Preskočiť na obsah

University of British Columbia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
University of British Columbia

Kampus University of British Columbia vo Vancouveri
Motto
Tuum est (latinsky)
„Je to tvoje“/„Je to na tebe“
Základné informácie
Poloha Vancouver, Kelowna & Great Northern Way Campus, Britská Kolumbia, Kanada
SkratkaUBC
Typverejná
Rok založenia1906 ako McGill University College of British Columbia, neskôr spojená do University of British Columbia (1915)
Vedenie
PrezidentStephen Toope
DekanDr. David Farrar (Vancouver)
Dr. Alaa S. Abd-El-Aziz (Okanagan)
KancelárSarah Morgan-Silvester
Štatistické údaje
Počet fakúlt12  – UBC Vancouver
7  – UBC Okanagan[1]
Počet zamestnancov13 622[1]
Počet študentov54 000
Rozpočet712 miliónov C$ za fiškálny rok 2010[3]
Kampus402 ha - UBC Vancouver
105 ha - UBC Okanagan
Ďalšie informácie
Školské farby     zlatá
     modrá
Školská hymna"Hail, U.B.C."; "High on Olympus"[4]
Športová reprezentáciaUBC Thunderbirds
ČlenG13, APRU, Universitas 21, ASAIHL, AUCC, IAU, CARL, CIS, CWUAA, CUSID, AUFSC, Corpus Christi College, CBIE, CUP
Kontaktné údaje
Oficiálny webwww.ubc.ca

University of British Columbia (skr. UBC, po slov. vo voľnom preklade Univerzita Britskej Kolumbie) je verejná univerzita s vlastnými výskumnými pracoviskami s kampusmi v kanadských mestách Vancouver a Kelowna. Jej hlavný, 402 ha kampus sa nachádza v Point Grey, vzdialenom približne 10 kilometrov od vancouverského downtownu v nezačlenenej volebnej oblasti A - Electoral Area A. Jej ďalšie menšie kampusy v meste Vancouver sa nachádzajú v Great Northern Way a na ulici Robson Street.[1] Jej 105 ha kampus UBC Okanagan sa nachádza v blízkosti kelownského downtownu.[1] Aj keď legislatívne vznikla 7. marca 1908,[5] výučba na jej pôde sa začala až 30. septembra 1915. 22. septembra 1925 sa začala výučba v novom kampuse v Point Grey.

Je najstaršou a najväčšou univerzitou v Britskej Kolumbii, s vyše 54 000 študentmi vo svojich kampusoch UBC Vancouver a UBC Okanagan.

UBC sa v akademickom hodnotení svetových univerzít za rok 2009 umiestnila ako druhá v Kanade a 36. na svete.[6] V roku 2009 hodnotenie Times Higher Education-QS World University Rankings umiestnilo UBC na druhé miesto v Kanade a 40. vo svete (spoločenské vedy 13., biomedicína 16., prírodné vedy 20., umenie a humanitné odbory 22., strojárstvo a IT 17. miesto na svete). V roku 2010 hodnotenie QS World University Rankings umiestnilo UBC na druhé miesto v Kanade a 44. vo svete.[7]

Univerzitná knižnica UBC je s 5,9 miliónmi kníh a tlačovín druhou najväčšou výskumnou knižnicou v Kanade.[8]

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Vznik univerzity v provincii[upraviť | upraviť zdroj]

Chemistry Building je jedna z najstarších budov v kampuse UBC Vancouver

Spoločenský dopyt po vzniku univerzity sa, aj keď ešte nebolo vybrané miesto pre novú univerzitu, prejavil schválením zákona British Columbia University Act v roku 1908.[9] Ako predloha pre jej spravovanie poslúžil ontárijský provinčný zákon University of Toronto Act z roku 1906, ktorý zaviedol dvojkomorový systém riadenia univerzity, pozostávajúci z univerzitného senátu (fakulty), zodpovedného za akademickú politiku a rady guvernérov (občanov) vykonávajúcich výhradnú kontrolu nad finančnou politikou a majúcou formálnu autoritu vo všetkých ostatných veciach. Prezident univerzity, volený radou, mal predstavovať väzbu medzi obidvoma subjektmi a riadiť celú inštitúciu. Zákon zaviedol 21-členný akademický senát na čele s Francisom Carterom-Cottonom ako jeho kancelárom.

Pred prijatím tohto zákona sa vyskytlo niekoľko pokusov o založenie univerzity s podporou univerzít University of Toronto a McGill University. Columbian College v New Westminsteri začala cez jej partnerstvo s Victoria University in the University of Toronto ponúkať vysokoškolské vzdelanie na prelome storočí, no bola to McGill University, ktorá na počiatku 20. storočia ovládla vysokoškolské vzdelávanie v provincii.

Henry Marshall Tory

V nadväznosti na úspešný vzťah medzi vancouverskými a victorijskými vysokými školami s McGill University pomohol Henry Marshall Tory založiť McGill University College of British Columbia.[10] Medzi rokmi 1906 až 1915 McGill BC (ako sa označovala) fungovala ako súkromná inštitúcia poskytujúca prvých niekoľko rokov štúdia vedúceho k udeleniu titulu na McGill University.

