Vodárenské múzeum

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vodárenské múzeum
Vodárenské múzeum

Vodárenské múzeum je špecializované technické múzeum s hlavným zameraním na vodárenstvo sídliace v Bratislavskej mestskej časti Karlova Ves.

Múzeum sídli v objekte prvej parnej čerpacej stanice v Bratislave. Verejnosti bolo sprístupnené v roku 2006 pri príležitosti 120. výročia vzniku mestskej vodárne.

Exteriér[upraviť | upraviť zdroj]

Vodárenské múzeum - štít s erbom mesta na vstupnej fasáde
Štít s erbom mesta na vstupnej fasáde Vodárenského múzea

Budova, v ktorej múzeum prezentuje svoju expozíciu je vo funkcionalistickom štýle, možno v nej obdivovať pôvodnú, na Slovensku ojedinelú terazzovú podlahu. Na vstupnej fasáde je osadený štít so zakomponovaným erbom mesta. Areál múzea disponuje niekoľkými pozemnými parkovacími miestami, pod múzeom je rozľahlá Vodárenská záhrada lemovaná cyklistickým chodníkom vedúcim popri karloveskej lodenici.

Expozície[upraviť | upraviť zdroj]

Čerpacia stanica v Karlovej Vsi[upraviť | upraviť zdroj]

Stála expozícia Vodárenského múzea sa nachádza v historickej budove prvej čerpacej stanice bratislavskej vodárne. Ponúka pohľad do histórie vodárenstva od 12. storočia až po súčasnosť. Kolobeh vody od jej čerpania, výroby a distribúcie, cez jej odvedenie a čistenie až po návrat do prírody tvorí jej základnú časť. Prezentovaná je na výstavných paneloch a na vystavených exponátoch. Návštevníci tu nájdu širokú škálu technických pamiatok, od skleneného potrubia a ozdobných vodovodných uzáverov, cez meracie prístroje až po hydranty, rezy studní a čerpadlá

Ostrov Sihoť[upraviť | upraviť zdroj]

Na ostrove Sihoť sa nachádza vysunutá expozícia Vodárenského múzea. Pozostáva z prvej elektrickej čerpacej stanice, ktorá bola postavená v rokoch 1910 – 1912 v podzemí secesného zámočku, tunela, ktorý vedie z čerpacej stanice popod Karloveské rameno Dunaja a prvej studne postavenej v roku 1884. Význam týchto technických pamiatok v celoslovenskom rozsahu bol ocenený roku 1985, keď boli vyhlásené za národné kultúrne pamiatky.

Exkurzie[upraviť | upraviť zdroj]

Vo Vodárenskom múzeu možno absolvovať vopred dohodnuté exkurzie so slovenským a anglickým výkladom.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 48°08′52″S 17°03′47″V / 48,147639°S 17,062926°V / 48.147639; 17.062926