Viera Racková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Viera Racková
Základné informácie
Popis umelca česko-slovenská speváčka a pedagogička
Rodné meno Věra Racková
Narodenie 11. august 1919
Brno
Úmrtie 11. júl 2006 (86 rokov)
Pôsobenie speváčka
Žáner pop-music

Viera Racková (* 11. august 1919, Brno – † 11. júl 2006) bola česko-slovenská speváčka a pedagogička

Študovala hru na klavíri na hudobnej akadémii v Bratislave (1935-1939) a v Brne (1939-1941), kde následne pôsobila ako učiteľka hry na tento nástroj. Od roku 1945 sa začala uplatňovať ako speváčka populárnej hudby. Bola prvou kmeňovou speváčkou orchestra Gustava Broma. Často účinkovala a nahrávala s orchestrom Karla Vlacha a orchestrom Juraja Berczellera. Po vydaji za známeho českého zabávača Jiřího Štuchala spievala naďalej pod svojim dievčenským menom.

Počas štúdia v Bratislave si vybudovala pozitívny vzťah k slovenčine a v rokoch 1945-1957 patrila ku garnitúre speváčok, ktoré pravidelne nahrávali piesne slovenských autorov. Vystupovala tiež v rôznych zábavných programoch a estrádach. Okrem iného aj v legendárnej bratislavskej Tatra revue. Vystupovala aj v zahraničí, hlavne v bývalej Nemeckej demokratickej republike (NDR) a v Poľsku. Bola častým hosťom hudobno–zábavných programov česko–slovenskej televízie. Koncom 60. rokov sa postupne z hudobnej scény vytratila. Jej najväčším hitom bola pieseň Lavička v jasmínu.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

SP a EP

  • Bol krásny deň 1953
  • Nežiarli na moju lásku / V lesíčku duet so Zdeněkom Kratochvílom, shellac, 10", Mono, Supraphon 1954
  • Tak nekonečne krásná (Hudba: Gejza Dusík, Text: Pavol Braxatoris), Supraphon 1955

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Matzner, Poledňák, Wassenberger a kol.: Racková Véra. In: Encyklopedie jazzu a moderní popularni hudby. Část jmenná – československá scena, s.448, Praha 1990

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]