Frank Fairchild Wesbrook

Medzitým boli opäť vznesené požiadavky k vláde provincie v zmysle oživenia predchádzajúcej právnej úpravy pre vznik univerzity so sídlom priamo v provincii, čo viedlo ku schváleniu zákonov University Endowment Act (nadačného zákona) z roku 1907 a The University Act (zákona o vysokých školách) z roku 1908. V roku 1910 bol za miesto novej univerzity určený Point Grey a v roku 1913 vláda provincie vymenovala Dr. Franka Fairchilda Wesbrooka za prezidenta univerzity. Pokles výkonnosti ekonomiky a vypuknutie prvej svetovej vojny v auguste 1914 prinútilo vedenie univerzity odložiť plány na jej vybudovanie v Point Grey na neskôr, pričom novým domovom pre univerzitu sa až do roku 1925 staly priestory bývalej McGill University College vo vancouverskej mestskej časti Fairview. Prvý deň prednášok bol 30. septembra 1915. University of British Columbia udelila študentom prvé tituly v roku 1916.

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Budova Vancouver School of Theology vo vancouverskom kampuse UBC. Táto kamenná budova bola dokončená v roku 1927, prístavby na jej krídlach sú z 30. rokov 20. storočia.

V tej dobe ovplyvnila študentský život prvá svetová vojna, počet študentov bol značne znížený odvodmi do armády. Do konca vojny narukovalo 697 študentov, pričom do jej skončenia mala univerzita celkom 109 absolventov, všetkých až na jedného na fakulte umenia a vedy.

Do roku 1920 mala UBC len tri fakulty - fakultu umenia, fakultu aplikovaných vied a fakultu poľnohospodárstva s katedrami agronómie, chovu dobytka, záhradníctva, hydiny a mliekárenstva. Tieto fakulty udeľovali iba tituly bakalára umenia (B.A.), bakalára aplikovaných vied (B.A.Sc.) a bakalára vied v poľnohospodárstve (B.S.A.).[11] Počas zimného semestra v rokoch 1920-1921 na univerzite študovalo 576 mužských študentov a 386 študentiek, no len 64 akademických pracovníkov, vrátane 6 žien.[12]

Na začiatku 20. storočia sa odborné vzdelanie rozšírilo mimo tradičné oblasti - teológiu, právo a medicínu. UBC síce neposkytovala žiadne tituly v týchto oblastiach, no začala ponúkať nové tituly v odborných oblastiach, ako je strojárstvo, poľnohospodárstvo, ošetrovateľstvo a školská výučba. Bol zavedený americký model výučby inšpirovaný nemeckým vysokoškolským systémom s dizertačnými prácami, pričom študentom boli po ukončení štúdia udeľované tituly v prírodných, spoločenských a humanitných vedách.[9]

Pohľad na severnú časť vancouverského kampusu UBC v Point Grey

V roku 1922 sa 1 200 študentov zapojilo do kampane „Postav univerzitu“. Študenti pochodovali v uliciach Vancouveru s úmyslom upozorniť na ich situáciu, získať podporu verejnosti a zatlačiť na vládu provincie, aby sa zahájila výstavba univerzity. Na listinu, na základe ktorej sa rozbehla táto kampaň, sa podpísalo 56 000 ľudí. 22. septembra 1925 sa prvé prednášky konali už na pôde nového kampusu v Point Grey. S výnimkou univerzitnej knižnice, laboratórií a technických budov potrebných pre chod univerzity, boli všetky budovy univerzity iba dočasné stavby. Študenti si sami postavili dve ihriská, ale v areáli univerzity sa v tej dobe nenachádzali žiadne internáty a spoločenské stredisko.

Po krachu na Wall Street a vypuknutí Veľkej hospodárskej krízy začala univerzita pociťovať jej dôsledky. V školskom roku 1932-1933 sa museli znížiť platy zamestnancom o 23 percent. Veľa zamestnancov vtedy prišlo o prácu. Väčšina postgraduálnych kurzov bola zrušená. Len čo sa veci začali meniť k lepšiemu, vypukla druhá svetová vojna. Kanada vyhlásila Nemecku vojnu 10. septembra 1939. Pár dní po vyhlásení vojny prezident univerzity Leonard Klinck napísal:

"Odo dňa vyhlásenia vojny je univerzita pripravená dať vláde k dispozícii všetky jej laboratóriá, vybavenie a jej kvalifikované pracovné sily, pokiaľ táto akcia bude použitá k zachovaniu efektívnych vzdelávacích štandardov. Urobiť niečo menšie je nemysliteľné."

Areál University of British Columbia a parku Pacific Spirit Regional Park, na pozadí je fjord Burrard Inlet a pohorie North Shore

Branný výcvik na pôde univerzity sa stal populárnym a počas druhej svetovej vojny dostala UBC prvé peniaze od federálnej vlády v Ottawe. Pred skončením vojny bola jasné, že zariadenia univerzity v Point Grey sú už nevyhovujúce. Univerzita potrebovala nový personál, nové fakulty a kurzy a postaviť ďalšie budovy pre zaistenie výučby a ubytovania študentov. V rokoch 1944-1945 na univerzite študovalo 2 974 študentov, no v rokoch 1947-1948 ich bolo už 9 374.

Nadbytočné vojenské tábory pozemného vojska a vojenského letectva boli využívané pre ubytovanie študentov a ako učebne. Počas roku 1945-1946 prevzala univerzita od armády 15 kompletných táborov. Posledný z nich, šestnásty tábor, nachádzajúci sa v Little Mountain vo Vancouveri slúžil ako miesto pre ubytovanie pre študentov, ktorí boli v manželskom zväzku.

Medzi rokmi 1947 až 1951 bolo v kampuse UBC v Point Grey postavených 20 nových stálych budov. V rokoch 1947 - 1967 bolo viac ako 53% študentov vojnoví veteráni.

