Ultra Violet

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ultra Violet
Ultra Violet
francúzsko-americká umelkyňa a spisovateľka

Narodenie 6. september 1935
La Tronche, Francúzsko
Úmrtie 14. jún 2014 (78 rokov)
New York, New York, USA

Ultra Violet (vlastným menom Isabelle Collin Dufresne, * 6. september 1935, La Tronche, Francúzsko – † 14. jún 2014, New York, USA[1][2]) bola francúzsko-americká[3] umelkyňa a spisovateľka, jedna z múz Andyho Warhola.

Pochádzala zo silne veriacej katolíckej stredostavovskej rodiny[4]. Pretože bola problémovým dieťaťom, matka ju už v skorom veku poslala do katolíckej školy, kde robila všetko preto, aby sa mohla vrátiť domov. Doma sa jej však priazne a lásky nedostávalo, preto sa presťahovala do New Yorku, od ktorého očakávala viac. Vďaka veľkému záujmu o umenie si našla prácu, v ktorej mala prístup do newyorských galérií a múzeí. Ľudí i tlač zaujala svojím neobyčajným zjavom. Čoskoro sa zoznámila s mnohými slávnymi ľuďmi všetkých spoločenských vrstiev – vrátane Miloša Formana, Onasisa, Marie Callas, Marcela Duchampa, Marca Chagalla, Boba Dylana, Johna Lennona, Yoko Ono, amerických kozmonautov či Richarda Nixona.[4][5] Na jednej z vernisáži stretla aj Salvadora Dalího. Stala sa jeho inšpiráciou v umeleckom smere i milenkou.

Vzťah s Andym Warholom[upraviť | upraviť zdroj]

Udržiavala stály kontakt s vtedy začínajúcim umelcom Andym Warholom. Vo Warholovej továrni sa stýkala s hviezdami ako Bob Dylan, John Graham, John Chamberlain. Čoskoro začala hrať vo Warholových undergroundových filmoch, vďaka ktorým si onedlho zahrala vo filmoch Simon, King of the Witches a An Unmarried Woman. Dala si umelecké meno Ultra Violet (ultra fialová), ktoré našla v novinovom článku. Začala si navrhovať odevy, šperky i parochne, všetko vo fialovej farbe.

V sedemdesiatych rokoch publikovala svoju autobiografiu Slávna na 15 minút a čoskoro napísala knihu Má leta s Andy Warholom. Koncom deväťdesiatych rokov sa vrátila do Francúzska, kde si otvorila štúdio v Nice a písala knihy o svojich názoroch na umenie. Na jar 2007 organizovala retrospektívne prednášky v newyorskej technologickej inštitúcii. Neskôr sa tiež vrátila k katolíctvu a aktívne sa zúčastňovala na charitatívnych akciách.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Anita Gates: Ultra Violet, Warhol Superstar, Dies at 78. The New York Times, 15. jún 2014
  2. It-Girl und Künstlerin: Warhol-Star Ultra Violet ist tot, spiegel.de, 16. jún 2014
  3. Sturrock, Staci (January 19, 2012). Andy & me: Ultra Violet, an Andy Warhol ‘superstar,’ visits ArtPalmBeach this weekend. pbpost. The Palm Beach Post. prístup: 25 May 2012.
  4. a b Glueck, Grace, "We Threw Andy Out of Our Orgy", November 20, 1988. z 24 May 2012.
  5. GONDOUIN-HAUSTEIN, Vanessa. De Dali aux Mormons, en passant par Warhol [online]. French Morning New York, [cit. 2012-05-25]. Dostupné online. (francúzsky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ultra Violet na českej Wikipédii.