Vodice (Chorvátsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vodice
mesto
Štát Chorvátsko Chorvátsko
Región Šibenicko-kninská župa
Nadmorská výška m n. m.
Súradnice 43°45′26″S 15°46′31″V / 43,75722°S 15,77528°V / 43.75722; 15.77528
Obyvateľstvo 12 408 (2006)
Primátor Branka Juričev-Martinčev
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 22211
Wikimedia Commons: Vodice, Dalmatia
Webová stránka: http://www.vodice.hr/
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Vodice sú mesto v Chorvátsku v Šibenicko-kninskej župe. Nachádzajú sa 11 km severozápadne od Šibeniku a v roku 2011 tu žilo 8 902 obyvateľov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Názov vznikol od početných vodných prameňov, ktoré sa nachádzali v okolí mesta. Prvé zmienky pochádzajú z prvej polovice 14. storočia.

V stredoveku boli Vodice obliehané Osmanskou ríšou, no vďaka dobrému opevneniu sa mesto ubránilo. Opevnenie sa do súčasnosti nezachovalo, jeho veľká časť bola použitá pri stavbe domov v centre mesta. Zachovala sa iba Čarićova veža (Čarićev toranj), pochádzajúca zo 16. storočia.

Z pamiatok sa v meste zachoval kostol Sv. Kríža (Sv. Križ) zo 17. storočia a kostol Objavenia sv. Kríža (Našašća sv. Križa).

Turizmus[upraviť | upraviť zdroj]

Vodice patria k obľúbeným prímorským letoviskám severnej Dalmácie. Väčšina obyvateľov pracuje v cestovnom ruchu, no mesto má tiež silné poľnohospodárske zázemie. Rozvinutý turistický ruch využíva množstvo hotelov, motelov a penziónov.

V centre mesta sa nachádza rozľahlý prístav, ktorý je obľúbeným východiskom pre plavby na blízke ostrovy Prvić, Trijat, Žirje, Kaprije alebo Zlarin. Vodice sú tiež jedným z východiskových miest pre návštevu Národného parku Kornati alebo Národného parku Krka.


Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Vodice na českej Wikipédii a Vodice, Croatia na anglickej Wikipédii.