Vyšné Ružbachy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 49°18′12″S 20°33′59″V / 49,3032°S 20,5663°V / 49.3032; 20.5663
Vyšné Ružbachy
obec
Vyšne Ružbachy a2.jpg
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Prešovský kraj
Okres Stará Ľubovňa
Región Zamagurie
Nadmorská výška 625 m n. m.
Súradnice 49°18′12″S 20°33′59″V / 49,3032°S 20,5663°V / 49.3032; 20.5663
Rozloha 17,96 km² (1 796 ha) [1]
Obyvateľstvo 1 416 (31. 12. 2021) [2]
Hustota 78,84 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1329
Starosta Peter Martinek[3] (KDH)
PSČ 065 02
ŠÚJ 527092
EČV SL
Tel. predvoľba +421-52
Poloha obce na Slovensku
Red pog.svg
Poloha obce na Slovensku
Interaktívna mapa obce
Wikimedia Commons: Vyšné Ružbachy
Webová stránka: obecvysneruzbachy.sk
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Vyšné Ružbachy je obec na Slovensku v okrese Stará Ľubovňa.

V obci sa nachádzajú prírodné liečivé minerálne pramene, ktoré sú vhodné na liečenie srdcovo-cievnych a nervových chorôb. Vyšné Ružbachy poskytujú v zimnom období dobré podmienky pre lyžovanie.

Polohopis[upraviť | upraviť zdroj]

Časti obce[upraviť | upraviť zdroj]

  • Ružbachy – kúpele
  • Vyšné Ružbachy

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Klimatické a minerálne kúpele Vyšné Ružbachy sa nachádzajú v severovýchodnej časti Spiša na južnom úpätí Spišskej Magury v nadmorskej výške 617 m, v klimatickej oblasti tatranských horských pásiem. Obklopujú ich ihličnaté lesy, ktoré prerastajú do kúpeľných parkov a dávajú im tak osobitný horský ráz. Vlastné kúpele sa nachádzajú povyše obce toho istého mena.

Obec Vyšné Ružbachy vznikla pri výdatných minerálnych prameňoch na východných úpätiach Spišskej Magury v nadmorskej výške 623 m n. m. v doline Zálažného potoka. Chotár obce bol osídlený už v paleolite, čo dokazujú nálezy v travertínových lomoch.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá písomná zmienka z roku 1288 sa týka udalosti kedy šoltýs Henrich z Podolínca založil Nižné Ružbachy. Nové (Vyšné) Ružbachy založil šoltýs Henrich ako donátor na počiatku 14. storočia. V roku 1412 dal Žigmund Luxemburský poľskému kráľovi Vladislavovi II. Jagelovi do zálohy za pôžičku 16 spišských miest (medzi nimi aj obec Vyšné Ružbachy) na 360 rokov.

V roku 1549 nastal zlatý vek pre Ružbachy, keď poľský kráľ Žigmund II. August menoval grófa Sebastiána Ľubomirského za dedičného starostu zálohových miest. To podnietilo stavebný a spoločenský ruch. V roku 1595 bola postavená kúpeľná budova s bazénom, kuchyňou, jedálňou a spoločenskou miestnosťou.

Sebastiánov syn Stanislav urobil z kúpeľov známe spoločenské stredisko poľskej a uhorskej šľachty. V roku 1744 vymrela priama vetva rodu Ľubomirských. Kúpele začali meniť majiteľov čo im očividne neprospievalo. V roku 1772 sa zálohové oblasti dostali späť do Uhorska a tým kúpele chradli ešte viac.

Až v roku 1825 sa kúpele stali vlastníctvom baróna von Jony, ktorý začal s ich prestavbou. Postavil si tu kaštieľ, nový kúpeľný dom a zrkadlový kúpeľ. Jeho syn Daniel Jozef Jóny ako dedič spravoval kúpele až do roku 1865, kedy sa dostali na krátky čas aj do majetku Kežmarského lýcea.

