Včelárska rastlina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Včela medonosná
Tilia cordata
Medicago sativa
Melilotus albus
Melilotus officinalis
Cirsium arvense
Rubus caesius
Echium vulgare
Centaurea scabiosa
Succisa pratensis
Cirsium vulgare
Knautia arvensis
Origanum vulgare
Cirsium heterophyllum
Geranium pratense
Arctium tomentosum
Solidago virgaurea
Vicia cracca
Medicago x varia
Lythrum salicaria
Centaurea jacea
Trifolium repens
Trifolium pratense
Epilobium angustifolium
Senecio paludosus
Linaria vulgaris
Carduus crispus
Brassica napus
Saussurea alpina

Včelárska rastlina (iné názvy: znášková rastlina, včelársky významná rastlina, medonosná rastlina) je rastlina, z ktorej včely vo väčšom množstve berú znášku, teda nektár (sladinu) kvetov (nektárodajná rastlina), peľ (peľodajná rastlina) alebo medovicu.

Včelárske rastliny možno rozdeliť predovšetkým na:

 • medonosné rastliny v užšom zmysle, t. j. včelárske rastliny, z ktorých je predovšetkým med (t. j. nektárodajné rastliny alebo rastliny s medovicou) a
 • peľodajné rastliny.

Včelárske rastliny môžu byť umelo vysádzané (aj ako monokultúra) alebo rastú úplne prirodzene vo svojom habitate. Sú súčasťou celkového areálu (2 – 5 km rádius doletu) – včelej paše, v ktorom včela nachádza potravu.

Sladina a medovica rastlín sú cukrové roztoky s vysokým obsahom vody, ktoré včely po zbere invertujú pôsobením enzýmov na základné monosacharidy, následne odovzdávajú sladinu a medovicu úľovým včelám, ktoré ich ukladajú do plástov, kde med dozrieva. Množstvo nektáru potrebného na vyprodukovanie 1 kg medu závisí od sladivosti nektáru (koncentrácie cukru), ktorá je u rastlín rôzna a líši sa dokonca i v rámci variet jedného druhu a ovplyvňuje ju najmä kvalita pôdy. Rastliny ďalej poskytujú včelám cukrové, živicové a olejové výlučky, ktoré včely zbierajú a z ktorých potom tvoria propolis alebo pergu.

Znáškové rastliny sa počas včelárskeho roka menia podľa doby kvitnutia, a to od februára do októbra, výnimočne i počas zimy. Obdobie znášky, ktoré uvádzame platí najmä pre Strednú Európu, s výnimkou cudzokrajných rastlín. Medzi včelárske rastliny patria dreviny a byliny (letničky, trvalky, poľnohospodárske úžitkové rastliny), rody viacerých druhov:

Dreviny[upraviť | upraviť zdroj]

 • lieska, obdobie znášky peľu: február – marec. Stredná znáška sírovožltého peľu, s vysokým obsahom bielkovín, malá až stredná znáška medovice. Mednatosť je 15-20 kg/ha, peľnatosť až 500 kg/ha. Lieska je jednou z najdôležitejších včelárskych rastlín, lebo už v skorej jari dáva včelám prvú potravu.
 • vŕba, obdobie znášky: marec – apríl. Veľmi dobrá, skorá a stála znáška nektáru s cukornatosťou do 80% a asi najkvalitnejšieho peľu včelej pastvy vôbec, peľ je žltý. Vŕba poskytuje aj medovicu a propolis. Priemerná mednatosť je 150 kg/ha, peľodajnosť až 1 500 kg/ha. Vŕbový med je zlatožltý, jantárový až červenkastý, s prenikavou vôňou, príjemnou chuťou, trocha horkastý, s medovicou so salicilovou príchuťou s krátkym trvaním, kryštalizuje skôr pomalšie, skryštalizovaný je krémový, jemnozrnný, béžový. Vitaminiferum, antiflogistikum, tlmenie pohlavného pudu.
 • jelša, obdobie znášky peľu: marec – apríl. Dobrá a skorá znáška kvalitného žltohnedého peľu. Poskytuje medovicu aj propolis. Pre svoju rozšírenosť u nás má veľký význam pre včely.
 • drieň, obdobie znášky: marec – apríl. Poskytuje včelám veľmi dobrú, skorú znášku nektáru, vynikajúceho zlatožltého peľu a tiež propolis. Mednatosť je 30 až 140 kg/ha. Drieňový med je svetložltý.
 • mandľa, obdobie znášky: marec – apríl. Dobrá nektárodajná a peľodajná ovocná drevina, poskytuje skorý výživný žltohnedý peľ, aj medovicu. Zo svetového hľadiska, patrí medzi najvýznamnejšie peľodajné dreviny. Mandľový med je svetlý, s medovicou tmavohnedý až červenkastý, sladký, s typickou mandľovou príchuťou, horkastý, preto tvorí súčasť zmesových medov, kryštalizuje rýchlo, jemnozrnne, žlto až šedohnedo, je vzácny. Väčšinou ho včely z jari spotrebujú. Na trh sa dováža zo Španielska a USA. V Taliansku, kde je tiež jeho vzácna produkcia je známy ako Miele di mandorlo.
 • imelo biele, obdobie znášky: marec – apríl. Poskytuje včelám skorý nektár a peľ.
 • vresovec bylinný (Erica carnea L.), aj iné druhy, obdobie znášky: marec – apríl. Veľmi dobrý prínos nektáru, priemerný prínos peľu. Vresovcový med má žltú až tmavo jantárovú farbu, niekedy s červenkastým odtieňom, horkastú a trvácu chuť, veľmi príjemnú vôňu, s malou intenzitou a stálosťou.
 • slivka trnková, obdobie znášky: marec – apríl. Dobrá a skorá znáška peľu a nektáru. Mednatosť je do 40 kg/ha. Trnka je pre svoje rozšírenie dôležitá pre včely, poskytuje aj medovicu. Trnkový med je jasnožltý.
 • egreš, obdobie znášky: marec – apríl. Dobrá znáška nektáru, menej peľu, bieložltej farby. Mednatosť je 50 kg/ha. Egrešový med býva hnedý, voňavý, čerstvý má zvláštnu netrvácu kožovitú príchuť, ktorá po skladovaní mizne.
 • medvedica, obdobie znášky: marec – júl. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina. Výnos medu je do 200 kg/ha. Medvedicový med je červenkastý, aromatický, má dobrú, trocha horkastú chuť, a typickú zrnitú textúru. Pôsobí diureticky, dezinfekčne. Má vysoký obsah minerálnych látok. Med je typickým artiklom tundrových oblastí. Rôzne druhy medvedíc, rastúcich na západe USA obvykle ako súčasť rastlinných spoločenstiev chaparral sú nazývané manzanita, i z nich je známy jednodruhový med.
 • tis obyčajný, obdobie znášky peľu: apríl. Priemerná znáška peľu, medovica.
 • ríbezľa, obdobie znášky: apríl. Priemerná znáška nektáru aj peľu. Viac nektáru dáva ríbezľa čierna, cca 20 až 140 kg/ha.
 • topoľ, obdobie znášky peľu: apríl. Stredná znáška peľu, málo nektáru, medovice a propolisu. Topoľ osika poskytuje veľmi dobrú znášku propolisu, stredne medovice a peľu.
 • brest, obdobie znášky peľu a medovice: marec – apríl. Skorá a dobrá znáška biologicky hodnotného peľu, zväčša čiernej farby, poskytuje tiež trocha medovice, pri mednatosti 8-10 kg/ha. Patrí medzi významné včelárske rastliny.
 • javor, obdobie znášky: apríl. Veľmi dobrá znáška nektáru, priemerná znáška kvalitného svetložltého peľu, tiež mierna produkcia medovice. Mednatosť je 300 kg/ha, ale z hustých porastov javora poľného sa dosiahlo aj 1 000 kg/ha. Javorový med má sýto zlatú, jantárovú farbu, niekedy s ľahkým zeleným odtieňom, má výraznú vôňu podobnú javorovému sirupu, lahodnú chuť. Rýchlo jemne kryštalizuje. Odporúča sa pri liečbe alergií, vzhľadom na vyšší obsah peľu, ktorý pôsobí ako antigény. Je rýchlo stráviteľný, vhodný na chlieb, nie veľmi do čaju, pre intenzívnu vôňu. Talianske medy sú Miele di acero, príp. medovicové Melata di acero.
 • breza, obdobie znášky peľu: apríl – máj. Včelám poskytuje skoro na jar hnedastý peľ, aj propolis a medovicu. Mednatosť je 8 – 10 kg/ha.
 • mahónia cezmínolistá, obdobie znášky: apríl – máj. Poskytuje veľké množstvo peľu, trocha nektáru. V USA poskytuje už koncom zimy včelstvu prvú znášku.
 • broskyňa, obdobie znášky: apríl – máj. Znáška medu, červenožltého peľu, medovice a propolisu. Druhové broskyňové medy sú známe zo severnej Afriky, kde sa pestujú na rozľahlých plantážach. Mednatosť je 40 kg/ha. Broskyňový med býva naružovelý, príjemnej vône a chuti. Kryštalizuje rýchlo, jemnozrnne. Pomáha pri krvotvorbe, detoxikácii organizmu, má mierny laxatívny účinok.
 • marhuľa, obdobie znášky: apríl – máj. Znáška medu a veľmi dobrá peľu. Mednatosť je 40 kg/ha.
 • čerešňa, obdobie znášky: apríl – máj. Medzi kôstkovicami je čerešňa najlepšou nektárodajnou a peľodajnou rastlinou, poskytuje aj medovicu. Peľ je kvalitný, má olivovozelenú farbu. Z ovocných stromov u nás poskytuje čerešňa prvú podnecovaciu znášku v rámci celého Slovenska. Rozkvet čerešne vtáčej znamená nástup včelárskej sezóny. Čerešňový med je svetlojantárový, s medovicou až jantárový, červenkastý, mandľovo voňavý, má príjemnú chuť, kryštalizuje pomerne rýchlo, v stredných kryštáloch, svetložlto, je vzácny. Detoxikans, regeneračný účinok, diuretikum, proti reume, spevňovanie kapilár, tkaniva. Čerešňové talianske medy sú Miele di ciliegio. Mahalebkový med sa dorába v Južnom Taliansku (Miele di Marasca), Maroku, Tunisku, je mierne naružovelý, silne voňavý po čerešniach, s príjemnou príchuťou horkých mandlí, jemne pomaly kryštalizujúci.
 • višňa, obdobie znášky: máj. Silná podnecovacia znáška nektáru a peľu červenohnedej farby.
 • myrobalán, (Prunus cerasifera) poskytuje dobrú znášku nektáru a peľu hnedožltej farby.
 • slivka, obdobie znášky: apríl – máj. Najmenej a nízkocukornatého nektáru spomedzi kôstkového ovocia. Slivka poskytuje včelám kvalitný šedý peľ, no v malom množstve, aj medovicu. Mednatosť je približne 30 kg/ha. Slivkový med sa opisuje ako svetlý, nevýrazný, jemný. Slivka guľatoplodá (Prunus domestica insititia) poskytuje dostatok nektáru a peľu.
 • baza, obdobie znášky: apríl – jún. Liečivá rastlina. Nektárodajná a peľodajná rastlina, s kvalitným žltým peľom, včelami veľmi obľúbeným. Mednatosť je 80 kg/ha, peľodajnosť až 800 kg/ha.
 • gledíčia trojtŕňová, obdobie znášky: máj. Poskytuje dostatok nektáru, výnos medu do 250 kg/ha.
 • hruška, obdobie znášky: máj. Poskytuje malé množstvo nízko cukornatého nektáru, najviac 20 kg/ha a veľmi kvalitný svetložltý peľ, ktorý obsahuje až 28% bielkovín. Planá hruška poskytuje strednú znášku nektáru, peľ aj medovicu.
 • jabloň, obdobie znášky: máj. Medonosná rastlina, najrozšírenejší ovocný strom na Slovensku. Cukornatosť nektáru je 27 – 87%, medodajnosť jabloní približne 30 kg/ha. Peľ patrí medzi najkvalitnejšie, je žltej farby, je ho veľké množstvo. Jabloň dáva aj medovicu. Prínos pre včelstvo je však kolísavý, pretože je veľmi závislý od počasia. Jabloňový med je svetlý, svetlojantárový, kvetovo voňavý, s jemne voskovou arómou, chutný, s krátkou dochuťou, kryštalizuje rýchlo, žltookrovo, nezvyčajne veľmi jemne a delikátne. Vitaminiferum, imunologikum. K jabloňovým medom treba spomenúť veľmi cenený plánkový med z planých jabloní. Môžeme spomenúť tiež zmiešané medy z ovocných stromov, dorábané najmä v Európe, Amerike, Izraeli, vynikajúce veľmi jemnou arómou s výrazne ovocnou príchuťou. Sú väčšinou jasno žlté, alebo tmavšie. Rýchlo kryštalizujú dohneda. Pochádzajú z ovocných stromov a krov niekedy s prímesou púpavového medu.
 • mišpuľa, obdobie znášky: máj – jún. Medonosná ako jabloň, s dobrým výživným peľom, strom je však vzácny. Mišpuľový med je jantárový až tmavojantárový so šedočerveným odtieňom, s kvetinovo ovocnou vôňou, sladký, kyslastý, chutný. Má upokojujúce účinky, prospieva zraku, účinný pri chudokrvnosti, má dermatologický účinok, adstringentne pôsobí proti hnačke, úplavici. Dorába sa v Španielsku (Miel de Nispero).
 • čučoriedka, obdobie znášky: máj – jún. Poskytuje dostatočnú znášku nektáru, menej oranžového peľu. Mednatosť je 8 – 80 kg/ha. Čučoriedkový med býva svetlý alebo mierne jantárový s príjemnou kvetovou vôňou s citrónovým tónom, riedky, no kryštalizuje veľmi tvrdo, belavo, je vzácny. Vhodný pre deti. Pre detský tráviaci trakt, proti hnačkám, dezinficiens. Vitamínový med, zvyšuje odolnosť proti chorobám, revitalizujúci účinok. Veľmi vhodný proti očným ochoreniam, šeroslepote.
 • brusnica pravá, obdobie znášky: máj – jún. Dobrá nektárodajná rastlina, peľu má menej. Mednatosť je 50 kg/ha. Brusnicový med je svetlojantárový, červenkastý, s vôňou po brusnicovom kvete, s jemnou chuťou, ľahko ostro ovocnou, pretrvávajúcou dochuťou.
 • pagaštan, obdobie znášky: máj – jún. Veľký obsah hustého nektáru s cukornatosťou dosahujúcou až 76%, hnedastého peľu, tiež produkcia medovice a propolisu. Mednatosť je až 100 kg/ha. Pagaštanový med je vodnatý, bezfarebný, s mierne horkastou chuťou, ľahko kryštalizuje, hrubozrnne. V USA má včelársky význam Aesculus glabra.
 • orech, obdobie znášky: máj – jún. Poskytuje peľ a medovicu.
 • jarabina, obdobie znášky: máj – jún. Dobrá znáška nektáru, veľmi dobrá znáška peľu, medovica. Jarabinový med je takmer oranžový, má prenikavú vôňu ako jarabinové kvety. Vitaminiferum.
 • kalina, obdobie znášky: máj – jún. Dobrá peľodajná, nektárodajná rastlina. Mednatosť je 25 – 40 kg/ha. Kalinový med je belavý, svetlý, jemnej chuti a vône, jemnozrnne kryštalizuje do bielej pastovitej hmoty.
 • ruža šípová, obdobie znášky: máj – jún. Ruža poskytuje mnoho výživného hnedožltého peľu. Peľnatosť je 80 kg/ha. Kaukazské a východoeurópske ruže šípové poskytujú nektár, mednatosť je 6 – 30 kg/ha. Napríklad ružový med z ázijskej ruže vráskavej má vôňu ružového oleja. Ružový med má tmavšie sfarbenie, ostáva dlhšie tekutý, má kvetovú vôňu. Medy sú na trhu z Grécka.
