Vladimír Makovický

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimír Makovický
slovenský bankár, novinár a publicista
Vladimír Makovický
Narodenie26. apríl 1862
Ružomberok, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie15. február 1944 (81 rokov)
Smokovec, Prvá slovenská republika
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Vladimír Makovický

Vladimír Makovický (* 26. apríl 1862, Ružomberok – † 15. február 1944, Smokovec) bol slovenský bankár, podnikateľ a politik medzivojnový poslanec Revolučného národného zhromaždenia.

Vladimír Makovický bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie z 30. októbra 1918.

 Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

 Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho otec, podnikateľ, patril k prvým slovenským národovcom, ktorý v roku 1879 založil jednu z prvých slovenských bánk, Ružomberský úverový akciový spolok. Vladimír nastúpil najprv do otcovej ružomberskej firmy (obchod, bryndziareň).

Roku 1903 nastúpil Vladimír Makovický do čela otcovskej banky. V tej dobe už za sebou mal podnikateľské počiny pri rozvoji papierenského a potravinárskeho priemyslu. Pri svojom pôsobení spolupracoval s českým kapitálom. V roku 1915 sa stal predsedom Zväzu slovenských peňažných ústavov. V roku 1919 sa Ružomberský úverový akciový spolok premenil na Slovenskú banku, ktorá postupne rozširovala svoju kontrolu nad slovenským hospodárstvom a mala podiel v 47 priemyselných a obchodných firmách. V čele slovenských banky zostal až do smrti.

Zasadal v Revolučným národnom zhromaždení za slovenský klub (slovenskí poslanci Revolučného národného zhromaždenia ešte neboli organizovaní podľa straníckych klubov) Nastúpil do neho v decembri 1918 a na mandát rezignoval v januári 1920. Bol povolaním správcom banky.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]