Veličina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Veličina je (pôvodne) významový útvar, ktorý je výsledkom poznania ohraničenej veľkosti, množstva, stavu, niečoho, čo sa môže stať väčším alebo menším.

Všeobecnejšie povedané, pri veličine ide o istý výsledok poznania kvalitatívnej a kvantitatívnej stránky javov. Povaha, druh veličiny závisí od procedúr, uplatňujúcich sa v priebehu jej tvorby. Podľa toho sa rozlišujú:

Veličina je striktne vzaté predmetom metavedného skúmania alebo metavednej zložky skúmania.

Od veličiny treba odlišovať pojem veličiny, ktorý je výsledkom poznania veličiny. Pojem veličiny kolíše podľa toho, aké kategórie intervenujú v priebehu jeho tvorby. Pojem veličiny je o. i. výsledkom poznania toho, čo je spoločné matematickej veličine i mimomatematickej veličine.

Obyčajne sa stretávame s vyjadrovaním, pri ktorom sa neavizuje rozdiel medzi významovým útvarom a tým, výsledkom poznania čoho je tento významový útvar. V takom prípade tu môže ísť o pojem veličiny, pri tvorbe ktorého neintervenuje pojem rozdielu medzi veličinou ako významovým útvarom a tým, výsledkom poznania čoho tento významový útvar je (napr. možnosťou stať sa väčším alebo menším). V súlade s tým sa potom nerozlišuje ani medzi výsledkom špeciálneho napr. fyzikálneho poznania a predmetom špeciálneho, napr. fyzikálneho poznania.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT Zdroj z ktorého (pôvodne) čerpal tento článok