Vladimír Pláteník

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vladimír Pláteník
KrajinaSlovensko
SídloBratislava
Dátum narodenia18. február 1976 (45 rokov)
Miesto narodeniaBratislava, Slovensko
Výška185
Profesionál od1994
Koniec kariéry2000
Dvojhra
Najvyššia pozícia392.
Štvorhra
Najvyššia pozícia273.
Posledná aktualizácia: 16. november 2014.

Vladimír Pláteník (* 18. február 1976, Bratislava) je slovenský tenisový tréner a bývalý profesionálny tenista. V súčasnosti je šéftrénerom medzinárodnej tenisovej akadémie EMPIRE Tennis Academy v Trnave a trénerom Rusky Darie Kasatkinovej, členky spomínanej akadémie.

V rokoch 2007 až 2009 trénoval poprednú hráčku Dominiku Cibulkovú. V tomto období sa dostala do semifinále grandslamového Roland Garros 2009. Vo štvrťfinále vyradila Mariu Šarapovovú 6:0, 6:2 (viedla už 6:0, 5:0). Šiesteho júla 2009 bola jeho zverenkyňa v rebríčku WTA na 12. mieste.

Rodák z Bratislavy je viceprezidentom Asociácie profesionálnych tenisových trénerov (PTCA) pre slovanské krajiny a certifikovaný kouč tejto organizácie. Jej úlohou je pozdvihnúť trénerské povolanie a ubrániť status kouča, aby hráči vedeli, kto je certifikovaný tréner.[1]

Je certifikovaným trénerom Slovenského tenisového zväzu (STZ) a absolventom Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave. Hovorí plynule anglicky, nemecky a rusky.

Hráčska kariéra[upraviť | upraviť kód]

Detstvo[upraviť | upraviť kód]

Pláteník je synom Vladimíra Pláteníka staršieho, ktorý bol gymnastom a stal sa majstrom Československa v tímoch v 60. rokoch 20. storočia. Jeho mama Ludmila Pláteníková (rod. Vindušková) bola profesionálnou volejbalistkou a reprezentantkou Československa. Je vicemajsterkou Európy z roku 1971 a účastníčkou letných olympijských hier v Mníchove 1972.

Pláteník začal hrať tenis v šiestich rokoch. Spolu s rodičmi ho pravidelne sledoval v televízii a obľúbil si ho. Bolo to obdobie úspechov československých tenistov Ivana Lendla a Martiny Navrátilovej, ktorí boli pre Pláteníka inšpiráciou. V detstve mal vďaka otcovi výbornú gymnastickú prípravu, ktorá mu pomohla k šikovnosti a dobrému pohybu na kurte.

Keď mal 10 rokov, zvíťazil na majstrovstvách Československa vo dvojhre. To bol moment, kedy sa Pláteníkovci rozhodli venovať tenisu profesionálnejšie.

Junior[upraviť | upraviť kód]

V juniorskom veku patril medzi najlepších hráčov v tejto kategórii na svete. Keď mal 16 rokov, stal sa opäť majstrom Československa. Išlo o posledné federálne majstrovstvá pred rozdelením spoločného štátu.

V roku 1994 najprv v semifinále Wimbledonu spolu s Brazílčanom Ricardom Schlachterom vyradili brazílsko-ekvádorskú dvojicu Gustavo Kuerten a Nicolás Lapentti. Vo finále štvorhry boli ich súpermi Austrálčania Ben Ellwood a Mark Philippoussis, ktorým podľahli 2:6, 4:6. V medzinárodnom juniorskom rebríčku ITF sa prepracoval na 9. miesto. Na konci tejto sezóny sa stal Juniorom roka na Slovensku. Pre nedostatok sponzorov a financií však nemohol odohrať toľko turnajov, koľko by v tomto období kariéry potreboval.

