Vlkovský potok (prítok Marikovského potoka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vlkovský potok
Potok
Vlkovský potok (prítok Marikovského potoka).png
Zdrojnica Javorníky
Ústie Marikovský potok
Dĺžka 1,978 km / 3,346 km
Povodie 5,136 km². z toho na území Česka 0,015 km² (Chyba výrazu: Nerozpoznané slovo „km“ ha)
Povodie Váh
Hydrologické poradie 4-21-07-066
Číslo recipienta 4-21-07-3287
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Vlkovský potok je potok na Hornom Považí, v severnej časti okresu Považská Bystrica. Je to pravostranný prítok Marikovského potoka, meria 1,978 km (vrátane dlhšej zdrojnice 3,346 km), má veľkosť povodia 5,136 km² a je tokom IV. rádu.

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Vzniká sútokom zdrojníc v zmiešanom lese, v Javorníkoch, v podcelku Vysoké Javorníky, v časti Javornícka hornatina, na juhovýchodnojužnom svahu vrchu Stolečný (961,7 m n. m.) v nadmorskej výške približne 618 m n. m.

Prvá, dlhšia zdrojnica pramení vo výške 803 m n. m., v ihličnatom lese na východnom svahu Stolečného, asi 350 metrov od hranice s Českom a má dĺžku 1359 metrov. Tečie najprv južným smerom, sprava priberá krátky prítok a pokračuje juhovýchodojužným smerom. Následne sa mierne stáča na juhozápadojuh a prijíma ďalší pravý prítok z lokality Rúbane. Nakoniec oblúkom mení smer na juhovýchodojužný, a v miestnej časti Stolečné tvorí, ako pravostranná zdrojnica Vlkovský potok.

Druhá, kratšia zdrojnica pramení tiež v ihličnatom lese, v nadmorskej výške 734 m n. m. a je dlhá 1081 metrov. Po prameni tečie juhozápadojužným smerom, podteká miestnu účelovú komunikáciu a priberá sprava jediný prítok. Ďalej pokračuje stále rovnakým smerom až k sútoku.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Po vzniku preteká osadou Stolečné a sprava priberá prítok prameniaci južne od kóty 814,9 m. Tu sa stáča viac-menej na juhovýchod, z pravej strany najprv priberá prítok (595,8 m n. m.) z oblasti Ozimovca (804 m n. m.), potom prítok z východného svahu Ráztoky (858,9 m n. m.) a stáča sa na východojuhovýchod. Napokon preteká osadou Vlkov, kde sa v nadmorskej výške cca 523 m n. m. vlieva do Marikovského potoka.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]