Politika jednej univerzity na západe Kanady sa zmenila po tom, čo aj ostatné vysoké školy v provincii získali autonómiu a v roku 1963 bola založená University of Victoria.[9]

UBC dnes[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasným prezidentom UBC je Dr. Stephen Toope, ktorý bol menovaný do svojej funkcie 1. júna 2006. Kancelárom univerzity, ktorý je reprezentantom univerzity a členom akademického senátu a správnej rady je od 1. júla 2008 Sarah Morgan-Silvesterová.[13] Kampus UBC Okanagan vedie Dr. Doug Owram, námestník vicekancelára. Všetky tri zakladajúce fakulty ostali až do dnešných čias, no poľnohospodárska fakulta sa premenovala na Faculty of Land & Food Systems.[14]

Chod univerzity a akademická činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Na dennom chode UBC sa, tak ako to nariaďuje University Act (zákon o vysokých školách), podieľa kancelár, vedecká rada, správna rada, akademický senát a jednotlivé fakulty.[15] Správna rada zodpovedá za riadenie majetku a príjmy, zatiaľ čo akademický senát riadi akademickú činnosť univerzity. Správna rada a akademický senát sú zložené z predstaviteľov fakúlt a študentov, ktorí sú do svojich funkcií volení. Tituly a diplomy udeľuje vedecká rada s dvadsaťčlenným kvórom, ktorá je zložená z absolventov univerzity, správcov a predstaviteľov fakúlt. UBC má tiež prezidenta, ktorý je najvyšším výkonným pracovníkom univerzity a členom akademického senátu, správnej rady, vedeckej rady a tiež slúži ako vicekancelár. Prezident univerzity zodpovedá za riadenie akademickej činnosti univerzity, vrátane odporúčaní stretnutí, zvolávania schôdzí fakúlt a zriaďovania výborov.

Fakulty a školy[upraviť | upraviť zdroj]

Akademická činnosť UBC je organizovaná do fakúlt a škôl.[16] V súčasnosti má UBC dvanásť fakúlt a jedenásť škôl vo svojom kampuse UBC Vancouver a sedem fakúlt a dve školy v kampuse UBC Okanagan.[1] UBC Vancouver má tiež dve akademické vysoké školy: Interdisciplinary Studies (školu medziodborových štúdií) a Health Disciplines (zdravotnú školu), UBC Okanagan má College of Graduate Studies (vysokú školu postgraduálneho štúdia). Najväčšou fakultou v areáli UBC Vancouver je Faculty of Arts (filozofická fakulta), ktorá vznikla ešte v roku 1915 a má 20 katedier a škôl. Po rozdelení Faculty of Arts and Science (fakulty umenia a vedy) v roku 1964 je Faculty of Science (prírodovedecká fakulta) druhou najväčšou fakultou s deviatimi katedrami.

Počet študentov a zamestnancov[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti má UBC 13 622 zamestnancov, vyše 54 000 študentov a viac ako 180 000 absolventov zo 120 krajín. Tieto čísla naďalej rastú.[1] UBC je len jedna z dvoch kanadských univerzít, ktoré sú členmi Universitas 21, medzinárodného združenia najvýznamnejších akademických výskumných inštitúcií (McGill University je ďalšou).[17]

Kvalita vzdelávania[upraviť | upraviť zdroj]

UBC sa pravidelne zaraďuje medzi tri najlepšie výskumné univerzity v Kanade.[18] UBC má najviac profesorov s titulom Ph.D. spomedzi verejných univerzít v Severnej Amerike – vyše 92%. Dostalo sa jej veľkého uznania za jej program ústavu cudzích jazykov, jej cudzojazyčné programy (čínsky je najväčší a japonský druhý najväčší po University of Hawaii) sú najväčšie v Severnej Amerike. Department of Economics (katedra ekonomiky) sa zaraďuje medzi dvadsiatku najlepších na svete. Department of Art History, Visual Arts and Theory (ústav dejín umenia, výtvarného umenia a teórií) je tiež vysoko uznávaný. V roku 2003 uviedol denník National Post, že UBC mala najvyššie vstupné požiadavky pre prijatie študenta zo všetkých univerzít v Kanade.

Výskumné centrá a inštitúcie[upraviť | upraviť zdroj]

Bamfield Marine Sciences Centre

UBC so svojím rozpočtom na vedu a výskum, s ktorým sa radí medzi tri najlepšie kanadské univerzity, prevádzkuje množstvo výskumných centier a inštitúcií.

Na Vancouverovom ostrove financuje stredisko Bamfield Marine Sciences Centre pre výskum biológie, ekológie a oceánografie. Ako zakladajúci člen Western Canadian Universities Marine Sciences Society udržuje túto výskumnú stanicu na západnom pobreží Vancouverovho ostrova v činnosti spolu s univerzitami University of Victoria, Simon Fraser University, University of Alberta a University of Calgary.

Peter Wall Institute for Advanced Studies (inštitút pre pokročilé štúdiá) je interdisciplinárny výskumný ústav pre základný výskum v spoločenských vedách a humanitných odboroch.

UBC Farm je 24 ha vzdelávacia farma zameraná na výskum poľnohospodárstva, nachádzajúca sa v južnej časti kampusu UBC Vancouver a je jedinou plne funkčnou farmou v rámci vancouverského mestského obvodu. Od začiatku júna do začiatku októbra na nej prebiehajú sobotňajšie trhy Saturday Farm Markets, počas konania ktorých sa predávajú bežným kupujúcim ekologické výrobky a vajcia vypestované a získané na farme.

