Upírske denníky (seriál)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Upírske denníky
The Vampire Diaries logo.JPG
Slovenský názov Upírske denníky
Originálny názov The Vampire Diaries
Žáner Dráma Fantasy Horor
Námet Kevin Williamson, Julie Plec
kniha: L. J. Smith
Titulná pieseň Michael Suby
Pôvodný jazyk angličtina
Počet sérií 7
Počet častí 155 (zoznam častí)
Produkcia
Dĺžka časti cca 40 minút
Vysielanie
Pôvodné 10. september 2009
The CW Television Network
Slovenské 7. november 2010
Markíza

Upírske denníky v originálnom znení (The Vampire Diaries) je americký fantasy-hororový seriál od producentov Kevina Williamsona a Julie Plec, ktorý je založený na knižnej sérii rovnomenného názvu, od americkej spisovateľky L. J. Smith. Seriál mal premiéru na televíznej stanici The CW Television Network 10. septembra 2009.

Celý dej sa odohráva vo fiktívnom mestečku Mystic Falls vo Virgínii, ktoré je plné nadprirodzených bytostí. Hlavnou zápletkou je láska medzi hlavnou trojicou Elenou Gilbert (Nina Dobrev), a bratmi-upírmi Stefanom Salvatore (Paul Wesley) a Damonom Salvatore (Ian Somerhalder). Ako sa príbeh postupne vyvíja, prichádzajú na scénu nové postavy: Elenina nenávistná dvojníčka Katherine Pierce (alebo Katerina Petrova) a rodina pôvodných upírov.

Prvú sériu sledovalo 3,6 milióna divákov. Seriál najskôr získal priemerné hodnotenia, no postupom času sa kritici zhodli, že došlo k jeho zlepšeniu. Seriál získal viacero nominácií, vyhral dve ceny People’s Choice Awards a niekoľko Teen Choice Awards.

26. apríla 2011 CWTN oznámila tretiu sériu, ktorá sa začala vysielať 15. septembra 2011, 3. mája 2012 štvrtú sériu, ktorá sa vysiela od 11. októbra 2012. 11. februára 2013 stanica CW oznámila 5. sériu a 1. sériu nového seriálu The Originals, ktorý je spin-off Upírskych denníkov a zaoberá sa rodinou pôvodných upírov. 3. októbra mala premiéru 5. séria Upírskych denníkov spolu s 1. sériou The Originals.

13. februára 2014 stanica CW oficiálne potvrdila 6. sériu na sezónu 2014/2015 a 11. januára 2015, 7. sériu na sezónu 2015/2016.

Začiatkom roka 2015 seriál uprostred 6. série opustil Steven R. McQueen, ktorý stvárňuj postavu Jeremyho Gilberta. 7. apríla 2015 Nina Dobrev (Elena Gilbert) na sociálnej sieti oznámila, že v seriáli po 6. série končí. 7. sérii taktiež neuvidíme Michaela Trevina, ktorý si zahral postavu Tylera Lockwooda.

O seriáli[upraviť | upraviť zdroj]

Seriál sa zameriava na život 17-ročnej študentky Eleny Gilbert (Nina Dobrev), ktorá sa zamiluje do 162-ročného upíra Stefana Salvatoreho (Paul Wesley). Ich vzťah sa komplikuje po príchode Stefanovho staršieho brata Damona Salvatoreho (Ian Somerhalder), ktorý sa vracia do mesta. Obaja bratia pociťujú náklonnosť k Elene, čiastočne aj preto, že im pripomína ich starú lásku Katherine Pierceovú/Petrovovu. Odhalia, že Elena je potomok Katherine, ktorá sa nakoniec vracia s plánmi, ako ublížiť ústrednej trojici.

Séria sa odohráva vo fiktívnom mestečku Mystic Falls, ktoré je opradené zvláštnou minulosťou, už od príchodu anglických emigrantov, ktorí mesto osídlili v 17. storočí. Ďalšie dejové línie sa točia okolo ostatných obyvateľov mesta, najväčšmi okolo Eleninho mladšieho brata Jeremyho (Steven R. McQueen), jej najlepších priateliek Bonnie Bennetovej (Kat Graham) a Caroline Forbesovej (Candice King), a ich spoločných priateľov Tylera Lockwooda (Michael Trevino) a Matta Donovana (Zach Roerig). Mestská politika je pod taktovkou potomkov zakladateľov, tzv. „rady zakladateľov“, ktorá má na starosti predovšetkým ochranu mesta pred upírmi, i keď sa v ňom nachádzajú aj iné nadprirodzené bytosti, ako vlkolaci, čarodejnice a hybridi. Medzi zakladateľov patria aj rodiny Salvatore, Gilbert, Fell, Forbes a Lockwood.

