Vladimír Remek

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vladimír Remek
Vladimír Remek

Vladimír Remek - podpis.jpg

česko-slovenský kozmonaut
Št. príslušnosť Česko-Slovensko
Dátum narodenia 26. september 1948 (67 rokov)
České Budějovice, Česko-Slovensko
Súčasné zamestnanie veľvyslanec
Predchádzajúce
zamestnanie
vojenský pilot
Hodnosť plukovník
Čas vo vesmíre 7 dní, 22 hodín, 17 minút
Kozmonaut od 1976
Misie Sojuz 28 (Saľut 6)
Znaky
misií
Soyuz 28 mission patch.jpg
Kozmonaut do 1978

Pozri aj Biografický portál

Návratový modul Sojuzu, v ktorom sa Remek vrátil na Zem

Vladimír Remek (* 26. september 1948, České Budějovice) je český politik, prvý česko-slovenský, respektíve zatiaľ jediný český kozmonaut. Súčasne bol prvým cudzincom, ktorý sa zúčastnil medzinárodných pilotovaných vesmírnych letov programu Interkozmos v bývalom Sovietskom zväze. Remek bol 87. kozmonautom sveta, prvým z inej krajiny ako ZSSR a USA.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Absolvoval Vyšší letecké učilište v Košiciach, kde lietal na cvičných lietadlách L-29 Delfín. V roku 1970 nastúpil k leteckému útvaru v Českých Budejoviciach. V roku 1972 začal štúdium na Vojenskej leteckej akadémii J. A. Gagarina v Moskve. Po jeho absolvovaní sa v roku 1976 vrátil k leteckému útvaru. Na jeseň 1976 prešiel výberom kandidátov na kozmický let. Od decembra 1976 sa v Stredisku prípravy kozmonautov v Hviezdnom mestečku pri Moskve začal pripravovať spolu s Oldřichom Pelčákom a ďalšími kandidátmi z Poľska a NDR. Výcvik absolvoval roku 1978.

V hodnosti kapitána bol členom posádky kozmickej lode Sojuz 28 vo funkcii kozmonaut-výskumník. Bola to prvá medzinárodná posádka v rámci programu Interkozmos. Veliteľom letu bol sovietsky kozmonaut plukovník Alexej Gubarev. Let sa uskutočnil od 2. do 10. marca 1978. Posádka pracovala na palube orbitálneho komplexu Saľut 6 spolu s jeho základnou posádkou. Celková dĺžka Remekovho letu bola 190 hodín a 18 minút.

Po návrate do vlasti pôsobil ako vedúci pracovník vo výskumnom vojenskom pracovisku v Praze-Kbelích. Do roku 1990 bol zamestnaný ako vojenský pilot. V rokoch 1990–1995 bol riaditeľom Vojenského múzea letectva a kozmonautiky v Praze-Kbelích. V júni 1995 odišiel do zálohy v hodnosti plukovníka.

Potom pôsobil v obchodnej sfére v Rusku, kde využíval svoje staré kontakty; najskôr v súkromnej sfére, potom ako obchodný poradca českého veľvyslanectva. V júni 2004 bol zvolený do Európskeho parlamentu na kandidátke KSČM ako nestraník (členstvo v KSČ ukončil v roku 1990). Vo voľbách v júni 2009 svoj mandát obhájil.

Od januára 2014 pôsobí ako veľvyslanec Českej republiky v Rusku.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]