Preskočiť na obsah

Vladimír Remek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vladimír Remek
česko-slovenský kozmonaut

Št. príslušnosťČesko-Slovensko/Česko
Narodenie26. september 1948 (75 rokov)
České Budějovice, Česko-Slovensko (dnešné Česko)
Súčasné zamestnanieveľvyslanec
Predchádzajúce zamestnaniestíhací pilot
Hodnosťplukovník Letectva a protivzdušnej obrany Armády Českej republiky
Čas vo vesmíre7 dní, 22 hodín, 16 minút
Kozmonaut od6. decembra 1976
MisieSojuz 28/Saľut 6
Kozmonaut do10. marca 1978
Návratový modul Sojuzu, v ktorom sa Remek vrátil na Zem

Vladimír Remek (* 26. september 1948, České Budějovice) je český politik a diplomat, prvý česko-slovenský kozmonaut. Súčasne bol prvým cudzincom, ktorý sa zúčastnil medzinárodných pilotovaných vesmírnych letov programu Interkozmos v bývalom Sovietskom zväze. Remek bol 87. kozmonautom sveta, prvým z inej krajiny ako ZSSR a USA.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho otec Jozef Remek bol Slovák (narodený v obci Mojšova Lúčka pri Žiline), vojenský pilot, neskôr v hodnosti generálporučíka dlhoročný veliteľ letectva Československej ľudovej armády. Matka bola Češka. Detstvo prežil v Českých Budejoviciach. Neskôr sa jeho rodina presťahovala do Brna.

Absolvoval Vyššie letecké učilište v Košiciach, kde lietal na cvičných lietadlách L-29 Delfín. V roku 1970 nastúpil k leteckému útvaru v Českých Budejoviciach. V roku 1972 začal štúdium na Vojenskej leteckej akadémii J. A. Gagarina v Moskve. Po jeho absolvovaní sa v roku 1976 vrátil k leteckému útvaru. Na jeseň 1976 prešiel výberom kandidátov na kozmický let. Od decembra 1976 sa v Stredisku prípravy kozmonautov v Hviezdnom mestečku pri Moskve začal pripravovať spolu s Oldřichom Pelčákom a ďalšími kandidátmi z Poľska a NDR. Výcvik absolvoval roku 1978.

V hodnosti kapitána bol členom posádky kozmickej lode Sojuz 28 vo funkcii kozmonaut-výskumník. Bola to prvá medzinárodná posádka v rámci programu Interkozmos. Veliteľom letu bol sovietsky kozmonaut plukovník Alexej Gubarev. Let sa uskutočnil od 2. do 10. marca 1978. Posádka pracovala na palube orbitálneho komplexu Saľut 6 spolu s jeho základnou posádkou. Celková dĺžka Remkovho letu bola 190 hodín a 18 minút.

Po návrate do vlasti pôsobil ako vedúci pracovník na výskumnom vojenskom pracovisku v Prahe-Kbeloch. Do roku 1990 bol zamestnaný ako vojenský pilot. V rokoch 1990 – 1995 bol riaditeľom Vojenského múzea letectva a kozmonautiky v Prahe-Kbeloch. V júni 1995 odišiel do zálohy v hodnosti plukovníka.

Potom pôsobil v obchodnej sfére v Rusku, kde využíval svoje staré kontakty; najskôr v súkromnej sfére, potom ako obchodný radca českého veľvyslanectva. V júni 2004 bol zvolený do Európskeho parlamentu na kandidátke KSČM ako nestraník (členstvo v KSČ ukončil v roku 1990). Vo voľbách v júni 2009 svoj mandát obhájil.

V januári 2014 bol vymenovaný do funkcie veľvyslanca Česka v Rusku, jeho poverovaciu listinu prevzal v Moskve za prítomnosti televíznych kamier prezident Putin. Svoju veľvyslaneckú misiu ukončil 31. januára 2018.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Do Ruska zamíří nový velvyslanec, kosmonaut Remek už se vrátil. Další plány tají | Domov [online]. Lidovky.cz, 2018-02-08, [cit. 2020-01-07]. Dostupné online. (po česky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]