 • malina, obdobie znášky: máj – júl. Malina je významná včelárska nektárodajná a peľodajná rastlina, často sa za ňou kočuje. Mednatosť je do 274 kg/ha. Veľmi dobrá znáška svetlo šedého peľu. Malinový med má svetložltú farbu, je aromatický s kvetinovou vôňou, má lahodnú chuť, rýchlo kryštalizuje do biela, jemnozrnne, je vhodný k pastovaniu. Účinkuje proti nachladeniu, má povzbudzujúce účinky proti chronickej únave a poklesu výkonnosti. Malinový med sa užíva ako náhrada cukru, vhodný pre deti, športovcov. Talianske medy sú známe ako Miele di lampone.
 • krušina, obdobie znášky: máj – august. Jeden z najlepších nektárodajných kríkov, až 100 kg/ha, dlho kvitne, poskytuje bieložltý peľ. Krušinový med je jantárový, nie príliš voňavý, s ovocnodrevitou chuťou, riedky, obvykle pomaly kryštalizujúci, stredným zrnom, červenohnedo.
 • agát biely, obdobie znášky: jún. Agát je veľmi medodajná rastlina, priemerný výnos z 1 ha je 200 kg medu, ale uvádzajú sa výsledky aj do 1 700 kg. Poskytuje málo šedožltého peľu. Do Európy bol zo Severnej Ameriky introdukovaný v 17. stor. ako včelárska rastlina, je však inváznou rastlinou a okrem kvetov obsahuje celý strom toxíny. Agátový med je skoro bezfarbý, svetlý, jasnožltý, niekedy dozelena, číry, výraznej vône po agátových kvetoch, typickej chuti, ľahký. Ostáva dlho tekutý, čo vychádza z väčšieho pomeru fruktózy (42,7%) ku glukóze (26,5%). Kryštalizuje jemnezrnito, v bielej až zlatožltej farbe. Má ľahko laxačný účinok, antispazmatický. Nemá vplyv na aciditu žalúdka. Liečba ekzému a neurodermatis. Pri pravidelnom užívaní znižuje krvný tlak, má sedatívny účinok. V krajine pôvodu sú včelársky významné ešte druhy Robinia neomexicana a Robinia hispida.
 • skalníky, obdobie znášky: jún. Mnohé druhy sú invazívnymi rastlinami. Veľmi dobrá znáška nektáru, málo peľu.
 • plamienky (Clematis), poskytujú nektár a peľ.
 • tamariška, obdobie znášky: jún – august. Nektárodajná rastlina, poskytuje málo šedoružového peľu. Mednatosť je 25 kg/ha. Tamariškový med je tmavohnedý s mätovou vôňou, rýchlo kryštalizujúci v stredných kryštáloch, je vzácny.
 • imelovník biely, obdobie znášky: jún – september. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, s vyššie cukornatým nektárom a veľmi dobrá peľodajná rastlina. Imelovník biely je pôvodne severo a stredoamerická rastlina. Mednatosť je do 458 kg/ha. Imelovníkový med je svetlo jantárový, s jemne karamelovou chuťou, kryštalizovaním hnedne.
 • gaštan, obdobie znášky: júl. Priemerná mednatosť je približne 200 kg/ha, ale dosahujú sa výsledky aj 500 kg/ha. Gaštanový med je svetlojantárový, s medovicou jantárový, červenohnedej farby, výraznej korenistej arómy, veľmi výraznej, mierne horkastej chuti. Kvety sú veľmi nektárodajné, gaštan má dostatok kvalitného peľu a medovicu. Chuť však závisí aj od poddruhu gaštanu, v stredomorskej oblasti (Taliansko, Francúzsko), kde sa gaštanový med dorába najviac (Miele di castagno), rastú iné poddruhy ako u nás. Dlho zostáva tekutý. Má pozitívny vplyv na celý tráviaci systém, stimuluje činnosť čriev, uľahčuje prácu preťaženej pečene a žlče a chráni žalúdočnú a črevnú sliznicu. Má antispazmatický účinok. Odporúča sa pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva, pozitívne ovplyvňuje obnovu trávenia a tvorbu tráviacich štiav po operácii žlčníka. Čistí krv, zlepšuje cirkuláciu, pomáha pri kŕčových žilách. Do čajov nie je príliš vhodný pre silnú zmenu arómy. Odporúčajú sa čaje s rebríčkom, rumančekom, granátovým jablkom, tymiánom, niekoľkokrát denne hodinu, dve po jedle.
 • lipa, obdobie znášky: jún – júl. Lipa ako symbolický strom je národným stromom Slovenska, taktiež je významným úžitkovým stromom. Cukornatosť nektáru je 33 – 71%, mednatosť až 1 200 kg/ha. Poskytuje aj medovicu a menej peľu. Lipa je jednou z najlepších včelárskych rastlín. Lipový med patrí medzi celkovo najlepšie medy, a je to jeden z domácich jednodruhových medov. Lipový med má svetložltú farbu, v kombinácii s lipovou medovicou až oranžovožltú, je číry, má lahodnú, príjemnú chuť, voňavú arómu lipového kvetu, až vanilky. Ťažko kryštalizuje, jemnozrnne. Obsah fruktózy je 39 – 40°%, glukózy 36 – 37%. Med s vysokou enzymatickou aktivitou. Pôsobí proti nachladeniu v zime, horúčkam, má protizápalový účinok, pôsobí pri liečbe akútnych aj chronických zápaloch horných dýchacích ciest, prieduškovej astme, zápaloch krku, nosných dutín, priedušiek, pri angíne, podporuje vykašliavanie a potenie. Zlepšuje metabolizmus, detoxikuje. Má diuretický účinok a pre vysoký obsah antibiotických látok sa používa na liečenie močových ciest, reumatických ochorení. Pôsobí lokálne antisepticky (septické rany, popáleniny), antispazmaticky, sedatívne, odstraňuje nespavosť. Použitie pri liečbe neurózy a migrény. Je veľmi vhodný s lipovým čajom, jeho aróma sa veľmi dobre spája s bylinnými čajmi.
 • dub, obdobie znášky medovice: apríl – júl. Dub je jedným z najlepších poskytovateľov medovice z listnatých drevín ale aj vôbec, až 400 kg/ha medovice, poskytuje aj žltozelený peľ v množstve do 500 kg/ha. Dubový med má tmavo zelenohnedú farbu, stredne intenzívnu vôňu sušeného ovocia a sladu, je jemnej karamelovej chuti, nie príliš sladký, mierne horkastý, pomaly kryštalizuje, potom je obvykle jemne kryštalický, až gélovitý, hnedý. Tento med je vysoko biogénny. Na juhu Európy a v severnej Afrike je to dub korkový, ktorý je zdrojom potravy pre tamojšie včelstvá.
 • buk, obdobie znášky medovice: máj – jún. Buková medovica je niekedy hlavnou medovicovou znáškou včiel. Včely občas zberajú výživný žltý bukový peľ. Bukový med z medovice je hustý, má tmavšiu farbu u nás so zelenými odtieňmi, u austrálskych a novozélandských bukov s červenými, má jablkovokaramelovú jemnú chuť. Vhodný k užívaniu na tráviaci trakt. Antibakteriálne, antioxidačné účinky.
 • hloh krivokališný, obdobie znášky: máj – jún. Hloh patrí medzi veľmi dobré včelárske rastliny, poskytuje kvalitný nektár a peľ, od júna do augusta poskytuje medovicu. Mednatosť je až 100 kg/ha, peľnatosť až 200 kg/ha. Hlohový med je svetlo až tmavohnedý, s príjemnou orechovou príchuťou a vôňou hlohových kvetov, s mierne horkastou dochuťou. Kryštalizuje pomerne neskoro, hrubozrnne. Väčšinou sa pridáva do zmesí medov. Hlohový med patrí medzi kvalitné medy, podporuje kardiovaskulárny systém, normalizuje vysoký krvný tlak, upokojuje, efektívny pri srdcovej arytmii. Vhodný pre starších ľudí. Pri liečení rakoviny štítnej žľazy. Dorába sa v Anglicku (Hawthorn honey), zriedka v Taliansku (Miele di biancospino).
 • pajaseň žliazkatý, obdobie znášky: jún – august. Dobrý prínos nektáru, priemerný prínos peľu. Pajaseň patrí medzi najinváznejšie rastliny na svete, dnes splaňuje takmer po celom svete, je to typická rastlina veľkomiest. Pôvodom z Číny a juhovýchodnej Ázie. Pajaseňový med je žltý až nazelenalej farby, s intenzívnou ovocnou muškátovou vôňou, vydrží dlho tekutý.
 • hrab, obdobie znášky medovice: jún – august. Hrab poskytuje včelám dostatok menej kvalitného peľu.
 • smrek obyčajný (Picea abies), obdobie znášky medovice: jún – júl, znáška je dobrá. Smrek poskytuje včelám aj peľ a propolis. Smrekový med je tmavo hnedočervený, nevýraznej vône, ale lahodnej chuti, veľmi rýchlo kryštalizuje, ešte v úli, med takto kryštalizujúci sa nazýva melicitózny, alebo kamenný med. Aby ho včely mohli pri zimovaní konzumovať, pri vyššej znáške tohto medu, musia sa urobiť určité opatrenia.
 • borovica sosnová, (Pinus sylvestris), obdobie znášky medovice: jún – júl. Borovica poskytuje ďalej peľ a propolis. Borovicový med je tmavočervený, opalizuje dozelena, je výraznejšej chuti a balzamovej vône po ihličí, vydrží dlhšie tekutý. Med je hustejší a stredne sladký, so stredne dlhou dochuťou. Má baktericídne účinky. Oblastný med pochádza z Grécka z Arkádie, tzv. Μέλι Ελάτης Βανίλια Μαινάλου, z borovíc čiernych. Z Grécka, Turecka sa dovážajú píniové medovicové medy z teplomilných borovíc, sú svetlejšej červenohnedej farby, výraznej korenistej chuti a vône.
 • jedľa biela, (Abies alba Mill.), obdobie znášky medovice: jún – august. Najproduktívnejšia medonosná rastlina medzi ihličňanmi a pravdepodobne rastlina s najväčším výnosom medovice vôbec, vysoko kvalitnej medovice. Poskytuje aj peľ a propolis. Mednatosť sa uvádza až 1 000 kg/ha. Jedľový med má tmavojantárovú farbu so zeleným odtieňom, jemne karamelovú alebo orechovú vôňu s ľahko živicovou, balzamovou arómou, príjemnú maslovú, stredne sladkú chuť, s krátkou dochuťou, vydrží dlho tekutý, má tekutú maslovitú konzistenciu. Najvýznamnejší európsky medovicový med, na Slovensku so starou tradíciou (Bardejov) zberu. Oblastný med pochádza z Nemecka Schwarzwald Honig. Jedľový med je vysoko biogénny, má liečivé účinky pri ochorení dýchacích ciest, má antianemické, antiseptické vlastnosti.
 • smrekovec opadavý, (Larix decidua), obdobie znášky medovice: júl – august. Veľmi dobrá medonosná rastlina, poskytuje aj peľ a propolis. Smrekovcový med je tmavohnedý, chutný, po skryštalizovaní biely. Smrekovcový med kryštalizuje najrýchlejšie, ešte v úli, med takto kryštalizujúci sa nazýva melicitózny, alebo kamenný med. Aby ho včely mohli pri zimovaní konzumovať, pri vyššej znáške tohto medu, musia sa urobiť určité opatrenia.
 • černica, obdobie znášky: jún – august. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, so svetlošedým peľom, výnosom podobná maline. Černicový med je veľmi kvalitný, má jantárovú až tmavojantárovú farbu, je priezračný, má kvetinovú vôňu, výraznú sladkú, ovocnú chuť, je hustý, pomaly a jemne kryštalizuje. Liečivé účinky tohto medu sú najmä v oblasti žalúdka a čriev, pri ťažkostiach s vyprázdňovaním, hemoroidmi, črevnými stenami a pod. Regeneruje cievne steny. Ďalej pôsobí proti rakovine, najmä rakovine štítnej žľazy. Účinkuje taktiež pri pľúcnych ochoreniach, angíne, prechladnutí, kašli, zápaloch ústnej dutiny. Účinkuje proti únave, revitalizuje. Čierna severoamerická ostružina Rubus occidentalis dáva cenený monoflorálny svetlojantárový med.
 • vinič hroznorodý, obdobie znášky: júl. Poskytuje včelám peľ, nektár, propolis. Mednatosť je 5 – 10 kg/ha.
 • pavinič popínavý, obdobie znášky: júl – september. Poskytuje dobrú znášku nektáru.
 • vres obyčajný, obdobie znášky: august – september. Poskytuje dobrú znášku bieleho peľu. Mednatosť je od 30 do 334 kg/ha. Vresový med je jedným z najlepších a najdrahších medov, to najmä pre ťažké získanie a spracovanie. Má jantárovú farbu, oranžového, až granátového odtieňa, opalizuje dozelena, má stredne intenzívnu, príjemnú, trvácu vôňu po siliciach vresu, menej sladkú, mierne trpkasto-ostrú trvácu chuť. Je veľmi hustý a gélovitej konzistencie (vďaka vysokému obsahu bielkovinových a koloidných zložiek), často s bublinkami vzduchu, je tixotropný, po zamiešaní na chvíľu skvapalnie, po čom sa opäť stáva gélom. Kryštalizuje pomaly, jemnozrnne, do žltohnedej farby. Používa sa najmä ako diuretikum na obličky, prostatu a močový mechúr, a na opuchy srdcového pôvodu, taktiež na liečbu reumatizmu a dny. Používa sa proti hnačke, upokojuje pri žalúdočných potiažach. Je dokázaný účinok proti únave. Zvonka môže byť použitý v kozmetike. Má vysoký obsah stopových prvkov, enzýmov, hormónov, vitamínu B. Najväčšia produkcia je z európskych pobreží Atlantického oceánu (španielsky med Miel de Calluna), močarísk a lesov východnej a severnej Európy. Oblastný med je Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich (Vresový med z Dolnosliezskych borov). V Taliansku, kde je taktiež jeho produkcia je na trhu známy ako Miele di calluna.
 • brečtan popínavý, obdobie znášky: september – október. Poskytuje výdatnú, neskorú znášku nektáru, peľu a propolisu. Brečtanový med známy z južnejších oblastí Európy (v Taliansku Miele di edera), je jantárovo sfarbený, má dymovú vôňu, menej sladký, horkastý, rýchlo jemne kryštalizuje, niekedy už v plástoch, v maslovitú šedivožltú hmotu, pričom tmavne. Použitie pri ochoreniach dýchacích ciest, proti kašľu, spazmolytikum, upokojujúci účinok.
 • (cudzokrajné dreviny)
 • jahodovec obyčajný (Arbutus unedo), obdobie znášky: október – december. Jahodovec obyčajný je menší vždyzelený strom zo stredomorskej oblasti a západnej Európy. Poskytuje veľmi neskorú znášku nektáru a peľu. Jahodovcový med je tmavojantárový so zeleným odtieňom, má výraznú vôňu po brečtane, sladkom drievku, horkých bylinách a vosku, má kávovú, mierne sladkú, kyslohorkú chuť, ktorá časom slabne, dochuť je krátka. Kryštalizuje rýchlo, jemnozrnne, tekutokrémovo, dohneda. Aktivizuje cirkuláciu krvi, pôsobí antireumaticky, diureticky, antisepticky na močové cesty, antialergicky, proti astme. Na trh sa dostáva napríklad zo Sardínie. Jahodovec býva súčasťou makchiových porastov, z ktorých sa v Stredomorí dorába viacdruhový makchiový med. Makchie sa skladajú z vresovcov, levandúľ, asfodeliek, rozmarínu, bodľačia a i. Ide o vynikajúce medy, s výrazným antiseptickým účinkom. Podobný areál sa vyskytuje na Kalifornskom polostrove a v Mexiku v rastlinných spoločenstvách chaparral a na juhu Afriky, kde miestne rastlinné spoločenstvá vytvárajú tzv. fynbos. Juhoafrické medy z tohto regiónu sú ostrejšej chuti, ostávajú tekuté, majú jantárovú farbu. V severnej Amerike sa dorába med z druhu Arbutus menziesii.