V roku 1882 ich kúpil poľský šľachtic Zamoysky. Dal postaviť dnešný hotel Dukla a pri ňom veľké prírodné kúpalisko, ktoré slúži dodnes. Na travertínovom skalisku dal pre svoju manželku, španielsku princeznú Izabelu, vybudovať exkluzívny Biely dom, kópiu jedného z palácov v Monte Carlo. Voda zo známeho prameňa Izabela má optimálne zloženie vápnika a magnézia a zvýšený obsah lítia, ktorý má antidepresívne účinky.

Po smrti Andreja Zamoyski v roku 1927 zdedil kúpele najmladší syn Ján, ktorý sa oženil 9. marca 1929 v Madride s jej kráľovskou výsosťou Izabelou de Bourbon, neterou španielskeho kráľa. Kúpele Vyšné Ružbachy navštívil samotný španielsky kráľ Alfonz XIII. Bol svedkom na svadbe grófky Karolíny Zamoyski, ktorá sa vydala za španielskeho princa Raniera Duke of Castro. Sviatosť manželstva si snúbenci vyslúžili 12. 3. 1923 v kostole Obetovania Pána vo Vyšných Ružbachoch. Celebrantom bol banskobystrický biskup Marián Blaha niekdajší kaplán vo farnosti Nižné Ružbachy a osobný duchovný rodiny Zamoyski. Ján Kanty Zamoyski, ktorý sa oženil v španielsku s princeznou Izabelou de Bourbon prišiel späť do regiónu Stará Ľubovňa hneď po svadbe v roku 1929, pretože práve vo vyšných Ružbachoch mal veľmi veľkolepé plány, ktoré realizoval. Vďaka veľkému svadobnému venu, ktoré si doniesli zo španielska šla najväčšia investícia do vybudovania Bielého domu v štýle Monte Carlo. Gróf Ján Zamoyski nechal zväčšiť kúpalisko a obnovil štrandové kabínky, ktoré sú zapísané do zoznamu národných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Známy kežmarský architekt a staviteľ Oskar Zuber postavil v priestore kúpaliska ojedinelú a veľmi významnú stavbu v podobe amerického tobogánu. Zamoyski realizoval výstavbu nového hotelového komplexu pod názvom Hotel Štrand. Veľkostatkár Zamoyski vrátil kúpeľom vyšné Ružbachy život. Veľkú oporu mal vo svojej manželke Izabele ktorá bola ženou do voza aj do koča. Vďaka pôvodu španielskej princeznej región a samotné Vyšné Ružbachy zažívali veľký stavebný a ekonomický rozmach. Aj napriek nepriaznivej situácii, ktorá bola počas hospodárskej krízy sa majetok grófa Jána a jeho manželky Izabely nedostal do rúk veriteľov práve naopak financie ktoré mala Izabela uložené v banke postačovali na vyplatenie všetkých záväzkov ktoré veľkostatkára dobehli. Rodina Jána Zamoyski veľmi veľa cestovala. Gróf Ján si vždy doniesol pozitívne nápady, ktoré realizoval v kraji pod ľubovnianskym hradom. Zamoyski v roku 1931 zariadil aby Československé ministerstvo udelilo kúpeľom Vyšné Ružbachy štatút prírodných liečebných kúpeľov.

V roku 1939 začala II. svetová vojna. Zamoyski v roku 1944 bol zatknutý a väznený v Ilave. Bol donútený opustiť republiku. Zamoyski po vystavení cestovných dokladov utiekol do Sevilly ku svojej rodine, ktorá taktiež emigrovala do španielska cez Švajčiarsko. Po skončení vojny sa Zamoyski nemohol vrátiť späť do Československa. V roku 1945 vznikol fond národnej obnovy, ktorý majetok Jany Zamoyski skonfiškoval a po roku 1948 zákonom znárodnený a podnes nevrátený. Dlhé roky zdroje pod vplyvom komunistickej propagandy zámerne klamali a neuvádzali pravdu o živote, diele a vplyve rodu Zamoyski a de Bourbon v regióne Stará Ľubovňa.