TRIUMF[upraviť | upraviť zdroj]

TRIUMF, vstupný areál

TRIUMF je kanadské národné laboratórium pre časticovú a jadrovú fyziku v areáli UBC. Jeho názov bol v minulosti akronymom pre TRI-University Meson Facility, no v súčasnosti ho vlastní a prevádzkuje konzorcium jedenástich kanadských univerzít prostredníctvom príspevku z prostriedkov National Research Council (národnej rady pre výskum), vďaka čomu je TRIUMF k dispozícii kanadským vedcom a vedcom z celého sveta. V tomto laboratóriu sa tiež nachádza najväčší cyklotrón na svete.

Vzdelávanie indiánskeho etnika[upraviť | upraviť zdroj]

Sauder School of Business v kampuse UBC Vancouver

UBC Longhouse je vyhradený priestor pre inštitúcie zamerané na vzdelávanie a oddych študentov z radov kanadských indiánskych kmeňov so zameraním na kultúru a domorodé aktivity na kampuse. UBC má prodekana pre študentov z radov kanadských indiánskych kmeňov, pričom poskytuje vysokoškolské vzdelanie v rámci štúdia indiánskych kmeňov pochádzajúcich z Kanady na Faculty of Arts (fakulte umení).

Program First Nations Forestry Initiatives vznikol v spolupráci s indiánskou komunitou podľa ich konkrétnych potrieb v odľahlejších kanadských oblastiach. Vo svojej škole Sauder School of Business ponúka univerzita možnosť získania diplomu v programe Chinook Diploma Program. UBC ďalej prevádzkuje Chinook Summer Biz Camp, ktorý sa snaží podporiť podnikateľského ducha medzi indiánmi a študentmi stredných škôl métisského etnika (miešancami, potomkami európanov a indiánskych kmeňov) a programy Bridge Through Sport Program, Summer Science Program, Native Youth Program, Cedar Day Camp a Afterschool Program.

UBC tiež vytvorila správnu radu a domorodé rady v rámci svojej univerzitnej štruktúry.[19]

Financie[upraviť | upraviť zdroj]

Pre akademický rok 2006-2007 očakávala UBC deficit vo výške 36 miliónov kanadských dolárov. Po zavedení rôznych úsporých opatrení sa jej podarilo nakoniec ostať v prebytku 1,92 miliónov dolárov. K marcu 2007 mala univerzita aktíva vo výške 3,2 miliardy dolárov a pasíva dosahujúce 1,8 miliardy dolárov. Celkové príjmy za rok 2006-2007 boli 1,59 miliardy dolárov, z toho 36% finančných prostriedkov pochádzalo od vlády provincie, 11% od federálnej vlády, 17% z „predaja tovaru a služieb“, 18% zo školného a 18% zo všetkých ostatných zdrojov. Celkové náklady dosiahli 1,5 miliardy dolárov, z ktorých sa platy, bonusy a odmeny podieľali na 59%, kancelárske potreby a výdavky 12%, amortizácia 9% a všetky ostatné výdavky 20%.[20] Menej ako 1% výdavkov išlo na fundraising.

Školné[upraviť | upraviť zdroj]

V akademickom roku 2001-2002 mala UBC takmer najnižšie školné pre študentov bakalárskeho štúdia v Kanade, s priemernou výškou 2 181 kanadských dolárov za rok. Dôvodom nízkeho školného bolo zmrazenie výšky školného, ktoré zaviedla vláda provincie. V roku 2001 porazila liberálna strana BC Liberal Party vo voľbách BC New Democratic Party a uvolnila zmrazenie výšky školného. V roku 2002-2003 sa výška školného pre bakalárske a magisterské štúdium zvýšila o 30% a na niektorých fakultách až o 40%. To viedlo k nárastu zápisov na štúdium a zlepšeniu finančnej situácie, ale aj k študentským nepokojom a prispelo to aj ku štrajku učiteľských odborov.

UBC v roku 2003-2004 opäť zvýšila školné o 30 %, v roku 2004-2005 o 15 % a v rokoch 2005-2006 a 2006-2007 o 2 %. Zvýšenie školného bolo nižšie ako sa očakávalo, lebo po voľbách v roku 2005 vláda rozhodla, že školné sa bude zvyšovať už iba o úroveň inflácie.[21] Napriek jeho zvyšovaniu je výška školného na UBC aj v porovnaní s ostatnými univerzitami v provincii pod kanadským národným priemerom. V roku 2006-2007 bolo priemerné školné v Kanade 4 347 dolárov, v Britskej Kolumbii 4 960 dolárov.[22] V akademickom roku 2007-2008 bolo priemerné školné na UBC 4 257 dolárov, v závislosti od druhu štúdia sa jeho cena pohybovala medzi 3 406 až 9 640 dolármi.

Výška školného pre zahraničných študentov je výrazne vyššia (3,2 až 6,4-násobne ako pre domácich študentov). V akademickom roku 2009-2010 sa školné pre zahraničných študentov pohybovalo v rozmedzí od 16 894 do 42 940 dolárov.[23]

Školské kampusy a univerzitná knižnica[upraviť | upraviť zdroj]

Vancouver[upraviť | upraviť zdroj]

Kampus UBC Vancouver sa nachádza v Point Grey, dvadsať minút autom od vancouverského downtownu. Je v blízkosti niekoľkých pláží a má výhľad na pohorie North Shore. Pacific Spirit Regional Park slúži ako 7,63 km² zelený pás medzi kampusom a mestom. Budovy v areáli UBC Vancouver v súčasnosti zaberajú 1 091 997 m² plochy z 1,7 km² areálu kampusu. Bezdrôtový prístup k internetu je k dispozícii zdarma pre študentov a zamestnancov vo vnútri aj mimo väčšiny budov v obidvoch kampusoch.[24]

