Vincenzo Lancia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vincenzo Lancia
taliansky automobilový pretekár a konštruktér
taliansky automobilový pretekár a konštruktér
Narodenie24. august 1881
Fobello, Taliansko
Úmrtie15. február 1937 (55 rokov)
Turín, Taliansko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Vincenzo Lancia
Vincenzo Lancia

Vincenzo Lancia (* 24. august 1881, Fobello, Taliansko – † 15. február 1937, Turín) bol taliansky automobilový pretekár a konštruktér, zakladateľ automobilky Lancia.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v horskej dedine Fobello, v rodinnej vile zámožného výrobcu konzerv z Turína, ako najmladší zo štyroch detí. Jeho otec zarobil najprv peniaze v Argentíne, potom založil továreň v Turíne. Želal si, aby sa z Vincenza stal právnik, ten sa ním však vďaka slabším školským výsledkom nestal.

Otec ho poslal ku Giovannimu Ceiranovi, dovozcovi bicyklov z Turína, u ktorého pracoval ako účtovník, ale rozvíjal si aj znalosti z konštrukcie a designu. Vo februári 1898 ho poslali ku grófovi Biscarettimu, ktorý vlastnil automobil Benz. Rýchlo sa spriatelili, a toto priateľstvo bolo v nasledujúcich rokoch dôležité pre Vincenzovu neskoršiu kariéru. Lancia sa ako devätnásťročný stal účtovníkom vo firme FIAT. Pretože sa ale viac zaujímal o techniku a autá, toto miesto v kancelárii onedlho zanechal a stal sa firemným mechanikom, hlavným kontrolórom a testovacím jazdcom továrne. Lanciov štýl jazdy ohromil vedenie Fiatu, a jeho predstavitelia ho vyzvali, aby pre továreň súťažne pretekal. Prvý úspech prišiel v roku 1900, kedy mal najrýchlejší čas v pretekoch Grand Prix Francúzska.

Patril medzi výnimočne rýchlych pilotov, často bol najrýchlejší zo všetkých, ale jeho stroj mal v priebehu pretekov opakovane nejakú technickú poruchu. Ďalším významným pretekom, na ktorom sa zúčastnil bol Paríž – Madrid v roku 1903. Najvýraznejším úspechom jeho pretekárskej kariéry bolo druhé miesto vo Vanderbilt Cupe v roku 1906.

Spoločne s bývalým testovacím jazdcom Claudiom Fogolinom založil v roku 1906 firmu Lancia, preto ho roku 1908 z Fiatu prepustili, ale ostal na výplatnej listine ako spolupracujúci pretekár až do roku 1910. Po mnohých neúspechoch v pretekoch sa v roku 1911 rozhodol, že sa bude naplno venovať vývoju a výrobe vlastných vozidiel. Chcel vyrábať predovšetkým rýchle, spoľahlivé a elegantné športové automobily na najvyššej technickej úrovni. V nasledujúcich rokoch prišiel vo výrobe automobilov s celým radom inovácií a mnohé z nich si dal aj patentovať. Značka Lancia sa v tom čase považovala za značku inžinierov. Osobne dohliadal na celý proces vývoja aj výroby a sám aj vozidlá testoval. Pod jeho vedením Lancia vyrábala nielen osobné automobily, ale aj nákladné automobily, autobusy, trolejbusy a vozidlá pre armádu.

Vincenzo Lancia zomrel na zlyhanie srdca v roku 1937 vo veku 56 rokov. Jeho syn Gianni Lancia prevzal vedenie firmy v marci 1937.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]