 • vitex jahňací (Vitex agnus-castus), od staroveku známy aj ako cudný strom, je mediteránny krík, podobný levanduli aj aromaticky, dorastajúci do výšky až 5 m, pestovaný v subtropických oblastiach, aj ako korenina a liečivá rastlina. Vitexový med je jantárový, dobrej vône, chuti, sladký, rýchlo kryštalizuje, jemnozrnne. Anafrodiziakum.
 • útesovec európsky (Ulex europaeus), obdobie znášky: február. Vždyzelený krík čeľade bôbovité, domáci v Západnej Európe. Poskytuje dobrú skorú znášku nektáru a peľu.
 • vresovec stromový (Erica arborea), obdobie znášky: marec – apríl. Vresovec je vždyzelený husto kvitnúci ker rozšírený v Stredomorí. Vresovcový med je jantárový, veľmi voňavý, chuťou pripomínajúci kakao. Obvykle kryštalizuje rýchlo, do svetlohneda. Močové antiseptikum, diuretikum, antianemikum, črevné dezinficiens. Vzhľadom na zvláštnu chuť, nevhodný na kuchynské použitie. Produkcia je v Taliansku, Španielsku (Miel de brezo) a severnej Afrike.
 • vavrín pravý (Laurus nobilis), obdobie znášky: apríl -máj. Poskytuje veľa nektáru a oranžového peľu.
 • myrta, obdobie znášky: jún – august. Myrtový med má jantárovú farbu, kvetinovú vôňu po myrtových bobuliach, jemnú ale veľmi trvalú chuť, obvykle kryštalizuje rýchlo, jemnozrnne, nie krémovo ale tvrdo, šedobielo. Myrtový med je antiseptikum, pôsobí proti infekciám, má adstringentné účinky na tráviaci trakt, hemostatikum. V Taliansku je na trhu ako Miele di mirto.
 • granátovníky (Punica) poskytujú nektár a peľ.
 • kávovník kvitne niekoľkokrát do roka. Kávovníkový med má svetlohnedú farbu, je stredne aromatický, s veľmi jemnou chuťou kávy, príjemne sladký, má tekutokrémovú jemnozrnnú konzistenciu, rýchlo svetlo kryštalizuje. Dopĺňa citrusový med. Kávovníkový med má antioxidačné účinky. Redukcia rizika vzniku rakoviny, parkinsonovej choroby, cukrovky, ochorení pečene, kardiovaskulárnych ochorení. Najväčšia produkcia na kávových plantážach v Brazílii a Kolumbii.
 • rohovník (Ceratonia siliqua), má neskorý zber nektáru, takže med je vzácny. Rohovníkový med je tmavojantárový, s intenzívnou čokoládovou vôňou a chuťou, rýchlo krémovo kryštalizuje. Hlavní výrobcovia sú Španielsko, Portugalsko, Taliansko (Miele di carrubo), Francúzsko, Grécko a i.
 • tamarind (Tamarindus indica), včelárska rastlina poskytujúca nektár aj peľ. Tamarindový med je tmavý.
 • argan (Argania spinosa), obdobie znášky: apríl. Endemický vždyzelený strom polopúští Maroka, jediný druh rodu Argania. Pestuje sa v Izraeli. Arganový med má jantárové sfarbenie, pôsobí ako antiseptikum.
 • céder atlaský (Cedrus atlantica),
 • maslovník africký (Vitellaria paradoxa), menší strom, jediný zástupca rodu Vitellaria, s jedlými plodmi, plody sú výživné kôstkovice, z ktorých sa vyrába bambucké maslo. Maslovníkový med má tmavojantárové až čierne sfarbenie, patrí medzi najtmavšie medy. Antioxidatívny účinok, dermatologický revitalizačný účinok, med sa dorába v strednej Afrike.
 • marula, Sclerocarya birrea subsp. caffra dôležitý juhoafrický strom s jedlými orechmi, v Mozambiku ako včelárska rastlina.
 • combretum, Combretum apiculatum, Combretum imberbe, Combretum zeyheri sú poloopadavé juhoafrické stromy, ktoré sú dôležitými medodajnými rastlinami Botswany.
 • senegalie, Senegalia mellifera a i. Menšie, najmä africké bôbovité stromy, poskytujúce včeliu pastvu, rastúce napríklad aj v severnej Amerike, kde sa z nich dorába svetlý monoflorálny med guajillo.
 • berlinie, dreviny tropickej Afriky, včelárske rastliny Kamerunu.
 • Dombeya rotundifolia, dôležitá medonosná rastlina južnej Afriky.
 • Pappea capensis, juhoafrický strom s jedlým ovocím, nektárodajná rastlina.
 • aloe poskytujú včelám na africkom kontinente najmä peľ, ale aj nektár.
 • rododendróny, obdobie znášky: jún – júl. Sú to kry alebo stromy rozšírené po celom svete, s väčšinou pôvodných druhov v Himalájach, sú treťohornými reliktmi. Existuje vyše 1000 druhov a nespočetné množstvo variet. Dobrá mednatosť do 100 kg/ha, poskytuje menej šedého peľu. Jedovatý rododendrónový med, známy zo staroveku, pochádza z druhov Rhododendron ponticum a Rhododendron luteum. Rododendrónový med je svetložltý až žltý, má jemnú vôňu a mierne sladkú chuť, kryštalizuje jemnozrnne, belavo. Pôsobí dobre pri žlčových kameňoch, reume, má diuretický, adstringentný a analgetický účinok. V Taliansku, kde je tiež jeho produkcia je na trhu známy ako Miele di rododendro.
 • citrusy, kvitnutie v jarných mesiacoch. Poskytujú dostatok nektáru s istým výnosom, priemerné množstvo peľu, stredné množstvo medovice. Citrónovníky poskytujú 50 – 200 kg/ha nektáru, mandarinkovníky do 100 kg/ha, limetkovníky okolo 70 kg/ha. Citrusový med je svetlojantárový, sýto žltooranžový, má jemnú vôňu pomarančových kvetov, je sladký, lahodný, hustý, kryštalizuje jemnozrnne bielo. Má upokojujúci účinok. Revitalizuje, blahodarne pôsobí na organizmus, zdravie pokožky a tkanív, posilňuje imunitu. Citrusový med pochádza z rôznych druhov citrusov, dorába sa najmä vo Francúzsku, Španielsku, Mexiku, v Južných USA, v Taliansku je známy ako Miele argumi. Citrónovníkový med je slamovožltý, s kvetinovou, sviežou arómou, príjemne aromatickou príchuťou, kryštalizuje pomalšie, po kryštalizácii je svetložltý. Pôsobí detoxikačne a remineralizačne. Pomarančovníkový med je skoro bezfarebný, svetlojantárový, s vôňou pomarančového kvetu, príjemne aromatický, s kvetinovou chuťou, sladký, kryštalizuje pomalšie, po kryštalizácii je perleťovo biely. V Taliansku známy ako Miele di zagara di arancio alebo Miele arancio. Má upokojujúce vlastnosti, pomáha pri nespavosti, má roboračné vlastnosti. Okrem týchto poznáme aj bergamotový, mandarinkovníkový med a i., ktoré majú podobné senzorické vlastnosti.
 • aktinídie, Actinidia arguta a iné druhy, obdobie znášky: jún – júl. Rastlina poskytuje nektár a svetložltý peľ. Mednatosť je 120 kg/ha.
 • lokvát (Eriobotrya japonica), kvitne od októbra do februára, vždyzelený strom pôvodne z juhovýchodnej Ázie, známy aj ako japonská mišpuľa poskytuje chutné ovocie, okrem Ázie sa pestuje v USA, južnej Európe (v Taliansku je na trhu ako Miele di nespolo) a i., med patrí medzi rarity. Cukornatosť nektáru je 31 – 65%. Lokvátový med je jantárový až tmavojantárový, má stredne silnú kvetinovú vôňu s arómou horkých mandlí, je sladký, kyselkavý, osviežujúci, kryštalizuje rýchlo, jemnozrnne, perleťovo bielo až béžovo. Hlavným vývozcom je Čína.
 • jujuba (Ziziphus), africký a ázijský ovocný strom. Jujubový med je žltohnedý, jemný, ostáva dlhšie tekutý. Má protizápalový, imunostimulačný, dezinfekčný účinok. Produkcia tohto medu v Maroku, Saudskej Arábii, Jemene i v Taliansku (Miele di giuggiola). Jemenský púštny jujubový med sa pokladá za najdrahší na svete, keďže púštne medy sú vzácne.
 • yantak Alhagi canescens a iné druhy, alebo aj manovec, je menší púštny tŕnitý ker strednej Ázie (púšť Kyzylkum), z čeľade bôbovité, vzhľadom na svoju výšku je rastlinou s najhlbším koreňovým systémom na svete. Yantak med je svetlojantárový, príjemný, mierne kyslastý, kryštalizuje jemnozrnito.
 • paulovnia plstnatá (Paulownia tomentosa ), známa aj ako čínsky cisársky strom, je opadavý úžitkový strom dorastajúci do výšky 20 m, pôvodný v juhovýchodnej Číne, pestovaný v Európe pre dekoratívne účely, má veľký výťažok medu. Paulovniový med je svetlý, ľahký, chutný. Hlavným producentom je Čína.
 • vajgelia (Weigela), obdobie znášky: máj – jún. Poskytuje nektár.
 • zvončekovec (Enkianthus campanulatus), obdobie znášky: máj – jún. Opadavý dekoratívny ker z čeľade vresovcovité, dorastajúci do 4,5 m, domáci v Japonsku a pestovaný aj inde vo svete, poskytuje nektár.
 • karagána (Caragana arborescens) a iné druhy, obdobie znášky: máj – jún. Pôvodný ker v Sibíri a Altaji, známy ako žltý alebo sibírsky agát. Mednatosť dosahuje 350 kg/ha, produkuje dostatok svetlo oranžového peľu. Karagánový med je svetlý až svetlojantárový, má príjemnú, nie silnú vôňu a sladkú chuť, pomaly kryštalizuje, strednozrnne, bielo. Považuje sa za jeden z najlepších medov.
 • sofora japonská (Styphnolobium japonicum) je veľmi dobrý zdroj nektáru a peľu. Mednatosť je 350 kg/ha a viac. Je sadená ako dekoratívny strom a podobne ako agát je celý strom sofory, s výnimkou kvetov toxický. Soforový med je svetlojantárový so zeleným opaleskovaním, rýchlo tuhnúci.
 • halimodendron púšťový (Halimodendron halodendron), hustý tŕnitý opadavý ker z čeľade bôbovitých, domáci v Ázii, Sibíri. Vynikajúca včelárska rastlina. Halimodendronový med je svetlý, so žltým odtieňom.
 • čajovník čínsky, obdobie znášky: jeseň. Poskytuje dostatok nektáru a peľu. Čajovníkový med patrí medzi neskoré, jesenné, má čajovú, mierne horkastú chuť. Dorába sa na čajovníkových plantážach Ázie, Afrike, Ameriky.
 • korkovník (Phellodendron), východoázijský strom, poskytuje dostatok nektáru, málo peľu.
 • bavlník, mednatosť je do 250 kg/ha, peľ je pre včely jedovatý. Bavlníkový med je svetložltý, menej sladký, ostrejší, rýchlo a pevne kryštalizuje, bielo. Produkcia v USA, Číne a i.
 • zemolez (Lonicera), dobrý zdroj nektáru. Monoflorálny med (napr. v USA Honeysuckle honey) sa opisuje ako svetlý s kvetinovou vôňou.
 • cezmína previsnutá (Ilex glabra) a iné druhy, obdobie znášky: máj. Je vždyzelený ker, domáci vo východných USA a južnej Kanade, známy ako apalačský čaj. Cezmínový med (Gallberry honey) je tmavo jantárový, s vôňou lúčnych kvetov, silne aromatický, je vysoko enzymatický, pomaly kryštalizuje.
 • katalpa bignóniovitá (Catalpa bignonioides), obdobie znášky: jún – august. Opadavý stredný strom, pôvodom z juhovýchodných USA. Liečivá rastlina. Veľmi dobrá nektárodajná, peľodajná rastlina, poskytuje aj medovicu.
 • magnólie, Magnolia grandiflora, Magnolia macrophylla a i. Včelárska rastlina najmä juhovýchodných USA, poskytuje peľ a nektár. Magnóliový med je tmavý so slabou chuťou.
 • spring titi, Cliftonia monophylla, včelársky významná jarná drevina na juhovýchode USA. Med je tmavej farby.
 • summer titi, Cyrilla racemifolia, americký vždyzelený krík známy aj ako leatherwood, na juhovýchode USA včelársky významný. Titi med je tmavý, s červeným odtieňom, silnej vône a chuti, v krajine pôvodu používaný najmä v pekárstve.dľaliovník tulipánokvetý (Liriodendron tulipifera), obdobie znášky medovice: apríl – september. Opadavý úžitkový a dekoratívny strom z čeľade magnóliovitých, dorastajúci vyše 50 m, s veľkými kvetmi rastúcimi až po 10 rokoch rastu, pochádzajúci zo Severnej Ameriky, rastúci najmä na východe USA, strom obsahuje alkaloid. Ľaliovník je hlavná včelárska rastlina vo východných USA. Výnos medu je do 250 kg/ha, aj dostatočné množstvo belavého peľu. Ľaliovníkový med (Tulip Poplar honey) je tmavojantárový, červenkastý, so silnou, dulovou vôňou a chuťou sladkého drievka, hustý, pomaly kryštalizujúci. V krajine pôvodu je využívaný v pekárstve.
 • judášovec (Cercis canadensis) a iné druhy, obdobie znášky: apríl – máj. Sú stromy z čeľade bôbovitých, s veľmi dobrými nektárodajnými vlastnosťami, poskytujú aj peľ. Domáca produkcia medu z judášovcov je v USA. Judášovcový med je svetlý, voňavý, príjemnej chuti.
 • muchovník, Amelanchier arborea, Amelanchier canadensis a i. Monoflorálny med (v USA Serviceberry honey) sa opisuje ako svetlojantárový, jemný.
 • ambrovník styraxový (Liquidambar styraciflua), obdobie znášky: máj. Opadavý, stredne veľký úžitkový strom, pôvodný v júhovýchodných USA, kde poskytuje včelstvám medovicu, nektár, peľ a najmä živicu na propolis.
 • Cephalanthus occidentalis, severoamerický výsadbový a včelársky strom, poskytuje nektár a peľ. Monoflorálny med je svetlý.
 • Ptelea trifoliata, severoamerický strom poskytuje nektár.
 • ceanothus, dekoratívne kríky v USA, sú dobrým zdrojom nektáru a peľu.
 • chrysothamnus, západoamerické kríky suchších oblastí, ktoré produkujú nepekne voňajúci med, používaný na dokrmovanie včelstiev.
 • šťaveľovec (Oxydendrum arboreum), aj šťaveľový strom, je opadavý menší strom domáci na východe USA, rozšírený najviac v Apalačskom pohorí, s bielymi konvalinkovými kvetmi, poskytujúcimi nektár od júna do júla. Je to jediný druh rodu Oxydendrum. Mednatosť je do 200 kg/ha, peľnatosť slabá, až žiadna. Šťaveľovcový med je svetlý až svetlojantárový s jemne šedým odtieňom (slamovo sfarbený), má silnú kvetinovú, ďumbierovú vôňu, má sladkú chuť s kyselinkami, kryštalizuje pomaly. Oxydendronový med (Sourwood honey) produkujú najmä Severná a Južná Karolína, Tennessee a Severná Georgia, často je miešaný spolu s ľaliovníkovým medom a takto predávaný ako zmesový med, v Severnej Karolíne sa oslavuje Sourwood festival.
