Vrah vo vežiaku

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search

Vrah vo vežiaku (angl. Sliver) je názov románu Ira Levina (Stepfordské paničky, Rosemarino dieťa, Ešte bozk, a zomrieš!) z roku 1991. Je to psychologický thriller, odohrávajúci sa v jednom z manhattanských mrakodrapov.

Dej sa odohráva v New Yorku a rozpráva o osudoch nájomníkov bytov v jednom z manhattanských vežiakov. Hlavná postava, Kay Norrisová, úspešná tridsaťdeväťročná rozvedená žena, sa presťahuje do luxusnej štvrti Carnegie Hill v Manhattane, do úzkeho strieborného vežiaku s exkluzívnymi bytmi. Prenajímateľ budovy, Peter Henderson, je sympatický, aj keď trochu posadnutý, ale svojich nájomníkov zahŕňajúci komfortom. Kay po nasťahovaní zisťuje, že vežiak má prezývku „Vežiak hrôzy“. Od výstavby budovy tu došlo k štyrom nevysvetliteľným úmrtiam.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Kay Norrisová – rozvedená, vedúca redaktorka vo vydavateľstve Diadem, nasťahovala sa do „vežiaka hrôzy“, bližšie sa spoznáva s Petrom, dozvedá sa o jeho sledovaní susedov a vraždách
  • Peter Henderson – tajomný majiteľ a prenajímateľ bytov vo vežiaku, ktorý sa prezentuje len ako obyčajný nájomník jedného z bytov, cez namontované kamery v lustroch sleduje ostatné byty a životy ostatných nájomníkov
  • Sam Yale – nájomník jedného z bytov, kde sa nasťahovala Kay, starší pán, režisér

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Keď sa Kay Norrisová presťahuje do luxusného newyorského vežiaku 1 300 Madison, spoznáva jedného zo svojich susedov, Petra Hendersona. Medzitým sa dozvedá o úmrtiach v tomto dome. Údržbárovi napríklad výťah odrezal hlavu alebo Naomi Singerová vyskočila z okna.

Kay a Peter si rozumejú, zaľúbia sa do seba a Peter jej odhaľuje svoje tajomstvo. On je tajomným vlastníkom budovy. Každý z prenajímaných bytov je napojený na kameru v lustri a taktiež odpočúvaný. Peter tak sleduje všetkých nájomníkov a pozoruje, ako žijú. Kay tiež sledoval, odkedy sa do bytu nasťahovala.

Kay je týmto zistením najskôr zarazená, neskôr sa jej to však začína páčiť.

Budova má aj svoju temnú stránku. Niekoľko nájomníkov v budove zomrelo, nešťastnou náhodou alebo spáchali samovraždu. Kay sa pokúša prísť na to, čo bolo príčinou týchto úmrtí. Posledná bola smrť pána Sheera, s ktorým sa medzičasom spoznala. Po vyšetrovaní sa zistilo, že šlo len o ďalšiu nešťastnú náhodu. Pán Sheer sa pri sprchovaní šmykol a hlavu si buchol do kľučky na dverách. Kay zavolala Martinovi Sugarmanovi, nech zistí, či pán Sheer nemal dohodnutú schôdzku s niekým z firmy Takai; japonskej firmy, ktorá vyrába skryté kamery, ako sú u nich vo vežiaku. Jej dohady sa potvrdili. Pán Sheer mal skutočne s nimi dohodnutú schôdzku, z čoho vyplýva, že Peter ho mohol zabiť.

Pred Vianocami, keď Pete odišiel nakúpiť darčeky, sa Kay rozhodla, že pôjde pozerať, čo robia ostatní susedia. Pete jej predsa dal kľúč. Na tajnom mieste nachádza kazety s písmenami R, B, N, N2, N3 a K, K2. Rozhodne sa pozrieť si tú s písmenom R – Hubert Rocky Sheer, na ktorej je presne to, čo čakala - Sheerova vražda Peterom Hendersonom.

Peter zavraždil jeho aj ďalších a ona je možno na rade. Všetky nájdené kazety chce odniesť na políciu, no vtom na kamere z výťahu uvidela Petra vracať sa domov. Rozlúčili sa, pretože sa vyhovorila na jedno stretnutie. Peter však prišiel na to, že kazety videla a preto sa rozhodol zabiť aj ju. Ibaže nevedel ako, keďže ďalšia smrť vo vežiaku by už nevyzerala ako náhoda. Všetko chcel naaranžovať tak, aby to vyzeralo, že ju zabil Sam Yale. Pozval ho na oslavu jej narodenín, kde došlo k roztržke, ktorá skončila Peterovým oslepením.

Peter sa tak už nebude môcť na susedov pozerať a svoj trest si odpyká v cele.