Plány majiteľov na rozmach kúpeľov však prekazila druhá svetová vojna a potom znárodnenie. V roku 1952 prešli kúpele pod správu ROH. Od roku 1957 sa vrátili kúpele zase pod správu štátu. Kúpeľné budovy pochádzajú prevažne z roku 19201940 a sú doplnené objektmi z rokov 19751997. Zvláštnosťou kúpeľov je jazierko Kráter, naplnené termálnou uhličitou vodou s teplotou vody do 24°C. Je situované na vrchu travertínovej kopy a od roku 1967 je chráneným prírodným výtvorom.

V okolí sú zaujímavé prírodné útvary „smrtné jamy“ a „kráter“ s termálnou vodou a množstvo iných zaujímavostí.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Vlakom sa dopravíte do stanice Poprad-Tatry, odtiaľ sa môžete dostať do kúpeľov Vyšné Ružbachy buď osobným vlakom, alebo autobusom. Autobusom sa môžete dostať do Kúpeľov Vyšné Ružbachy buď priamo, alebo keď to spojenie z vášho východzieho miesta neumožňuje, tak zvoľte prestupovú stanicu Starú Ľubovňu, prípadne Kežmarok alebo Poprad.

V smere od Popradu cez Kežmarok, v Spišskej Belej doprava v Smere na Starú Ľubovňu, Podolinec, a v obci Nižné Ružbachy doľava do obce Vyšné Ružbachy. V smere od Prešova cez Sabinov, Lipany, Starú Ľubovňu. Dostanete sa do obce Nižné Ružbachy kde odbočíte doprava do Vyšných Ružbách.

Kúpele[upraviť | upraviť zdroj]

kúpeľný dom Biely dom vo Vyšných Ružbachoch
Travertínové jazierko - Kráter

Kúpele sú situované pod výbežkami ihličnatého lesa, obklopené parkom. Zemitouhličité pramene patriace k najvýdatnejším v Európe, sú základom liečby nervových chorôb a depresívnych stavov, prispievajú k liečbe krvného tlaku a mozgovej arteriosklerózy. Kúpele, známe termálnym kúpaliskom a travertínovým jazierkom Kráter o priemere 20 m s termálnou vodou 23 °C, ponúkajú predovšetkým hydrouhličitano-síranové, vápenato-horečnaté, hydrouhličité pramene a povzbudivé klimatické podmienky. Pri liečbe sú využívané účinky balneoterapie, fyzikálnej terapie, elektroterapie, rehabilitácie, psychoterapie a hipoterapie. V kúpeľnom areáli sú zaujímavé Švajčiarske domčeky a Biely dom.

V priebehu celého roku ponúkajú kúpele wellness programy, školy v prírode, ozdravovacie pobyty pre zamestnancov firiem aj jednotlivcov. V kúpeľoch pracujú špičkoví lekári s moderným vybavením, odborný personál s dlhoročnými skúsenosťami, množstvo kvalitných liečebných procedúr a moderné vybavenie.

Krásne prostredie kúpeľov je priam predurčené na prechádzky a relax v prírode. V parkoch nájdete okrem zaujímavých výtvorov prírody alebo človeka i množstvo drevených sôch a kompozícií od rôznych umelcov. Po roku 1997 organizátori nadviazali na dobré tradície a pokračovali v tvorbe sôch z dreva, ktoré ozvláštňujú areál kúpeľov.

V areáli kúpeľov je vyhľadávané prírodné termálne kúpalisko so skupinou stromov uprostred.

Zvláštnosťou je unikátne jazierko Kráter s priemerom 20 m a hĺbkou 3 m, ohraničené travertínovým valom s termálnou vodou. Tieto krátery nepochádzajú z vulkanickej činnosti, ale vznikli klesaním travertínových vrchov v okolí minerálneho prameňa bohatého na kalcium.

Prekvapenie čaká turistov v travertínovom lome na okraji obce. Pod lesom uprostred lúk tu nájdu unikátnu prírodnú galériu 104 sôch z travertínu od umelcov zo štrnástich krajín, ktoré vznikli počas Medzinárodného sochárskeho sympózia, ktoré sa tu koná od roku 1964.

