Vajcová bunka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Vajíčko človeka

Vajcová bunka alebo vaječná bunka alebo vajíčková bunka alebo ovum (u živočíchov zriedkavo aj oogaméta) je samičia rozmnožovacia alebo zárodočná bunka mnohobunkových organizmov s minimálne jednou úplnou sadou chromozómov, z ktorej sa po oplodnení samčou zárodočnou bunkou (alebo pri partenogenéze aj bez oplodnenia) vyvinie nový jedinec.

Dozretá vajcová bunka živočíchov a človeka sa nazýva vajíčko alebo ovum (v užšom zmysle) alebo ovulum. Ako vajíčko sa označuje aj celok tvorený vajcovou bunkou a jej ochrannými obalmi (napr. vajcová škrupina u vtákov). Vajíčko vtákov (alebo vajcorodých stavovcov) spolu s jeho ochrannými obalmi sa označuje aj vajce.

U rastlín má slovo vajíčko (a podobne) iný význam, pozri vajíčko (botanika).

Botanika[upraviť | upraviť zdroj]

Pri rastlinách vajcová bunka vzniká spravidla v diferencovaných rozmnožovacích orgánoch: v oogóniu (riasy a huby), v archegóniu (machy a paprade) alebo vo vajíčku (semenné rastliny).

Zoológia[upraviť | upraviť zdroj]

Vajcové bunky živočíchov sú spravidla oblé a nepohyblivé (výnimku tvoria napr. hubky), vždy bez bičíka, obsahujú žĺtok a väčšinou sú obalené vajcovými obalmi. Väčšinou sa diferencujú vo vaječníkoch a materského jedinca opúšťajú cez vajíčkovod alebo sa vyvinú v regióne vajíčkovode, spravidla maternici (ovoviviparia, viviparia).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]