Voľný tanec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sinead Kerrová a John Kerr počas voľného tanca na MS 2008
Federica Faiellová a Massimo Scali počas zdvíhanej figúry vo voľnom programe
Kaitlyn Weaverová a Andrew Poje počas voľného tanca na Majstrovstvách Kanady 2009

Voľný tanec (angl. Free dance; FD) je jednou z dvoch častí súťaže v párovej krasokorčuliarskej disciplíne „tance na ľade“. Koná sa spravidla na druhý deň po prvej časti, po krátkom tanci.

Vo voľnom tanci si súťažiace páry môžu relatívne slobodne vybrať rytmus, tému programu a prislúchajúci hudobný sprievod, podporuje sa kreativita súťažiacich. Preto sú voľné tance divácky najzaujímavejšou časťou súťaže tancov na ľade.

Povinné náležitosti voľného tanca[upraviť | upraviť zdroj]

Napriek veľkej voľnosti sú podľa pravidiel Medzinárodnej korčuliarskej únie povinnou súčasťou voľného programu v tancoch na ľade tieto prvky:

Presný počet a druh jednotlivých povinných prvkov stanovuje technická komisia Medzinárodnej korčuliarskej únie pre každú krasokorčuliarsku sezónu zvlášť.

Predpísaná dĺžka voľného tanca sú 4 minúty (+/- 10 sekúnd) pre seniorov a 3 minúty 30 sekúnd (+/- 10 sekúnd) pre juniorov.

Najvyššie skóre[upraviť | upraviť zdroj]

Z dôvodu zmeny formátu a bodovacieho systému v kategórii „Tance na ľade“ eviduje Medzinárodná korčuliarska únia oddelene štatistiky výsledkov pred sezónou 2010/2011 a po nej.

Historicky (pred sezónou 2010/2011) najvyššie skóre vo voľnom tanci dosiahol ruský pár Tatiana Navková / Roman Kostomarov v roku 2003 na súťaži „Cup of Russia“ (117,14 bodu).[1]

Od sezóny 2010/2011 dosiahli najvyššie skóre vo voľnom tanci Američania Meryl Davisová / Charlie White v roku 2014 na Zimných olympijských hrách v Soči (116,63 bodu).[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ISU Judging System Statistics: Ice Dance (historic records achieved before 2010/2011) Personal Best. Free dance. [online]. Lausanne : ISU, [cit. 2013-08-19]. Dostupné online. (v angličtine)
  2. ISU Judging System Statistics: Ice Dance - Personal Best. Free dance. [online]. Lausanne : ISU, [cit. 2014-08-26]. Dostupné online. (v angličtine)

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Free dance (figure skating) na anglickej Wikipédii a Произвольный танец (фигурное катание) na ruskej Wikipédii.