Veselá vojna

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Veselá vojna (Der lustige Krieg) je opereta, ktorú skomponoval Johann Strauss ml. Premiéra sa konala 25. novembra 1881 v Theater an der Wien. Libreto napísali F. Zell a Richard Genée. Veľmi príjemná hudba tejto operety dobre dopĺňa dej na javisku. Vyniká najmä valčík "Len pre prírodu" (Vydaný v orchestrálnej podobe ako Kuss-walzer op. 400) a finále prvého dejstva. Vďaka svojim hudobným kvalitám bola táto opereta svojho času autorovou druhou najúspešnejšou (po operete Netoprier). Svoju 100. reprízu dosiahla za menej než jeden rok. Vďaka jej popularite Theater an der Wien takmer nepocítilo zníženie návštevnosti viedenských divadiel, ktoré spôsobil katastrofálny požiar v Ringtheater 8. decembra 1881. Dnes je opereta už pomerne málo populárna. Najznámejší je spomínaný valčík Kuss-walzer op. 400.

Obsah[upraviť | upraviť kód]

Dej sa odohráva v rokokovom Taliansku. Janov vedie vojnu proti kniežatstvu Carrara. Janovské vojsko oblieha hlavné mesto, získalo zajatcov a vypočúva ich. Od markíza Sabastianiho sa dozvedia, že Carrarckému vojsku velí Violetta, ktorá sa chce vydať za vojvodu z Limburgu, aby tak získala spojenca. Vojvoda vzhľadom na okolnosti sobáša posiela plukovníka Scheela, aby sa s Violettou oženil v jeho mene. Janovanom sa vďaka novým informáciám podarí Scheela zajať. Podobne zajmú aj Violettu, ktorá sa snaží v preoblečení ujsť z obliehaného mesta.

Veliteľovi janovských vojsk Umbertovi sa Violetta veľmi zapáči a rozhodne sa ju teda pustiť. Keďže vie, že Violetta Scheela nepozná, rozhodne sa zahrať jeho úlohu a k oltáru ju poviesť namiesto neho. Violette sa Umberto tiež zapáči. Po uzavretí mieru medzi bojujúcimi stranami sa s radosťou dozvedá pravdu, že si namiesto vojvodu z Limburgu právoplatne vzala Umberta.