Profesionál[upraviť | upraviť kód]

Pláteník vstúpil do profesionálneho tenisu v sezóne 1994. Prvý titul vo dvojhre získal na satelite v meste Dháka v Bangladéši v novembri 1995. V roku 1995 dostal pozvánku do slovenského daviscupového tímu. Bol v širšej nominácii tímu, v konečnej nefiguroval.

Jeho kariéru na isté obdobie pribrzdilo zranenie, keď si liečil zlomený členok. V príprave, tréningoch a cestovaní na turnaje však chýbal profesionalizmus. Zahraniční hráči mali k dispozícii tenisového či kondičného trénera, Pláteník cestoval na turnaje sám. Musel si vystačiť s ročným rozpočtom 300 000 slovenských korún. Vtedy po prvýkrát uvažoval o predčasnom ukončení kariéry. Po zranení sa vrátil na kurty a snažil sa presadiť vo štvorhre. V roku 2000 však Asociácia tenisových profesionálov (ATP) uvažovala o zrušení deblového rebríčka, preto mnohí hráči radšej ostali hrať iba dvojhru a bolo náročné si nájsť spoluhráča.

Jeho posledným turnajom na Slovensku pred ukončením kariéry bol bratislavský challenger Tatrabanka Slovak Open 2000. Vo finále kvalifikácie prehral s Čechom Radkom Štěpánkom 3:6, 4:6. Následne odohral ešte dva turnaje Futures vo francúzskych mestách Forbach a Saint-Dizier. Pláteník dostal v tomto období pozvánku do Davis Cupu, ale o pokračovaní kariéry už neuvažoval.

Tituly a ranking[upraviť | upraviť kód]

Počas svojej kariéry zvíťazil Vladimír Pláteník na jednom turnaji Futures vo dvojhre v chorvátskom meste Mali Lošinj (júl 1998). Získal aj štyri víťazstvá vo štvorhre na turnajoch tejto kategórie. Dve z nich vybojoval v sezóne 1999 s krajanom Martinom Hromcom v Maďarsku a Grécku.

Najvyššie umiestnenie v rebríčku ATP dosiahol podľa atpworldtour.com 5. augusta 1996  - 392. hráč sveta. Podľa webu ITF itftennis.com bol najlepšie na 456. priečke 24. júla 2000. Vo štvorhre sa podľa obidvoch zdrojov (ATP & ITF) nachádzal 13. septembra 1999 na 273. mieste.

Rovesníkmi  a súčasníkmi Pláteníka boli okrem Martina Hromca a Dominika Hrbatého aj Tomáš Čatár a Roman Kukal. Zo zahraničných tenistov to boli Brazílčan Gustavo Kuerten, Čech Jiří Novák, Ekvádorčan Nicolás Lapentti, Rakúšan Stefan Koubek, Nemec Rainer Schüttler i Paraguajčan Roman Delgado.

Trénerská kariéra[upraviť | upraviť kód]

2000 - 2001 Ľudmila Cervanová[upraviť | upraviť kód]

Prvou zverenkyňou Vladimíra Pláteníka bola slovenská fedcupová reprezentantka Ľudmila Cervanová. Počas spolupráce, ktorá sa začala v decembri 2000, sa posunula v rebríčku WTA zo 130. miesta na 76. Kooperácia vznikla aj vďaka trénerovi Ivanovi Kohútovi, ktorý prevádzkoval a prevádzkuje tenisovú akadémiu vo Viedni. Pláteník v nej vypomáhal ako sparing. Ivan Kohút našiel pre Ľudmilu Cervanovú sponzora, ktorý zafinancoval spoluprácu s Pláteníkom a tenistkinu kariéru.

2001 Henrieta Nagyová[upraviť | upraviť kód]

Po ukončení spolupráce s Cervanovou prišla ponuka od ďalšej slovenskej fedcupovej reprezentantky Henriety Nagyovej. Pláteník mal o jej trénovanie záujem aj preto, že bola známa svojou usilovnosťou. 17. septembra 2011 sa prepracovala Nagyová na svoje kariérne maximum v rebríčku WTA - 21. miesto. Spolupráca trvala pol roka. Pláteník po tom odišiel do zahraničia.

