Viacstupňová raketa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schéma rôznych typov viacstupňových rakiet

Viacstupňová raketa je princíp konštrukcie rakiet, ktorý umožňuje efektívne dosiahnuť vyššiu rýchlosť, ako by bolo možné len jednoduchou raketou. Viacstupňová raketa sa skladá z viacerých samostatných častí (stupňov), vybavených motormi a palivom, ktoré sa počas letu postupne oddeľujú. Stupne môžu byť umiestnené nad sebou, alebo vedľa seba.

V staršej literatúre sa možno stretnúť aj s pojmom raketový vlak.

Princíp[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa Ciolkovského rovnice závisí rýchlosť, ktorú raketa dosiahne, len na dvoch parametroch: výtokovej rýchlosti plynu z raketového motora a pomeru medzi hmotnosťou rakety (jej konštrukcie a užitočného zaťaženia) a paliva. Výtoková rýchlosť plynu z raketového motora má fyzikálne obmedzenia dané výhrevnosťou palív. Po voľbe optimálneho paliva možno teda rýchlosť zvyšovať len zlepšovaním pomeru medzi hmotnosťou paliva a hmotnosťou konštrukcie rakety. Zlepšovanie tohto pomeru však naráža na technické obmedzenia.

Riešenie problému navrhli nezávisle aspoň štyria vynálezcovia:

Toto riešenie spočíva v zostavení niekolkých rakiet dohromady tak, že ďalšia raketa (označovaná ako stupeň) je nesená ako užitočné zaťaženie predchádzajúcou raketou. Po ukončení práce nižších stupňov sú tieto odhodené. V lete pokračujú iba zostávajúce vyššie stupne, ktoré nemusia urýchľovať mŕtvu váhu už vyhorených stupňov, ich konštrukcie, prázdnych nádrží a motora.

Na princípe viacstupňovej rakety pracujú prakticky všetky súcasné nosné rakety a balistické strely.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • LÁLA, Petr; VÍTEK, Antonín. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha : Mladá fronta, 1982.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Vícestupňová raketa na českej Wikipédii.