Vtáčnik (opereta)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Vtáčnik (Der Vogelhändler) je opereta, ktorú skomponoval Carl Zeller. Premiéra sa konala 10. januára 1891 v Theater an der Wien. Libreto napísali Moritz West a Ludwig Held. Opereta plná valčíkových melódií bola najväčším autorovým svetovým úspechom.

Obsah[upraviť | upraviť zdroj]

I. dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Dej operety sa odohráva na Tirolskom vidieku, kam má doraziť knieža na lov. Privítanie má zabezpečiť barón Weps, ktorý v tom vidí možnosť získať peniaze z obecnej kasy pre svojho zadlženého synovca Stanislava. Keď dôjde depeša, v ktorej knieža návštevu odvolá, rozhodna sa situáciu zachrániť tak, že knieža zahrá jeho syn Stanislav.

V oblasti žije aj vtáčnik Adam, ktorý je zaľúbený do poštárky Kristy, potreboval by však riadnu prácu. Krista chce využiť návštevu kniežača, aby u neho žiadala prácu inšpektora kniežacej menažérie pre Adama. Stanislav ju zavedie do Pavilónu, kde ju chce zviesť - čo sa nestretne s úspechom. Do dediny prichádza aj kňažná Mária, ktorá chce inkognoto prekvapiť manžela. Padnú si s Adamom do oka. Keď Adam prichytí Kristu so Stanislavom v pavilóne, cíti sa podvedený. Svoje srdce chce teraz venovať Márii.

II. dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Adam sa s minimálnym nadšením dostaví na vstupný pohovor inšpektora menažérie. Skúšajú ho dvaja profesori, ktorí však už boli vopred podplatení kňažnou, aby Adam tú prácu dostal. Do paláca príde aj Krista, ktorá sa zverí kňažnej že „knieža“ ju zvádzal, ale ona mu nedovolila ani jeden bozk. Kňažnú jej úprimnosť presvedčí a navyše aj vysvitne, že „knieža“ v skutočnosti tentoraz nebol jej záletnícky manžel, ale rovnako záletnícky Stanislav. Adam však Kriste stále neverí a trvá na tom, aby Stanislav požiadal Kristu o ruku, keď ju skompromitoval.

III. dejstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Krista sa pripravuje na svadbu so Stanislavom, ale je veľmi nešťastná, pretože miluje Adama. Stanislava prenasleduje aj dvorná dáma Adelaide, ktorá je síce škaredá, ale zato bohatá.

Adam už vie, že Mária je kňažná a nakoniec predsa len udobrí s Kristou, ktorá veľmi rada prenechá Stanislava Adelaide. Nakoniec však Stanislav so šťastím unikne aj jej, lebo si ju kvôli peniazom vezme jeho strýko.