 • tupelo (Nyssa aquatica) a iné druhy, aj gumovník tupelo (tupelo-gum), vodný gumovník (water-gum), včelí gumovník (bee gum), je opadavý, veľký, dlhoveký (až 1000 rokov), úžitkový strom, s podvodným koreňovým systémom, rastúci v zaplavených oblastiach na juhovýchode USA, kde tvorí samostatné spoločenstvá. Počet stromov však klesá, takže sú aj pestované. Slovo tupelo (ito opilwa) pochádza z jazyka indiánskych etník Kríkov a znamená močiarny strom, takto sa niekedy nazýva i med, teda med z bažín, za ktorým sa včelári dostanú niekedy len na pltiach. Duté časti stromov boli až do 20. stor. využívané na včelárenie ako úle. I keď je tupelo výborná medodajná rastlina, obdobie znášky je v marci až apríli, len 3 týždne, aj to len za vhodných poveternostných podmienok, preto je med vzácny. Tupelo med z bieleho gumovníka (Nyssa ogeche) je svetlo jantárový, zelenkavý, s kvetinovou vôňou, veľmi sladký, s citrónovou chuťou, lahodný, kryštalizuje pravdepodobne najťažšie zo všetkých medov, obsah fruktózy je 44,03 %, glukózy 29,98 % (ale aj 45 % ku 25 %). Tento med sa považuje za jeden z najlepších. Tupelo med z čierneho gumovníka (Nyssa sylvatica) je tmavý, využívaný v pekárstve. Med Tupelo je oblastný certifikovaný med a vo Wewahitchke na Floride sa každoročne slávia oslavy Tupelo medu. Med je známy aj napr. z filmu Ulee's Gold z r. 1997.
 • morské hrozno (Coccoloba uvifera) je vždyzelený ker s jedlým ovocím, rastúci v Karibiku. Med z morského hrozna je tmavý, jemný so slanými morskými tónmi.
 • hruškovec americký (Roystonea elata) je tropický strom poskytujúci plody známe ako avokádo, je dôležitým oblastným ovocinárskym zdrojom nektáru a peľu pre včely. Avokádový med je tmavý, s melasovou chuťou, hustý, pomaly kryštalizujúci. Obsahuje vitamíny, má dermatologický čistiaci účinok. Hlavným producentom je stredná Amerika.
 • kletra (Clethra alnifolia), obdobie znášky: júl – september. Stredne vysoký dekoračný opadavý ker, pôvodný na východe Severnej Ameriky. Kletrový med je svetlojantárový, s jemnou chuťou a vôňou kvetov. Produkt USA.
 • kampeškovník obyčajný (Haematoxylum campechianum), obdobie znášky: február – marec. Úžitkový strom z čeľade bôbovité, pôvodný v Mexiku. Kampeškovníkový med (Logwood honey) je jantárový, kvetinovo voňavý, s miernou chuťou, príchuťou sladkého drievka, dosť sladký, pomaly kryštalizuje.
 • Gliricidia sepium, mexická úžitková, peľodajná drevina.
 • guajillo (Senegalia berlandieri), obdobie znášky: február – apríl. Senegalia berlandierova je krík z čeľade bôbovitých, domáci v juhozápadných USA a Mexiku, obsahuje alkaloidy. Guajillo med je priezračný ako voda, až svetlo jantárový, s jemnou levandulovou vôňou. Tradičný artikel štátu Texas.
 • tenaza (Havardia pallens), oceňovaný texaský včelársky strom z čeľade mimózovité.
 • mesquite (Prosopis glandulosa) a iné druhy, je ker, strom z čeľade bôbovité, domáci v Mexiku a juhozápadnej Amerike, s veľkým výnosom nektáru, veľmi podobná invázna rastlina ako agát. Strom plodí jedlé strukoviny a má veľa iných využití. Meskitový med je jasnožltý až jantárový, menej sladký, s nevýraznou ovocnou arómou. Kryštalizuje strednozrnne, krémovo, béžovo. Lieči tráviace ťažkosti, má antibakteriálne účinky, pôsobí dermatologicky, taktiež ako oftalmologikum.
 • dzidzilché (Gymnopodium floribundum) je ker so zelenkavými kvetmi, domáci na Yucatáne. Dzidzilché med je svetlý až svetlojantárový, s príjemnou chuťou a arómou.
 • kapok (Ceiba pentandra) je zdrojom nektáru a peľu pre americké včelstvá.
 • guava (Psidium guajava) je ovocný strom rastúci vo výsadbách v Mexiku a trópoch. Včelstvám poskytuje veľké množstvo bieleho peľu. Guavový med je svetlý, chutný, má riedku konzistenciu.
 • kiawe (Prosopis pallida) je menší, bôbovitý, tŕnitý strom, rastúci v suchších oblastiach, pôvodne z Kolumbie, Ekvádoru a Peru, introdukovaný v celej Amerike aj na Havaji, invazívny. Kiawe med je svetlojantárový, kryštalizuje veľmi rýchlo, jemnozrnne, veľmi krémovito, alabastrovobielo, zmiešané medy sú tmavšie. Dorábkou medu je známy Havaj.
 • quillaja (Quillaja Saponaria), vždyzelený, stredne menší, úžitkový a liečivý strom z horských oblastí Čile a Peru, s peknými bielymi kvetmi, poskytujúcimi nektár a veľmi kvalitný peľ, ktorý je predmetom výskumu. Quillaja med je svetlojantárový, kryštalizuje jemnozrnne, svetlo. Má antioxidatívny účinok.
 • Luma apiculata, v Argentíne a Chile významný zdroj produkcie medu.
 • maracuja (Passiflora edulis) je dobrým zdrojom nektáru a peľu.
 • ulmo (Eucryphia cordifolia), obdobie znášky: február – marec. Juhoamerický vždyzelený strom, vyskytujúci sa najmä v Čile a Argentíne, neobvyklý tým, že symbioticky žije s plesňou Gliocladium roseum, ktorá biologicky produkuje ropné, uhľovodíkové výpary. Ulmo med má jantárovú farbu, anízovojazmínovú vôňu s korenistým nádychom, maslovú vanilkovokaramelovú chuť. Antioxidačné účinky, účinky pri Alzheimerovej chorobe.
 • escallonia, andské kríky poskytujúce nektár a peľ.
 • kaučukovník (Hevea brasiliensis), obdobie znášky: leto. Kaučukovníkový med je svetložltý až oranžový, sladký, rýchlo kryštalizuje.
 • tiaca (Caldcluvia paniculata), vždyzelený, stredne veľký strom z Čile, listy sa používajú na liečivý čaj. Tiaca med je svetlý, ovocne aromatický, rýchlo kryštalizuje, krémovo, bledožlto.
 • tineo (Weinmannia trichosperma), vždyzelený stredne veľký strom, domáci v Čile a Argentíne. Tineo med je tmavšie jantárový.
 • olivillo (Aetoxicon punctatum),
 • meli (Amomyrtus meli),
 • wilelaiki (Schinus terebinthifolius), malý strom domáci v južnej Amerike, ktorého kvety poskytujú nektár bezžihadlovým včelám Tetragonisca angustula. Rastlina je invazívna, jej plody sú známe ako brazílske korenie. Wilelaiki med je svetlojantárový s oranžovým odtieňom, kryštalizuje jemnozrnne, okrovo.
 • azadirachta indická (Azadirachta indica), známa aj ako neem, je vždyzelený strom, posvätný v Indii, liečivá rastlina. Azadirachtový med je tmavý, využiteľný ako detoxikans. Jeden z hlavných indických medov.
 • tualang (Koompassia excelsa), nazývaný aj včelí strom, je tropický strom dažďových pralesov v Indonézii, Malajzii a juhovýchodnej Ázii, z čeľade bôbovitých. Dorastá do výšky až 100 m. Divoké obrie včely Apis dorsata vytvárajú na konároch svoje plásty. Tualang med má jantárové sfarbenie. Má silný baktericídny a bakteriostatický účinok.
 • figovník,
 • egrešovec oblý (Averrhoa carambola) je indonézsky ovocný strom, ktorého ovocie je známe ako karambola. Poskytuje včelám nektár.
 • eukalyptus, obdobie znášky: počas celého roka podľa druhu eukalyptu, hlavná znáška je v lete na južnej pologuli. Eukalypty poskytujú veľmi dobrú znášku nektáru s cukornatosťou 30 – 80%, s priemerným výnosom medu 200 kg/ha, ale s výsledkami aj viac ako 300 kg/ha, poskytujú aj peľ, sú to stromy a kry vo vyše ako 700 druhoch, pôvodom z Austrálie, odkiaľ väčšina medu pochádza a aspoň 40 z nich sa uvádza ako včelárska rastlina. Medonosné eukalypty rastú ďalej v Brazílii a južnej Amerike, USA, v Afrike, na Madagaskare, v južnej Európe, Indii, Malajzii, Indonézii, v Tichomorí. Eukalyptový med sa preto dosť líši vo farbe a chuti, býva svetlojantárový až mierne tmavočervený, ale aj so zeleným nádychom, má eukalyptovú, stredne intenzívnu vôňu, má príjemnú sladkú, mierne nakyselú chuť, mentolovú príchuť, pomerne rýchlo kryštalizuje, strednozrnne. Austrálske monoflorálne eukalyptové medy majú domáce zaužívané označenia podľa konkrétneho eukalyptu napr. White Box (Eucalyptus albens) s vysokým výnosom nektáru a peľu, Yellow Box (Eucalyptus melliodora), ktorý patrí medzi najlepšie, Black Box (Eucalyptus bicolor), White Gum (Eucalyptus wandoo), Yellow Gum (Eucalyptus leneoxylon), Red Gum (Eucalyptus camaldulensis), Blue Gum (Eucalyptus globulus), ktorý je florálnym emblémom Tasmánie, odkiaľ med Blue Gum zväčša pochádza, Silvertop (Eucalyptus sieberi), Yapunyah (Eucalyptus ochrophloia), Caley’s Ironbark (Eucalyptus caleyi) a i. Eukalyptový med je antiseptikum a dezinficiens, používa sa na ošetrovanie odrenín, rán, vredov, popálenín. Tiež je účinný pri bodnutí hmyzom. Odporúča sa na čistenie krvi, močových ciest, pre pacientov trpiacich reumatizmom, lumbagom, stuhnutými svalmi, bolesťami, aj bolesťami nervov. Má analgetické účinky. Masírovaný v kruhových pohyboch pomáha zmierniť bolesti svalov a kĺbov. Pôsobí ako ochrana proti nachladnutiam, na dýchacie cesty a bolestiam hlavy. K rannému a popoľudnajšiemu čaju, alebo aj do mlieka. Opatrne deťom a slabším ľuďom.
 • melaleuka (Melaleuca), med pochádza z rôznych druhov, najmä Melaleuca quinquenervia, nazývaného od dôb kapitána Cooka tiež čajovník (Tea Tree), Melaleuca viridiflora, Melaleuca dealbata, Melaleuca subulata a i. Výnos nektáru je do 150 kg/ha, pri veľkom množstve vysokokvalitného peľu. Melaleukový med býva tmavý aj svetlý, podľa druhu melaleuky, s citrónovou, u Melaleuca lanceolata nie príjemnou vôňou a silnou chuťou, granuluje hrubšie bielo. Má využitie ako med liečivý, napr. pri respiračných ochoreniach.
 • makadamia, obdobie znášky v Austrálii: júl – september. Makadamia poskytuje nektár, približne 150 kg/ha, peľ. Makadamiový med je svetlojantárový, so sladovo-ovocnou arómou, orechovou príchuťou, sladký. Med sa dorába aj na Hawaii, Fidži, v Brazílii, Číne.
 • Buckinghamia celsissima poskytuje peľ a nektár, z ktorého sa dorába monoflorálny med.
 • Lophostemon confertus poskytuje nektár v nestálom množstve v závislosti od počasia, od 100 do 400 kg/ha, podobne aj peľ. Monoflorálny med je svetlý až svetlojantárový, so silnými senzorickými vlastnosťami, kryštalizuje rýchlo, tvrdo.
 • Cullen australasicum je stredoaustrálsky krík slúžiaci ako krmivo, miestna nektárodajná a peľodajná rastlina.
 • Hakea trifurcata, dôležitá včelárska drevina Západnej Austrálie.
 • Daviesia ulicifolia, dôležitá peľodajná drevina východnej Austrálie.
 • Pultenaea villosa, dôležitá peľodajná a nektárodajná východoaustrálska drevina.
 • Angophora floribunda, dôležitý východoaustrálsky peľodajný strom, poskytujúci kvalitný peľ vo vysokom množstve. Medodajnosť je približne 100 kg/ha. Med sa v Austrálii používa na dokrmovanie včelstva.
 • Xanthostemon chrysanthus, austrálska drevina nachádzajúca uplatnenie v hortikultúre, produktívna medonosná a peľodajná rastlina.
 • Bursaria spinosa, austrálska drevina poskytujúca pri vhodnom počasí med v množstve do 400 kg/ha.
 • corymbia, Corymbia maculata, Corymbia citriodora, Corymbia calophylla a i. Dôležité včelárske dreviny východnej Austrálie, produkujúce dostatok nektáru a vysokokvalitného peľu. Marri med z Corymbia calophylla je svetlojantárový, jemne kryštalizujúci, s antibakteriálnymi účinkami.
 • gravillea, napr. Gravilea pteridifolia, Gravilea baileyana, Gravilea juniperina a i., dôležitá medodajná a peľodajná austrálska drevina, posyktujúca cukornatý nektár v hodnotách 15 – 79%.
 • akácie, napríklad Acacia victoriae, Acacia doratoxylon, Acacia baileyana a i., menšie, najmä austrálske stromy z čeľade bôbovité (Fabaceae), v suchých oblastiach Austrálie sú dôležitým zdrojom peľu. Akácie rastú aj v tropických oblastiach Ameriky a Afriky, kde sú včelárskymi drevinami.
 • banksie, napríklad Banksia spinulosa, Banksia serata, Banksia prionotes a i., austrálske, dekoratívne, vždyzelené dreviny, ktorých kvetenstvo je zdrojom nektáru a peľu pre miestne včelstvá.
 • emu kríky, Eremophila duttonii, sú austrálske kríky, zdroj živín pre emu a dôležitý zdroj včelej pastvy, nektáru a peľu v suchých oblastiach strednej Austrálie.
 • manuka (Leptospermum scoparium) a i., vždyzelené liečivé stromy a kry pôvodom z Nového Zélandu a Južnej Austrálie, ktorých pichľavé listy používané na čaj kapitánom Cookom, im dali všeobecný názov čajovník. Obdobie znášky je cez leto. Mednatosť je do 100 kg/ha, peľnatosť je priemerná. Manuka med je červenojantárový, má karamelovodrevitú vôňu s intenzívnou bylinnou arómou, je menej sladký, má horkastú dochuť, je tixotropný, kryštalizuje v silných zrnách oranžovo, okrovo, takže sa pastuje, potom má mentolovú, éterickú chuť. Lieči chrípku a bolestivé hrdlo, pálenie záhy a reflux, syndróm dráždivého čreva, bolesti brucha, žalúdočné vredy, zápal žalúdka, ezofagitídu, ulceróznu kolitídu. Vnútorné užívanie tohto medu, jeho množstvo, je presne stanovené. Zvonka na liečenie infikovaných rán, bodnutí hmyzom, kožných ochorení, akné, ekzému, preležanín, chirurgických rán, jaziev. Med má antibiotické, antiseptické, regeneračné účinky, je to medicinálny med a označenie active manuka honey, vyjadruje jeho biogénne vlastnosti.
 • kanuka (Kunzea ericoides), stromy a kry pôvodom z Nového Zélandu a Južnej Austrálie. Kanuka med je jantárový, má karamelovú vôňu, sviežu a silnú chuť, je vzácny.
 • kanúka (Tristaniopsis laurina), austrálsky najmä parkový, nektárodajný strom. Výnos je do 200 kg/ha. Med je zelenkavý, je cenený.
 • kamahi (Weinmannia racemosa), novozélandské stromy, produkujú nektár v jeseni. Kamahi med je svetlojantárový, má silnú chuť, rýchlo kryštalizuje okrovo.
 • rata (Metrosideros umbellata) a iné druhy, obdobie znášky na Novom Zélande cez leto. Novozélandský strom, endemit. Rata med je svetlý, menej sladký, rýchlo kryštalizuje.
