Preskočiť na obsah

Viseu (mesto)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Viseu
Mesto
Viseu
Vlajka
Erb
Štát Portugalsko Portugalsko
Región Centro
Obyvateľstvo 47 250 (2004)
Poloha okresu, v ktorom mesto leží, v rámci Portugalska
Poloha okresu, v ktorom mesto leží, v rámci Portugalska
Webová stránka: http://www.cm-viseu.pt
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Viseu (portugalská výslovnosť: [vizew]) je mesto v rovnomennom okrese v regióne Centro v Portugalsku. Mesto má 47 250 obyvateľov, je súčasťou väčšej metropolitnej oblasti, ktorá je jednou z Grandes areas Metropolitanas. Metropolitná oblasť Viseu má 354 162 obyvateľov. Okres má rozlohu 507,1 km², počet obyvateľov 100 167 (2008).

Viseu prešlo významným hospodárskym rastom, a to najmä v oblasti telekomunikácií, priemyslu, obchodu a vzdelávania. Je križovatkou spájajúcou prístav Aveiro na pobreží Atlantiku s Guarda a ďalej so Salamankou v Španielsku. Coimbra, sídlo regiónu Centro, leží približne 80 km juhozápadne od mesta. Mesto je známe na scéne umenia pre múzeum Grão Vasco a Teatro Viriato. Vinárstvo (Dao vína) je dôležitou činnosťou v tejto oblasti. V starovekej portugalskej histórii sa Viseu stalo známe ako jedno z hlavných mestských centier v miestach, kde Viriathus, legendárny bojovník a národný hrdina, žil. S tromi vysokými školami je mesto regionálne vzdelávacie centrum. Podnikateľská sféra je jednou z najväčších vo vnútrozemí Portugalska.

Dejiny a pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Igreja da Misericórdia (Kostol milosrdenstva)

Názov mesta siaha až do konca Rímskej ríše a obdobia raného stredoveku a je odvodený od rímskeho výrazu "Viso", čo znamená dobrý výhľad. Toto bol najvyšší bod miesta, kde bola pôvodná rímska osada.

V roku 714 bol Viseu dobytý Maurami, ktorí ho držali takmer storočie. Mestská románsko-gotická katedrála pochádza z roku 830. Mesto bolo obsadené Alfonzom II. Asturias v roku 791, ale v roku 930 Maurami. Nakoniec ho dobyl Ferdinand I. z Leónu v roku 1058.

Keď si Alfonz II. z Astúrie podmanil Viseu, bol nájdený hrob s nápisom: "Hic requiescit Rudericus gothorum rex" (Tu leží Rodrigo gotický kráľ). Rodrigo bol posledný vizigótsky kráľ pred moslimskou inváziou na Iberský polostrov, a údajne zomrel v bitke Guadalete, ale jeho telo sa nikdy nenašlo.

Viseu je miestom narodenia jedného z najväčších maliarov Portugalska 16. storočia, Vasco Fernandes (1475 – 1540), známeho ako Grão Vasco, jeho meno dnes nesie múzeum, ktoré vlastní väčšinu z jeho obrazov (Grão Vasco múzea), jeho meno nesie aj hotel, škola a dokonca aj značka vína. Múzeum, inštalované v starom biskupskom paláci, ukazuje niektoré z jeho majstrovských diel a obrazov iných maliarov z tohto obdobia známeho ako škola Viseu.

Mesto je bohaté na kláštory, kostoly a kaplnky, má peknú historickú časť (Centro Historico) s úzkymi dláždenými uličkami, skrytými uličkami a zaujímavé schodisko. Okrem svojej významnej katedrály tu existuje šesť hlavných kostolov, štyri kaplnky, dva kláštory a biskupskéý palác, kde sa nachádza múzeum sakrálneho umenia.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Viseu je približne 50 km východne od Atlantického oceánu. Je obklopené celou radou hôr – Leomil, Montemuro, Lapa, Arada, Estrela a Caramulo – vrcholy, ktoré sú pokryté silnou vrstvu snehu v zimnom období, okres tiež pretína sieť riek a potokov.

Mesto Viseu má takmer centrálnu pozíciu vo vzťahu k okresu leží na tzv. Viseu Plateau (Planalto de Viseu). Je obklopené horským systémom, ktorý tvoria na severe hory Leonil, Montemuro a Lapa, na severovýchode Arado, na juhu a juhovýchode Serra da Estrela a Lousãa na západ Caramulo.

Obec je charakteristická nepravidelným povrchom s nadmorskou výškou medzi 400 a 700 metrov. S nepravidelným terénom, má početné vodné toky. Tieto sa nachádzajú v troch povodiach: Vouga, Dão a Paiva. Nachádza sa v zóne prechodu, concelho má niekoľko mikro-klím.

Demografia[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom k emigrácii v šesťdesiatych rokoch, Viseu utrpelo veľkým poklesom počtu obyvateľov. Po skončení portugalskej koloniálnej vojny (1961 – 1974), s návratom utečencov z portugalských afrických kolónií, ktoré získali nezávislosť, a následného ekonomického a demografického rastu koncom roka 1970 v meste sa zvýšila populácie o 10 percent, čo je odhadom populácia 83 261 obyvateľov. Potom nasledovala stagnácia, čo bolo potvrdené v roku 1991 sčítaním ľudu, ktoré vykázalo 83 601 obyvateľov.

Hospodárstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto a región sú známe svojím vínom (Dão víno ​​) a existuje tu dokonca Inštitút Vína do Dão, Solar do Vinho. Koná sa tu tiež každoročný poľnohospodársky veľtrhu, Feira de São Mateus. Okrem toho je Viseu tiež známe miestnymi remeslami, ako čierna keramika, paličkovanie, vyšívanie, medené a kovové výrobky. S dobrým spojením do hlavných priemyselných centier a prístavov Aveiro a Leixoes, niekoľko priemyselných odvetví boli založených v Viseu. Visabeira, portugalský medzinárodný konglomerát v oblasti telekomunikácií, stavebníctva, priemyslu, cestovného ruchu, nehnuteľností má sídlo v meste. Viseu sa môže pochváliť aj všeobecnou nemocnicou (nemocnica Svätého Teotónia), dvoma nákupnými komplexmi, kinom (Fórum (2005), Palaciom do Gelo (2008)), početnými ubytovňami a hotelmi všetkých kategórií.

Vzdelanie[upraviť | upraviť zdroj]

Vo Viseu je umiestnená štátna Instituto de Viseu Politecnico, polytechnická vysoká škola. Mesto je politickými a občianskymi skupinami tlačené na transformáciu tejto školy na univerzitu. Sú tu ale dve súkromné ​​vysoké inštitúcie, Universidade Católica Portuguesa a Instituto Piaget. Dve z jeho stredných škôl sú Escola secundaria Martins Alves a Escola secundaria Emidio Navarro.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto Viseu má autobusovú sieť – STUV – ktorá prevádzkuje niekoľko liniek v rámci celej obce a novoinštalovanú lanovku spájajúcu dolné mesto s horným mestom. Diaľnica A25 (bývalá IP5) spája Viseu s prístavom v Aveire a mestom Guarda a potom so Salamankou v Španielsku. Až do osemdesiatych rokov Viseu malo železničné spojenie s pobrežím, ale to bolo uzavreté. Teraz je mesto jedným z najväčších miest v Európe bez železničného napojenia. Viseu má letisko – Aeródromo de Viseu (kód VSE) v Lobato, farnosti Lordos, Viseu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálna stránka Archivované 2017-07-11 na Wayback Machine

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Viseu na anglickej Wikipédii.