2002 – 2005[upraviť | upraviť kód]

Spolupráca so slovenskými tenistkami Katarínou Kachlíkovou a Kristinou Czafikovou.

2006 Ivo Klec[upraviť | upraviť kód]

Pláteník trénoval zatiaľ iba jedného muža, ktorým bol slovenský tenista Ivo Klec. Stretávali sa často v Mníchove, kde žila Klecova rodina a kde Pláteník hrával tenisovú ligu. Spolupráca sa premietla aj do rebríčka ATP, keď sa Klec zlepšil z 258. miesta na 178. priečku.

2007 – 2009 Dominika Cibulková[upraviť | upraviť kód]

Najväčšie úspechy dosiahol s Dominikou Cibulkovou. K spolupráci ho oslovil tenistkin otec Milan Cibulka už v roku 2005, jej trénerom sa však stal až po Australian Open 2007 a mesačnom turné v Ázii. Nahradil kouča Petra Hrunčáka, ktorý podľa Pláteníka už nechcel toľko cestovať po turnajoch[2]. „Jej vzostup je enormný. Všetko je však postavené na výborných základoch, ktoré mala. Všetko je dané technikou. My sme zmenili držanie rakety pri podaní, pohrali sme sa s nadhodom,“ povedal Pláteník tri mesiace predtým, ako sa dostala Cibulková do semifinále Roland Garros 2009[2]. O ďalší mesiac sa stala 12. hráčkou rebríčka WTA. Pláteník slovenskú tenistku uznával pre jej „nasadenie, bojovnosť a pohyb na kurte“. Počas spolupráce si vylepšila ranking zo 155. miesta na dvanáste.

V roku 2007 pomohol Vladimír Pláteník Dominike Cibulkovej aj po finančnej stránke a zohnal sponzorské peniaze od majiteľa Třineckých železární Evžena Balka. Bola to dotácia vo výške, ktorá pokryla výdavky na jednu sezónu[3].

„Dominiku som sa snažil učiť prvky z mužskej hry. Začala viac liftovať údery, veľa sme drilovali zmenu rytmu, ktorá jej nebola prirodzená. Naučila sa hrať liftované voleje, servovať kick. Pre mňa bolo prioritou, aby hrala stabilne a nevypadávala v prvých kolách,“ hovorí Pláteník.

Ešte počas hráčskej kariéry Pláteník spolupracoval so známym slovenským kondičným trénerom Marošom Molnárom, ktorého odporučil aj Cibulkovej. Kooperácia Maroša Molnára a Cibulkovej trvala 4 roky. Úspechy s Dominikou Cibulkovou spôsobili, že Pláteníka oslovujú na spoluprácu najmä tenistky, ktoré hrajú na okruhu WTA.

2010 Naďa Petrovová[upraviť | upraviť kód]

Pláteníkovou zverenkyňou bola ruská tenistka Naďa Petrovová, ktorá v tom období zaznamenala progres z 29. miesta na 13. miesto v rebríčku WTA. Slovenského trénera oslovila ešte počas jeho spolupráce s Dominikou Cibulkovou. Začali spolupracovať od februára 2010 a ich prvým spoločným turnajom bol 2010 Dubai Tennis Championships. Po turnaji sa pripravovali na Floride, kde žije Petrovová. Pracovali na zlepšení podania, returnu a zrýchlení hry. V tomto období sa prebojovala do štvrťfinále turnajov v Charlestone, Ríme a Madride i grandslamového turnaja Roland Garros. Dostala sa na 13. miesto rebríčka WTA vo dvojhre. V 3. kole turnaja v Madride zdolala svetovú jednotku Serenu Williamsovú 4:6, 6:2, 6:3. Na Roland Garros si v osemfinále poradila s Venus Williamsovou 6:4, 6:3. Keď Pláteník ešte trénoval Cibulkovú, tá zdolala tiež Venus Williamsovú v Dauhe 2008 (6:3, 6:3), takže Pláteník má so sestrami pozitívnu bilanciu 3:0. „Mám dobrý vzťah s pánom Richardom Williamsom. Hocikedy ku mne uznanlivo príde a pýta sa, ako sa mám. Veľmi ho uznávam. Má dve dcéry, ktoré boli svetovými jednotkami a napriek tomu má v sebe pokoru. Podá ruku aj po prehratom zápase a uzná kvality súperky,“ hovorí Pláteník.

