Vogue

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kate Moss na obálke britského vydania z mája 2000

Vogue je časopis so zameraním na módu, dizajn a životný štýl. Vychádza v dvadsiatich troch krajinách každý mesiac. V redakcii sa vystriedala celá rada svetoznámych módnych fotografov.

V magazíne The New York Times v decembri 2006 opísala Vogue literárna kritička Caroline Weber ako „najvplyvnejší módny časopis na svete“.[1]

Vogue publikuje tiež články o umení, kultúre a politike. Má celý rad stálych modeliek z radu známych celebrít. Na druhú stranu je časopis tiež kritizovaný.

V súčasnej dobe vychádza v 23 krajinách: Argentína, Austrália, Belgicko, Brazília, Kanada, Čína, Francúzsko, Nemecko, Grécko, India, Taliansko, Japonsko, Kórea, Mexico, Peru, Poľsko, Portugalsko, Rusko, Španielsko, Švajčiarsko, Čínska republika, Turecko, Veľká Británia a USA.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Vogue založil ako týždenník Arthur Baldwin Turnur v roku 1892. Po jeho smrti v roku 1909 ho prevzala spoločnosť Condé Nast Montrose. Prvá zmena, ktorú Nast urobil, že zmenil periódu výtlačkov na dva týždne namiesto jedného. V roku 1910 začal vychádzať aj v Európe, postupne bola dobytá Británia, Španielsko a Francúzsko. V šesťdesiatych rokoch začala robiť šéfredaktorku Diana Vreeland a dávala prácu takým celebritám - modelkám ako boli napríklad Suzy Parker, Twiggy, Penelope Tree a ďalšie.[2]

Od roku 1988 je šéfredaktorkou americkej verzie Anna Wintour.

Československá verzia Vogue[upraviť | upraviť zdroj]

Na základe licencie amerického vydavateľa Condé Nasta časopis do Česka priviedla firma V24 Media. Vychádza v čestine na území Česka a Slovenska. Šéfredaktorkou je Andrea Běhounková. Prvé číslo československej verzie vyšlo v piatok 17. augusta 2018. Na obálke prvého čísla sa objavila Karolína Kurková, modelka, ktorá je vôbec po prvý raz v histórií otočená k fotoaparátu chrbtom a navyše má na sebe šaty zo second-handu. Tetovanie na chrbte predstavuje kaligram zo zbierky básní Václava Havla nazvanej Antikódy, venovanej básnikovi a dramatikovi Jiřímu Kolářovi.

Na obálce vydania z 11. apríla 2019 sa objavila topmodelka Gigi Hadid, ktorú pre Vogue CS nafotografovala Helena Christensenová.

Fotografi[upraviť | upraviť zdroj]

V redakcii sa vystriedala celá rada svetoznámych módnych a reportážnych fotografov, napríklad André Kertész, Robert Doisneau, Edward Steichen, Richard Avedon či William Klein. V rokoch 1913 - 1921 bol jedným z prvých fotografov Adolf de Meyer.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Weber, Caroline "Fashion-Books: Review of" IN VOGUE: The Illustrated History of the World 's Most Famous Fashion Magazine (Rizzoli) ", New York Times, 3. december 2006, prístup 28. január 2007
  2. DWIGHT, Eleanor. The Divine Mrs. V [online]. [Cit. 2007-11-18]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Vogue

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Vogue na českej Wikipédii.