Vonžovec

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vonžovec
Dĺžka toku 6,1 km
Plocha povodia ? km²
Rád toku VI.
Povodie Orava
Prameň Oravské Beskydy
Ústie Bystrá
Hydrologické poradie 4-21-03-066
Číslo recipienta 4-21-03-9952

Vonžovec je potok na hornej Orave, v severnej časti okresu Námestovo. Je to pravostranný prítok Bystrej, meria 6,1 km a je tokom VI. rádu.

Vzniká v Oravských Beskydách, v podcelku Babia hora, sútokom viacerých zdrojníc, ktoré stekajú z juhozápadných svahov Malej Babej hory (1 514,8 m n. m.), najdlhšia zdrojnica pramení v nadmorskej výške približne 1 085 m n. m. Z pramennej oblasti tečie severojužným smerom a priberá niekoľko ľavostranných prítokov zo západných svahov Bukovského grúňa (1 230,1 m n. m.) a vstupuje do Podbeskydskej brázdy. Následne priberá viaceré ľavostranné prítoky z lokality Vonžovec a tiež pravostranné prítoky, najdlhší z nich prameniaci južne od kóty 993,9 m, ďalšie tri kratšie zo severných svahov Jurčovky (902,3 m n. m.). Následne preteká cez osady Vonžovec a Slaná voda, stáča sa juhovýchodným smerom a východne od obce Oravská Polhora sa v nadmorskej výške cca 728 m n. m. vlieva do Bystrej.

Vonžovec má nepravidelnú perovitú štruktúru riečnej siete, pričom ľavostranné prítoky sú vyvinuté výraznejšie než pravostranné.