2011 Yanina Wickmayerová[upraviť | upraviť kód]

Pláteník viedol Belgičanku Yaninu Wickmayerovú, s ktorou obnovil spoluprácu aj v sezóne 2013. Najprv bola v semifinále Indian Wells 2011 a v roku 2013 vo finále dvojhry na turnaji v novozélandskom Aucklande. V tejto sezóne trénoval i Rusku Kseniu Pervakovú, ktorá vyhrala turnaj v Taškente, bola vo finále v kazašskom Baku a vo štvrtom kole Wimbledonu.

2012 Polona Hercogová[upraviť | upraviť kód]

Slovinská zverenkyňa Polona Hercogová vybojovala semifinále dvojhry na Family Circle Cup.

2013 Alja Tomljanovičová[upraviť | upraviť kód]

Chorvátska tenistka Alja Tomljanovičová (teraz už Austrálčanka) sa pod vedením Pláteníka prepracovala zo 162. priečky rebríčka WTA do prvej stovky na 73. miesto.

2014 Patricia Mayrová-Achleitnerová[upraviť | upraviť kód]

Viedol rakúsku hráčku Patriciu Mayrovú-Achleitnerovú (postup vo WTA z 98. na 71. miesto), ktorá sa pripravovala aj v klube TC EMPIRE Trnava.[4] Od 1. septembra 2014 sa stal šéftrénerom medzinárodnej tenisovej akadémie EMPIRE Tennis Academy v Trnave, ktorá bude priestorom pre rozvoj talentu slovenských a zahraničných hráčov vrátane jeho súčasnej zverenkyne Darie Kasatkinovej z Ruska. „Je v záujme klubu TC EMPIRE Trnava ešte ďalej vylepšovať, čo sa dá. Iný klub takýchto rozmerov na Slovensku neexistuje a ja som presvedčený, že mojimi skúsenosťami budem vedieť prispieť k jeho ďalšiemu progresu, ako aj k progresu slovenského tenisu.“[5]

Systém tréningu[upraviť | upraviť kód]

Ako tréner sa individuálne prispôsobuje každej hráčke a jej schopnostiam. Tenistov sa snaží viesť k perfekcionizmu, v ženskom tenise to znamená podľa neho priblížiť sa mužskému tenisu. Snahou jej docieliť potenciál každého zverenca.

Rodina[upraviť | upraviť kód]

Žije v Bratislave, je ženatý a má dve deti.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Spolupracuje s Wilanderom či Ivaniševičom [online]. pravda.sk, 5. jún 2012. Dostupné online.
  2. a b Najlepšia bude o tri roky, tvrdí tréner Cibulkovej [online]. pravda.sk, 6. február 2009. Dostupné online.
  3. Neverili jej. Pomohol až miliardár [online]. http://hn.hnonline.sk, 26. január 2014. Dostupné online.
  4. Zverenkyňa Vladimíra Pláteníka Mayrová-Achleitnerová bude trénovať v TC EMPIRE Trnava, absolvuje štvordňové bloky [online]. tcempire.sk, 23. október 2014. Dostupné online.
  5. Tenisový klub TC EMPIRE Trnava sa dohodol na spolupráci s jedným z najskúsenejších slovenských trénerov Vladimírom Pláteníkom [online]. tcempire.sk, 1. september 2014. Dostupné online.