Vodný kameň

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vrstvičky vodného kameňa vo vodovodnom potrubí.

Vodný kameň je vyzrážaný povlak uhličitanu vápenatého, na stenách nádob alebo potrubí, ktorými je vedená alebo predovšetkým zahrievaná a potom ochladzovaná tvrdá voda, ktorej teplota je nižšia ako 100 °C. Základnou zložkou vodného kameňa je zvyčajne uhličitan vápenatý. Tvorba vodného kameňa je spôsobená zmenou rovnováhy medzi iónmi kyseliny uhličitej a hydroxidu vápenatého pri zmene teploty a ich vylúčením z vody. Zamedzovanie tvorby vodného kameňa a jeho odstraňovanie možno riešiť rôznymi spôsobmi:

  • mechanické metódy: odieranie vzniknutého kameňa
  • chemické metódy: rozpúšťanie pomocou kyselín (kyselina citrónová,kyselina chlorovodíková)
  • fyzikálne metódy: magnetická úpravňa, galvanická úprava pomocou zinkovej anódy.

Vodný kameň má charakteristickú bielu farbu, v ojedinelých prípadoch môže byť zafarbený do žlta, prípadne do hneda. Jeho usadeniny sa dajú nájsť všade tam, kde preteká tvrdá voda.

Ako vodný kameň sú označované usadeniny, ktoré môžu vznikať z rôznych vápenatých a horečnatých solí rozpustených vo vode. Vodný kameň môže byť hladký alebo drsný, biely až žltavý/nahnedlý.

Vápenaté usadeniny sa tvoria tam, kde je ohrievaná voda z vodovodnej siete, napr. v ohrievačoch vody ako sú rýchlovarné kanvice, prístroje na prípravu kávy alebo v žehliacich staniciach. Tvrdá voda (obsahujúca vodný kameň) vzniká tak, že „mäkká“ dažďová voda presakuje skalnatým podložím s obsahom vápenca a rozpúšťa uhličitan vápenatý a horečnatý v minerálnej forme.

  • Vápnik (minerály s obsahom vápnika) je životne dôležitý. Telo potrebuje vápnik pre stavbu kostí a zubov, zrážanlivosť krvi, činnosť svalov a prenos vzruchov v nervovom systéme.
  • Vápnik obsiahnutý v pitnej vode však neprispieva k uspokojeniu jeho dennej potreby pre človeka nakoľko nie je organický ale minerálny, a preto sa pri jeho nadbytku tvoria v tele človeka žlčové alebo obličkové kamene. Ľudské telo vie 100% využiť iba organický vápnik, ktorý už bol metabolizovaný rastlinami, t.j. vápnik, ktorý sa nachádza v rastlinách alebo ich plodoch.
  • Vápnik tvorí podstatnú časť minerálov vo vode.