dostupné online [cit. 2007-07-22]. Archivované 2011-06-08 na Wayback Machine
 45. . Dostupné online.
 46. The Hot List, ESPNews, air date March 27, 2007.
 47. . Dostupné online.
 48. . Dostupné online.
 49. . Dostupné online.
 50. . Dostupné online.
 51. . Dostupné online.
 52. . Dostupné online.
 53. MORGAN, John. Despite recent rash of injuries, White says UFC's handling of fighters won't change. MMAjunkie.com, January 1, 2010. Dostupné online [cit. 2010-09-23]. Archivované 2010-01-04 na Wayback Machine
 54. . Dostupné online.
 55. . Dostupné online.
 56. . Dostupné online.
 57. . Dostupné online.
 58. UFC 116 PPV Buy Rate Estimated At 1.15–1.25 Million.
 59. UFC Quick Quote: Brock Lesnar thanks referee Josh Rosenthal after Shane Carwin win.
 60. . Dostupné online.
 61. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2021-06-14]. Dostupné online. Archivované 2011-07-08 z originálu.
 62. . Dostupné online.
 63. Cain Velasquez MMA Stats, Pictures, News, Videos, Biography.
 64. . Dostupné online.
 65. . Dostupné online.
 66. . Dostupné online.
 67. Archivovaná kópia [online]. [Cit. 2021-06-14]. Dostupné online. Archivované 2012-07-11 z originálu.
 68. . Dostupné online.
 69. . Dostupné online.
 70. . Dostupné online.
 71. . Dostupné online.
 72. Hawryluk, Matt.
 73. . Dostupné online.
 74. NJ State Athletic Control Board - Proposed Rules - Rules Governing Boxing, Extreme Wrestling and Sparring Exhibitions and Performance Bond Procedure [online]. state.nj.us, [cit. 2022-05-08]. Dostupné online.
 75. a b c d e f g dli.mn.gov, [cit. 2022-05-08]. Dostupné online.
 76. a b c UFC Octagon Size: How Big Is The UFC's Cage? [online]. ghostarchive.org, [cit. 2022-05-08]. Dostupné online.
 77. The Octagon® - Get Inside [online]. ufc.com, [cit. 2022-05-08]. Dostupné online. Archivované 2018-08-28 z originálu.
 78. BostonHerald.com - Ultimate Fighting: UFC 62: Streaming en Espanol [online]. sports.bostonherald.com, [cit. 2022-05-08]. Dostupné online. Archivované 2006-11-15 z originálu.
 79. The Pros and Cons of Fighting in a Smaller UFC Octagon | Bleacher Report | Latest News, Videos and Highlights [online]. ghostarchive.org, [cit. 2022-05-08]. Dostupné online.
 80. UFC partners with Reebok for uniform program; rankings to determine fighter pay | MMA Junkie [online]. ghostarchive.org, [cit. 2022-05-08]. Dostupné online.
 81. Staff. UFC Announces Venum as Exclusive Outfitting Partner [online]. cagesidepress.com, 2020-07-10, [cit. 2022-05-08]. Dostupné online.
 82. Medical Requirements by Commission [online]. abcboxing.com, [cit. 2022-05-08]. Dostupné online.
 83. a b Unified Weight Classes – MMA [online]. abcboxing.com, [cit. 2022-03-14]. Dostupné online.
 84. Unified Rules of Mixed Martial Arts [online]. ufc.com, 2018-10-31, [cit. 2022-03-14]. Dostupné online.
 85. BAER, Jack. UFC 274: Carla Esparza captures strawweight crown with unwatchable win over Rose Namajunas [online]. sports.yahoo.com, [cit. 2022-05-08]. Dostupné online.
 86. UFC 270 Results: Deiveson Figueiredo defeats Brandon Moreno to win back flyweight title [online]. mmaweekly.com, 2022-01-23, [cit. 2022-03-14]. Dostupné online.
 87. BOHN, Mike. Twitter reacts to Valentina Shevchenko's title victory over Joanna Jedrzejczyk at UFC 231 [online]. mmajunkie.usatoday.com, 2018-12-09, [cit. 2022-03-14]. Dostupné online.
 88. DOHERTY, Dan. UFC 259 Results: Aljamain Sterling Wins Title After Petr Yan’s Illegal Knee [online]. cagesidepress.com, 2021-03-07, [cit. 2022-03-14]. Dostupné online.
 89. MARTIN, Damon. UFC 269 results: Julianna Pena shocks the world, taps out Amanda Nunes to become bantamweight champion [online]. mmafighting.com, 2021-12-12, [cit. 2022-03-14]. Dostupné online.
 90. MARTIN, Damon. UFC 245 results: Alexander Volkanovski dethrones Max Holloway, wins featherweight title by unanimous decision [online]. mmafighting.com, 2019-12-15, [cit. 2022-03-14]. Dostupné online.
 91. Dana White calls Amanda Nunes 'best ever' after KO of Cris Cyborg [online]. espn.com, [cit. 2022-03-14]. Dostupné online.
 92. Charles Oliveira misses weight for UFC 274 main event, loses lightweight title on the scale [online]. cbssports.com, 2022-05-07, [cit. 2022-05-08]. Dostupné online.
 93. MORGAN, John. UFC 235 results: Kamaru Usman blanks Tyron Woodley, takes belt in one-sided affair [online]. mmajunkie.usatoday.com, 2019-03-03, [cit. 2022-03-14]. Dostupné online.
 94. DOHERTY, Dan. UFC 243 Results: Israel Adesanya Knocks Out Robert Whittaker to Claim Throne [online]. cagesidepress.com, 2019-10-06, [cit. 2022-03-14]. Dostupné online.
 95. UFC 275 Bonus Report: Seven different fighters take home $50k [online]. bjpenn.com, 2022-06-12, [cit. 2022-06-12]. Dostupné online.
 96. ANDERSON, Jay. UFC 260 Results: Improved, Patient Francis Ngannou Knocks Out Stipe Miocic, Claims Title [online]. cagesidepress.com, 2021-03-28, [cit. 2022-03-14]. Dostupné online.
 97. MMAchannel.com Staff. How Do the UFC Rankings Work? Fully Explained Here! [online]. mmachannel.com, 2021-08-12, [cit. 2022-05-09]. Dostupné online.
 98. Athlete Rankings [online]. ufc.com, [cit. 2022-05-09]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]