Vaporizér

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jednoduchý vaporizér.
Japonský vaporizér pre sevofluran (anestetikum).

Vaporizér je zariadenie, ktoré slúži na sublimáciu (čiže zmenu skupenstva tuhej látky na plynnú). Sublimujú sa väčšinou rastlinné ingrediencie, napríklad marihuana a tabak, ale aj ostatné byliny a zmesi (pozri arómoterapia). Svoje využitie má v medicíne ale aj pre aplikáciu drog.[1]

Vaporizácia môže byť alternatíva fajčenia. Na rozdiel od spaľovania rastlín nevzniká veľké množstvo toxických a karcinogénnych látok.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Pri použití sa účinné látky odparujú zvyšujúcou sa teplotou, pri ktorej však nedochádza k zapáleniu zmesi. Výsledkom je inhalácia a nie fajčenie, čím sa do tela nedostáva dym, ktorý poškodzuje pľúca a dýchacie cesty. Vaporizér môže byť jednoduchý, kde sa zmes nahrieva zapaľovačom a inhaluje, ale dajú sa kúpiť aj elektrické s nastaviteľnou teplotou alebo dokonca aj so zdravotníckymi certifikátmi.

Rozdelenie[upraviť | upraviť zdroj]

Vaporizéry rozdeľujeme do štyroch skupín. Podľa toho či sú prenosné alebo stacionárne a podľa druhu ohrievania.

Teploty potrebné na odparenie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ABRAMS, D I; VIZOSO, H P; SHADE, S B, et al. Vaporization as a smokeless cannabis delivery system: a pilot study. Clinical Pharmacology and Therapeutics, november 2007, roč. 82, čís. 5, s. 572–578. DOI10.1038/sj.clpt.6100200. PMID 17429350. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Vaporizér