UBC Botanical Garden and Centre for Plant Research

Kampus UBC Vancouver sa nachádza mimo mestského obvodu mesta Vancouver. Je súčasťou regionálneho okresu Metro Vancouver pod označením Electoral Area A, no nezačlenenou oblasťou University Endowment Lands v celku Lower Mainland. Z toho dôvodu nie je areál kampusu spravovaný Vancouver Police Department (vancouverskou mestskou políciou), ale je pod správou Kanadskej kráľovskej jazdnej polície - RCMP. Vancouver Fire and Rescue Services (vancouverský mestský hasičský zbor) vykonáva svoju prácu v UBC na základe zmluvy. Takisto všetka pošta, ktorá smeruje na univerzitu, má ako adresu uvedený Vancouver. UBC Vancouver tiež má dva satelitné kampusy na území mesta Vancouver: vo fakultnej nemocnici Vancouver General Hospital a v UBC Robson Square. Okrem toho je UBC partnerom v konzorciu Great Northern Way Campus. UBC má partnerstvo aj so skupinou teologických vysokých škôl, medzi ktoré patrí Vancouver School of Theology, Regent College, Carey Theological College a Corpus Christi College.

Nitobe Memorial Garden
Chan Centre for the Performing Arts

Vo vancouverskom kampuse UBC sa nachádza množstvo záhrad. UBC Botanical Garden and Centre for Plant Research (Botanická záhrada UBC a centrum pre výskum rastlín) zhromažďuje zbierku viac ako 8 000 rôznych druhov rastlín, používaných pre výskum, vzdelávacie účely a ich zachovanie. Nitobe Memorial Garden (Nitobeho pamätná záhrada) bola postavená na počesť japonského vedca Inazo Nitobeho, verí sa, že jej konštrukcia v sebe skrýva celý rad pôsobivých a zaujímavých prvkov a odkazov na japonskú filozofiu a mytológiu, napríklad lampu, ktorá svieti každý rok presne v deň a hodinu Nitobeho smrti, či tieňov, ktoré sú viditeľné iba v niektorých častiach roka. Záhrada sa nachádza za univerzitným Ázijským strediskom.

Chan Centre for the Performing Arts (Chanove centrum koncertného umenia) je tiež súčasťou kampusu, patrí k nemu aj koncertná hala Chan Shun Concert Hall, Telus Studio Theatre and the Royal Bank Cinema. Koncertná hala sa často využíva ako miesto konania rôznych slávností a umeleckých vystúpení.

Kelowna[upraviť | upraviť zdroj]

Kampus UBC Okanagan

Kampus UBC Okanagan sa nachádza v bývalom kampuse Okanagan University College, v blízkosti medzinárodného letiska na severovýchodnej strane mesta Kelowna. Tento kampus ponúka bakalárske tituly v umení, vede, ošetrovateľstve, vzdelávaní, manažmente a v inžinierstve, rovnako ako magisterské tituly vo väčšine týchto odborov.

Areál kampusu UBC Okanagan sa s výstavbou niekoľkých nových obytných, vyučovacích a výskumných budov za 450 miliónov dolárov rýchlo rozširuje. V roku 2010 sa kampus UBC Okanagan plánuje rozšíriť z dnešných 105 ha na 208,6 ha.[25]

Univerzitná knižnica[upraviť | upraviť zdroj]

Irving K. Barber Learning Centre

Knižnica University of British Columbia Library je druhou najväčšou výskumnou knižnicou v Kanade. Nachádza sa v nej viac ako 5,9 miliónov kníh, 5,3 miliónov mikrofilmov a 833 000 máp, videí a ďalších multimediálnych materiálov.[8][26] Knižnica má 21 pobočiek v kampuse UBC Vancouver a v ostaných lokalitách, vrátane troch vo fakultných nemocniciach St. Paul's Hospital, Vancouver Hospital and Health Sciences Centre a BC Children's Hospital, jednej v UBC Robson Square vo vancouverskom downtowne a jednej v kampuse UBC Okanagan.[26] Plánuje sa postaviť ďalšia pobočka v kampuse Great Northern Way.

Bývalá hlavná knižnica Main Library prešla rekonštrukciou a bola premenovaná na Irving K. Barber Learning Centre. Súčasťou novej knižnice je pôvodná historická stavba s novými krídlami a je v nej nainštalovaný automatický systém ukladania a načítania Automated storage and retrieval system (ASRS), prvý svojho druhu v Kanade.[27]

Študentský život[upraviť | upraviť zdroj]

Reprezentácia študentov[upraviť | upraviť zdroj]

Orientačný deň pre študentov prvého ročníka v kampuse UBC Okanagan

Študentov v UBC Vancouver zastupuje Alma Mater Society (AMS). Má mandát k zvýšeniu kvality vzdelávania a sociálneho a osobného života študentov na univerzite. Jej vedenie v mene študentov prerokúva s vedením univerzity poskytovanie služieb ako napríklad zdravotného poistenia AMS/GSS Health and Dental Plan, podporu a spravovania študentských klubov a údržbu budovy Student Union Building a služieb, ktoré zaobstaráva. AMS nedávno spustila iniciatívu na vybudovanie novej, dvojnásobne väčšej budovy Student Union Building, pričom školné by pokrylo až 80 miliónov z celkových 110 miliónov dolárov potrebných nákladov. Jej stavba sa má začať v roku 2012.

Postgraduálnych študentov zastupuje Graduate Student Society (GSS). Študentov v UBC Okanagan zastupuje The University of British Columbia Students' Union – Okanagan.

