Visual Basic for Applications

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Microsoft VBA (Visual Basic for Applications) možno charakterizovať ako programovací jazyk pre programy z balíčka Microsoft Office. Slúži na tvorbu a prispôsobenie používateľom definovaných funkcií programov Microsoft Office. VBA je v programoch balíčka MS Office k dispozícii automaticky, bez nutnosti dodatočnej inštalácie. Najnovšia verzia VBA je VBA 7.1 ktorá je obsiahnutá v aktuálnej verzii balíčku Office, MS Office 2016, ako aj v predošlej verzii 20131.

VBA Excel Vývojár[upraviť | upraviť zdroj]

Tak ako pre ostatné programy MS Office sa príkazy VBA do Excelu píšu v špeciálnom editore zvaným Vývojár. Kódovanie vo Vývojári je založené na procedúrach a slúži predovšetkým na automatizáciu práce v Exceli, za účelom ušetriť čas s pravidelnými a časovo náročnými úlohami (napr. pri tvorbe rozpočtov, faktúr, tabuliek či databáz).

Záložka Vývojár, cez ktorú sa dá v Exceli editor otvoriť, nie je v predvolenom nastavení Excelu. Do programu je preto vhodné si túto záložku pridať, aby sa dalo k VBA dostať rýchlou cestou. Urobiť sa tak dá cez Súbor/Možnosti/Prispôsobiť pás s nástrojmi a zaškrtnúť možnosť Vývojár. Vo VBA sa dajú ovládať všetky štandardné funkcie Excelu, ako aj iné dodatočné funkcie a príkazy, ktoré nie sú dostupné v štandardnom náhlade funkcií v hárku.

Visual Basic editor sa skladá z troch hlavných častí: okno projektov, okno vlastností a okno pre kódovanie. K VBA editoru sa dá dostať aj pomocou klávesovej skratky ALT + F11.

Bezpečnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Používatelia Excelu by mali mať na vedomí, že vo VBA sa dajú vytvoriť aj procedúry so zlými úmyslami. V štandardnom nastavení Excelu je používateľ preto pri otváraní akéhokoľvek súboru, v ktorom boli vytvorené nové makrá, vyzvaný akceptovať riziká. Používatelia by mali povoliť makrá iba vtedy, keď poznajú pôvod súboru.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Excel online kurz VBA

Excel VBA