Vlajka Mjanmarska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlajka Mjanmarska

Súčasná vlajka Mjanmarska bola prijatá spolu s novou ústavou v roku 2010 a je zložená z troch horizontálnych pruhov v červenej, zelenej a žltej farbe. Uprostred vlajky je umiestnená pomerne veľká biela paťramenná hviezda. Vlajka je inšpirovaná vlajkou Barmy z obdobia okolo druhej svetovej vojny. Žltý pruh značí solidaritu medzi národmi, zelený prírodné bohatstvo krajiny, červený odvahu tunajšej populácie počas početných bojov a biela hviezda symbolizuje nádej v jednotu všetkých národov žijúcich v krajine. Vlajka však nie je všetkými vnímaná pozitívne, opozícia súčasnej vlády ju považuje za symbol pokusov o násilnú asimiláciu etnických skupín.

Vlajka Mjanmarska má červený list s modrým poľom v ľavom hornom rohu, v ktorom je biele ozubené koleso so štrnástimi zubami a uprostred neho dva biele ryžové klasy. Po obvode kolesa je umiestnených do kruhu štrnásť bielych päťramenných hviezd, každá oproti jednému zubu. Ich počet predstavuje štrnásť štátov a oblastí jednotného Mjanmarska. Ozubené koleso a dvojica ryžových klasov symbolizujú nerozbitný zväzok robotníkov a roľníkov. Červená a biela pripomínajú farby vlajky hnutia odporu z doby druhej svetovej vojny, Antifašistickej ligy národného oslobodenia. Červená znamená statočnosť, biela čistotu a čestnosť, modrá mier a pevnosť.

Vlajka v tejto podobe bola zavedená začiatkom roku 1974; pred tým bola od roku 1947 v modrom poli veľká biela päťramenná hviezda obklopená piatimi podobnými hviezdami menšími.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]