Vreskot 4

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Vreskot 4

Základné informácie
Originálny názov Scream 4
Žáner Horor
Dĺžka 103 minút
Štát USA USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 11. apríl, 2011
Rozpočet 40 miliónov USD
Zárobok 97.1 miliónov USD
Filmový štáb
Réžia Wes Craven Iya Labunka
Scenár Kevin Williamson
Produkcia Cathy Konrad a Cary Woods
Hudba Marco Beltrami
Kamera Mark Irwin
Obsadenie

Pozri aj Filmový portál

Vreskot 4 je americký hororový psychopatický film natočený v roku 2011. Režisérom je Wes Craven a scenár k filmu napísal Kevin Williamson. Herecké obsadenie sa skladá z hercov ako sú Neve Campbell, David Arquette, Courteney Cox , Emma Roberts, Hayden Panettiere, Anthony Anderson, Alison Brie, Adam Brody, Rory Culkin, Marielle Jaffe, Erik Knudsen, Mary McDonnell, Marley Shelton a Nico Tortorella. Dej filmu spočíva v tom, že Sidney Prescott sa vrátila do Woodsboroo po desiatich rokoch kde prišla prezentovať jej novú knihu. Krátko po jej príchode, sa objavia telá zavražedených študentov z Woodsboroo High.

Pôvodne bola séria určená na trilógiu, ale filmová produkcia pre štvrtú splátku bola schválená Bobom Weinsteinom. Natáčanie sa uskutočnilo v meste Ann Arbor v Michigane v júni 2010 až v septembri 2010.

Vreskot 4 bol zverejnený 15. apríla 2011 a vyčíslil 97 miliónov dolárov v porovnaní s rozpočtom 40 miliónov dolárov. To dostalo zmiešané recenzie od kritikov, hoci mnohí poznamenali výrazné zlepšenie než tretia časť - Vreskot 3.

Casting[upraviť | upraviť zdroj]

V septembri 2009 Neve Campbell uviedla, že sa spoločne s jej hereckými kolegami Davidom Arquetteom a Courteney Cox vracajú na plátno a budú spoločne účinkovať vo štvrtej časti filmu Vreskot. Z tretej časti sa však už vo štvrtej neobjavil herec Liev Schreiber, ktorý stvárnil Cottona Wearyho a ani priateľ Sidney, Patrick Dempsey.

V máji 2010 potvrdili svoju účasť na filme Hayden Panettiere a Rory Culkin. Herečke Ashley Greene bola ponúknutá úloha Sidneyinej sesternice, Jill, ale úlohy sa neskôr zriekla a prijala ju Emma Roberts. O postavu Judy Hicksovej, sa uchádzali príklad herečka Lake Bell, ktorá krátko pred natáčaním zrušila svoju účasť na filme, čo spôsobilo že ju získala Marley Shelton. Reportérka Nancy O'Dell si zopakuje svoju úlohu z druhého a tretieho filmu ako reportérka. Tiež sa vrátil aj Roger L. Jackson ako hlas Ghostfacea. Lauren Graham mala hrať Kate Robertsovú, matku Jill,, ale neskôr svoju účasť tiež zrušila. O úlohu dotieravej Rebeccy usilovali Jena Malone a Christina Ricci, no neskôr úlohu dostala menej známa Alison Brie. Vo filmovom spracovaní filmu "Stab" sa pôvodne mali objaviť herečky Lindsay Lohan a Paris Hilton v úlohe Chloe a Rachel, no neskôr ich dostali herečky Anna Paqiun a Kristen Bell.

Natáčanie[upraviť | upraviť zdroj]

Natáčanie sa uskutočnilo v meste Ann Arbor, v štáte Michigan. Scény zobrazujúce Woodsboro High School v pôvodnom filme Vreskot boli natáčané tiež v Michigane, na strednej škole Woodworth v Dearborne. Bývalý 16. obvodný súd v meste Livonia v štáte Michigan bol používaný ako policajná stanica.

V apríli 2010 režisér Wes Craven pri vyhľadávaní kníhkupectva použil vo filme nový obchod s knihami, ktorý ešte nebol otvorený a nachádzal sa v centre mesta Northville v v štáte Michigan s názvom Next Chapter Bookstore Bistro. Wes Craven okamžite zamiloval budovu i meno a rozhodol sa ju použiť vo filme. Taktiež najal majiteľa - šéfkuchára, aby pripravil jedlo a pečivo na scénu vo filme. Scény boli nakrútené v prvom júlovom týždni. Herečky Aimee Teegarden a Alison Brie sa vrátili do Detroitu koncom januára a začiatkom februára 2011 na ďalšie štyri dni. Scény zahŕňali postavu Aimee ktoré sa odohrali v dome, a Allison, ktorá je napadnutá v garáži.

Film tiež využíval počítačom generované snímky. Napríklad Andersonova scéna smrti, v ktorej bol bodnutý do čela a chodí niekoľko metrov až ako padne na zem, čo spôsobí jeho smrť. Táto síce nebola v scenári, ale bola inšpirovaná "skutočnou zdravotnou pohotovosťou", ktorú Craven videl v jednom dokumente. Myslel si, že je to mimoriadne, keby niekto bol bodnutý do hlavy a ešte by chvíľu zostal nažive.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Scream 4 na anglickej Wikipédii.