Ale prítomnosť už ukazuje cestu do budúcnosti. Pacienti sa prechádzajú po krásnych parkoch, absolvujú liečebné procedúry. Medzi nimi dominuje balneoterapia, fyzikálna terapia, elektroterapia, rehabilitácia a psychoterapia. Kúpele sú otvorené aj bežným návštevníkom. A dokonca aj kúpeľné pobyty nie sú len pre tých, koho pošle lekár, ale aj pre tých, ktorí hľadajú nádhernú horskú atmosféru, oddych spojený s liečebnými procedúrami.

Šport a výlety do okolia[upraviť | upraviť zdroj]

K dispozícii je osem lyžiarskych vlekov na svahoch s rôznym stupňom prevýšenia a náročnosti, s umelým zasnežovaním a možnosťou nočného lyžovania, jazdenie na lyžiach ťahaných koňom, vyhliadkovú jazdu na saniach a kvalitné bežecké trasy. K dispozícii sú samozrejme aj zjazdovky Vysokých Tatier.

Môžete absolvovať menej či viac náročné turistické výlety po trasách v okolí Vyšných Ružbách, do Slovenského Raja, Vysokých Tatier, navštíviť Ľubovniansky hrad a múzeum ľudovej architektúry v prírode, splaviť plťou Dunajec a pozrieť si stálu expozíciu v múzeu Červený Kláštor. Motorizovaným návštevníkom môžeme tiež odporúčať návštevu kaštieľa v Strážkach, historickú Levoču, Spišský hrad a Gotickú cestu, ktoré potešia predovšetkým milovníkov histórie.

Počas zimy poskytuje prostredie Vyšných Ružbách skvelé podmienky na beh na lyžiach, pričom v blízkosti sú aj zjazdové trate. Veľmi obľúbené sú aj výlety do okolia – historické mestá Košice, Levoča, Bardejov, do Poľska, či napríklad splav rieky Dunajec na pltiach. Vysoké Tatry a Pieniny sú pohoria, ktorých prírodná krása na jednej strane a geografická blízkosť na strane druhej predurčuje, že sú obľúbenými destináciám výletov kúpeľných hostí. Návštevou týchto kúpeľov spoznáte nielen prírodné a historické krásy, ale aj mentalitu a kultúru ľudí na Slovensko-Poľsko-Ukrajinskom pomedzí.

Medzi historické vzácnosti, ktoré ukrýva okolie nepochybne patrí aj národná kultúrna pamiatka – Kostol Panny Márie z roku 1785 v obci Hraničné a mestská pamiatková rezervácia Podolínec.

Podolínec leží na styku Spišskej Magury, Popradskej kotliny a Levočských vrchov. Staré mesto má pohnuté dejiny, čo vyplýva zo vzťahov a polohy na obchodnej ceste i blízkosti hraníc s Poľskom. Pod menom Podolincz sa uvádza v listine z roku 1256 ako vyspelá osada, v roku 1282 získava mestské výsady od českého kráľa a krakowského vojvodu Václava II. O 130 rokov neskôr kráľ Žigmund udeľuje Podolíncu výsady slobodného kráľovského mesta. Dominantou jeho historického jadra je Rím. kat. kostol Nanebovzatia Panny Márie z roku 1298, interiér ktorého zdobia gotické a barokové plastiky, oltárne obrazy, no predovšetkým národná kultúrna pamiatka – stredoveké nástenné maľby z rokov 1360 – 1430.

Región má rozmanitú a krásnu prírodu, ktorá je veľmi atraktívna pre domácich a zahraničných návštevníkov. Je tu veľa ihličnatých lesov, bohatých na vzácne druhy fauny a flóry. Medzi prírodné skvosty patria: rieky Poprad, Dunajec a Pieninský národný park.

Pieninský národný park leží severovýchodne od Vysokých Tatier. Prírodné hodnoty tohto územia boli dôvodom, že už v roku 1932 tu vznikol prvý Medzinárodný park v Európe, zabezpečujúci ochranu slovenskej i poľskej časti Pienin. Dnes jeho slovenská časť má výmer 3 749 ha.