Študentské kluby a zariadenia[upraviť | upraviť zdroj]

Student Union Building v kampuse UBC Vancouver
Abdul Ladha Science Student Centre

Centrom študentskej aktivity v UBC Vancouver je budova Student Union Building (SUB), v ktorej sú kancelárie veľa študentských klubov, pol tucta reštaurácií a kaviarní, pub, nočný bar, divadlo Norman Bouchard Memorial Theatre, niekoľko obchodov a pošta. Väčšina predajní a obchodov v SUB sú prevádzkované študentskou organizáciou Alma Mater Society (AMS). Galéria výtvarného umenia SUB Art Gallery obsahuje predovšetkým práce študentov.

Vedľa budovy SUB je malý kopec nazvaný The Grassy Knoll (trávnatý pahorok), ktorý pozostáva z navezenej pôdy počas výstavby otvoreného bazéna v blízkosti vodného centra Aquatic Centre. Grassy Knoll mal byť odstránený pre plánovanú výstavbu podzemného autobusového obratiska, no 28. októbra 2009 TransLink informoval UBC, že vzhľadom na súčasnú úroveň svojho financovania nie je schopný poskytnúť finančné prostriedky na výstavbu.[28] Tento projekt bol následne zrušený, no renovácia ďalších miest v kampuse UBC Vancouver sa naďalej zvažuje.

Medzi ďalšie študentské zariadenia v kampuse patrí Abdul Ladha Science Student Centre, ktoré bolo financované prostredníctvom daru od Abdula Ladhu.

Študentské bratstvá a sesterstvá[upraviť | upraviť zdroj]

Aj keď je medzinárodný systém študentských univerzitných bratstiev a sesterstiev pomenovaných podľa začiatočných písmen gréckej abecedy na UBC o niečo menší ako na iných univerzitách v Spojených štátoch, v rámci Kanady je najväčším a najaktívnejším.

Medzi 9 bratstiev pôsobiacich na pôde UBC Vancouver patrí Alpha Delta Phi, Alpha Epsilon Pi, Delta Kappa Epsilon, Psi Upsilon, Sigma Chi, Beta Theta Pi, Phi Delta Theta, Phi Gamma Delta a Kappa Sigma. Sesterstvá sú Alpha Delta Pi, Delta Gamma, Alpha Gamma Delta, Kappa Kappa Gamma, Alpha Phi, Gamma Phi Beta, Kappa Alpha Theta a Alpha Omicron Pi.

V kampuse UBC Okanagan pôsobia sesterstvá Theta Phi a Alpha Omega Epsilon a bratstvo Sigma Phi Delta.

Ubytovanie študentov[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa údajov univerzitného odboru pre ubytovanie študentov z roku 2009 ponúka UBC zhruba 8 680 lôžok v areáli svojho kampusu v Point Grey. Vedenie univerzity si je vedomé potreby rozšírenia kapacity ubytovania pre svojich študentov na akademickej pôde v Point Grey, pričom sa v najbližších 20 rokoch predpokladá jej zvýšenie o ďalších 6 400 ľôžok.

Totem Park, internátna budova Dene

V súčasnosti existujú v kampuse Point Grey dva internáty určené predovšetkým pre študentov prvého a druhého ročníka, Totem Park a Place Vanier. Totem Park, v ktorom býva 1 163 študentov, pozostáva zo šiestich internátnych budov (Nootka, Dene, Haida, Salish, Kwakiutl a Shuswap) a jedného spoločného bloku (Coquihalla). Ubytovanie študentov je s výnimkou budovy Shuswap rozdelené v jednotlivých poschodiach podľa pohlavia.

V Place Vanier je ubytovaných 1 370 študentov, pozostáva z 12 blokov budov postavených postupne v rokoch 1959 (Robson House), 1960 (Okanagan, Sherwood Lett, Mackenzie, Ross, Hamber a Mawdsley), 1961 (Kootenay), 1968 (Cariboo a Tweedsmuir), 2002 (Korea-UBC) a 2003 (Tec de Monterrey-UBC). Niektoré budovy sú len pre študentov mužského či ženského pohlavia, iné majú študentov rozdelených na poschodiach a niektoré majú zmiešané izby na tom istom poschodí. Pozostávajú z jedno a dvojlôžkových izieb, každé poschodie má obývaciu miestnosť a spoločnú kúpeľňu.

Gage Towers

Starší študenti vo veku nad dvadsať rokov majú tiež niekoľko možností ubytovania v kampuse v Point Grey. Gage Towers sú tri vzájomne prepojené výškové budovy majúce 17 poschodí, rozdelené podľa polohy na North, South a East (sever, juh a východ), určené hlavne pre študentov druhého, tretieho a štvrtého ročníka denného pregraduálneho štúdia. Súčasťou Gage Towers je aj priľahlá budova, v ktorej sú štúdiové a apartmánové byty. Každé poschodie týchto troch budov je rozdelené do štyroch celkov, v ktorom sú ďalšie štyri bunky, z ktorých sa každá skladá zo šiestich samostatných spální, kúpeľne a spoločnej kuchyne s jedálenským kútom.

V susedstve obytnej zóny Acadia Park vo východnej časti kampusu je Fairview Crescent, ubytovacie zariadenie pre študentov druhého a tretieho ročníka. Je tam ubytované aj značné množstvo študentov postgraduálneho štúdia.

