Vajcová bunka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vajíčko človeka

Vajcová bunka alebo vaječná bunka alebo vajíčková bunka alebo ovum (u živočíchov zriedkavo aj oogaméta) je samičia rozmnožovacia alebo zárodočná bunka mnohobunkových organizmov s minimálne jednou úplnou sadou chromozómov, z ktorej sa po oplodnení samčou zárodočnou bunkou (alebo pri partenogenéze aj bez oplodnenia) vyvinie nový jedinec.

Dozretá vajcová bunka živočíchov a človeka sa nazýva vajíčko alebo ovum (v užšom zmysle) alebo ovulum. Ako vajíčko sa označuje aj celok tvorený vajcovou bunkou a jej ochrannými obalmi (napr. vajcová škrupina u vtákov). Vajíčko vtákov (alebo vajcorodých stavovcov) spolu s jeho ochrannými obalmi sa označuje aj vajce.

U rastlín má slovo vajíčko (a podobne) iný význam, pozri vajíčko (botanika).

Botanika[upraviť | upraviť zdroj]

Pri rastlinách vajcová bunka vzniká spravidla v diferencovaných rozmnožovacích orgánoch: v oogóniu (riasy a huby), v archegóniu (machy a paprade) alebo vo vajíčku (semenné rastliny).

Zoológia[upraviť | upraviť zdroj]

Vajcové bunky živočíchov sú spravidla oblé a nepohyblivé (výnimku tvoria napr. hubky), vždy bez bičíka, obsahujú žĺtok a väčšinou sú obalené vajcovými obalmi. Väčšinou sa diferencujú vo vaječníkoch a materského jedinca opúšťajú cez vajíčkovod alebo sa vyvinú v regióne vajíčkovode, spravidla maternici (ovoviviparia, viviparia).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]