Veľká Rača

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 20:24, 25. jún 2008, ktorú vytvoril Pudelek (diskusia | príspevky) (obrázok)
Veľká Rača
vrch
Hrebeň Veľkej Rače
Štát [[Súbor:Flag of Slovensko.svg|22x16px|border|Slovensko|link=]] [[Slovensko|Slovensko]]
Región Žilinský kraj
Pohorie Kysucké Beskydy
Nadmorská výška 1 236 m n. m.
Najľahší výstup z Oščadnice
Prvovýstup -
 - dátum
Zemepisná šírka 49° 42′ 42″
Zemepisná dĺžka 18° 86′ 74″
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Výhľad z vrchu

Veľká Rača (pol. Wielka Racza) je najvyšší vrch Kysuckých Beskýd (1 236 m n. m.). Veľkú časť pokrýva národná prírodná rezervácia vyhlásená v roku 1976 (ochranné pásmo 197 ha). Účel NPR je zachovanie zvyškov pôvodných lesov pralesovitého charakteru. Tiež sa tu vyskytujú pseudokrasové javy (Malá a Veľká skalná diera), na území Kysúc ojedinelé. Vrcholom prechádza štátna hranica s Poľskom. Hneď za hranicou NPR začína zimné aj letné športové stredisko.

Pri priaznivom počasí poskytuje výhľady na Moravsko-sliezske Beskydy, Pilsko, Babiu horu (1 725 m n. m.), vrchy Malej Fatry (Veľký Rozsutec, 1 610 m n. m.), či Roháče.

Turizmus

Veľká Rača je najjednoduchšie prístupná z obce Oščadnica z ktorej sa miestnou dopravou dostaneme na parkovisko v rekreačnom stredisku Dedovka. Výstup je nenáročný a trvá približne 2 hodiny. Blízko vrcholu sa na poľskej strane nachádza turistická chata. Vystúpiť na Raču sa dá aj z okolitých dedín, ako sú Zborov nad Bystricou a Stará Bystrica alebo taktiež z Poľska.

Snow paradise Veľká Rača patrí medzi moderne vybavené lyžiarske centrá na Slovensku. Prevádzkuje 3 sedačkové lanovky, pre potreby bežkárov slúži Kysucká lyžiarska magistrála. V lete je k dispozícii lanová a bobová dráha, trampolíny, lezecká stena, a ďalšie atrakcie (www.velka-raca.sk).

Externé odkazy