Ubytovacie priestory Thunderbird sú primárne určené pre postgraduálnych študentov a študentov štvrtého ročníka. V Ritsumeikan-UBC House, nazvanom podľa japonskej Ritsumeikan University a zariadenom v japonskom štýle, sú ubytovaní japonskí a kanadskí študenti zaradení v špeciálnom medzikultúrnom výmennom programe. Nachádza sa v ňom miestnosť tatami, ktorá slúži pre cvičenia univerzitného klubu UBC Urasenke Japanese tea ceremony.

Marine Drive Residence

Najnovším prírastkom v študentskom ubytovaní v UBC Vancouver je Marine Drive Residence, ktorá sa nachádza na západnej strane kampusu, trocha južne od Place Vanier. Ponúka najdrahšie ubytovanie v kampuse. Koncom roku 2005 bola dokončená prvá fáza jej výstavby, pozostávajúca z 18-podlažnej Building 1 a 5-podlažnej Building 2 (prezývanej "Podium").

Vo februári 2006 správna rada univerzity schválila plány pre druhú fázu výstavby Marine Drive Residence. Boli postavené budovy 4 až 6 (dve výškové budovy a jedna nižšia), ktoré boli otvorené pre študentov od septembra 2008 a Commonsblock (v ktorom sa nachádzajú študovne, cvičebne a miesta pre oddych), dokončený v lete 2009.

V St. John's College[29] a Green College[30] sú ubytovaní študenti postgraduálneho štúdia, hosťujúci prednášajúci a doktoranti.

Športoviská[upraviť | upraviť zdroj]

Doug Mitchell Thunderbird Sports Centre
Student Recreation Centre

UBC v kanadskej medziuniverzitnej športovej organizácii Canadian Interuniversity Sport reprezentuje UBC Thunderbirds.

 • UBC REC: program miestnych športov je jeden z najväčších v Kanade, vrátane rôznych športových líg a koncoročných pretekov Storm the Wall.
 • Aquatic Centre (vodné centrum): kryté aj nekryté bazény. V určených časoch môžu študenti zariadenie využívať zadarmo.
 • Doug Mitchell Thunderbird Sports Centre: univerzitná športová aréna.
 • Za budovou Student Union Building je lezecká stena, fungujúca pod záštitou UBC Varsity Outdoor Club.
 • UBC Croquet Society je kroketová liga hrajúca priateľské zápasy počas týždňa na rôznych trávnikoch v areáli univerzity a pred budovou knižnice Koerner Library. Turnaje sa konajú dva razy za semester.
 • V Student Recreation Centre (Študentskom rekreačnom stredisku) sa nachádza telocvičňa, obchod so športovým vybavením, dódžó, lezecká stena a miestnosti pre špeciálne cvičebné programy.
 • V parku Pacific Spirit Regional Park, ktorý priamo susedí s univerzitou je hustá sieť bežeckých chodníkov.

Spoločenské a športové podujatia[upraviť | upraviť zdroj]

Každoročne sa vo vancouverskom kampuse UBC koná niekoľko podujatí organizovaných univerzitou a zástupcami študentov z rôznych fakúlt a katedier. UBC Orientations organizuje niekoľko akcií pre študentov prvých ročníkov - Imagine UBC, GALA a UBC Jump Start. Imagine UBC je orientačný deň a tzv. pep rally pre študentov prvého ročníka, ktorý nahrádza prvý deň výučby v septembri v kampuse UBC vo Vancouveri.

Na UBC sa tiež každý rok koná niekoľko športových podujatí. Storm the Wall je intramurálna štafeta konajúca sa v apríli, ktorej zakončením je lezenie na 3,7 metra vysoký múr. Je to jedno z najväčších pravidelných intramurálnych športových podujatí v Kanade. Day of the Longboat je intramurálne športové podujatie konajúce sa vždy na prelome septembra a októbra. Sú to najväčšie preteky kanoe v Severnej Amerike, s tímami súťažiacimi v náročnom, 2 kilometrovom pádlovaní okolo vôd jachtárskeho strediska Jericho Sailing Centre.

Zoskupenia združujúce študentov na jednotlivých fakultách, ako napríklad Arts Undergraduate Society (AUS) a Science Undergraduate Society (SUS) tiež organizujú pravidelné akcie na oslavu ich fakúlt.

Okrem týchto oficiálnych akcií a podujatí sú súčasťou diania na univerzite aj neoficiálne tradičné podujatia.

Študentské médiá[upraviť | upraviť zdroj]

 • The Ubyssey, týždenník tematicky zameraný na vancouverský kampus, vychádzajúci od roku 1918
 • The Phoenix, týždenník tematicky zameraný na okanaganský kampus, vychádzajúci od roku 1989
 • The Graduate, magazín zameraný na novinky, názory a humor
 • Discorder, magazín zameraný na hudbu a zábavu, vydávaný rozhlasovou stanicou na kampuse
 • CiTR „Thunderbird Radio“, študentská rozhlasová stanica v kampuse
 • The Point, týždenník tematicky zameraný na šport, študentské kluby a novinky v kampuse
 • The Underground, zameraný na satiru so sekciami o kultúre a umení
 • The Cavalier, zameraný na novinky a humor
 • The nEUSpaper, zameraný na humor
 • The Greensheet, zameraný na humor a udalosti a novinky v lesníctve
 • Perspectives, prvý študentský magazín v Britskej Kolumbii zameraný na študentov čínskeho etnického pôvodu
 • PRISM international, literárny magazín
 • Cinephile, magazín zameraný na oblasť filmu a filmovej tvorby

Významní ľudia[upraviť | upraviť zdroj]

Rhodes Scholars[upraviť | upraviť zdroj]

