Veľké osturnianske jazero

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Veľké Osturnianske jazero)
Veľké osturnianske jazero
prírodná rezervácia
Štát Slovensko Slovensko
Región Prešovský
Okres Okres Kežmarok
Obec Osturňa
Súradnice 49°20′32″S 20°13′10″V / 49,3421869°S 20,2193647°V / 49.3421869; 20.2193647
Rozloha 0,4881 km² (49 ha)
Vznik 1984
 - posledná novelizácia 1993
Správa PIENAP
Kód 704
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Prešovského kraja
Poloha v rámci Prešovského kraja
Wikimedia Commons: Veľké Osturnianske jazero
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Veľké osturnianske jazero je prírodná rezervácia pomenovaná podľa rovnomenného jazera, nachádzajúca sa v západnej časti ochranného pásma Pieninského národného parku, severozápadne od obce Osturňa. Severné ohraničenie rezervácie, rozkladajúcej sa na ploche 48,81 ha, tvorí nevýrazný pohraničný hrebeň Spišskej Magury (hranica s Poľskom).

Dominantnou prírodnou pamätihodnosťou je Veľké osturnianske jazero (815 m n. m.), ktoré je s rozlohou 0,25 ha najväčším z troch jazier, nachádzajúcich sa v tejto oblasti. V minulosti vodná plocha jazera dosahovala väčších rozmerov; o niekdajšej veľkosti svedčí močaristé okolie. Jazero vzniklo nahromadením krýh, ktoré sa zosúvali z hraničného chrbta (986 m n. m.) južným smerom až do nadmorskej výšky 790 metrov. Jazero je zásobované zo severu vtekajúcim bezmenným povrchovým tokom ako aj podzemnými prameňmi, vďaka čomu má vyrovnaný vodný režim počas celého roka. Z jazera vyteká bezmenný potok vlievajúci sa v obci Osturňa do Osturnianskeho potoka.

Z prírodochranárskeho hľadiska je rezervácia zaujímavá výskytom rastlinstva a živočíšstva typických pre vodné biotopy a rašeliniská. Z významnejších druhov flóry sa tu vyskytuje vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), všivec močiarny (Pedicularis palustris), ostrica oblastá (Carex diandra) a mäsožravá rosička okrúhlolistá (Drosera rotundifolia). Zo živočíchov sa tu vyskytujú dva významné endemické druhy - mlok vrchovský (Triturus alpestris) a mlok karpatský (Triturus montandoni).

Prírodná rezervácia Veľké osturnianske jazero predstavuje jeden z mála príkladov zahradených jazier v dôsledku plazivých deformácií svahov vo flyšových horninách Západných Karpát. Bola vyhlásená v roku 1984.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]