 • pohutakawa (Metrosideros excelsa) je vždyzelený novozélandský pobrežný, stredne veľký strom, z čeľade myrtovité, endemit a symbolický strom. Nektár poskytuje cez leto. Pohutakawa med je svetlý, s kvetovou vôňou, rýchlo kryštalizuje.
 • rewarewa (Knightia excelsa) je vždyzelený novozélandský stredne veľký strom, endemit, nektár poskytuje zjari až v lete. Rewarewa med je žiarivo červenojantárový, má púpavovú vôňu, lahodnú sladovú chuť, kryštalizuje pomalšie veľkozrnne.
 • tawari (Ixerba brexioides), endemický strom Nového Zélandu, nektár poskytuje zjari. Tawari med je svetlý, zlato-jantárový, vonia po kvetoch pomarančovníka, rýchlo kryštalizuje.
 • ake ake (Dodonaea viscosa), austrálska drevina, poskytujúca na Novom Zélande nadbytok medu, ktorý sa predáva ako monoflorálny med. Nektárodajnosť je do 100 kg/ha. Ake ake med je svetlojantárový, so silnejšou chuťou.
 • hebe, Hebe elliptica a Hebe stricta, obdobie znášky: júl – august. Novozélandský endemit, aj v okrasných výsadbách. Zdroj nektáru a peľu. Med sa opisuje ako chutný.
 • leatherwood (Eucryphia lucida), tasmánsky strom, endemit, na západe krajiny je súčasťou pralesov, cez leto produkuje nektár (najmä stromy staršie 100 rokov), peľ, poskytuje aj hojné množstvo medovice. Leatherwood med tvorí až 70% z celkovej produkcii medu v Tasmánii, ostatnými rastlinnými zdrojmi sú potom eukalypty, černice a ďatelina. Strom leatherwood býva použitý aj ako alternatíva florálneho emblému Tasmánie (Eucalyptus globulus). Leatherwood med má oranžovú až tmavojantárovú farbu, kvetovú vôňu, balzamikovocitrusovú arómu, má čistú a sviežu pikantnú chuť, je chutný, kryštalizuje jemnozrnne, krémovo, okrovožlto. Má antibakteriálne účinky a patrí medzi ostrovné medy z veľmi čistého prostredia. V rámci Tasmánie má med 150 ročnú tradíciu.
 • lehua (Metrosideros polymorpha), strom z čeľade myrtovitých, domáci na Havajských ostrovoch. Je to úžitková rastlina. Lehua med, alebo havajský med je svetlo karamelovej farby, s kvetovou vôňou, jemnou chuťou, rýchlo bielo kryštalizuje do krémovej konzistencie.
 • palmy, kubánska palma (Roystonea elata) je úžitkový a dekoratívny strom, dorastajúci do výšky 30 m, rastúci v Karibiku. Liečivá rastlina. Med z kubánskej palmy je svetlojantárový, s oranžovým odtieňom, s lahodnou ale silnou vôňou a chuťou. Saw Palmetto (Serenoa repens) je malá, dlhoveká palma, endemit na juhovýchode USA, plody boli využívané Indiánmi ako liečivé a sú i v súčasnosti. Obdobie znášky: december – marec. Saw Palmetto med je jantárový, s melasovou, ostrejšou a éterickou chuťou, s mierne citrusovou príchuťou. Liečivé pôsobenie pri ochorení močových ciest, prostaty, ale aj pri vypadávaní vlasov, akné. Sabal Palmetto aj kapustová palma, dorastá až 28 m, je to úžitková, jedlá palma oblasti Karibiku. Znáška nektáru a peľu je v júni až auguste. Sabal Palmetto med je svetlý. Ďalšie medodajné palmy sú napr. palmýrska palma, kokosovník (uniflorálny tmavý med), Syagrus romanzoffiana, macaúba (Acrocomia aculeata), babas (Attalea speciosa), olejová palma (Elaeis guineensis), Raphia vinifera.
 • mangrovník, najmä Avicennia germinans, mangrovníky poskytujú veľké množstvo nektáru, aj peľ. Mangrovníkový med je jantárový, zvlášť aromatický, s drevitou vôňou, ostáva dlho tekutý.

Byliny[upraviť | upraviť zdroj]

 • (trvalky)
 • snežienka jarná, obdobie znášky: február – marec. Dobrá znáška nektáru, menej peľu, oranžovej až červenej farby.
 • bleduľa jarná, obdobie znášky: február – apríl. Dobrá znáška nektáru aj peľu.
 • modravka (Scilla), obdobie znášky peľu – február – marec. Tmavofialový peľ, zlepený vyzerá až do čierna.
 • krivec žltý, obdobie znášky: marec – apríl. Poskytuje sladký nektár a peľ. Medodajnosť je do 10 kg/ha.
 • veternica hájna, obdobie znášky peľu: marec – máj. Veľmi dobrá peľodajná rastlina.
 • šafran, obdobie znášky: marec – apríl. Dobrá znáška nektáru a kvalitného svetlo oranžového peľu. Kašmír ako veľkoproducent šafránu, produkuje aj šafránový med.
 • poniklec, obdobie znášky: marec – apríl. Poskytuje stredné množstvo nektáru a peľu.
 • podbeľ liečivý, obdobie znášky: marec – apríl. Dobrá skorá nektárová, a peľová znáška vysoko kvalitného žltooranžového peľu. Mednatosť do 35 kg/ha, peľnatosť až 300 kg/ha.
 • deväťsil, obdobie znášky: marec – apríl.
 • pľúcnik lekársky, obdobie znášky: marec – apríl. Pľúcnik je dobrá medonosná rastlina, poskytuje včelám skorú znášku nektáru. Peľu poskytuje menej. Mednatosť dosahuje 75 kg/ha.
 • tavolín zimný, obdobie znášky: marec – apríl.
 • čemerica čierna, obdobie znášky: marec – apríl.
 • chochlačka, obdobie znášky: marec – máj.
 • prvosienka jarná, obdobie znášky: apríl – máj. Poskytuje včelám skorú jarnú nektárovú a najmä peľovú znášku, žltý peľ.
 • mesačnica ročná, obdobie znášky: apríl – máj. Poskytuje stredné množstvo nektáru a peľu.
 • cesnak medvedí, obdobie znášky: apríl – jún. Výborná nektárodajná a peľodajná rastlina, nektár aj hnedý peľ páchnu po cesnaku. Cesnakové medy sú známe z alpskej oblasti (Bärlauchhonig). Cesnakový med má cesnakový zápach, ktorý ale po čase skladovania mizne. Prirodzené antibiotikum, antivirotikum, detoxikans, antisklerotikum, spazmolytikum. Upravuje krvný tlak.
 • barborka obyčajná, obdobie znášky: apríl – jún. Poskytuje dobrú znášku skorého nektáru a jasnožltého peľu. Mednatosť je od 40 do 100 kg/ha. Barborkový med je zelenožltý, má nevýraznú ale príjemnú chuť.
 • jahoda, obdobie znášky: apríl – august. Priemerná nektárodajná a peľodajná rastlina, so svetložltým peľom. Mednatosť je cca 15 kg/ha. Jahodový med je svetlý, naružovelý, ľahký, ovocný.
 • veronika, obdobie znášky: apríl – august. Liečivá rastlina. Dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje beľavý až sivastý peľ. Mednatosť je od 40 do 300 kg/ha, peľodajnosť 150 kg/ha.
 • púpava lekárska, obdobie znášky: apríl – august. Veľmi dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, s kvalitným pomarančovožltým peľom. Cukornatosť nektáru je 9 – 72%, mednatosť dosahuje až 1 000 kg/ha, peľnatosť 250 kg/ha. Púpavový med je sýto žltý, so silnou vôňou po kvetoch púpavy, má mierne ostrú chuť s ovocnou príchuťou, je stredne sladký, veľmi hustý, kryštalizuje rýchlo hrubozrnne, kryštalizovaním tmavne do oranžova. Vhodný na pastovanie. Lieči ochorenia tráviaceho ústrojenstva, pomáha proti únave. Známe sú talianske (Miele di Tarassaco), švajčiarske a rakúske alpské púpavové medy (Löwenzahnhonig). Med sa ďalej dorába v Kanade.
 • horčičník (Erysimum), obdobie znášky: apríl – august. Poskytuje peľ a nektár.
 • zádušník brečtanovitý, obdobie znášky: apríl – september. Poskytuje sladký nektár (až 60%) a peľ. Mednatosť je do 20 kg/ha. Zádušníkový med je sveltožltý, voňavý. Má expektoračné účinky.
 • tulipán, obdobie znášky: máj – jún. Vo včelárstve najmä staré druhy tulipánov. Medodajnosť je najviac 50 kg/ha, peľodajnosť až 400 kg/ha.
 • sladké drievko, obdobie znášky: máj – jún. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina.
 • kozia brada lúčna, obdobie znášky: máj – august. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, poskytujúca pomarančovožltý peľ. Kozobradový med je tmavožltý.
 • slez, obdobie znášky: máj – august. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, poskytuje biely peľ. Mednatosť je 30 – 50 kg/ha.
 • hluchavka (Lamium), obdobie znášky: máj – august. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje menej jasnočerveného peľu. Hluchavka poskytuje kvalitný nektár, mednatosť je 175 kg/ha. U hluchavky bielej je mednatosť až 540 kg/ha, poskytuje jasnožltý peľ. Hluchavkový med sa dorába napríklad v USA ako Henbit honey, opisuje sa ako jemný.
 • včelníky, včelník moldavský (Dracocephalum moldavicum), včelník rakúsky (Dracocephalum austriacum) sú veľmi produktívne včelárske rastliny, no napríklad stav včelníka rakúskeho sa v prírode naopak nepochopiteľne kriticky znižuje tak, že už patrí medzi ohrozené rastliny, práve pri tejto rastline by však bolo potrebné podporovať jej rozmnožovanie a cielené pestovanie. Včelníky majú nektár s vysokou cukornatosťou, medodajnosť je až 650 kg/ha, rastlina poskytuje aj peľ. Včelníkový med sa opisuje ako svetlý, priesvitný, s príjemnou citrusovou vôňou a chuťou. Včelník moldavský je liečivá rastlina, ktorej listy sa používajú na čaj, aj ako korenie.
 • pakost lúčny, obdobie znášky: máj – august. Poskytuje nektár s vysokou cukornatosťou 57 – 71%, mednatosť je do 100 kg/ha.
 • smohla, obdobie znášky: máj – september. Výborná nektárodajná rastlina, poskytuje menej peľu. Mednatosť je 500 kg/ha.
 • nezábudka, obdobie znášky: máj – september. I k svojej nenápadnosti, produktívna nektárodajná a peľodajná rastlina.
 • dúška materina, obdobie znášky: máj – september. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, je aj dobrým zdrojom peľu. Mednatosť je až 500 kg/ha, cukornatosť nektáru do 45%, peľodajnosť až 250 kg/ha. Materidúškový med patrí medzi najkvalitnejšie medy, má jantárovovodnatú farbu, voní po éterických olejoch, chutný, stredne hustý, obvykle ťažko kryštalizuje do oranžovej farby. Má vynikajúce, špecifické pôsobenie proti alkoholizmu, k odvykaniu zo závislosti, pričom med dokázateľne sám pôsobí vytriezvenie a blahodarne na porušenú aciditu žalúdka pri alkoholizme. Z južnej Európy pochádza tradičný med tymiánový z divo rastúceho druhu Thymus capitatus, no aj z dúšky materinej a tymiánovej, je podobný, len tmavší, so silnejšou arómou a chuťou. V taliansku je na trhu známy ako Miele di timo. Tymiánový med je tmavo jantárovožltý, so silnou vôňou, menej sladký, skryštalizovaný je šedobiely. Je antiseptický, má spazmolytické, antitusické a imunostimulačné účinky. Grécky oblastný biflorálny tymiánovo-majoránový med je známy Hymetský med. Z pestovaného druhu dúšky tymiánovej (Thymus vulgaris) je med produkovaný najmä v Ázii, Novom Zélande, USA.
 • čiernohlávok obyčajný, obdobie znášky: máj – september. Liečivá rastlina. Veľmi dobrá znáška nektáru a peľu.
 • rebríček, obdobie znášky peľu: máj – september. Poskytuje dostatok nektáru a peľu.
 • skorocel kopijovitý, obdobie znášky peľu: máj – september. Významná včelárska rastlina, poskytuje včelám veľa svetložltého peľu. Jeden kvet vyprodukuje 1 mg peľu.
 • chrastavec roľný, obdobie znášky peľu: máj – október. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje tmavosivý peľ. Chrastavcový med je tmavožltý.
 • medovka lekárska, obdobie znášky: jún – júl. Dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje aj dostatok kvalitného peľu. Veľmi láka a upokojuje včely, účelnosť medovky vo včelárstve dosvedčuje aj samo jej pomenovanie. Mednatosť je 150 – 290 kg/ha, peľnatosť dosahuje 150 kg/ha. Medovkový med je takmer priehľadný, ružovkastý, má príjemnú vôňu a vynikajúcu chuť, kryštalizuje jemnozrnne do zlatožlta. Med má upokojujúci účinok, vynikajúci prostriedok na dobrý spánok. Pomáha aj pri nervových problémoch detí. Užitočný pri prechladnutí, bronchitíde, astme a ochoreniach srdca. Má aj dezinfekčné účinky (herpes). Medovkový med sa dorába najmä na Ukrajine (Kaukaz, Krym).
 • šalvia, obdobie znášky: jún – júl. Z 1 ha kvitnúcich rastlín, najmä šalvie lekárskej až 500 kg medu, nízky výnos peľu. Šalviový med je jantárový až svetložltý, s bylinnou vôňou, hustý. Minimálna kryštalizácia. Použitie predovšetkým na bolavé hrdlo, pri nachladení a ochoreniach dýchacích ciest. Ale aj pri ochorení obličiek, srdca. Ako dezinficiens na hojenie rán, pri bodnutí hmyzom. Pri gastritíde, enterokolitíde, reguluje menštruačný cyklus. Známe sú chorvátske medy zo šalvie lekárskej a talianske medy. Jeden z najvzácnejších medov na svete je oblastný etiópsky med z Tygrinyae, tzv. biely med, ktorý sa dorába najmä z porastu šalvie. Niektoré druhové šalviové medy sa dorábajú v Mexiku a USA. Šalvia čierna (Salvia mellifera) rastie v Mexiku a Kalifornii, je vysoko aromatická. Med zo šalvie čiernej je jantárový, s mierne rastlinnou vôňou. Šalvia červená (Salvia leucophylla) rastie v Kalifornii. Med zo šalvie červenej je vodový, s jemnou vôňou, pomaly kryštalizuje. Šalvia biela (Salvia apiana) rastie na severe Mexika a juhozápade USA v Mohavskej a Sonorskej púšti. Pre Indiánov posvätná bylina, používaná ako kadidlo, aj na lekárske účely. Je najaromatickejšou zo šalvií. Med zo šalvie bielej je priehľadne žltý, má ďatelinovú príchuť, kvetinovú dochuť. Z tzv. fialovej šalvie (Salvia leucantha) sa taktiež dorába svetlý monoflorálny med na území Mexika a západných USA.
 • balota čierna, obdobie znášky: jún – júl. Dobrá znáška nektáru a peľu.
 • glejovka americká (Asclepias Syriaca L.), obdobie znášky: jún – júl. Je to jedovatá rastlina! Pôvodná v severnej Amerike, u nás sa začala pestovať ako textilná, neskôr medonosná rastlina, splaňuje. Glejovkový med je svetlý, až vodojasný, má vyššiu sladkosť, má silnú korenistomedovú chuť a vôňu, veľmi dlho kryštalizuje, skryštalizovaný je tmavý.
