Vince Vaughn

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vince Vaughn
Celé menoVincent Anthony Vaughn
Narodenie 28. marec 1970 (53 rokov)
Minneapolis, Minnesota, USA
Povolanieherec, komik, scenárista a producent
Roky pôsobenia1988 – súčasnosť
ManželkaKyla Weber (od 2010)
Deti2

Vincent Anthony Vaughn (angl. Vince Vaughn; * 28. marec 1970,Minneapolis, Minnesota, USA) je americký herec, komik, scenárista a producent. Je známy z filmov ako Stratený svet: Jurský park (1997), Poprava (1998), Cela (2000), Starsky & Hutch (2004), Ako uloviť družičku (2005), Útek do divočiny (2007), Problémy v raji (2009), Stážisti (2013), Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu (2016), Blok 99 (2017) a Na zlej strane (2019).

Detstvo a mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Vaughn sa narodil v meste Minneapolis, v štáte Minnesota v bohatej rodine. Jeho matka, Sharon Eileen je realitná maklérka, ktorú časopis Bloomberg Wealth Manager kedysi zaradil medzi najlepších peňažných manažérov v Spojených štátoch. Jeho otec, Vernon Lindsay Vaughn, pracoval ako predajca pre hračkársku spoločnosť. Ako dieťa bol vychovávaný ako protestant, tak aj katolík svojou katolíckou matkou a protestantským otcom. Má libanonských, talianskych, írskych, anglických a nemeckých predkov.

Vaughn vyrastal v Buffalo Grove v štáte Illinois, kde hral futbal, bejzbal. Potom sa presťahoval do Lake Forest, kde v roku 1988 ukončil strednú školu. K hudobnému divadlu sa dostal už v mladom veku a v roku 1987 sa rozhodol stať sa hercom.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1988 bol obsadený do televíznej reklamy Chevrolet. Tiež sa objavil vo vedľajších úlohách vo v niekoľkých televíznych seriáloch. Jeho prvou filmovou úlohou bol film Rudy, z roku 1993. V roku 1996 sa objavil vo filme Swingers, kde si zahral po boku Jona Favreaua a Rona Livingstona. Film bol úspešný. Krátko potom, si Vaughna všimol režisér Steven Spielberg a obsadil ho do filmového trháku Stratený svet: Jurský park, ktorý mu priniesol značnú popularitu.

V roku 1998 si zahral v kriticky uznávanom filme, Poprava, s Anne Heche. V Hecheovou, si v rovnakom roku zahral aj v remakeu Psycho, kde Vaughn stvárnil postavu Normana Batesa. Vaughnova popularita sa zvyšovala a získal aj viacero filmových ponúk.

V roku 2000 si zahral v dráme Cela a o rok neskôr, hral v komédii Zoolander, po boku Bena Stillera. Po boku Bena Stillera, si Vaughn zahral aj v roku 2004, vo filme Vybíjaná: Choď do toho na plné gule a Starsky & Hutch. Krátko po tom, sa stal členom komediálnej skupiny hercov s názvom "Frat Pack", ktorí často hrajú vo filmových komédiách. K týmto hercom patrí napríklad Ben Stiller, Owen Wilson, Luke Wilson, Steve Carell, Jack Black a Will Ferrell.

V roku 2005 si zahral v komédii Ako uloviť družičku, ktorý v pokladniach Spojených štátov zarobil viac ako 200 miliónov dolárov. V roku 2008 sa pripojil k hereckému obsadeniu ako Reese Witherspoon, Robert Duvall, Sissy Spacek, Mary Steenburgen a Jon Favreau vo filme Vianoce na štvrtú.

V roku 2011 hral vo filme Dilema, po boku Winony Ryder, Jennifer Connelly a Kevina Jamesa. V roku 2015 sa objavil v druhej sérii televízneho seriálu True Detective. V roku 2017 hral hlavnú úlohu vo filme Blok 99, kde za svoj herecký výkon získal nomináciu na ocenenie Saturn Awards. V rokoch 20202021 si zahral v televíznom seriály Larry, kroť sa a v roku 2022 sa pripojil k hereckému obsadeniu televízneho seriálu Bad Monkey.

Súkromný život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2005 začal Vaughn chodiť s Jennifer Aniston, s ktorou hral v komédii Rozchod! Rozišli sa koncom roka 2006.

2. januára 2010 sa oženil za kanadskú realitnú maklérku Kylu Weber, s ktorou má dve deti.

V roku 2016 začal Vaughn trénovať brazílske jiu-jitsu na akadémii Gracie v Torrance v Kalifornii a vo februári 2018 získal modrý pás.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Vince Vaughn

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Vince Vaughn na anglickej Wikipédii.