Obsadenie seriálu[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavné postavy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Nina Dobrev stvárnňuje Elenu Gilbertovú, 17-ročnú študentku, ktorá sa zamiluje do 162 ročného upíra Stefana Salvatoreho, neskôr v priebehu série aj do jeho brata, čím vytvoria milostný trojuholník. Elena je dvojníčka Katherine Pierce. Katherine je upírka, do ktorej sa v roku 1864 zamilovali bratia Salvatorovci. V priebehu prvej sérii zisťuje, že existujú upíri, čarodejnice, dokonca aj to, že je adoptovaná. Pátraním po svojej biologickej matke zistí, že ona aj jej matka Isobel Flemming sú potomkom Katherine. Neskôr vysvitne, že jej otcom je brat je adoptívneho otca Graysona Gilberta, John Gilbert, nenávidený strýko. V druhej sérii spoznáva Katherine a zisťuje čo najviac o Kliatbe Dňa a Noci, ktorá nakoniec bola podvrh, ktorú vytvorili pôvodný upíri. Ako jej jej matka Isobel odhalí pravdu, stiahne si magický náhrdelník a zhorí na svojom hrobe. Skutočná kliatba sa týka len Klausa. Elena je obetovaná, spolu aj s jej tetou, opatrovníčkou Jennou, ktorú Klaus premenil na upírku a vlkolačicou menom Jules. Aby Elena neumrela Bonnie prevedie kúzlo, ktoré sa týka aj jej biologického otca Johna. John vymení svoju dušu za jej, a tak umiera a Elena prežije. Ako neskôr zistí, Damona uhryzol vlkolak a tak umiera, Stefan sa vyberie hľadať liek, zatiaľ čo ona hľadá strateného Damona. Nakoniec ho nájde a na smrteľnej posteli pobozká. No vyruší ich Katherine, ktorá im oznámi, že Stefan vymenil svoju slobodu za liek. V tretej sérii sa vyberú s Damonom hľadať Stefana a zblíži sa s ním. Ku koncu série sa nakoniec prejavia ich emócie, no vyruší ich Elenin brat Jeremy. Pri ceste späť do Mystic Falls s Mattom, ich Rebekah zhodí z mosta. Stefan ich príde zachrániť, ale Elena trvá na tom, aby najprv zachránil Matta a tak umiera potopením. No v jej tele sa nachádza upírska krv tak sa na začiatku štvrtej série stáva upírkou.
 • Takisto stvárňuje aj Katherine Pierce (Katerina Petrova). V prvej sérii bola najprv považovaná za mŕtvu, neskôr sa zistilo, že mala byť skrytá v hrobke pod vyhoreným kostolom. Dozvedáme sa, že Katherine sa v hrobke nenachádza a na prekvapenie hlavných hrdinov prichádza pod rúškom tajomstva do Mystic Falls. V druhej sérii získava prostriedky na zrušenie Kliatby Dňa a Noci, pri ktorej bola Elena obetovaná (prežila pomocou kúzla) pre Klausa. V tretej sérii sa Katherine na chvíľu stráca z obrazu, skrýva sa pred Klausom. V štvrtej sérii sa vyberie na opustený ostrov sledovať hlavných hrdinou pri hone za liekom na nesmrteľnosť. Pri jeho získavaní zraní Jeremyho, ktorého neskôr zabije Silas. Potom sa ukrýva v Pensilvánii, kde sa zblíži s Elijahom Mikaelsonom, bratom a pôvodným upírom. Neskôr sa vracia do Mystic Falls. Pri bitke s Elenou jej Elena nasilu vtlačí liek do úst a tak sa stáva človekom. V piatej sérii ako človek zisťuje, že jej krv je teraz liekom na nesmrteľnosť. Neskôr spozná svoju upírsku dcéru Nadiu Petrovu. Po tom, ako sa ňou nakŕmi Silas z nej liek vyprchá a začne umierať. Stefan sa jej snaží pomôcť. Zisťuje, že je Cestovateľom a teda svoju dušu môže premiestniť do niekoho iného zatiaľ čo jej telo umrie. Na toto práve využije svoju dvojníčku Elenu.
 • Ian Somerhalder ako Damon Salvatore, spočiatku záporná postava v seriáli, zamilovný do Eleny. Postupne je ľudskejší kvôli láske k Elene. V tretej serií sa s ním Elena zblíži pri tom ako budú pomáhať Stefanovi so znovuzískaním jeho ľudskosti.V 4. sérii prinútil Elenu vďaka putu oddanosti vypnúť jej emócie, vtedy keď zomrel Elenin brat Jeremy.
 • Paul Wesley ako Stefan Salvatore, Damonov brat, zamilovaný do Eleny. Je dvojníkom Silasa. Kvôli následkom lásky Silasa a Amary, vznikli ich tiene – dvojníci.

