Vlajka Španielska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Vlajka Španielska má tri vodorovné pruhy vo farbách červenej, žltej a červenej (1:2:1) a je odvodená zo starodávneho aragonského znaku.

Podľa legendy ktorá nie je pravdivá, západo-francký kráľ Karol Lysý (848-877) po boji s Maurami ponoril prsty do krvi svojho zraneného spojenca, aragónskeho grófa Wilfreda I., a otrel ich o jeho doposiaľ prázdny štít; tak vznikol znak.

Súčasná podoba španielskej vlajky
Vlajúca vlajka Španielska

Červeno-žlto-červená vlajka pre vojnové loďstvo bola vytvorená roku 1785 (so znakom Kastílie a Leónu); roku 1793 sa stala vlajkou štátnou. Revolúcia z roku 1868 nahradila dolný červený pruh farbou fialovou a kráľovský znak znakom republikánskym, ale po páde republiky sa od roku 1875 znovu používala kráľovská vlajka. Druhá republika z rokov 1931-1939 sa vrátila k trikolóre zloženej z troch rovnako širokých pruhov vo farbách červenej, žltej a fialovej, ale diktátor Franco obnovil už roku 1936 červeno-žlto-červené pruhovanie v pomere 1:2:1, doplnené do roku 1939 doterajším republikánskym znakom, v rokoch 1939-1981 znakom frankistickým. Nový znak z roku 1981 má štvrtený štít, v ktorom jednotlivé polia reprezentujú Kastíliu (v červenom poli zlatý hrad), León (v striebornom poli červený, zlato lemovaný lev v skoku), Aragónsko (v zlatom poli štyri červené pruhy) a Navarru (v červenom poli zlatá reťaz). Zo spodku vsunuté strieborné pole s granátovým jablkom v prirodzených farbách patrí Granade. Modrý srdcový štítok s červenou bordúrou a s tromi zlatými ľaliami (2+1) náleží vládnucej dynastii. Nad štítom je kráľovská koruna, ktorá sa opakuje ešte nad ľavým strieborným stĺpom sprevádzajúcim štít, zatiaľ čo nad pravým stĺpom je cisárska koruna. Tieto tzv. Herkulove stĺpy, reprezentujú Gibraltár a Ceutu, sú ovinuté červenými stuhami s devízou PLUS ULTRA. V stredoveku znelo toto heslo Non plus ultra (Ďalej už nič), pretože sa za Gibraltárom nepredpokladala už žiadna zem. Po objavení Ameriky ho však cisár Karol V. opravil na Plus ultra (Ešte niečo ďalej). Znak je na vlajke posunutý bližšie k žrdi (jeho zvislá os je od nej vzdialená polovicu šírky vlajky).

Španielska vlajka sa používa – mimo regionálnych vlajok – tiež na Kanárskych ostrovoch.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]