United States Marine Corps

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Emblém námornej pechoty USA tvorí kotva, glóbus a orol

United States Marine Corps (USMC) (Námorná pechota Spojených štátov) je zložkou Ozbrojených síl Spojených štátov. Slúži v nej 202 300 aktívnych vojakov a 40 000 rezervistov (údaj z roku 2011)[1]. Námorná pechota Spojených štátov je síce jednou z piatich samostatných častí amerických Ozbrojených síl a jednou zo siedmich uniformovaných služieb Spojených štátov, využíva však najmä prepravné, tréningové a logistické kapacity Námorníctva Spojených štátov. Kompetenčne spadá pod Ministerstvo vojenského námorníctva. Po vojenskej stránke však má samostatnú štruktúru velenia.

Mariňáci pri cvičení, používajúci lesný vzor novej uniformy MARPAT.

Námorná pechota má v Spojených štátoch dlhodobú históriu. Prvá jednotka námornej pechoty vznikla v roku 1775 v Philadelphii ako pechota slúžiaca na ochranu a boj na palubách lodí. Neskôr sa poslanie tejto zložky vojsk niekoľkokrát zmenilo. Od druhej svetovej vojny sa jednotky americkej námornej pechoty sústreďujú na obojživelné vyloďovacie operácie. Námorná pechota sa preslávila pomocou jej obojživelných operácií počas druhej svetovej vojny na Pacifickom bojisku. Americká Námorná pechota nepoužíva len pechotu, ale disponuje i obrnenými jednotkami, bojovými lietadlami a helikoptérami. Pre schopnosť rýchlej reakcie na vojenské výzvy spĺňa od obdobia studenej vojny dôležité úlohy pri presadzovaní americkej zahraničnej politiky.

Od roku 2002 USMC používa nové uniformy s digitálnou kamuflážou MARPAT v lesnej, púštnej, a novo aj snežnej verzii. Tieto uniformy nahradili staršie Battle Dress Uniform.


Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Armed forces strength figures for April 30, 2011 [online]. siadapp.dmdc.osd.mil, 30.4.2011, [cit. 2011-06-18]. Dostupné online. (po anglicky)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Námořní pěchota Spojených států amerických na českej Wikipédii.