 • hadince, hadinec obyčajný, hadinec taliansky a i., obdobie znášky: jún – august. Liečivá rastlina. Vynikajúca nektárodajná a peľodajná rastlina, s jedným z najstabilnejších a najvyšších výnosov nektáru a peľu spomedzi všetkých rastlín; kvety sú uspôsobené tak, že chránia vyparovanie nektáru počas horúcich dní. Priemerná medodajnosť 1 ha hadinca je 500 kg/ha, ale aj 1 000 kg/ha a viac, cukornatosť nektáru do 48,3%, peľnatosť dosahuje dokonca viac ako 2 000 kg/ha. Hadinec poskytuje svetlomodrý peľ. Veľmi nenáročná bylina pokiaľ ide o pestovanie. Nevyhnutné je ale upozorniť, že ako všetky borákovité (borák, kostihoj, facélia a i.), aj hadinec obsahuje stopové množstvá pyrolizídinových alkaloidov v peli, ktoré sa považujú za toxické a preto med z týchto rastlín nie je úplne neškodný. Hadincový med je jantárový, zelenkastý, voňavý, kyslastý, dlhšie kryštalizuje v jemnú šedú hmotu. Dobrý na pľúcne ochorenia, s expektoračným účinkom, upokojuje kašeľ, má protizápalový, antibakteriálny účinok. Pri liečbe nervových porúch. Výnos tohto medu je na Novom Zélande.
 • ránhoj, obdobie znášky: jún – august. Rastlina patrí do čeľade hluchavkovitých. Ránhojový med je číry, má nezvyčajnú kvetinovú vôňu, pomaly kryštalizuje. Pomáha pri respiračných ochoreniach, má utišujúci účinok, posilňuje imunitu, pôsobí antioxidačne. Na Balkáne a v Stredomorí sa sušená rastlina používa na liečivý horský čaj.
 • archangelika lekárska a iné angeliky, obdobie znášky: jún – august. Dobrá medonosná a peľodajná rastlina, poskytuje žltobiely peľ. Mednatosť je 90 kg/ha, sú výsledky až 300 kg/ha. Archangelikový med je tmavohnedý, s červenými odtieňmi, má príjemnú vôňu, trocha horkastú karamelovú chuť, ale je sladký, ťažko kryštalizuje. Normalizuje činnosť centrálnej a vegetatívnej nervovej sústavy. Má vynikajúce pôsobenia na tráviace poruchy a ťažkosti. Od júna do septembra kvitne angelika lesná, s rovnakou produkciou nektáru, med sa považuje za jeden z najlepších, produkcia na Sibíri.
 • levanduľa lekárska, obdobie znášky: jún – august. Poznáme asi 40 druhov, z nich sú pestované aj na produkciu medu najmä levanduľa lekárska, širokolistá, a ich hybridy. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje strednú znášku svetložltého, kvalitného peľu. Mednatosť je do 200 kg/ha, cukornatosť nektáru je 38 – 67%, peľnatosť až 300 kg/ha. Levanduľový med je svetlo žltý až svetlo hnedý, jantárový, aromatický po drevinách s éterickou vôňou po levandulových kvetoch, čo v kombinácii s vôňou medu nemusí vyhovovať, inak s delikátnou chuťou, trvalo stredne sladkou, niekedy so slabými kyselinami, s veľmi jemnou kryštalickou konzistenciou. Patrí k najjemnejšie kryštalizujúcim medom, kryštalizuje do biela až marhuľovobiela. Účinné liečivé látky levandule sú sústredené práve v kvete, vňať ich obsahuje oveľa menej. Med je vhodné používať pri poruchách spánku, pri psychickej labilite, migrénach, ako antidepresívum. Taktiež má antiseptické a dermatologické účinky. Dorába sa v Taliansku, Veľkej Británii, Španielsku, Francúzsku a severnej Afrike z miestnych druhov levandúľ. Známe sú oblastné provensálske medy (Miel de Provence, Miel de Lavande Label Rouge), španielske medy (Miel de Granada, Miel de la Alcarria). Vo svete sa slávia Festivaly levandule.
 • rozmarín lekársky, obdobie znášky: jún – august. Mednatosť je do 200 kg/ha, cukornatosť nektár do 40%, poskytuje aj menšie množstvo peľu. Rozmarínový med je svetlý, v rozmedzí bezfarebný až jantárový, so slabou, ale veľmi príjemnou rozmarínovou vôňou a chuťou, sladký, kryštalizuje pomerne rýchlo, strednozrnne, bielo. Antiseptikum, antiastmatívum, digestívum. Produkcia v Španielsku a Stredomorí. Známy je francúzsky Miel de Narbonne. Talianske medy sú na trhu ako Miele di rosmarino.
 • zvonček, obdobie znášky: jún – august. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, s kvalitným modrastým peľom. Jednodruhový med sa opisuje ako svetlý s príjemnou chuťou.
 • rozchodník, obdobie znášky: jún – august. Poskytuje včelám nektár a peľ i za veľkého sucha, preto sa považuje za významnú včelársku rastlinu. Peľ je svetložltý. Mednatosť je do 100 kg/ha.
 • vŕbka úzkolistá, obdobie znášky: jún – august. Veľmi dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, so špinavo ružovkastým peľom do zelena, aj propolis. Vŕbku úzkolistú pokladáme za jednu z najlepších nektárodajných lesných rastlín vôbec. Mednatosť je až 800 kg/ha. Vŕbkový med je jasnožltý, zelenkastý, jemne aromatický, má príjemnú chuť, kryštalizuje pomerne rýchlo, dobiela. Mnohí včelári u nás chodia na vŕbkové porasty kočovať.
 • vrbica vŕbolistá, obdobie znášky: jún – september. Veľmi dobrá, známa nektárodajná a peľodajná rastlina, s kvalitným tmavozeleným peľom. Cukornatosť nektáru je 29 – 72%, medodajnosť dosahuje až 420 kg/ha. Vrbicový med je jantárový, čerstvo vytočený so zeleným odtieňom, ktorý sa časom stráca, voňavý, jemný. Produkcia medu v Rusku, USA (Purple Loose Strife honey).
 • pálka, obdobie znášky: jún – september.
 • ľubovník, obdobie znášky: jún – september. Stredná znáška nektáru a peľu.
 • jablčník obyčajný, obdobie znášky: jún – september. Veľmi dobrá hluchavkovitá včelárska rastlina, poskytuje priesvitný nektár a peľ. Mednatosť je 50 – 100 kg/ha, meduje i za veľkého sucha. Jablčníkový med je jantárový, veľmi a príjemne voňavý, patrí medzi najvoňavšie medy, kvalitný. Použitie pri črevných parazitoch, žlčových a tráviacich ťažkostiach, pri srdcových ochoreniach, onemocneniach dýchacích ciest, upokojuje nervovú sústavu. Talianske jablčníkové medy sú Miele di marrubio.
 • srdcovník, obdobie znášky: jún – september. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina poskytujúca vysokocukornatý nektár v hodnotách 42 – 76%, poskytuje aj tmavožltý peľ. Mednatosť je 300 kg/ha, no i výsledky do 650 kg/ha. Srdcovníkový med je svetložltý, so špecifickou chuťou, hustý. Používa sa na prevenciu a liečbu kardiovaskulárnych ochorení. Má sedatívne účinky.
 • čistec ročný (Stachys annua), obdobie znášky: jún – október. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje menej peľu. Cukornatosť je až 60 %, mednatosť do 550 kg/ha. Čistcový med je svetlojantárový, silno kvetovo, orechovo voňavý v pozadí s tónmi orgovánu, čerstvý príkro sladký, časom dosť sladký, so strednou dochuťou, riedky, kryštalizuje rýchlejšie (do pár mesiacov), rovnomerne, hrubšie strednozrnne, skryštalizovaný je svetlo okrový. Čistcový med bol kedysi na Slovensku jedným z hlavných domácich medov, na čistec sa aj kočovalo. Nervínum. Rozšírený je aj pestovaný čistec vlnatý, pochádzajúci z Malej Ázie a Iránu, stredne produktívna nektárová a peľová rastlina. V Taliansku je čistcový med na trhu známy ako raritný med Miele di erba strega.
 • betonika lekárska (Stachys officinalis), obdobie znášky: júl – august. Liečivá rastlina. Poskytuje dobrú znášku nektáru a žltohnedý peľ.
 • oman, obdobie znášky: jún – september. Dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje žltý peľ.
 • mlieč roľný, obdobie znášky: jún – október. Pôvodom európska rastlina, trvalka, liečivá rastlina, aj ťažko vykynožiteľná burina. Dobrá a významná nektárodajná rastlina, lebo nektár poskytuje dlho až do prvých mrazov, poskytuje žltopomarančový peľ. Nektár má v priemere cukornatosť 43,5 %. Mliečový med je sýtožltý a má mierne horkastú chuť. Diuretický účinok, obličkové a žlčové kamene.
 • bodliak, obdobie znášky: jún – október. Významná včelárska rastlina, kvitne dlho až do mrazov, poskytuje mnoho nektáru a dostatok belavého peľu. Bodliakový med je vodnatý, bezfarebný, príp. zelenkastý, veľmi chutný, kvalitný, kryštalizuje pomaly. Podporuje pečeň, vylučovanie žlče, zlepšuje krvný obeh. Na kašeľ a priedušky. Dermatologikum na čistenie kože. Napríklad talianske medy (Miele di cardo).
 • pichliač, obdobie znášky: jún – október. Veľmi nebezpečná burina pre poľnohospodárstvo, ale dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina s kvalitným peľom. Pichliačový med je svetlý, s príjemnou vôňou a chuťou.
 • lopúch, obdobie znášky: júl – august. Patrí medzi najstaršie konzumné rastliny na svete. Poskytuje dobrú znášku nektáru a beľavého peľu. Lopúchový med je tmavo olivový, má ostrú korenistú arómu, je hustý.
 • ostropes obyčajný, obdobie znášky: júl – august. Dobrý zdroj nektáru a peľu.
 • kotúč, obdobie znášky: júl – august. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina.
 • hrdobarka, obdobie znášky: júl – august. Dobrá nektárodajná rastlina, s nektárom s cukornatosťou 61 %, s rovnakým pomerom fruktózy, glukózy a sacharózy. Poskytuje žltý peľ. Uniflorálny med je produkovaný v Taliansku ako Miele di maro.
 • vojnovka belasá, obdobie znášky: júl – august. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, dobrá peľodajná rastlina.
 • ligurček lekársky, obdobie znášky: júl – august. Liečivá rastlina. Poskytuje dobrú znášku nektáru a peľu.
 • valeriána lekárska, obdobie znášky: júl – august. Liečivá rastlina. Poskytuje nektár, najmä viacročné rastliny a žltý peľ. Mednatosť sa pohybuje od 70 do 300 kg na hektár. Nervínum.
 • divozel, obdobie znášky: júl – august. Liečivá rastlina. Veľmi dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, s mednatosťou do 100 kg/ha, peľnatosťou do 150 kg/ha. Divozelový med je žltý, má intenzívnu citrusovo-grapefruitovú vôňu a chuť, kryštalizuje pomaly. Na zmierňovanie kašľa, pri ochoreniach dýchacích ciest. Taliansky divozelový med je Miele di verbasco.
 • ibiš lekársky a iné druhy, obdobie znášky: júl – september. Dobrá nektárodajná a veľmi dobrá peľodajná rastlina. Poskytuje kvalitný, ľahko prístupný nektár s cukornatosťou 44 %, mednatosť je 80 kg/ha. Ibišový med je svetlý, kryštalizuje jemnozrnne.
 • čakanka obyčajná, obdobie znášky: júl – september. Liečivá rastlina. Veľmi dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, s modrým nektárom a svetlošedým peľom. Mednatosť je 100 kg/ha. Čakankový med je svetložltý, so zeleným odtieňom, vonia po inulíne, pripomína slnečnicové medy, má príjemnú chuť, kryštalizuje pomaly. Zlepšuje látkovú výmenu, detoxikuje, má dobré účinky na hladinu cukru v krvi, upokojuje nervový systém. Má imunologické pôsobenie.
 • yzop lekársky, obdobie znášky: júl – september. Dôležitá nektárodajná a peľodajná rastlina. Mednatosť dosahuje až 330 kg/ha, a zvyšuje sa vekom rastliny. Yzopový med je svetlý, s miernou anízovou vôňou. Patrí medzi veľmi chutné a voňavé medy, s obsahom éterických olejov. Taktiež má liečivé účinky, najmä pri astme a bronchiálnych ťažkostiach, má ďalej dermatologické účinky, rozjasňuje myseľ, zvyšuje krvný tlak. Dorába sa na Ukrajine, vo Francúzsku.
 • saturejka, obdobie znášky: júl – september. Dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje menej peľu. Saturejkový med má jantárové sfarbenie dozelena, je aromatický so zemitou vôňou, má mierne pikantnú chuť, kryštalizuje rýchlo jemne. Med je vhodný pri zápaloch tráviaceho ústrojenstva, posilňuje organizmus, zvyšuje krvný tlak, má antiseptické vlastnosti. Medy pochádzajú z oblasti Stredomoria.
 • mäta, obdobie znášky: júl – september. Poznáme asi 25 druhov mäty. Mednatosť je až 200 kg/ha, peľnatosť 300 kg/ha. Mätový med je obvykle tmavý, má výraznú mätovú vôňu a príchuť, stredne sladký s krátkou dochuťou, rýchlo kryštalizuje, jemnozrnne a svetlo. Všeobecne pôsobí ako stomachikum, spazmolytikum, dezinficiens. Má vysoký obsah vitamínu C, cca 1 mg na 1g. Najväčšia produkcia je v severných USA, v Alpskej oblasti. Pepermintový med z mäty piepornej je jantárový, melasovo sfarbený, má zemitú vôňu, silnú chuť, stredne sladkú, pretrvávajúcu. Kryštalizuje do hustej tmavej maslovitej konzistencie. Tento med účinkuje pozitívne na pamäť. Známe sú pepermintové talianske medy (Miele di menta). Med z mäty kučeravej má stredne jantárovú farbu, miernu mentolovú vôňu, mierne sladkú chuť s krátkou dochuťou, kryštalizuje rýchlo. ďalej poznáme medy z mäty sivej, roľnej, vodnej a i.
 • pamajorán Pamajorán obyčajný je dobrá nektárodajná rastlina, s vysokocukornatým nektárom (až 65%). Mednatosť je od 80 do 200 kg/ha. Pamajoránový med je svetlojantárový, s nazelenalým odtieňom, s príjemnou chuťou, kryštalizuje pomaly, jemnozrnne, zelenkavožlto dobiela. Expektorans, na boľavé hrdlo, dermatologikum, sexuálne poruchy. Výnosy nektáru z kvetov majoránu sa pohybujú do 200 kg/ha. Majoránový med je svetlý, so zeleným odtieňom, dobrej chuti. Známy je aj cyperský pamajoránový med Kantara, pochádzajúci ale z nektáru miestneho endemitu Origanum syriacum var. bevanii.
 • ježibaba guľatoplodá, obdobie znášky: júl – september. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, s belavým peľom. Rastlina poskytuje kvalitný nektár, s cukornatosťou až 58 %. Priemerná mednatosť je do 100 kg/ha, ale uvádzajú sa výsledky nad 1 000 kg/ha. Ježibabový med má jantárové sfarbenie.
 • zlatobyľ, obdobie znášky: júl – október. Má veľký včelársky význam, lebo poskytuje neskorú znášku včelám ľahko stráviteľného medu a kvalitného tmavožltého peľu. Zlatobyľ kanadská je však silná invázna rastlina. Mednatosť je až 150 kg/ha. Zlatobyľový med je zlatožltý, svetlojantárový, s príjemnou chuťou a lúčnou vôňou, s arómou vosku, sladký. Známe sú medy z USA.
 • nevädza, obdobie znášky: júl – október. Veľmi dobrá medonosná a peľodajná rastlina, s belavým peľom. Mednatosť je do 60 – 170 kg/ha. Nevädzový med je tmavý, s odtieňom do zelena, fluoreskuje, aromatický, vôňou pripomína mandle, má príjemnú chuť, mierne horkastú, pomaly kryštalizuje. Známe sú nemecké medy, v Taliansku je vzácne produkovaný ako Miele di Scabiosa, Miele di schiucciolo. Lieči ochorenia močových ciest, má diuretický účinok. Taktiež lieči tráviace ťažkosti, adstringentný účinok.
