United States Armed Forces

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
United States Armed Forces
Vojenská prehliadka piatich ozbrojených zložiek USA

Vojenská prehliadka piatich ozbrojených zložiek USA
KrajinaUSA Spojené štáty
Existencia1775 – súčasnosť
Vznik14. júna 1775
Typozbrojené sily
Veľkosť~1 281 900 aktívnych príslušníkov[1]
~811 000 rezervistov[1]
Velitelia
Podriadené jednotkyMilitary service mark of the United States Army.png Armáda
Mark of the United States Air Force.svg Vzdušné sily
Emblem of the United States Navy.png Vojenské námorníctvo
Emblem of the United States Marine Corps.svg Námorná pechota
Seal of the United States Space Force.svg Vesmírne sily
Mark of the U.S. Coast Guard.svg Pobrežná stráž

United States Armed Forces (doslova: Ozbrojené sily Spojených štátov) tvorí šesť zložiek: armáda, vzdušné sily, vojenské námorníctvo, námorná pechota, vesmírne sily a pobrežná stráž. V službe je približne 1 281 900 aktívnych príslušníkov a 811 000 rezervistov.[1] Ozbrojené sily USA operujú s najväčším rozpočtom na svete – Spojené štáty vynakladajú na obranu okolo 50% celkových svetových nákladov vojenstva, spolu so štátmi NATO je to 70%. Percento HDP amerických výdavkov na zbrojenie je však len o trocha vyššie, než pri štátoch západnej Európy. Ozbrojené sily USA sú v súčasnosti najsilnejšou a technologicky najpokročilejšou bojovou silou, čo zaisťuje Spojeným štátom postavenie superveľmoci.

Hlavné zložky Ozbrojených síl USA[upraviť | upraviť kód]

Armáda Spojených štátov[upraviť | upraviť kód]

Armáda Spojených štátov (angl. United States Army) má zodpovednosť za pozemné vojenské operácie Ozbrojených síl Spojených štátov.

Vzdušné sily Spojených štátov[upraviť | upraviť kód]

Vzdušné sily Spojených štátov (angl. United States Air Force) sú zodpovedné za vzdušné vojenské operácie. Počas druhej svetovej vojny boli vzdušné sily súčasťou Armády Spojených štátov, od ktorej sa oddelili až v roku 1947.

Vojenské námorníctvo Spojených štátov[upraviť | upraviť kód]

Vojenské námorníctvo Spojených štátov (angl. United States Navy) je v súčasnosti najväčším námorníctvom na svete a zároveň jediným námorníctvom s globálnou pôsobnosťou.

Zbor Námornej pechoty Spojených štátov[upraviť | upraviť kód]

Zbor Námornej pechoty Spojených štátov (angl. United States Marine Corps) má hlavný cieľ udržiavanie projekcie sily prostredníctvom nasadenia námorno-vzdušno-pozemných úlohových zoskupení, využívajúc logistické zabezpečenie Námorníctva Spojených štátov.

Vesmírne sily Spojených štátov[upraviť | upraviť kód]

Vesmírne sily Spojených štátov (angl. United States Space Force) vznikli 20. decembra 2019 vyčlenením zo vzdušných síl, v rámci ktorých existovalo od roku 1982 Veliteľstvo vesmírnych vzdušných síl. Zodpovedajú za ochranu vesmírneho priestoru a v rámci tejto úlohy tiež za umiestňovanie systémov do vesmírneho priestoru a ich fungovanie. Navyše poskytujú meteorologické, komunikačné a vesmírne údaje a varovania pred balistickými raketami.[2]

Pobrežná stráž Spojených štátov[upraviť | upraviť kód]

Pobrežná stráž Spojených štátov (angl. United States Coast Guard) má hlavný cieľ dohliadať na dodržiavanie zákonov vo vodách Spojených štátov aj v medzinárodných vodách.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Americkí vojaci pri vylodení v Normandii
Súčasný hlavný bojový tank americkej armády M1 Abrams
Lietadlová loď USS Carl Vinson počas plavby v Tichom oceáne
Príslušníci námornej pechoty na člne počas cvičenia

Ozbrojené sily Spojených štátov sa zapojili do veľkej časti hlavných konfliktov 20. storočia. Americké ozbrojené sily pomohli poraziť cisárske a neskôr aj nacistické Nemecko v oboch svetových vojnách a tiež spoločne s námornou pechotou ku koncu druhej svetovej vojny aj Japonské cisárstvo, za použitia atómových bômb v Hirošime a Nagasaki. Po druhej svetovej vojne bojovali americké ozbrojené sily tiež v Kórei v rokoch 1950 – 1953 a vo Vietname, z ktorého sa stiahli po podpísaní mierovej zmluvy v roku 1973. Americké ozbrojené sily sa tiež zúčastnili úderov leteckých síl Severoatlantickej aliancie v krajinách bývalej Juhoslávie a ďalších.

V súčasnosti majú USA najlepšie vybavené a najsilnejšie ozbrojené sily na svete. Tento fakt je spôsobený vysokými výdavkami na obranu (pre rok 2015 to bolo 597 miliárd dolárov[3]), a v ich rámci podporovaným rozvojom moderných technológií, akými sú, napríklad technológie stealth alebo mikrovlnné, sonické a ULF (Ultra-Low Frequency) zbrane, ktoré úspešne vyvíjajú popredné americké korporácie. Americké ozbrojené sily majú vysokú bojaschopnosť vďaka dlhoročným skúsenostiam (od začiatku 20. storočia, zúčastnili sa približne stovky ozbrojených konfliktov alebo intervencií.[4] V poslednom čase operujú, napríklad vo vojne proti Islamskému štátu a vojne v Afganistane (v rámci operácie Trvalá sloboda a všeobecnejšieho konceptu boja proti terorizmu).

Konflikty, ktorých sa zúčastnili Ozbrojené sily USA[upraviť | upraviť kód]

18. storočie[upraviť | upraviť kód]

19. storočie[upraviť | upraviť kód]

20. storočie[upraviť | upraviť kód]

21. storočie[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ozbrojené síly Spojených států amerických na českej Wikipédii.