Veľký atraktor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Časť oblohy, v ktorej sa nachádza Veľký atraktor (snímka z Hubblovho teleskopu)
Panoramatický pohľad na celú oblohu v blízkom infračervenom spektre (NIR). Poloha Veľkého atraktora je znázornená modrou šípkou sprava dole do stredu. Galaxie sú farebne odlíšené podľa červeného posunu. Modré a fialové sú najbližšie od nás (červený posun z < 0.01); zelené sú stredne vzdialené (0.01 < z < 0.04) a červené sú najvzdialenejšie (0.04 < z < 0.1)

Veľký atraktor je gravitačná anomália v medzigalaktickom priestore v blízkosti superkopy Hydra-Kentaur, v centre nadkopy Laniakea s lokalizovanou koncentráciou hmoty rovnajúcej sa až niekoľko desiatok tisíc hmotností Mliečnej dráhy. Pôsobenie tejto hmotnosti je pozorovateľné na pohybe okolitých galaxií a kôp do vzdialenosti stoviek miliónov svetelných rokov. Všetky tieto galaxie majú červený posun (a podľa Hubblovho zákona vypočítateľnú relatívnu rýchlosť), z čoho vyplýva, že sa vzďaľujú od nás a aj samé od seba a odchýlky v ich červených posunoch sú dostatočné na odhalenie existencie tejto gravitačnej anomálie. Pohybujú sa rýchlosťami +700 km/s až −700 km/s v závislosti od svojej polohy k Veľkému atraktoru.

Prvé náznaky toho, že vesmír sa nerozpína rovnomerne, sa objavili v rokoch 1973 a 1978. Existencia Veľkého atraktora bola zistená v roku 1986. Jeho vzdialenosť bola najprv určená na 150 miliónov svetelných rokov, neskôr sa začali vedci prikláňať skôr k 250 miliónom svetelných rokov. Na oblohe sa nachádza smerom k súhvezdiam Južný trojuholník a Pravítko. Objekty týmto smerom sú zahalené oblasťou prachoplynových mračien pozdĺž roviny Mliečnej dráhy, ktorá nám sťažuje viditeľnosť, ale preniká k nám röntgenové žiarenie, ktoré odhaľuje oblasť vesmíru, kde sa nachádza superkopa Norma – zhluk veľkých a starých galaxií, ktoré sa navzájom zrážajú a vyžarujú veľké množstvo rádiových vĺn.

Jeho pravá povaha je preto zatiaľ neodhalená.[1] S ​​istotou sa dá však povedať, že ide vlastne o ústredný gravitačný bod, ku ktorému postupne smeruje všetko v nadkope Laniakea, zlievajú sa v ňom všetky vlákna jej galaxií.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Great_Attractor na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).