 • jarmanka väčšia, obdobie znášky: august. Rastlina poskytuje nektár, málo peľu.
 • pohánkovec japonský, obdobie znášky: september – október. Priemerná, ale neskorá, čiže vďačná nektárodajná rastlina, veľmi dobrá peľodajná rastlina. Pôvodom z Japonska, u nás i v celej Európe rozšírená najinváznejšia rastlina. Využívaná ako krmivo a liečivo. Med pohánkovca je v zahraničí nazývaný bambusový med. Pohánkovcový med je tmavý, melasovo sfarbený, sladký, s chuťou ako repkový med. V USA je tento med Knotweed honey.
 • jesienka obyčajná, obdobie znášky: september – október. Jesienka poskytuje včelám nektár a peľ v období, keď kvitne v prírode už málo rastlín. Peľ je pomarančovej farby. Jesienka je známa z gréckej mytológie, spájaná s Médeou z Kolchidy. Jesienkový med je tmavozelený, napriek tomu že všetky časti jesienky sú prudko jedovaté, obsahujú jeden z najprudších jedov – kolchicín, jedovatosť jesienkového medu sa nedokázala. Podľa herbárov proti vodnatieľke. Možné antimykotikum, cytostatikum.
 • (letničky)
 • reďkev ohnica, obdobie znášky: máj – september. V Európe pôvodná jednoročná burina. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina, s kvalitným peľom, nektárom s cukornatosťou až 55 %. Reďkvový med je svetložltý, s podobnými vlastnosťami ako repkový med.
 • bocianik rozpukový, nektárová a peľová rastlina.
 • borák lekársky, obdobie znášky: máj – september. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, spomedzi liečivých je jednou z najlepších, nektár má cukornatosť až 60 %. Poskytuje priemerné množstvo veľmi výživného bieleho peľu. Mednatosť je až 350 kg/ha, peľodajnosť 180 kg/ha. Borák poskytuje svetlomodrý peľ. Nevyhnutné je upozorniť, že ako všetky borákovité (hadinec, kostihoj, facélia a i.), aj borák obsahuje stopové množstvá pyrolizídinových alkaloidov v peli, ktoré sa považujú za toxické a preto med z týchto rastlín nie je úplne neškodný. Borákový med je svetlo jantárový, menej sladký, jemnozrnne kryštalizujúci. Vynikajúci prostriedok na posilnenie nervového systému, pri srdcových chorobách, ale aj na močové cesty a zlepšenie trávenia. Antiseptikum, dermatologikum. Známe sú medy z Anglicka (Borage honey), Nového Zélandu. Talianske medy so vzácnou produkciou sú Miele di borragine.
 • facélia, obdobie znášky: máj – august. Facélia je pôvodom americká rastlina, do Európy introdukovaná v 19. stor. Facélia sa všeobecne považuje za najlepšiu nektárodajnú rastlinu. Najmä z nasledovných dôvodov: má krátke vegetačné obdobie, čas kvitnutia závisí od zasiatia, skromnosť na pestovateľské podmienky, produkcia vysokocukornatého nektáru (50 % – 60 %) za každých klimatických podmienok, ľahký prístup k nektáru a peľu, no mimo fyziologické vlastnosti tejto rastliny, taktiež vďaka jej silnej propagácii medzi včelármi v minulom storočí. Z 1 ha facélie sa dosahuje v priemere 300 až 400 kg medu, ale i výsledky 1 500 kg a viac, priemerná peľnatosť je 115 kg/ha, no sú aj výsledky 1 000 kg/ha. Facélia produkuje tmavomodrý peľ. Nevyhnutné je ale upozorniť, že ako všetky borákovité (borák, hadinec, facélia a i.), aj facélia obsahuje stopové množstvá pyrolizídinových alkaloidov v peli, ktoré sa považujú za toxické a preto med z týchto rastlín nie je úplne neškodný. Facéliový med je slamovo jantárový, často priehľadný, veľmi jemnej chuti, zanedlho kryštalizuje jemnozrnne svetlo béžovo až bielo. Má jemnú arómu a príjemne kyslastú chuť. Úspešne používaný ako dietetický prostriedok pri gastroenteritických ochoreniach.
 • senovka grécka, obdobie znášky: jún – júl. Výborná nektárodajná a peľodajná rastlina.
 • černuška, obdobie znášky: jún – október. Dobrá nektárodajná a peľodajná rastlina.
 • ostropestrec mariánsky, obdobie znášky: júl – august. Ostropestrecový med má zlatožltú farbu, chuťovo je príjemný, mierne trpký, kryštalizuje jemnozrnne bielo. Vhodné užívať pri liečbe pečene.
 • vŕbovka, obdobie znášky: júl – august. Z 1 ha kvitnúcich rastlín až 1 000 kg medu. Vŕbovkový med je vodnato-priesvitný až veľmi svetlojantárový, niekedy s nazelenalým odtieňom, má slabú arómu, jemnú ovocnú chuť. Kryštalizuje rýchlo, jemnozrnito, modravo dobiela. Užívame pri ochoreniach prostaty, preventívne na prostatu. Pri gastritíde, kolitíde, žalúdočnom vrede. Normalizuje tlak. Zvyšuje odolnosť proti vírusovým infekciám dýchacích ciest. Má úpokojujúci účinok, pri nespavosti, bolestiach hlavy. V USA je na trhu ako Fireweed honey.
 • železník lekársky, obdobie znášky: júl – august. Železníkový med zo severoamerického modrého železníka je tmavý, s príjemnou chuťou.
 • astra, najmä Aster ericoides, obdobie znášky: júl – október. Astry poskytujú nektár aj červenožltý peľ. Poskytujú do 50 kg medu z hektáru, do 100 kg peľu. Americké astry patria medzi invázne rastliny. Astrový med je skoro bezfarebný, príp. svetlojantárový, rýchlo kryštalizuje. Známe sú astrové medy z USA.
 • Symphiotrichum novae-angliae, podobne ako astry je včelárskou rastlinou v USA, no je záhradkárskou rastlinou i v Európe.
 • požlt farbiarsky, obdobie znášky: júl. Olejnina, kultúrna rastlina. Požltový med je tmavšej farby, so zeleným odtieňom, škoricovo-kvetový vo vôni, ostáva dlhšie tekutý. Na trh sa dostáva z USA (Safflower honey), Mexika a Indie.
 • panevädza (Centaurea calcitrapa, solstitialis), obdobie znášky: júl. Rastlinka pôvodná v Stredomorí sa rozšírila až do Spojených štátov amerických, je považovaná za invazívnu rastlinu, rastie v húfoch. U nás je kriticky ohrozená. Panevädzový med je jantárový, zelenkavý, vonia ďatelinou, chuťovo jemný, rýchlo hustne do okrova. Jeden z najpredávanejších medov v USA.
 • horčiak, obdobie znášky: júl – september. Poskytuje stredné množstvo nektáru, menej ale kvalitného peľu. Medodajnosť pri horčiaku pieprovom je 180 kg/ha. Horčiakový med je červenkastý, jantárový až tmavojantárový, s chuťou sladkého drievka, rýchlo kryštalizuje, hrubšie. Produkcia v Grécku, USA (Heartsease honey).
 • (poľnohospodárske úžitkové rastliny)
 • repka olejka, obdobie znášky: apríl – máj. Stará európska olejnatá plodina z čeľade kapustovité. Veľmi dobrá znáška nektáru s cukornatosťou 5 – 84% a žltého výživného peľu. Mednatosť je až 240 kg/ha. Repka dáva prvý jarný med, ktorý je u nás jedným z hlavných jednodruhových medov. Repkový med je jasnožltý, citrónový, niekedy až číry, chuť a aróma je veľmi jemná a lahodná, pri vhodnej odrode repky. Vysoký obsah glukózy v repkovom mede pôsobí rýchlu kryštalizáciu v podobe stuhnutej jasnožltej až bielej hmoty. Preto je tento med vhodný na pastovanie, krémový je veľmi chutný. Pre vysoký obsah glukózy vhodný pre ťažko pracujúcich, športovcov a ľudí podávajúcich vysoký výkon. Obsahuje regenerujúce prvky, má revitalizačný účinok. Je zaznamenaný obsah protirakovinových látok. Blahodarne pôsobí aj pri žalúdočnej kyseline. Pri problémoch s hrdlom a chrípkou. Posilňuje funkciu srdcového svalu. Upokojuje a uvoľňuje napätie. Najväčším producentom je India a Francúzsko.
 • rasca, obdobie znášky: máj – jún. Patrí do čeľade mrkvovitých. Z 1 ha sa môže vyprodukovať 100 kg medu.
 • bôb obyčajný, obdobie znášky: máj – júl. Dobrá znáška nektáru. Poskytuje sivohnedý peľ a medovicu.
 • fazuľa, obdobie znášky: máj – júl. Dobrá znáška nektáru. Med sa dorába najmä v Amerike, z maslovej fazule Lima a i. Fazuľový med je jantárový, nevýrazný, jemný, menej sladký, kryštalizuje dohneda.
 • mak siaty, obdobie znášky: máj – júl. Veľmi dobrá znáška výživného tmavomodrého peľu. Mednatosť je do 30 kg/ha, peľnatosť je až 120 kg/ha.
 • vika, obdobie znášky: máj – júl. Dobrá znáška nektáru, stredná znáška peľu. Mednatosť je 100 kg/ha. Vikový med je svetlý, ostáva dlhšie tekutý, silnejšia vôňa.
 • špargľa, obdobie znášky: máj – júl. Dobrá znáška nektáru a svetlooranžového výživného peľu.
 • cukrový melón, obdobie znášky: máj – september. Poskytuje žltý peľ. Mednatosť je do 40 kg/ha. Melónový med je žltý, svetlo jantárový, jemne voní, má sladkú a ovocnú chuť, pripomínajúcu zrelé jablká a hrušky, kryštalizuje pomaly, jemnozrnne. Vitaminiferum. Produkcia je v Taliansku (Miele di melone o popone) a i.
 • ľadenec rožkatý, obdobie znášky: máj – august. Dobrá znáška nektáru a hnedastého peľu. Výnos z nektáru je nad 100 kg/ha. Ľadencový med je svetlý až svetlojantárový, s kvetinovou, silnou vôňou a chuťou, sladký, hustý, kryštalizuje rýchlo, strednozrnne, belavo. V Taliansku je na trhu známy ako Miele di ginestrino.
 • vičenec vikolistý, obdobie znášky: jún – júl. Veľmi dobrá znáška sladkého nektáru a žltohnedého peľu. Mednatosť je 100 kg/ha až 600 kg/ha, peľnatosť cca 100 kg/ha. Vičencový med je pekný, svetlo jantárový, rýdzi, ovocne aromatický, kryštalizuje neskoro, vytvrdne a zbelie. Je veľmi biogénny, vhodný na diétnu výživu pri katarálnych, nervových ochoreniach a posilnenie organizmu. Dorába sa v Taliansku (Miele di lupinella), Maroku, aj Francúzsku.
 • kukurica, obdobie znášky: jún – júl. Poskytuje žltý peľ a sladkú šťavu (medovicu) z klasov a stebiel, ktorú včely zbierajú.
 • kapusta, obdobie znášky: jún – júl. Rôzne druhy kapusty poskytujú nektár a veľmi kvalitný peľ.
 • cibuľa, obdobie znášky: jún – júl. Vynikajúci zdroj nektáru a výživného žltošedého peľu, ktorým ak je ho väčšie množstvo, napáchnu aj úle. Mednatosť sa udáva 70 kg/ha. Cibuľový med je svetlojantárový, s prenikavou cibuľovitou vôňou, ktorá po čase uskladnenia mizne, jemno kryštalizuje. Antioxidačný účinok, protirakovinové pôsobenie najmä pred rakovinou žalúdka a hrubého čreva, chráni pred arteriosklerózou, blahodarný vplyv na dýchací systém. Talianske medy sú Miele di cipolla.
 • mrkva, obdobie znášky: jún – júl. Mrkva poskytuje včelám nektár a peľ. Mrkvový med je tmavožltý, rýchlejšie kryštalizuje, príjemne aromatický. Med dorábaný z divokej mrkvy pochádza napríklad zo Sicílie (Miele di carota selvatica).
 • aníz, obdobie znášky: jún – august. Poskytuje mnoho nektáru, málo peľu. Mednatosť je 50 kg/ha.
 • tekvica, obdobie znášky: jún – august. Kvet tekvice, vzhľadom na svoje rozmery poskytuje asi najviac nektáru z kvetov našich rastlín, z 1 ha tekvice je do 200 kg medu, poskytuje taktiež kvalitný svetložltý peľ. Tekvicový med je jantárovej farby, s arómou tekvice, ľahký, stredne hustý, kvalita jeho senzorických vlastností závisí od variety tekvice.
 • uhorka, obdobie znášky: jún – august. Dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje dosť žltého peľu. Uhorkový med má zlatožlté sfarbenie.
 • pažítka, obdobie znášky: jún – august. Poskytuje mnoho nektáru, málo peľu, nektár aj peľ sú obľúbené včelami.
 • kôpor, obdobie znášky: jún – september. Kôprový med je jantárový až hnedý, má silnú typickú vôňu a chuť, tekutý, pomaly kryštalizuje. Ide o tmavý minerálny med. Kôprový med je známy napríklad z Talianska (Miele di aneto).
 • paštrnák, obdobie znášky: júl – august. Poskytuje nektár a peľ, mednatosť dosahuje 150 kg/ha. Paštrnákový med je svetlý, s jemnou chuťou.
 • pohánka, obdobie znášky: júl – august. Z 1 ha je priemerne 200 kg medu, ale i výsledky do 500 kg medu. Pohánka poskytuje aj dostatok žltého peľu, všetko však len v dobrých poveternostných podmienkach a len v skoršej fáze dňa. Pohánkový med je tmavožltej, červenohnedej až tmavohnedej farby, s pikantnou vôňou a chuťou. Kryštalizuje rýchlo na veľké zrná do pastovitej hmoty (obsah fruktózy 40,3%, glukózy 36,7%). Veľmi vysoký obsah železa, bielkovín a aminokyselín v porovnaní s inými medmi. Stimuluje krvotvorbu, priepustnosť kapilár, zvyšuje hemoglobín, podporuje srdcový sval. Použitie v prevencii i liečbe anémie. V kombinácii s liekmi znižuje krvný tlak. Použitie pri ateroskleróze. Preventívne proti krvácaniu do mozgu, sietnice, kože, slizníc a preventívne proti mozgovej príhode. Na katarálne, pľúcne choroby. Pri ochoreniach štítnej žľazy. Pri avitaminóze a hypervitaminóze. Pri chudnutí. Má antiseptické vlastnosti, použitie pri šarlachu, osýpkach, na hnisajúce rany, vredy, kožné choroby. Pri chorobách z ožiarania. Med sa dorába najmä v Poľsku, Ukrajine, Nemecku, Francúzsku a USA. Vhodný do perníkov.
 • koriander siaty, obdobie znášky: júl – august. Vysoká nektárodajnosť. Koriander je najlepšia nektárodajná rastlina z čeľade mrkvovitých. Výnos je až 500 kg/ha, peľnatosť 150 kg/ha. Koriandrový med je priehľadnej farby, od oranžovej až svetlohnedej, má zvláštnu vôňu, pripomínajúcu ovocné žuvačky. Množstvo éterických olejov dodáva ostrú, korenistú arómu, špecifickú karamelovú chuť. Je príjemne stredne sladký. Pomerne rýchlo kryštalizuje, svetlo žlto až svetlo hnedo, jemne strednozrnito, nie tvrdo. Dorába sa vo východnej Európe, Taliansku (Miele di coriandolo). Má vynikajúce liečivé vlastnosti, najmä tmavšie sorty sú bohaté na stopové prvky ako železo, meď, mangán, potrebné pre krvotvorbu. Použitie pri tráviacich ťažkostiach, pri nadúvaní, pri prevencii a liečbe helmintiázy. Pri sexuálnych disfunkciách. Ďalej pri tachykardii, bronchiálnej astme, chronickej bronchitíde. Antiseptické, broncholytické, spazmolytické vlastnosti. Roborancium, povzbudzuje chuť k jedlu, odbúrava stres a únavu.
