Viliam Hodoň

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Viliam Hodoň
kultúrny pracovník, ochotník, herec
kultúrny pracovník, ochotník, herec
Narodenie17. júl 1929
Žilina, Slovensko
Úmrtie5. február 2006 (76 rokov)
Bratislava, Slovensko
RodičiaKarol Hodoň (1895 – 1970)
Magdaléna Hodoňová, rod. Dolníkova (1895 – 1965)
SúrodenciJaroslava (1923 - 1989)
Milan (* 1928)
Ján Ľubor (1933 - 2017)
ManželkaAnna Hodoňová, rod. Zboranová
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Viliam Hodoň

Viliam Hodoň (* 17. júl 1929, Žilina – † 5. február 2006, Bratislava) bol slovenský ochotnícky divadelník a herec.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Rodisko, rodina[upraviť | upraviť kód]

Viliam Hodoň sa narodil 17. júla 1929 v Žiline ako syn vlak-vedúceho Karola z Gbelan a jeho manželky Magdalény ako jeden zo štyroch detí. Najstaršia bola Jaroslava. Mladší brat Ľubor bol všestranný športovec. Aktívne sa venoval hokeju, volejbalu, hádzanej i atletike. Bol dvojnásobný majster Slovenska a trojnásobný slovenský rekordér v trojskoku, kde ako prvý Slovák prekonal hranicu 14 metrov. Trénoval hokejistov v Žiline a robil rozhodcu pri volejbalových zápasoch. Brat Milan je architekt a angažoval sa o vznik Strednej priemyselnej školy stavebnej v Žiline, v ktorej bol aj prvým riaditeľom. Viliam má s manželkou Annou Hodoňovou, rod. Zboranovou dve deti: pedagogičku Vlastu Novotnú a Ľubora Hodoňa, vyštudovaného elektrikára.

Štúdium a kariéra[upraviť | upraviť kód]

Štúdium začal v ľudovej škole, neskôr študoval v meštianskej škole v Žiline. V roku 1948 získal v podnikovej škole výučný list krajčíra a predavača konfekcie a textilu. V rokoch 1957 – 1961 absolvoval štúdium na SEŠ. Absolvoval kurzy v rámci VHJ Slovakotex. V rokoch 1945 – 1948 pracoval ako zamestnanec firmy Rolný v Púchove, neskôr v podniku Odeva a MAKYTA. V rokoch 1971 – 1989 zastával pozíciu vedúceho odboru odbytu. Celý život strávil v jednom podniku – menil sa len názov firmy. V rokoch 1951 – 1953 absolvoval vojenskú službu. Výborne ovládal nemecký jazyk.

Dramatická tvorba[upraviť | upraviť kód]

Vzťah k divadelnej činnosti získal už v predškolskom veku od saleziánov v Žiline. Vo firme Rolný sa angažoval v športe i kultúrnom dianí, osobitne v divadle, poézii a hovorenom slove. Ako ochotník začínal v divadelnom krúžku Rolného školy práce, neskôr v divadelnom súbore MAKYTA, kde aktívne účinkoval od roku 1945 (61 rokov). Úspešne účinkoval vo viac ako 70 premiérách a 1000 predstaveniach. Organizoval estrádne vystúpenia a rôzne príležitostné oslavy v podniku a v meste. Recitoval a moderoval programy pri kultúrnych a spoločenských vystúpeniach so spevokolom a folklórnymi súbormi. Angažoval sa pri občianskych obradoch aj jeho zásluhou sa divadelný súbor vypracoval na špičkovú úroveň a reprezentoval región na vrcholných súťažiach, prehliadkach, festivaloch, v rámci Slovenska, Česko-Slovenska (Jiráskův Hronov) i v zahraničí (celosvetový festival v Monaku). Vytvoril množstvo originálnych dramatických postáv na vysokej umeleckej úrovni, ktoré mu priniesli viacero ponúk prejsť do profesionálnych divadiel, vrátane SND (1967 – po vystúpení v SND s hrou Sólo na flaute). Stvárnil Ževakinova v Gogoľovej Ženbe, Poležajeva v Profesorovi Poležajovi, Hollého Kuba, Mobeusa v Dürenmateovej hre Fyzici, Sganarela v Molièrovom Don Juanovi, Stodolovho Senátora a postavu Maleckého v Tajovského Ženskom zákone. Spolupracoval s Čs. filmom v Bratislave. Účinkoval v deviatich filmoch. Najúspešnejší z nich bol film Juraja Jakubiska, Postav dom, zasaď strom, kde stvárnil postavu Majora. V rokoch 1994 – 1998 hosťoval v profesionálnom divadle Žilina.

Ocenenia[upraviť | upraviť kód]

Viliam Hodoň je nositeľom štátneho vyznamenania od prezidenta gen. Svobodu, pamätnej medaily G.F.Belopotockého (MK SR), vyznamenania za vynikajúcu prácu, vzorný pracovník kultúry, ceny mesta Púchova a množstva verejných uznaní, plakiet od rôznych inštitúcií za prácu v kultúre i za individuálne herecké výkony. Angažoval sa za výstavbu Domu kultúri v Púchove.

Dlhoročný spolupracovník divadelného súboru Anton Kret o ňom povedal: „Herec s pozoruhodnou zásobou vyjadrovacích prostriedkov, herec vášne“[chýba zdroj].

Filozofiu celého môjho života napĺňa vzťah k ľudskému porozumeniu v práci, v rodine, umeleckej činnosti a k pocitu vedieť v živote nielen prijímať, ale i rozdávať.
– Viliam Hodoň

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]