Preskočiť na obsah

Vlajka Rumunska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlajka Rumunska

Vlajka Rumunska má tri zvislé pruhy - tmavomodrý, žltý a červený. Národné farby sa objavujú už roku 1834. Pomer súčasnej rumunskej vlajky je 2 : 3.

Symbolika[upraviť | upraviť zdroj]

  • Červená symbolizuje územie Moldavska, je farbou rumunskej jednoty
  • Modrá a žltá predstavuje Valašsko

Inokedy sa táto vlajka vykladá ako prosté prevedenie farieb znaku valašských kniežat. Po roku 1878 sa farby rumunskej zástavy vykladali tak, že modrá je symbolom šťastného neba, žltá predstavuje nerastné bohatstvo krajiny a červená statočnosť jej ľudu.

Vlajka symbolizuje tri historické provincie Rumunska:

Tvar rumunskej zástavy symbolizuje silné pro-francúzske tradície Rumunska, tzv. rumunský nacionalizmus.

História vlajky[upraviť | upraviť zdroj]

Súčasná rumunská vlajka vznikla v roku 1848 spojením farieb Valašska a Moldavska - provincii, ktoré v roku 1861 vytvorili Rumunsko. V roku 1867 bol na žltý pruh umiestnený rumunský štátny znak. Bol mnohokrát modifikovaný a v roku 1948 ho nahradil komunistický znak. Po páde diktátorského režimu Nicolae Ceauşesca v roku 1989 ho z vlajky odstránili. Zástava bola zavedená 29. decembra 1989.

Rumunská vlajka mala tiež najprv vodorovné pruhy, až roku 1866 sa ustálila úprava vertikálna podľa vzoru trikolóry francúzskej. Keď bola na berlínskom kongrese v roku 1878 potvrdená nezávislosť Rumunska, bola uznaná aj jeho doterajšia vlajka.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]