Rieka Dunajec vytvorila na území parku skalné útvary, hlboké rokliny a kaňony, ktoré sú domovom rozmanitých druhov fauny a flóry. V čistých vodách Dunajca žije množstvo rýb, hlavne pstruhov a lipňov. Pre turistov je nezabudnuteľným zážitkom splavovanie rieky na drevených pltiach z Červeného Kláštora do Lesnice. Dĺžka plavby – 9 km. Tento úchvatný kút Slovenska okrem uvedenej atrakcie ponúka v súčasnosti komplex služieb cestovného ruchu, zameraného na turistiku, folklór, zimné športy, ubytovanie a iné atrakcie, kde dominantnú úlohu zohráva Združenie pre rozvoj regiónu Pienin a Zamaguria.

V regióne je viac ako 80 minerálnych prameňov rôzneho chemického zloženia. Väčšina z nich sú verejne prístupné. Známe sú predovšetkým pramene v kúpeľoch Vyšné Ružbachy a v Ľubovnianskych kúpeľoch.

Ľubovnianske kúpele ležia juhovýchodne od Starej Ľubovne. Majú niekoľko minerálnych prameňov – kyseliek so zemito-železitými vodami. Z bývalých kúpeľov sa tu zachovalo iba malé jazierko, lesopark so vzácnymi druhmi drevín a 2 minerálne pramene. Ľubovnianske kúpele v súčasnosti predstavujú zaujímavú rekreačnú oblasť, s vynikajúcimi klimatickými podmienkami a s viac ako 600 kapacitnou možnosťou ubytovania, v čom majoritu má so svojim komplexným vybavením hotel Ľubovňa. Kúpele sú vhodným oddychovým centrom v každom ročnom období, nakoľko doplnkové služby hotela Ľubovňa, turistické trasy a možnosti zimných športov sú predpokladom k uspokojeniu nárokov každého návštevníka.

Medzi ďalšie zaujímavé prírodné krásy a zároveň chránené územia, či prírodné rezervácie patria: Jarabinský prielom, Haligovské skaly, Čertova skala (vápencové bradlo medzi Chmeľnicou a Hajtovkou), Litmanovské skalky, bradlá pri obciach Údol a Kyjov, Plavečské štrkoviská a prírodná rezervácia Slatina pri Šarišskom Jastrabí.

Jarabinský prielom. Kaňon (300 m dlhý a 40 m hlboký) vyerodovaný potokom Malý Lipník vo vápencovom podloží so sústavou perejí, vodopádov a obrích hrncov. Kaňon je chráneným prírodným výtvorom.

Haligovské skaly spolu s jaskyňou Aksamitkou (NPP) predstavujú ucelený komplex vápencových sutín a skál so vzácnou flórou a faunou. V typicky bralnatom reliéfe sa vyskytujú skalnaté stĺpy, veže a steny. Je chráneným prírodným výtvorom.

To všetko ponúkajú Vyšné Ružbachy, spolu s navracaním zdravia, profesionálnou diagnostikou a liečebnými kúrami, ktoré uzdravujú telo i dušu.

Vzhľadom na vývoj vo Vyšných Ružbachoch môžeme s istotou tvrdiť, že o týchto kúpeľoch budeme ešte veľa počuť. Určite sa stanú významným centrom návratu k zdraviu a centrom príjemného oddychu. Majú k tomu všetky predpoklady.

