Vlajka Zimbabwe

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vlajka Zimbabwe

Vlajka Zimbabwe má sedem vodorovných pruhov vo farbách zelenej, žltej, červenej, čiernej, červenej, žltej a zelenej, od žrdi je vsunutý biely rovnoramenný trojuholník, dosahujúci do tretiny dĺžky vlajky, ktorý je od vodorovných pruhov oddelený úzkym čiernym lemovaním. V trojuholníku je umiestnená červená päťramenná hviezda, na ktorej je položený žltý zimbabwiansky vták, ktorý presahuje do trojuholníkového poľa.

Zelená farba znamená rastlinstvo a poľnohospodárstvo, žltá nerastné bohatstvo, červená krv preliatu v boji za slobodu, čierna africké obyvateľstvo; tieto farby sú prevzaté z vlajky vládnej strany Africký národný zväz Zimbabwe (ZANU), k nim pristupuje ešte farba biela, ktorá predstavuje mier. Červená päťramenná hviezda vyjadruje budovateľské úsilie národa, legendárny vták z ruín Zimbabwe, ktorý je symbolom krajiny, pripomína jej slávnu minulosť.

Vlajka bola zavedená súčasne z vyhlásením nezávislosti Zimbabwe roku 1980 a následovala po vlajke Zimbabwe-Rodézie z roku 1979, Rodézie z roku 1968, Južnej Rodézie z roku 1964 a Rodézie a Njaska z roku 1953.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]