Držitelia čestných doktorátov[upraviť | upraviť zdroj]

Významní súčasní a bývalí prednášajúci a absolventi[upraviť | upraviť zdroj]

Médiá[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže Vancouver je veľmi často miestom, kde sa nakrúca veľký počet severoamerických filmov a televíznych seriálov, aj vancouverský kampus UBC sa objavil vo veľkom počte z nich, napríklad vo filmoch The Butterfly Effect, She's the Man, X-Men Origins: Wolverine, 88 Minutes, The Fantastic Four, seriáloch Fringe, Smallville, Stargate Atlantis, Stargate Universe, Hellcats a veľa ďalších.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b c d e f UBC Facts & Figures (2008/2009) [online]. University of British Columbia, [cit. 2010-10-17]. Dostupné online. (po anglicky)
 2. Sixth year of Okanagan campus growth increases opportunities for UBC degree [online]. University of British Columbia, 2010-08-30, [cit. 2010-10-17]. Dostupné online. (po anglicky)
 3. UBC Financial Statements [online]. University of British Columbia, 2010-03-31, [cit. 2011-05-04]. Dostupné online. Archivované 2011-07-06 z originálu. (po anglicky)
 4. College Songs and Songbooks [online]. The Canadian Encyclopedia, [cit. 2010-11-30]. Dostupné online. Archivované 2012-10-13 z originálu. (po anglicky)
 5. About UBC [online]. University of British Columbia, [cit. 2010-10-18]. Dostupné online. Archivované 2009-11-26 z originálu. (po anglicky)
 6. Academic Ranking of World Universities 2009 [online]. [Cit. 2010-10-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 7. QS World University Rankings 2010 Results [online]. [Cit. 2010-10-18]. Dostupné online. (po anglicky)
 8. a b UBC Library Facts & Figures [online]. University of British Columbia, 2009-03-31, [cit. 2010-10-18]. Dostupné online. Archivované 2010-10-07 z originálu. (po anglicky)
 9. a b c University of British Columbia [online]. The Canadian Encyclopedia, [cit. 2010-10-18]. Dostupné online. Archivované 2011-09-28 z originálu. (po anglicky)
 10. TORY, Henry Marshall. A Biography. [s.l.] : Ryerson Press, 1992. ISBN 0-88864-250-4. (po anglicky)
 11. Overview of the Faculty of Land and Food Systems [online]. University of British Columbia, [cit. 2010-10-19]. Dostupné online. Archivované 2010-08-22 z originálu. (po anglicky)
 12. UBC Student Enrolment [online]. University of British Columbia, [cit. 2010-10-19]. Dostupné online. (po anglicky)
 13. Corporate Director and Community Volunteer Elected UBC Chancellor; New Board Members Named [online]. University of British Columbia, [cit. 2010-10-19]. Dostupné online. Archivované 2008-04-20 z originálu. (po anglicky)
 14. About the Faculty of Land & Food Systems [online]. University of British Columbia, [cit. 2010-10-19]. Dostupné online. Archivované 2010-08-21 z originálu. (po anglicky)
 15. University Act [online]. Laws of British Columbia, [cit. 2010-10-21]. Dostupné online. (po anglicky)
 16. Faculties & Schools [online]. University of British Columbia, [cit. 2010-10-21]. Dostupné online. Archivované 2010-11-30 z originálu. (po anglicky)
 17. Universitas 21 Member List [online]. Universitas 21, [cit. 2010-10-21]. Dostupné online. Archivované 2011-05-21 z originálu. (po anglicky)
 18. Top 50 Research Universities List 2010 [online]. ResearchInfoSource, [cit. 2010-10-21]. Dostupné online. (po anglicky)
 19. The Aboriginal University Education Roundtable [online]. The University of Winnipeg, [cit. 2010-10-21]. Dostupné online. Archivované 2011-04-21 z originálu. (po anglicky)
 20. UBC Financial Statements [online]. University of British Columbia, [cit. 2010-10-26]. Dostupné online. Archivované 2008-04-09 z originálu. (po anglicky)
 21. British Columbia to limit tuition increases [online]. Office of the Premier of British Columbia, 2005-02-08, [cit. 2010-10-26]. Dostupné online. (po anglicky)
 22. University tuition fees [online]. Statistics Canada, [cit. 2010-10-26]. Dostupné online. (po anglicky)
 23. Tuition & student fees [online]. University of British Columbia, [cit. 2010-10-26]. Dostupné online. Archivované 2011-07-06 z originálu. (po anglicky)
 24. Wireless [online]. University of British Columbia, [cit. 2010-10-27]. Dostupné online. Archivované 2008-10-27 z originálu. (po anglicky)
 25. UBC's Okanagan campus to double in size [online]. University of British Columbia, 2010-06-09, [cit. 2010-10-27]. Dostupné online. (po anglicky)[nefunkčný odkaz]
 26. a b About the Library [online]. University of British Columbia, [cit. 2010-10-27]. Dostupné online. (po anglicky)
 27. UBC Opens $79.7M Irving K. Barber Learning Centre [online]. University of British Columbia, 2008-04-11, [cit. 2010-10-27]. Dostupné online. Archivované 2012-03-07 z originálu. (po anglicky)
 28. Open Letter to the UBC Vancouver Community [online]. University of British Columbia, 2009-10-27, rev. 2009-10-28, [cit. 2010-10-31]. Dostupné online. (po anglicky)
 29. St. John's College [online]. [Cit. 2011-04-06]. Dostupné online. (po anglicky)
 30. Green College [online]. [Cit. 2011-04-06]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku University of British Columbia na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).