Skipark Vyšné Ružbachy[upraviť | upraviť zdroj]

Lyžiarske stredisko Vyšné Ružbachy sa nachádza v regióne Pieniny/Severný Spiš. Základná stanica sa nachádza v nadmorskej výške 624 m n. m. a najvyššie položený bod strediska je vo výške 808 m n. m., celkové prevýšenie teda predstavuje 184 metrov. Lyžiarska sezóna sa v stredisku Vyšné Ružbachy začína v decembri a trvá do marca. Celková dĺžka zjazdoviek je 3,3 km a z nich je 2,8 km umelo zasnežovaných.V areáli strediska Vyšné Ružbachy sa nachádza 7 vlekov s celkovou prepravnou kapacitou 3735 osôb za hodinu. Kombinácia ľahkých a stredne náročných lyžiarskych terénov je vhodná pre začínajúcich lyžiarov, no zároveň poskytuje možnosť zdokonalenia techniky lyžovania. Rodičia s deťmi majú možnosť využiť detský vlek, ktorý sa nachádza v areáli strediska. K ponuke je aj večerné lyžovanie s dĺžkou osvetlených tratí 1600 metrov.Stredisko získalo v oficiálnej 5-stupňovej kategorizácii stredísk (najlepšie hodnotenie je 5) Združenia slovenských lanoviek a vlekov (Lavex) hodnotenie: ***.{zdroj AdAstra net}

Stredisko v skratke: zjazdovky počet/dĺžka: 8/3,3 km, počet vlekov/lanoviek: 7/0, nadmorská výška: 624 – 808 m n. m., kapacita: 3735 osôb/hod

Otváracie hodiny: Po – Ne: 9.00 – 16.00 Večerné lyžovanie závisí od snehových podmienok.

Médiá (foto, audio, dokumenty)[upraviť | upraviť zdroj]

Osobnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Významné osobnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Eduard Korponay (*1. 9. 1814 - + 14. 2. 1891). Rímskokatolícky kňaz, buditeľ, bernolákovec, spisovateľ, básnik, zakladateľ spolku striezlivosti. Mal veľmi pozitívny vplyv na veriacich vo farnosti nie len po duchovnej stránke. Je pochovaný v Nižných Ružbachoch ( pri kostole Sv. Kataríny Alexandrijskej)

Bernard Pánči (* 12. 09. 1922 narodený Oravský Biely Potok - + úmrtie 19. apríl. 2014 Levoča). Významná osobnosť slovenských cirkevných dejín. Pánči ovplyvnený známym ružomberským farárom Andrejom Hlinkom, spišským historikom Dr. Jozefom Špirkom a profesorom Ladislavom Hanusom. Komunistický režim uväznil Bernarda Pánčiho, odňal mu štátny súhlas vykonávať povolanie kňaza. Bol vo väzení vo Valdiciach so stratou občianskych práv kde ho v nespravodlivom procese súdili a nespravodlivo väznili. Vo väzení bol spoločne s katolíckymi biskupmi Vojtaššákom, Buzalkom, Karlom Otčenáškom ale aj kňazom Viktorom Trstenským. Pôsobiska kňaza Bernarda Pánčiho : 1941 - kaplán Oravské Veselé, 1947 - 1951 kaplán Námestovo, 19531 - 1953 základná vojenská služba. 1954 - 1958 - kaplán Rabča, 1958 - 1966 mimo pastorácie. 19. 3. 1968 - 30. 6. 1987 farár farnosti Nižné Ružbachy - filiálky Laková a Vyšné Ružbachy, 1987 - 1999 správca farnosti Matiašovce na Zamagurí. Od 1. 7. 1999 bol na odpočinku Sv. Jána Bosca v Spišskej Kapitule. Zaopatrený sviatosťami odovzdal svoju dušu Pánovi. 19. apríla 2014 na vigíliu slávnosti Zmŕtvychvstania Pána v Levočskej nemocnici vo veku nedožitých 92. rokov . Pohrebné obrady sa uskutočnili 23. 4. 2014 v dopoludňajších hodinách vo farskom kostole svätého Ondreja v Ružomberku za účastí spišského pomocného biskupa Andreja Imricha, generálneho vikára spišskej diecézy Antona Tyrola, kňazov, rodiny, veriacich farnosti Ružomberok, Bielý Potok, Nižné Ružbachy, Lackovej a Matiašoviec.