Vedľajšie postavy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Marguerite MacIntyre ako Elisabeth „Liz“ Forbes
 • Susan Walters ako Carol Lockwood
 • Mia Kirshner ako Isobel Flemming
 • David Anders ako John Gilbert
 • Daniel Gillies ako Elijah Mikaelson
 • Claire Holt ako Rebekah Mikaelson
 • Nathaniel Buzolic ako Kol Mikaelson
 • Caspar Zafer ako Finn Mikaelson
 • Malese Jow ako Anabelle „Ana“ Johnson
 • Phoebe Tonkin ako Hayley Marshall (Andréa Labonair)
 • Torrey DeVitto ako Meredith Fell
 • Olga Fonda ako Nadia Pierce
 • Arielle Kebbel ako Lexi Branson
 • Sebastian Roché ako Mikael Mikaelson
 • Bianca Lawson ako Emily Bennett
 • Janina Gavankar ako Qetsiyah (Tessa)
 • Jasmine Guy ako Sheila Bennett
 • Grace Phipps ako April Young
 • Chris Wood ako Kai Parker
 • Penelope Mitchell ako Liv Parker
 • Chris Brochu ako Luke Parker
 • Jodi Lyn O'Keefe ako Jo Laughlin (Parker)
 • Tristin Mays ako Sarah Nelson
 • Annie Wersching ako Lily Salvatore
 • Elizabeth Blackmore ako Valerie Tulle

Slovenský dabing[upraviť | upraviť zdroj]

Herec Postava Dabingový herec
Nina Dobrev Elena Gilbertová Zuzana Porubjaková
Nina Dobrev Katherine Pierceová Zuzana Kyzeková
Ian Somerhalder Damon Salvatore Roman Ferienčík
Paul Wesley Stefan Salvatore Michal Hallon
Steven R. McQueen Jeremy Gilbert Ondrej Kaprálik
Matthew Davis Alaric Saltzman Ivan Šándor
Katerina Graham Bonnie Bennet Lucia Hurajová
Candice King Caroline Forbesová Vanda Růžičková
Zach Roerig Matt Donovan Michal Domonkoš
Michael Trevino Tyler Lockwood Tomáš Horváth

Vysielanie v SR[upraviť | upraviť zdroj]

Seriál sa na Slovensku vysiela na televíznej stanici Markíza. Prvá séria sa začala vysielať 7. novembra 2010, druhá 15. januára 2012. Tretia a štvrtá séria sa odvysielala počas letných prázdnin od 4. júla do 29. augusta 2014.

Zoznam sérií[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj Zoznam častí seriálu Upírske denníky
Séria Počet častí USA SR
Premiéra série Finále série Premiéra série Finále série
1 22 10. september 2009 13. máj 2010 7. november 2010 30. januára 2011
2 22 9. september 2010 12. máj 2011 15. január 2012 6. máj 2012
3 22 15. september 2011 10. máj 2012 4. júl 2014 4. august 2014
4 23 11. október 2012 16. máj 2013 5. august 2014 29. august 2014
5 22 3. október 2013 15. máj 2014 apríl 2016
6 22 2. október 2014 14. máj 2015
7 22 8. október 2015 13. máj 2016

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku The Vampire Diaries na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).