Preskočiť na obsah

Vlastné vektory a vlastné hodnoty

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pri tejto lineárnej transformácií červená šípka zmení smer, ale modrá šípka nie. Modrá šípka je teda vlastný vektor tejto lineárnej transformácie, pretože nemení smer, a keďže dĺžka tohto vektora zostáva nezmenená, jej vlastná hodnota je 1

Vlastné vektory a vlastné hodnoty (alebo vlastné čísla) sú matematické pojmy používané v lineárnej algebre, ktoré charakterizujú špecifické vektory, ktoré pri pôsobení lineárnej transformácie nemenia svoj smer, no môžu zmeniť orientáciu alebo veľkosť. Matematicky to možno zapísať ako

[1]

kde je nejaká lineárna transformácia, je vlastný vektor danej lineárnej transformácie a je jeho vlastná hodnota. Znamená to, že po aplikácii lineárnej transformácie je výsledkom operácie ten istý vektor (vlastný vektor) vynásobený nejakým číslom (vlastná hodnota alebo vlastné číslo).

Definícia

[upraviť | upraviť zdroj]

Nech je štvorcová matica veľkosti nad poľom (alebo ). Nenulový vektor (alebo ) sa nazýva vlastný vektor matice , ak existuje skalár (alebo ) pre ktorý platí:

[2]

Číslo sa nazýva vlastné číslo matice , ktoré prislúcha k vlastnému vektoru . Vlastné čísla matice sú riešenia charakteristickej rovnice, ktorá sa získava pomocou determinantu:

kde je jednotková matica veľkosti . Po určení vlastných čísel sa k nim hľadajú vlastné vektory riešením homogénnej sústavy lineárnych rovníc:

Nech .

Najskôr treba určiť vlastné čísla matice. Vlastné čísla sú riešenia charakteristickej rovnice, ktorá je získaná z rovnice , t. j.:

Charakteristický polynóm matice teda bude , a riešením charakteristickej rovnice sú vlastné čísla .

Následne možno vypočítať vlastný vektor. Pre vlastné číslo potom platí:

Z tejto sústavy získame dve rovnice:

Tieto rovnice sú lineárne závislé, takže postačuje riešiť jednu z nich:

Vlastné vektory teda majú tvar


Vlastný vektor pre môže teda byť napríkad vektor . Obdobné riešenie potom možno použiť i pre druhú vlastnú hodnotu.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Eigenvector and Eigenvalue [online]. . Dostupné online.
  2. Gilbert Strang. Introduction to Linear Algebra. 5. vyd. [s.l.] : Wellesley-Cambridge Press. Dostupné online. 6: Eigenvalues and Eigenvectors.