Maria Roza Izabela Brzozowska - Zamoyski (* 20. apríla 1891 Krakow - + 11. jún 1957 Vyšné Ružbachy) - dcéra rodičov Andrzeja a Karolíny Zamoyski De Bourbon majiteľov hradu Stará Ľubovňa a kúpeľov Vyšné Ružbachy.

Maria Teresa Golabek Jezierska - Zamoyski (* 20. novembra 1894 Varšava - + 28. december 1953 Vyšné Ružbachy) dcéra rodičov Andrzeja a Karolíny Zamoyski De Bourbon majiteľov hradu Stará Ľubovňa a kúpeľov Vyšné Ružbachy.

Jan Kanty Zamoyski (17. august 1900 Krakov - + 28. september 1961 Monaco) syn rodičov Andrzeja a Karolíny Zamoyski De Bourbon majiteľov hradu Stará Ľubovňa a kúpeľov Vyšné Ružbachy. Od roku 1927 -bol posledným majiteľom hradu Stará Ľubovňa a Kúpeľov Vyšné Ružbachy. Významná osobnosť regiónu Stará Ľubovňa a horného Spiša. Zaslúžil sa o všeobecné dobro obyvateľstva. Vďaka Zamoyskemi začal ekonomicky rozmach regiónu. Dal obnoviť a inovovať kúpele Vyšné Ružbachy. Dával ľuďom prácu a aj v neľahkých podmienkach nového československého štátu, ktorý nebol naklonený k podnikateľom a aristokratom vybudoval vo vyšných Ružbachoch moderné liečivé kúpele a celoročné stredisko oddychu pre ľudí z celého sveta. 9. marca 1929 v Madride sa oženil s jej kráľovskou výsosťou infantkou Izabelou de Bourbon neterou španielskeho kráľa Alfonza XIII. Mladomanželia s bohatým venom prišli späť do Starej Ľubovne hneď po svadbe. Finančné zdroje sa použili na výstavbu Bieleho domu v štýle Monte Carlo, zväčšenie termálneho kúpaliska, postavenie štrandových kabiniek a postavenie štrandového hotela - Štrand. Zamoyski sa zároveň podieľal na financovaní vinciálnej cesty medzi Vyšnými a Nižnými Ružbachmi. Veľkostatkár Zamoyski často cestoval po okolitých európskych destináciách z ktorých si vždy doniesol niečo, čo aplikoval pri inováciách a výstavbe v kúpeľoch Vyšné Ružbachy. Zamoyski mal štyri dedi. Karola, Kristínu, Michala A Terezu. V roku 1944 bol zatknutý a väznený v Ilave. Po veľmi zvláštnom procese vo vojnovom období utiekol dp španielskej Sevilly odkiaľ sa snažil hneď po vojne v roku 1948 a v roku 1951 požiadať úrady o vrátenie skonfiškovaného a zhabaného majetku komunistickou mocou. Nakoľko úrady vtedajšieho ČSSR nereagovali na požiadavky vlastníka Zamoyski, Ján sa odlúčil od svojej manželky a rodiny a odišiel bývať do Monaca. Manželka Izabela ho až do jeho smrti v roku 1961 finančne zabezpečovala.

Marián Blaha: kaplán farnosti Nižné Ružbachy, katechéta, kaplán - infulát v rodine Zamoyski, neskôr banskobystrický biskup, výkonný člen Spolku svätého Vojtecha a člen Matice slovenskej a daľší predseda na určité funkčné obdobie. Biskup Blaha 12. 9. 1923, slúžil svätú omšu vo filiálnom kostole Obetovania Pána vo Vyšných Ružbachoch, pri ktorej si vyslúžili Sviatosť manželstva grófka Karolína Zámoyská a francúzsky princ Ranier Duke of Castro Borbón. Svedkom na svadbe bol španielsky král Alfonz XIII. Záznam sa nachádza vo farskej matrike v Nižných Ružbachoch.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava: ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
  2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, rev. 2022-03-31, [cit. 2022-04-01]. Dostupné online.
  3. Voľby do orgánov samosprávy obcí 2018 : Zoznam zvolených starostov [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, 2018-11-13. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]