Voš detská

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Voš detská

Samec
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Pediculus humanus capitis
Charles De Geer, 1767
Synonymá
Pediculus capitis (De Geer, 1767)
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Voš detská[1] alebo voš hlavová (Pediculus humanus capitis) je ľudský ektoparazit. Parazituje výhradne na ľuďoch, vo vlasoch, kde saje krv. Zdržuje sa výhradne na hlave, zatiaľ čo príbuzné druhy ako je voš lonová (filcka), cudzopasí na iných častiach tela.

Morfológia[upraviť | upraviť zdroj]

Má podobný vzhľad ako voš šatová (Pediculus humanus humanus), ale je o 20 – 25% menšia, s dĺžkou 2,5 mm (samec) a 3,3 mm (samica).[1] Hlava a krk je krátky, sfarbenie je sivé až priesvitné. Na hlave má dve päťčlánkové tykadlá. Oči sú značne redukované. Tri páry nôh má pod telom a sú ukončené klepetami, oproti ktorým vyrastá palcovitý výrastok. Týmto spôsobom vytvárajú „kliešte“, ktorými sa voš pevne drží vlasu pri jeho koreni. Nymfy sú podobné ako dospelé jedince ale veľké asi 1 mm.[2]

Životný cyklus[upraviť | upraviť zdroj]

Dospelá voš detská saje krv 4 až 5-krát denne. Samice žijú maximálne mesiac, počas ktorého nakladú až 50 vajíčok (hníd). Samci žijú o niečo kratšiu dobu. Hnidy, ktoré voš prilepí na vlasy, sú na hornej časti opatrené vajíčkom. Za 7-11 dní praskne horný koniec vajíčka s vyliahne sa larva, ktorá sa celkom 3x vyzlieka. Pred každým vyzliekaním saje krv, približne do týždňa sa z vajíčok liahnu larvy a tie do 12 dní dospievajú.[3] Pokiaľ voš nenájde svojho hostiteľa, zhruba po 18 hodinách stráca schopnosť satia krvi a v dôsledku dehydratácie zomrie.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Vyskytuje sa na celom svete, a to aj vo vyspelých krajinách, nie je súvislosť so zlou hygienou. Ide o bežného parazita objavujúceho sa hlavne v detských kolektívoch, ale nie je výnimkou, pokiaľ sa nakazia aj dospelí. Vši sa prenášajú dotykom, alebo používaním spoločných hlavových doplnkov a pokrývok.[4] Ľahko sa deteguje v spánkovej oblasti. Prvým príznakom je pruritus (nepríjemné svrbenie) nútiace k neustálemu škrabaniu.[5]

Ochorenie[upraviť | upraviť zdroj]

Napadnutie všou detskou je ochorenie, ktoré sa označuje ako pedikulóza. Tento ektoparazit nie je prenášačom závažných chorôb. Jeho výskyt je však nepríjemnou záležitosťou. Miesta napadnuté všou detskou (oblasť hlavy) nepríjemne svrbia a často dochádza k dermatititíde, výnimočne možno tiež pozorovať ľahké zvýšenie teploty alebo zväčšenie lymfatických uzlín. V extrémnych prípadoch dochádza k vypadaniu vlasov, poprípade k alergickým reakciám na vší trus, ktorý je votrený do drobných poranení.

Terapia[upraviť | upraviť zdroj]

Liečba pedikulózy je pomerne náročná. Aktuálne nie je na Slovensku registrovaný žiadny liečivý prípravok určený na ničenie vší a hníd. V minulosti sa používali liečivá obsahujúce ako účinnú zložku insekticídy, ktoré sú však už v dnešnej dobe zakázané, pretože patria medzi potencionálne karcinogénne látky. Ich účinnosť bola vysoká, avšak vši a hnidy si na ňu dokázali vytvoriť rezistenciu, čím sa postupne ich účinnosť znižovala.[6] Predtým sa na odstránenie používali napr. petrolej, ktorý však môže spôsobiť lokálne dermatitídy až popáleniny.[7] Mechanické a pravidelné vyčesávanie patrí k účinným metódam.[8]

Rozdelenie voľne dostupných prípravkov na vši[upraviť | upraviť zdroj]

 • Liečivé prípravky – s obsahom chemicky aktívnej látky – v SR nie je aktuálne podobné liečivo registrované
 • Zdravotnícke pomôcky – ničenie vší je založené na mechanických alebo fyzikálnych princípoch. Tieto prípravky obsahujú silikónovú látku – táto olejová zložka voš pokryje po celom povrchu, čím dôjde k zamedzeniu prístupu vzduchu a voš následne zomrie udusením. Niektoré prípravky na vši sú založené na kombinácii viacerých účinných látok – okrem silikónovej zložky môžu obsahovať taktiež látku isopropyl myristate, ktorá slúži k narušeniu povrchu ako vši, tak aj hnidy alebo látku nerolidol, vďaka ktorej prípravok ľahšie preniká až do hnidy.[9]
 • Kozmetické prípravky – u týchto prípravkov nie je, a ani nemôže byť deklarovaný farmakologický účinok (legislatíva definuje kozmetiku ako prípravky bez obsahu účinnej zložky, jej základná funkcia je starostlivosť o pokožku).
 • Preventívne prípravky – ich funkcia spočíva v odpudzovaní vší a hníd.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b ORSZÁGHOVÁ, Zlatica; SCHLARMANNOVÁ, Janka, a kol. Slovník zoologických termínov a taxónov. 1. vyd. Bratislava : Univerzita Komenského, 2010. 343 s. ISBN 978-80-223-2903-3. S. 315.
 2. ROBINSON, William H.. Urban Insects and Arachnids (A Handbook of Urban Entomology). Cambridge : Cambridge University Press, 2005. 480 s. ISBN 978-0-521-81253-5. S. 362.
 3. EVANS, Arthur V.; SCHLAGER, Neil; WEISBLATT, Jayne. Student Animal Life Resource. [s.l.] : Cengage Gale, 2005. 400 s. ISBN 978-0-7876-9243-8. S. 231 - 233. (po anglicky)
 4. CAPINERA, John L.. Encyclopedia of Entomology. Gainesville : Springer, 2008. 4346 s. ISBN 978-1-4020-6242-1.
 5. https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/zavsivenie-pedikuloza
 6. DURAND, R.; BOUVRESSE, S.; BERDJANE, Z.. Insecticide resistance in head lice: clinical, parasitological and genetic aspects. Clinical Microbiology and Infection: The Official Publication of the European Society of Clinical Microbiology and Infectious Diseases. [online]. PubMed, 2012-04-01, [cit. 2023-03-27]. Dostupné online.
 7. MAZÁNEK, Libor. Účinnost vyčesávání vši dětské a odvšivovací přípravky (Pediculus capitis) [online]. 2016-07-15, [cit. 2023-03-27]. Dostupné online. Archivované 2016-09-18 z originálu.
 8. PREVENTION, CDC - Centers for Disease Control and. CDC - Lice - Head Lice - Treatment [online]. [Cit. 2023-03-27]. Dostupné online.
 9. Phyteneo [online]. www.phyteneo.cz, [cit. 2023-03-27]. Dostupné online. (po česky)[nefunkčný odkaz]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Voš detská