Výroba ozubenia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odvaľovacia fréza na výrobu čelného ozubenia

Výroba ozubenia je špeciálizovaný súhrn metód mechanického obrábania, ktorého výsledným výrobkom je ozubenie, resp. ozubené kolesá. Ozubenie má zložitý tvar a pri jeho výrobe je potrebná vysoká presnosť. Zároveň je výrazne zastúpené v rôznych strojárskych konštrukciách, preto musí byť jeho výroba efektívna. Vzhľadom na uvedené požiadavky sa na výrobu ozubenia vyvinuli špecializované postupy, často aj za použitia špecializovaných obrábacích strojov a nástrojov.

Rozdelenie[upraviť | upraviť kód]

Podľa druhu vyrábaných ozubení je potrebné rozlišovať výrobu:

Podľa použitých spôsobov obrábania sa rozlišuje výroba ozubenia:

Výroba čelného ozubenia[upraviť | upraviť kód]

Odvaľovacie obrážanie[upraviť | upraviť kód]

Podľa tvaru nástroja sa rozlišujú dva spôsoby:

  • Fellow - nástroj má tvar ozubeného čelného kolesa obvykle s 24 zubami
  • Maag - nástroj má tvar ozubeného hrebeňa

Odvaľovacie frézovanie[upraviť | upraviť kód]

Výroba čelného ozubenia odvaľovacím frézovaním je spôsob výroby ozubenia, ktorý je analogický so záberom skrutky (nástroja) so skrutkovým kolesom (obrábaným ozubením). Nástroj – odvaľovacia fréza – je v podstate skrutka s lichobežníkovým profilom. Pri vytváraní zubov sa fréza relatívne odvaľuje po venci vyrábaného kolesa, ktoré sa otáča.

Jednotlivé rezné hrany nástroja zaujímajú v tomto postupe polohy, ktorých obalovou krivkou je evolventný profil frézovaného zuba. Pohyby sú plynulé. Prísuv slúži na nastavenie výšky zuba. Otáčky frézy a kolesa sú viazané pomocou prevodov v stroji.