 • fenikel obyčajný, obdobie znášky: júl – august. Liečivá a aromatická rastlina. Veľmi dobrá nektárodajná rastlina, poskytuje menej peľu. Mednatosť je až 100 kg/ha. Feniklový med je tmavý, má veľmi príjemnú vôňu, je asi najvoňavejší spomedzi medov, ostáva veľmi dlho tekutý. Lieči kašeľ a ochorenia dýchacích ciest, najmä u detí. Aj dobre pôsobí ako spazmolytikum a stomachikum.
 • artičoka, obdobie znášky: júl – august. Poskytuje nektár a peľ. Mednatosť je až 400 kg/ha. Artičokový med je jantárový, so silnou vôňou, je sladký s horkastým tónom.
 • komonica, obdobie znášky: jún – september. Mednatosť je až 500 kg/ha, má aj dostatok kvalitného peľu; to vyjadruje aj nemecké meno pre komonicu – Honigklee. Komonicový med je skoro bezfarebný alebo svetlojantárový, vanilkovej, kumarínovej vône, stredne hustý, rýchlo kryštalizuje, strednozrnne. Má upokojujúci účinok, pri nespavosti, žlčových potiažach a poruchách tráviaceho traktu. Pôsobí pri zápaloch prsníka, kĺbovom nádore z reumatizmu.
 • lucerna siata a iné druhy, obdobie znášky: júl – september. Patrí medzi najstaršie kultúrne rastliny a je najdôležitejšou poľnohospodárskou krmovinou, v USA, Kanade a i. známa ako alfalfa. Výborná znáška nektáru, hnedožltého peľu, poskytuje medovicu. Priemerná mednatosť je cca 150 kg/ha, no dosiahli sa výsledky aj nad 1 000 kg/ha, citrónovožltý peľ s dostatočným výnosom. Lucernový med je takmer bezfarebný, veľmi svetlojantárový, s jemnou kvetinovou, mätovou arómou, bez chuti, s mliečnymi alebo pikantnými tónmi, stredne hustý, rýchlo jemnezrnito kryštalizuje, bielo. Skôr sa využíva do zmesí. V Taliansku je uniflorálny med známy ako Miele di erba medica.
 • ďatelina, obdobie znášky: jún – september. Poznáme asi 300 druhov tejto rastliny. Cukornatosť nektáru je približne 20 – 70%, priemerná mednatosť je 100 kg/ha, u ďateliny lúčnej až 200 kg/ha pri veľkej skromnosti tejto rastliny na podmienky pestovania; ďatelinu lúčnu však do plnej miery dokážu využiť len kaukazské včely (ukrajinský ďatelinový med). Ďalšou včelársky dôležitou ďatelinou je ďatelina hybridná. Ďateliny poskytujú včelám mnoho kvalitného hnedého peľu a tie sú ich najlepšími opeľovačmi. Ďatelinový med sa považuje za štandard pre med. Ďatelinový med môže byť bezfarbý, jasnožltý, zlatohnedý, červenožltý, v závislosti od kvetu, lahodnej, jemne nakyslej chuti a príjemnej vôňe po sene a marcipáne, sladký, kryštalizuje rýchlo jemnozrnne v bielych kryštálikoch ako u bielokvetej ďateliny plazivej, takýto je vhodný k pastovaniu, príp. ako u červenokvetej ďateliny lúčnej, keď kryštalizuje pomalšie. Med ďatelín sa mieša aj s repkovým medom, práve pre rýchlu kryštalizáciu a z hľadiska konzistencie. Najväčšia produkcia je vo Veľkej Británii, Kanade, USA, Austrálii a Novom Zélande. V Taliansku je produkcia vzácneho medu z ďateliny alexandrijskej (Miele di trifoglio), ktorý bol určite súčasťou stravy a liečebných postupov staroegyptskej civilizácie. Ďatelinový med má vysoký obsah glukózy, preto je vhodný pre rekonvalescentov a športovcov. Má antibakteriálne, antiseptické účinky, používal sa už v staroveku na hojenie rán, ako regeneračná masť na oči. Môže pôsobiť aj ako detoxikans. Taktiež sa používa pri pľúcnych ochoreniach, podporuje vykašliavanie. Spolu s citrónom na upokojenie bolesti v krku pri nachladnutí a chrípke. Med je obľúbený u detí.
 • slnečnica ročná, obdobie znášky: júl – september. Olejnina, najmä v minulosti veľmi znečistená pesticídmi, ktoré prechádzajú aj do medu. Poskytuje nektár, mnoho zlatistého peľu a propolis. Mednatosť je 100 kg/ha, vysokokvalitný peľ s výnosom až 250 kg/ha. Slnečnicový med je slnečne žltý, menej priesvitný, vonia príjemne citrusovo so sladko korenistou arómou, má sladkokyselkavú chuť, no suchšiu. Med je hustý, s obsahom vzduchových bubliniek, kryštalizuje stredne rýchlo jemnozrnne i hrubozrnne, v tekutotuhej dvojvrstve, takže je vhodný i k pastovaniu, kedy získa vynikajúce chuťové a aromatické vlastnosti. Vysoký obsah glukózy ho predurčuje k rýchlemu dodaniu energie pre organizmus. Posilňuje imunitný systém, znižuje horúčku a vyvoláva potenie najmä u detí. Účinkuje pri astme, ateroskleróze, osteochondróze, diureticky, taktiež pri žalúdočnej kolike. Obsahuje selén. Produkcia medu vo Francúzsku, Španielsku, Bulharsku, Rumunsku, Ukrajine, Rusku, Mexiku.
 • pór, obdobie znášky: august. Stredná znáška nektáru, málo peľu.
 • horčica, obdobie znášky: august – september. Olejnina. Veľmi dobrá znáška nektáru s cukornatosťou približne od 20 do 70% a kvalitného tmavožltého peľu. Mednatosť je 40 až 340 kg/ha. Horčicový med je zlatožltý, je veľmi podobný repkovému ale príjemnejšie vonia, rýchlo kryštalizuje. Detoxikuje žlčník a pečeň, má blahodarný vplyv na srdce a tepny. Pôsobí imunologicky, antibakteriálne. Má dobré nutričné vlastnosti.
 • (cudzokrajné byliny)
 • moruška (Rubus chamaemorus), moruška je druh tundrovej ostružiny. Moruškový med je červený, dlho vydrží tekutý. Vitaminiferum.
 • rozchodnica ružová (Rhodiola rosea), obdobie znášky: máj – júl. Liečivá rastlina. Rastlina arktického a vysokohorského prostredia. Adaptogén.
 • asfodel, obdobie znášky: február – máj. Asfodely sú rôzne stredomorské trvalky, až kry, tvoria súčasť nízkeho makchiového porastu tejto oblasti. Asfodelový med je žltý, má jemnú kvetinovú arómu, mierne sladkú chuť. Taliansky med je známy ako Miele di Asfodelo.
 • Dittrichia viscosa, v Taliansku sa z nektáru kvetov tejto rastlinky produkuje med Miele di enula.
 • modrica (Muscari armeniacum), obdobie znášky: marec – apríl. Modrica arménska rastie vo východnom Stredomorí a v severovýchodnej časti Malej Ázie, poskytuje mnoho nektáru, málo peľu.
 • sekernica vencová (Hedysarum coronarium), je trvalka, domáca v severnej Afrike a Španielsku. Sekernicový med je svetlý, číry, takmer bez chuti, kryštalizuje svetlo, rovnomerne, jemnozrnne. Môže byť použitý ku konzumácii pre deti. V Taliansku je med známy ako Miele di sulla.
 • Bituminaria bituminosa, trvalka rastúca na Madeire a Kanárskych ostrovoch, neobvyklá charakteristickým smolným zápachom listov. Uniflorálny med je svetložltý, s kvetinovou vôňou, silnou chuťou s kokosovými tónmi.
 • limonka obyčajná (Limonium vulgare), obdobie znášky: júl – október. Trvalka z čeľade olovníkovité, rastúca v slaných, pobrežných pôdach, v západnej a južnej Európe, Afrike, Amerike, u nás, ale častejšie aj vo svete je chránená. Limonkový med je tmavý, sladký, kryštalizuje strednozrnne do žlta. Med z Talianska s dlhou tradíciou (Miele di barena).
 • ramtila habešská (Guizotia abyssinica), etiópska včelárska rastlina.
 • pupalka dvojročná (Oenothera biennis), obdobie znášky: máj – august. Pôvodne severoamerická liečivá a dekoratívna rastlina, divo rastúca a pestovaná u nás i vo svete. Nektárodajná rastlina s mednatosťou 40 kg/ha, lepkavý peľ včely nezbierajú. Pupalkový med je tmavožltý, so zeleným odtieňom. Imunostimulačný prostriedok, antistresový. Dermatologický účinok proti ekzémom, alergickým kožným ochoreniam, na hojenie rán. Možný účinok pri rakovine prsníkov, alkoholizme.
 • lúčnica biela (Limnanthes alba), domáca rastlina Kalifornie a Oregonu, z ktorej semien sa získava veľmi stabilný jedlý olej, podobný repkovému. Lúčnicový med je tmavojantárový, s červeným odtieňom, s karamelovou chuťou.
 • dvojzub chlpatý a i. Doležité včelárske rastliny v zamokrených oblastiach USA. Uniflorálny med je tmavý, pomaly kryštalizujúci.
 • helenium jesenné (Helenium autumnale), obdobie znášky peľu: august – október. Veľmi dobrá znáška peľu, poskytuje málo nektáru.
 • agastache, Agastache foeniculum a iné druhy, domáce v Kanade, USA, Mexiku. Prériová hluchavkovitá rastlina je v krajine pôvodu priamo vysádzaná na včelárenie. Rastlina má liečivé účinky. Podľa najnovších údajov výnos medu polí agastach dosahuje až 3 000 kg/ha a viac, čiže takto ide o najproduktívnejšie medonosné rastliny na svete. Poskytuje aj biely peľ. Agastachový med je svetlý, chutný, hustejší, kryštalizuje strednozrnne. Rastlina je využívaná v tradičnej medicíne na digestívny čaj, ale aj v kuchyni.
 • pycnanthemum, Pycnanthemum tenuifolium a i. sú severoamerické hluchavkovité rastliny. Najmä Pycnanthemum verticillatum poskytuje približne 700 kg/ha medu, no i výsledky 1 000 kg/ha a málo peľu. Podľa analýzy kvalitný med obsahuje 63,7% fruktózy a 27,7% glukózy.
 • Chamaecrista fasciculata, bôbovitá jednoročka, rastúca na východe USA. Monoflorálny med je svetlojantárový, silnejšej chute, v krajine pôvodu používaný v pekárstve.
 • Verbesina alternifolia, monoflorálny med dorábaný v USA je tmavší.
 • tahonal (Viguiera dentata), obdobie znášky: neskorá jeseň. Trvalka domáca na Yucatáne. Tahonal med, alebo Yucatan med, je veľmi svetlo oranžový až svetlojantárový, s veľmi príjemnou, jedinečnou arómou a chuťou. Kryštalizuje svetlohnedo krémovo.
 • echinacea (Echinacea angustifolia), obdobie znášky: jún – september. Rastlina poskytuje šedožltý peľ. Medodajnosť je do 130 kg/ha. Echinaceový med má jantárové, až oranžové sfarbenie, kryštalizuje do tmavohneda.
 • rudbekia,
 • liatra,
 • gaillardia,
 • monarda, obdobie znášky: júl– september. Monardový med je svetlojantárový, s mätovými a citrusovými tónmi vo vôni, ťažko kryštalizuje. Uniflorálny med je známy z Texasu.
 • zinnia, kvety poskytujú dostatok nektáru aj peľu.
 • Cuphea hyssopifolia, kvety poskytujú dostatok nektáru aj peľu.
 • euphorbia, Euphorbia resinifera, Euphorbia echinus, severoafrické mliečniky dávajú príkry med, no miestne používaný na liečenie.
 • kaktus, kaktusový med pochádza z nektáru kvetov rôznych druhov kaktusov, najmä opuncií. Kaktusové kvety sú dobrým zdrojom peľu. Opuncia figová (Opuntia ficus-indica) je poľnohospodársky kaktus, veľmi rozšírený s mnohými odrodami. Rastie v Mexiku, v celom Stredomorí, v Saudskej Arábii, Etiópii a i. Opunciový med je svetlý, žltý, s jemnou kvetinovou sviežou vôňou a príjemnou chuťou, kryštalizuje rovnomerne. Vynikajúci pri tráviacich ťažkostiach. V Taliansku sú medy známe ako Miele di fichidindia. Saguaro (Carnegiea gigantea) je azda najznámejší kaktus, rastie v púšťach juhozápadnej Ameriky a Mexika. Saguaro med má jantárové sfarbenie, hroznovú éterickú vôňu, pomaly kryštalizuje.
 • cibuľa sklonená (Allium nutans), obdobie znášky: august. Sibírsky druh, altajská včelárska rastlina. Poskytuje dostatok nektáru, med ako u cibule.
 • Perovskia atriplicifolia, obdobie znášky: leto. Hluchavkovitá trvalka pôvodom z územia Afganistanu. Liečivá bylina. Odolná voči extrémnejším poveternostným podmienkam, znášajúca rôzne druhy pôd, zároveň z nich však dokáže vstrebávať ťažké kovy. Rastlina poskytuje dosť nektáru a peľu.
 • Alhagi maurorum, ázijská včelárska rastlina.
 • bradavec klandonský (Caryopteris x clandonensis), obdobie znášky: august – október. Opadavý poloker pochádza z Číny a Japonska. Veľmi dobrý zdroj medu a peľu.
 • klasnatka brvitá (Elsholtzia ciliata), je pôvodne ázijská bylina z čeľade hluchavkovité, známa i vo svete ako dekoračná rastlina. Obdobie znášky: jún – október. Nektárodajnosť je až 200 kg/ha. Klasnatkový med je priezračný, dobrej chuti.
 • fakľa (Eremurus), rod 35 – 40 druhov západo a stredoázijských trvaliek, známych ako púštne sviece. Kvety poskytujú nektár a peľ v máji až júni. Fakľový med je svetlojantárový, bez vône.
 • gazania, pôvodom juhoafrická rastlina, naturalizovaná aj inde. Poskytuje veľké množstvo vysokonutričného antibiotického peľu.
 • Brachyscome ciliaris, trvalka rastúca na juhu Austrálie, dôležitá peľodajná rastlina.
 • lotos indický, lotosový med sa v Indii používa do očí proti šedému zákalu.
 • banánovník, kvet banánovníka patrí k najväčším, no v trópoch aj k najdôležitejším kvetom včelej pastvy. Poskytuje aj veľké množstvo peľu. Banánovníkový med je tmavý, s ovocnou chuťou.
 • cukrová trstina, poskytuje listový sladký výlučok, z ktorého včely občas dorábajú med.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • ZEILER, C. 300 rád pre včelárov. Bratislava: Príroda, 1990
 • JURÍK, A. Medonosné rastliny. Bratislava: Príroda, 1979
 • HARAGSIM, O. Včelařské dřeviny. Praha: Grada, 2004
 • HARAGSIM, O. Včelařské byliny. Praha: Grada, 2008
 • LEECH, M. Bee Friendly. Austrália: RIRDC, 2012
 • PHILLIPS, E. F., Beekeeping: A Discussion of the Life of the Honeybee. Massachusetts: Applewood Books, 1918
 • FLOTTUM, K. The Backyard Beekeeper's Honey Handbook. Massachusetts: Quarry Books, 2009
 • Lee-Mäder, E., Fowler, J., Vento, J., Hopwood, J. 100 Plants to Feed the Bees: Provide a Healthy Habitat to Help Pollinators Thrive. Massachusetts: The Xerxes Society, 2016
 • STANWAY, P. The Miracle of Honey - Practical Tips for Health, Home & Beauty. London: Watkins Publishing, 2013.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]