Vinnie Moore

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vinnie Moore
Vinnie Moore 2011.
Vinnie Moore 2011.
Základné informácie
Popis umelca gitarista, skladateľ
Narodenie 14. apríl 1964 (58 rokov)
New Castle, Delaware, USA
Žáner Heavy metal, Hard rock, Inštrumentálny rock
Hrá na nástrojoch Gitara DEAN VM-2000 signature
Roky pôsob. 1976 – súčasnosť
Vydavateľstvá Shrapnel
Súvisiace
články
UFO, Alice Cooper
Webstránka vinniemoore.com

Vinnie Moore (* 14. apríl 1964, New Castle, Delaware, USA) je gitarista a člen anglickej hard-rockovej skupiny UFO. Spolu s Yngwie Malmsteenom, Tony MacAlpineom a inými gitaristami, je Vinnie Moore známi ako jeden z najvplyvnejších gitaristov tzv. shredderského boomu v polovici 80.rokov.

Keď Vinnie Moore chytil do rúk svoju prvú gitaru (Kay) ako 12 ročný, opantalo ho, ako sám vraví, gitarové šialenstvo. Veľký vplyv na neho, okrem iných kapiel, mali Jeff Beck, The Beatles, Led Zeppelin, Deep Purple a Queen.

Ako 14 ročný brával lekcie od súkromného učiteľa, založil vlastnú skupinu, v ktorej hrali prevzaté skladby. Po pár rokoch hrania s rôznymi kapelami sa Vinnie rozhodol, že je na čase skončiť s cover verziami a začať tvoriť vlastnú hudbu. Odišiel zo skupiny, kúpil si 4 stopový magnetofón a začal experimentovať s vlastnými nahrávkami, ktoré premieňal na skladby.

Po mnohých hodinách skladania Vinnie poslal svoju demo nahrávku do časopisu Guitar Player, cez ktorý sa dostal do širšieho povedomia v rubrike "Spotlight". To viedlo k jeho prvej profesionálnej práci v hudobnej brandži. Zložil a zahral skladbu pre reklamu firmy Pepsi (v reklame je vidieť Vinnieho ruky iba počas detailných záberov).

V roku 1987 vydala firma Shrapnel jeho debutový album Mind’s Eye. Vinnieho veľmi rýchlo označili za "najlepšieho nováčika" v časopisoch Guitar Player, Guitar a Guitar World. Albumu sa predalo viac ako 100 000 kópií.[1]

Vybavenie[upraviť | upraviť zdroj]

Vinnie Moore vyskúšal počas rokov veľa gitár, nakoniec si vybral značku MusicMan. V roku 2007 prešiel na značku DEAN Guitars. Počas zimnej NAMM Show (National Association of Music Merchants) v januári 2008, uviedla firma DEAN na trh gitaru Vinnie MOORE Signature. Ide o DEAN VM-2000 Signature Model, ktorá má Mooreho "ShredHead" humbucker pri kobylke. Vinnie takisto podpísal zmluvu s firmou ENGL amplification.[2]

Členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Členovia, ktorí spolupracujú alebo spolupracovali na Vinnieho sólových albumoch.[3]

Súčasní členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Sólové projekty[upraviť | upraviť zdroj]

So skupinou UFO[upraviť | upraviť zdroj]

Videá[upraviť | upraviť zdroj]

Spolupráca na iných projektoch[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]