Vetroplach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vetroplach
Základné informácie
Pôvod Slovensko Bratislava, Slovensko
Žáner(-re) Indie pop
Pôsobenie 2002 – súčasnosť
Vydavateľstvá EMI, Sony BMG
Webstránka Oficiálna stránka
Členovia skupiny:
Jozef V., Čunďo, Veslo, Tomky

Vetroplach je slovenská indie popová skupina, ktorá vznikla v roku 2002 v Bratislave. Dodnes hrá v nezmenenej zostave Jozef V. (spev, basgitara), Čunďo (bicie), Veslo (klávesy) a Tomky (gitara). Vetroplach vydal tri albumy: Ak vás omrzeli jednofarebné šarkany (2004), Unisex (2006) a Maličkosti (2009).

História[upraviť | upraviť kód]

Začiatky[upraviť | upraviť kód]

Už v čase vzniku mali všetci štyria členovia skúsenosti z hudobných skupín rôzneho druhu a žánru. Spojil ich spoločný záujem robiť kvalitnú gitarovú indie-popovú hudbu, no predovšetkým hrať ju naživo. Na začiatku kariéry skupina skúšala striedavo v garáži na Mlynských Nivách a v pivnici v Devíne. Prvý koncert Vetroplach odohral 1. mája 2002 na basketbalovom ihrisku pri FTVŠ UK v Bratislave. Postupne Vetroplach obehol všetky vtedy fungujúce bratislavské kluby a predstavil sa aj na svojom prvom letnom festivale Letofest v Sabinove. Prvé tzv. Malokarpatské turné Vetroplach odohral v zime roku 2003 so skupinou Malevil a Noisecut. Postupne obchádzal hudobné kluby, beánie a festivaly v rôznych slovenských a moravských mestách, s rôznymi spriaznenými skupinami (Čisté tvary, Sinker, Živé kvety, Cliché).

Debut: Ak vás omrzeli jednofarebné šarkany (2004)[upraviť | upraviť kód]

V apríli roku 2004 kapela na vlastné prekvapenie vyhrala autorskú súťaž Coca-Cola PopStar, vďaka čomu získala zmluvu s vydavateľstvom Sony music a vydala svoj debut Ak vás omrzeli jednofarebné šarkany. Z neho sa v rádiách najviac uchytil singel Tak to ide každý deň. Originálny videoklip k tejto pesničke od režiséra Roba Švedu vyhral hudobnú hitparádu na STV. Kapela obišla Slovensko, vystúpila na najvýznamnejších letných festivaloch (Pohoda, Hodokvas, Žákovic Open, Okey leto) a koncertovala dokonca v Holandsku a vo Švédsku.

Unisex (2006)[upraviť | upraviť kód]

Komerčne najúspešnejším bol druhý album Unisex (2006) so singlami Poďte k nám, Tancuj tancuj, Smej sa!, či Láka ma svet. Album vydala spoločnost EMI, produkoval ho Tomáš Sloboda a nahrávaný bol v štúdiu Lúky. Single Tancuj tancuj a Smej sa! sa niekoľko mesiacov držali v prvej 50-tke hranosti slovenských rádií. Video k Tancuj tancuj bodovalo v TV hitparádach a bolo odvysielané aj na MTV. Kapela absolvovala turné s kapelou Hex, neskôr samostatné turné po slovenských kluboch (Vetroplach Cliché tour_FM) a odohrala množstvo letných festivalov.

Maličkosti (2009)[upraviť | upraviť kód]

Po ročnej koncertnej pauze v roku 2008 vyšiel v roku 2009 tretí album Maličkosti. Vznikol v štúdiu Lavasound, produkoval ho Marek Rakovický. Nahrávka zaznamenala priaznivé recenzie a Vetroplach získal tri nominácie na Radio Head Awards 2009, pričom získal sošku za singel roka – Ty mi budeš rozumieť. Album podporila kapela turné s kapelou Hudba z Marsu.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]