Vladislav II. (Poľsko, 1138)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vladislav II.
poľský senior
Vladislav II.
Panovanie
DynastiaPiastovci
Panovanie1138 – 1146
PredchodcaBoleslav III. Krivoústy
NástupcaBoleslav IV. Kučeravý
Biografické údaje
Narodenie1105
Krakov
Úmrtie30. máj 1159
Altenburg
Rodina
OtecBoleslav III. Krivoústy
MatkaZbyslava Kyjevská
Odkazy
Spolupracuj na CommonsVladislav II.
(multimediálne súbory na commons)

Vladislav II. Vyhnanec (poľsky Władysław II Wygnaniec; * 1105 – † 30. máj 1159, Altenburg) bol prvý poľský senior vládnuci v rokoch 1138 – 1146. Pochádzal z rodu Piastovcov a je pokladaný za zakladateľa jeho vetvy, tzv. sliezských Piastovcov. Bol synom poľského kniežaťa Boleslava III. Krivoústeho a jeho prvej ženy Zbyslavy Kyjevskej.

Zo strany manželky bol nevlastným švagrom rímskeho kráľa Konráda III. a švagrom českého kniežaťa Vladislava II. Je zaujímavé, že ako český, tak poľský Vladislav sa vyznačovali veľmi blízkym vzťahom k Ríši a priateľským pomerom k jej vládcom – ich manželstvo v tom zrejme hralo určitú rolu.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Krátko pred svojou smrťou v roku 1138 rozdelil Boleslav III. Poľsko na údelné kniežatstvá, ktoré predal svojím synom. Vladislav, ako najstarší syn, získal územie Malopoľsko s Krakovom, Sliezsko, Lubusko a časť Veľkopoľsko a titul poľského seniora, teda akéhosi hlavného poľského kniežaťa, ktorý riadil poľskú zahraničnú politiku, vykonával investitúru biskupov, menoval kastelána.

Už v roku 1142 sa dostal do rozporov so svojimi bratmi, ktorí boli nespokojní s deľbou moci. Najprv mal podporu duchovenstva a časti poľskej šľachty, tú však stratil uväznením a oslepením významného veľmoža Petra Wlasta. Následne naňho hnězdenský arcibiskup Jakub uvalil kliatbu a veľká časť šľachty prešla na stranu nespokojných.

Na jar roku 1146 bol Vladislav donútený opustiť Poľsko. Najprv odišiel s rodinou na dvor svojho švagra do Prahy, ale ten ho takpovediac vzápätí poslal za ich spoločným nevlastním švagrom Konrádom III. Vladislav Konrádovi III. zložil lénny hold. Konrád na oplátku sa ešte toho roku vydal s vojskom do Sliezska. Táto vojenská výprava však skončila neúspechom a Vladislav sa usídlil v saskom Altenburgu. Potom sa pravdepodobne zúčastnil druhej križiackej výpravy po Konrádovom boku. Svojich nárokov v Poľsku sa nikdy nevzdal, v jeho prospech sa pokúsil intervenovať v roku 1157 aj Fridrich I. Barbarossa, opäť však neúspešne. Boleslav IV. Kučeravý, vtedajší senior, sa po jednaniach s Fridrichom Barbarossom iba zaviazal, že navštívi najbližší snem v Magdeburgu, kde sa malo rozhodnúť o Vladislavových nárokoch. Boleslav sa však na snem nedostavil a následná smrť zmarila Vladislavovi ďalšie plány. Vladislav tak zomrel v roku 1159 vo vyhnanstve na hrade Altenburg.

O štyri roky neskôr (1163) ale už Barbarossa záujmy jeho synov presadil a tí sa tak mohli vrátiť do Sliezska, ktoré obdržali ako údel. Od tej doby začalo oddeľovanie Sliezska z poľského štátu a jeho delenie na menšie kniežatstvá.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Vladislav II. Vyhnanec na českej Wikipédii.Vladislav II.
Vladárske tituly
Predchodca
Boleslav III. Krivoústy
Poľský senior
11381146
Nástupca
Boleslav IV. Kučeravý