Preskočiť na obsah

Vlajka Kórejskej republiky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pomer strán: 2:3

Vlajka Kórejskej republiky (v kórejčine oficiálne nazývaná Thägükki - 태극기 / 太極旗) je obdĺžnikového tvaru, kde sa na bielom pozadí v strede nachádza thägük 태극 t. j. červeno-modrý symbol jin a jang (modrá časť je dole a červená hore). V každom zo štyroch rohov sa nachádza jeden trigram pozostávajúci z troch čiarok - kombinácia celej a prerušenej čiary.

Z histórie[upraviť | upraviť zdroj]

Vlajka sa začala formovať v druhej polovici 19. storočia, keď dovtedy uzatvorená Kórea bola prinútená sa otvárať svetu.

Spočiatku bola tvorená jedine symbolom jin – jang v červeno-modrom prevedení na bielom pozadí. Až neskôr sa pridalo osem trigramov, ktoré postupne boli zredukované na štyri (pomenované kon 건, kün 근, kam 감, i 이). Hoci už začiatkom 20. storočia bol výzor vlajky ustálený, jej presné rozmery a umiestnenie obrazcov nebolo jasné. To bolo kodifikované v zákone zo dňa 15. októbra 1949. Odvtedy Kórejská republika oficiálne používa vlajku Tchägukki.

Význam[upraviť | upraviť zdroj]

Symbol thägük odráža stáročnú tradíciu harmónie dvoch protikladov jin - jang (pozitívne – negatívne, mužský aspekt – ženský aspekt, vnútorný – vonkajší, atď.), ktorý sa odvíja od taoizmu, ale je prítomný vo všetkých myšlienkových smeroch prítomných v Kórei – v konfucianizme, budhizme, šamanizme ale snáď aj v kresťanstve.

Biele pozadie vlajky symbolizuje svetlo a čistotu. Vyjadruje túžbu kórejského národa po mieri.

Štyri trigramy symbolizujú nebo, zem, oheň a vodu.

Všetky tieto elementy dohromady vyjadrujú kozmickú harmóniu a jednotu. Je to ideál národnej prosperity a univerzálnej pravdy, ktorý dávajú do popredia všetci Kórejčania.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]