Uncanny valley

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Uncanny valley (doslova "bizarné údolie/sedlo") patrí medzi princípy robotiky, zaoberá sa emocionálnymi reakciami ľudí na robotov a iné nie ľudské entity. Teóriu vytvoril japonský robotik Masahiro Mori v neskorších 70. rokoch 20. storočia vďaka psychologickým exprimentom v ktorých meral reakcie ľudí na robotov rozličného stupňa antropomorfizmu. Podstatou teórie je, že čím viac je robot viac podobný človeku v jeho výzore a pohybe, tým viac sa zvyšuje pozitívna emocionálna reakcia človeka na robota a empatia, kým nie je dosiahnutý bod, v ktorom sa robot stáva pre človeka odpudivým; čím menej je výzor a pohyb rozlíšiteľný od ľudského, emocionálna reakcia sa stáva opäť pozitívnou a dosahuje emočných vzťahov človek-človek.

Zakreslená emocionálna reakcia ľudí voči antropomorfizmu robotov, súhlasí s Moriho výsledkami. Uncanny valley je oblasť negatívnych emociálnych reakcií voči robotov, ktorí vyzerajú ako ľudia.

Tato priepasť/jama odpudivých reakcií zapríčinená robotom, ktorý sa pohybuje a vyzerá takmer ako človek, čiastočne až úplne ako ľudská bytosť, sa volá uncanny valley. Názov sa vzťahuje na to, že ľudsky vyzerajúci robot pripadá človeku „čudný“ a preto nevyvolá žiadané/predpokladané empatické reakcie potrebné pre produktívnu spoluprácu človek-robot. Mori oddelene/samostatne testoval reakcie ľudí na variácie v pohybe a vzhľade robotov od kompletne strojovo vyzerajúcich robotov až k robotom, ktorí vyzerali takmer ako ľudia. V obidvoch prípadoch graf ukázal podobné zakrivenie ako je vidieť na obrázku.

Fenomém možno vysvetliť domnienkou, že ak entita je dostatočne ľahko odlíšiteľná od ľudskej bytosti, potom nie je problém pre človeka prejaviť empatiu s danou entitou. Na druhej strane, ak je entita skoro „ako človek“, teda veľmi podobná ľudskej bytosti, potom každá neľudská vlastnosť bude vyčnievať, čo vedie k „divnému“ pocitu z pohľadu človeka.

Niektorí robotici veľmi silno kritizovali túto teóriu argumentáciou, že Mori nemá žiadne podklady pre pravú stranu grafu, keďže ľudsky vyzerajúce roboty je technicky možné vyrobiť až dnes (aj to iba čiastočne). David Hanson, robotik, ktorý vyvinul realistickú robotickú kópiu hlavy jeho priateľky, povedal, že podstata uncanny valley bola „naozaj pseudovedecká, ale ľudia to brali tak, že je to veda.“ Sara Kiesler, výskumník človek-robot vzťahov na Carnegie Mellon University, overil či je teórie uncanny valley pravdivá, jeho komentár bol: „máme dôkazy, že pravdivá je, ale aj dôkaz, ze pravdivá nie je.“

Uncanny valley vo filmoch[upraviť | upraviť zdroj]

Hoci pôvodne vychádzal z informácií zozbieraných počas pokusov aplikovaných len na robotiku, princíp platí aj pre postavy vytvorené počítačovou animáciou CGI. Kritik amerických filmov Roger Ebert aplikoval domnienku uncanny valley na použitie mejkupu a oblečenia humanoidných stvorení vo filmoch.

Uncanny valley bol považovaný za dôvod ťažkostí a problémov pri výrobe počítačom animovaných postáv. Kritici počítačom animovaných filmov niekedy použivajú uncanny valley pri vysvetľovaní ich odporu voči niektorým filmom. Toto nás privádza k záveru, že ak chceme vyvolať pozitívne emocionálne reakcie v ľuďoch/publiku, je často lepšie zakomponovať menej ľudských charakteristík postavám, aby sme predišli efektu uncanny valley. Kritici sa dohadujú, že tu nie je žiadny dôkaz v animácií alebo pri tvorbe filmu, že uncanny valley existuje. Aj keď filmové efekty sa postupne vyvinuli do fázy, kedy sú ľudia realisticky digitálne stvárňovaní a bez vyvolávania akýchkoľvek negatívnych emócií u divákov. Prívrženci tejto myšlienky tvrdia, že doteraz nemuseli producenti čeliť efektu uncanny valley (filmy od roku 1970 do 2000). (pozn. V roku 2001 vyšiel film Final Fantasy: Esencia Života, ktorý pohorel a bol fiaskom, ako sa väčšina ľudí domnieva, práve vďaka efektu uncanny valley.)

Existujú domnienky, že príklad výskytu uncanny valley bolo vidno v roku 2004, v 2 CG-animovaných filmoch, Rodinka úžasných a Polárny expres. Veľa kritikov preferovalo úmyselne štylizovaný vzhľad postáv v Rodinke Úžasných pred ľudsky vyzerajúcimi postavami v Polárnom exprese (ktoré boli opisované mnohými kritikmi ako „znepokojujúce“).

Uncanny valley v počítačových hrách[upraviť | upraviť zdroj]

Uncanny valley sa prejavuje aj v počítačových hrách a má celkom závažné dopady na ich „úspešnosť“ či „neúspešnosť“ u hráčov.[chýba zdroj]