Visitability

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Visitability (angl. navštíviteľnosť, prístupnosť) je filozofia navrhovania budov, spočívajúca v bezbariérovom navrhovaní založenom na troch bodoch:

  1. Minimálne jeden vstup do budovy úplne bez schodov
  2. Minimálna šírka všetkých dverných otvorov 80 cm
  3. Vytvorenie dispozície, ktorá by umožnila plnohodnotne obývať prízemie domu (t. j. existencia miestnosti, napríklad pracovne, ktorá by v prípade potreby mohla slúžiť ako spálňa, v ideálnom prípade s plnohodnotnou kúpeľňou na prízemí)

Dejiny koncepcie visitability[upraviť | upraviť zdroj]

Koncepcia visitability vznikla v roku 1986 v Atlante v Spojených štátoch, konkrétne v spoločnosti „Concrete Change“[1] pod názvom „Basic Home Access“; názov visitability sa vžil v spojitosti s podobným programom vyvíjaným v Spojenom kráľovstve. Myšlienka sa rozšírila v 90. rokoch vo viacerých amerických mestách ako progresívny koncept navrhovania rodinných domov. Do povedomia sa však výrazne dostala v roku 2005 po tragických udalostiach spôsobených hurikánom Katrina v americkom meste New Orleans, kedy evakuácia tisícov ľudí zlyhala na tom, že pohybovo postihnutí ľudia nedokázali opustiť svoje domovy kvôli bariérám na únikových trasách, a s mnohými museli zostať uväznení aj ich opatrovatelia.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Podobný, ale odlišný, je pojem univerzálne navrhovanie. Podstatou oboch pojmov je nový pohľad na navrhovanie budov, predstavujú revolúciu v bezbariérovom navrhovaní. Architektonické diela stavané podľa princípov týchto myšlienok umožňujú a v maximálnej možnej miere zjednodušujú prístup a pohyb v prostredí všetkým ľuďom, bez ohľadu na ich schopnosti pohybu, komunikácie či interakcie s okolím.

Dom zohľadňujúci zásady visibility umožní pohodlné fungovanie domácnosti nielen v prípade ubytovania imobilného človeka, ale aj v prípade choroby či problémov s pohybom. Hlavnou myšlienkou visitability je nový prístup k stavbe rodinných a bytových domov.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.concretechange.org/

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Visitability na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]