Veľký münsterlandský stavač

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Veľký münsterlandský stavač

Veľký münsterlandský stavač, oficiálne Großer Münsterländer Vorstehhund, je nemecké národné plemeno. Pridružuje sa k 7 FCI skupine, sekcia 1. Vznikol ako farebná varieta nemeckého dlhosrstého stavača, u ktorého sa začali vyskytovať čierno-biele šteniatka. Toto sfarbenie bolo síce zanedlho vylúčené ale poľovníci z Münsteru sa rozhodli naďalej chovať čierno-biele psy pre ich vynikajúce poľovné vlohy. Plemeno bolo uznané v roku 1908. Psi vynikajú skvelým čuchom, prácou po výstrele aj vo vode. Majú chuť pracovať a silný lovecký pud.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Veľký münsterlandský stavač by mal mať atletickú postavu, dĺžka trupu a výška v kohútiku by sa mali zhodovať. Dĺžka trupu môže prevyšovať výšku v kohútiku o 2 cm. Telo by malo byť dobre osvalené, nie však ťažkopádne. Klus by mal byť pružný a plynulý.Výraz tváre ušľachtilý a inteligentný.

Povaha plemena[upraviť | upraviť zdroj]

Toto plemeno je zvyčajne opisované ako veľmi inteligentné, energické, pracovité a lojálne. Typickí sú nedôverčivosťou takže psi tohto plemena sú dobrí strážnici. Môžu byť trochu dominantný, nie však agresívny. Dobre vychádzajú s ostatnými zvieratami, taktiež vo svorke. Veľká trpezlivosť voči deťom. Majú vysoký stupeň inteligencie ale taktiež tvrdohlavosti. Plemeno je veľmi energické takže nie je vhodné do bytu, potrebuje pravidelný pohyb a výcvik.

Veľkosť[upraviť | upraviť zdroj]

Veľký münsterlandský stavač by mal mať od 60 do 65 cm v kohútiku u psa, u feny 58 až 63. Váha by mala byť približne 30 kg, psy však často vážia aj 35 kilogramov.

Srsť a sfarbenie[upraviť | upraviť zdroj]

Srsť by mala mať strednú dĺžku, podstatne dlhšia by mala byť na ušiach, na krku a hrudi, na zadnej strane predných nôh, na zadných nohách by mala srsť tvoriť tzv. nohavičky, na chvoste vytvára zástavu. Srsť by mala byť hustá, hladká, a jemná. Drsná srsť je neprípustná. Jediné povolené sfarbenie je čierno-biele. Kvôli výskytu piebald génu sa množstvo čiernej a bielej líši v závislosti na predispozíciach. Pes môže byť prevažne biely až po prevažne čierneho. Hlava musí byť vždy čierna, prípustná je biela lysinka. Koniec chvosta je zvyčajne biely. Zvyšok tela môže byť striekaný, bodkovaný.

Veľký münsterlandský stavač na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti sa na Slovensku nachádza jediná chovateľská stanica. Prvý a dosiaľ jediný vrh bol odchovaný koncom roka 2012. Dve tretiny šteniat zostalo na slovensku. Možnosť vidieť toto plemeno na výstavách alebo poľovačkách je vzácnosť. Na celom svete je približne len 3000 psov tejto rasy. Na slovensku je ich aktuálne približne 20. Naopak, u našich susedov, v Česku je týchto stavačov hojne. U nás sa plemeno pomaly ale isto dostáva do povedomia verejnosti.